Telegraphische berichten. Benoemingen en besluiten. Kerknieuws. Marine en leger. Rechtzaken. Koloniën. Verkoopingen en Aanbestedingen. litate qud, 'tzij als vriend aan den majoor geschre ven, alleen in de vruchtbare verbeelding van een of ander dagbladmofje hebben bestaan; dit zou mij anders hoogst aangenaam zijn omdat ik noch den minister noch den secretaris-generaal op het oogenblik gaarne zou zien aftreden. Den heer Henny heb ik in zijne qualiteit steeds hooren roemen en de minister van Goltstein bevalt mij, gelijk ik reeds meermalen betuigd heb, over het algemeen heel wel; dat hij zich in de eerste ka mer een weinig Janus-achtig gehouden heeft neemt niet weg dat hij voor vele punten van een waar lijk vrijzinnig programma, onderwijsspoor wegen, vrij wat meer doet dan zijne liberale voorgangers. „Werd de Nederlandsche regeering gecompromit teerd tegenover het buitenland door de onthullin gen uit het proces tegen Steekook een tweede geval van compromittatie viel dezer dagen voor, dat echter gelukkig alleen voor ons land van be lang is. Ik bedoel hiermede het dezer dagen bij uittreksel door do dagbladen medegedeeld request dat de arbeiders-vereeniging „Velen en toch éen" te Amsterdam tot den minister heeft ge richt. Deze vereeniging heeft prins Hendrik tot beschermheer en dreigt in dat request den minis ter, dat zoo hij bij aanbesteding van groote werken de Nederlandsche industrieelen niet boven de lager inschrijvende vreemde mededingers begunstigtde werklieden er de brui van zullen geven om op te komen voor „haard en altaren" trouwens voor deze laatste heeft de Nederlandsche regeering nog nooit soldaten geworven, wanneer het vaderland bedreigd mocht worden. Dat de leden dezer ver eeniging, natuurlijk onbekend met het a b c van de staathuishoudkunde, aldus oordeelen is treurig, maar begrijpelijk, dat het bestuur er van zu;k een adres inzendt zonder te overwegen dat het eene vereeniging, die een lid van het koninklijk huis tot beschermheer heeft, niet past zulke taal te uiten, is treurig, maar verschoonbaar, er zijn menschen die niet verder zien dan hun neus lang is. Maar allertreurigst en onvergeeflijk is het dat men den naam van prins Hendrik verbonden heeft en verbonden laat aan eene vereeniging, waarin blijkens dit request zulk een geest heerscht. Het heeft mij dikwijls verwonderd, en bij dezo gele genheid moet ik die verwondering eens uiten, dat de officieele omgeving der leden van onze koninklijke familiealleen met uitzondering van prins Alexander wellichtzoo geheel samengesteld is zonder acht te slaan op talenten en verstand. Misschien is men er volkomen thuis in de dool paden der etiquette en der hoofsche vormen; waarschijnlijk zelfs, maar op den eenvoudigen en breeden weg van overleg en voorzichtigheid zet men daar weinig den voet. Dat de omgeving van prins Hendrik den prins heeft aangeraden het beschermheerschap van de bedoelde vereeniging te eene betrekking tusschen den prins en den arbei denden stand past volkomen in eene verlichte politiek en kan, vooral met het oog op de per soonlijke hoedanigheden van dezen zeer achtens- waardigen vorstuitstekende gevolgen hebben. Maar zij, die tot de aanvaarding van het bescherm heerschap het hunne bijbrachten, hadden behooren te beseffen dat die nauwe betrekking ook aan de vereeniging verplichtingen oplegde en dat het bestuurgeene adressen tot de openbare machten rich ten noch stukken naar buiten doen werken mocht, zonder die aan de goedkeuring van den bescherm heer te onderwerpen. Dit is, want ik mag dat wel aannemen, niet geschied. Ik noem het on mogelijk dat een prins uit het huis van Oranje een zoo onvaderlandslievend stuk kan hebben goedgekeurd; maar men heeft waarschijnlijk ge meend dat dit beschermheerschap alleen eene quaestie was van populariteit en „de werklieden plezier doen"; misschien heeft men aan eene op- te bekorten naarmate de krachten over welke hij zoo iii koren als solisten te beschikken haddit noodzakelijk maakten. Bij de uitvoering welke door de zangvereoniging „Tot oefening en uitspanning" aanstaanden Dins dag gegeven zal wordenzijn de solo's in het oratorium opgedragen aan mevrouw Winter, geb. Piccardt (sopraan), als soliste hier gunstig bekend, en aan den heer Richard Bohnen(tenor Simson) uit Keulenwiens reputatie als concertzanger mede gevestigd is. Dit voor zoover de vreemde lingen betreft. De alt- en bas-solo's worden door dilettanten vervuld, wier gaven wij reeds meer malen in de gelegenheid waren op prijs te stellen. Bij de uitvoering van dit schoone toonwerk mag ongetwijfeld op de tegenwoordigheid gerekend worden van allen die in onze stad of hare nabuur schap aan de kunst een goed hart toedragen. Hen daartoe nogmaals op te wekken was het doel van dit opstel. lossing der arbeidersquaestie dóór besprenkeling met hof-wij water gedacht. Men liet dus de ver eeniging eenvoudig aan haar zelve overen aldus heett men aan prins Hendrik een vergrijp gepleegd, door hem voor te stellen als den beschermheer van litdendie met het grootste cynisme hun eigen voordeel stellen boven het belang niet alleen, maar zelfs boven het handhaven van hun vaderland. Gelukkig maar dat de natie prins Hendrik kent, en weet dat alleen onhandigheid en onverstand van zijne omgeving hier in het spel zijn." De SpoorwegKlokken. Het kan wellicht nuttig zijnde aandacht te vestigen op eene inrichting, die, hoewel reeds eenigen tijd bestaande, toch aan vele onzer lezers niet bekend zal zijn. Het verschil in tijd tusschen de klokken op de verschillendo stations, vooral wanneer die tot ver schillende administratiën bohoorengeeft dikwijls aanleiding tot onregelmatigheid in den loop der treinen. Ook gebeurt het niet zelden, dat het pnbliekmeenendo dat de stations-klokken den juisten tijd aangevende uurwerken daarnaar regelt en soms te laat ontwaartdat de Ver schillende klokken niet gelijk zijn. Om nu een en ander te voorkomenwerd onder medewerking der directiën van den Nederlandschen Rijnspoorweg) der Hollandsche en Nederlandsche centraal spoor wegen door de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen eene regeling om gelijkheid van tijd op alle stations in Nederland te verkrijgen ontworpen en door de regeering aanvaard. Reeds sedert eenigen tijd wordt dagelijks het centraal- rijkstelegraafkautoor te Amsterdam des morgens vóór 9 uren in directe verbiuding gesteld met de stations te Utrecht van den Nederlandschen Rijn spoorweg en den staatsspoorweg, tot het geven van een tijdsein. Dit sein wordt op het staatsspoor wegstation automatisch overgebracht op het eigen net en op de telegraaflijn van den Oo3terspoorweg, waarmede het station Utrecht is verbonden. Door gelijktijdige overbrenging der seinen op de Noord-Brabant-Duitsche spoorweg-telegraaf te Boxtel en op de overgangstations der verschil lende Nederlandsche spoorwegenontvangen nu alle spoorwegsiations in Nederland des morgens om 9 uur een zelfde tijdsein. Bovendien vergelijken de hoofdstations in den loop van den dag per telegraaf hunne perronklok- ken met de normaalklok te Utrechtteneinde aldus de zekerheid to verkrijgen dat de juiste tijd is behouden. Naar wij vernemen moet deze maatregel zeer goed werken. Wellicht zou het niet kwaad zijn, dat die plaatsendie wel aan een station liggen, maar WlOTX nf Jr.,M+nCM" 1 Cl T hunne klokken naar die der stations regelden. Het gebeurt toch niet zelden dat de dorpklokken een half uur met den waren tijd verschillenhet geen dikwijls groot ongerief veroorzaakt. Benoemd tot kantonrechter te Arnhem jhr. m'. L. ,W. A. Sehuurbeque Boeije, kantonrechter te Middelburg. Blijkens een bij de regeering ontvangen telegram uit Atehin van den 26®" Januari is Boekit Seban in de IV Moekim bezet en zijn daarna de troepen naar Pakan Bader teruggekeerd. De gezondheids toestand is gunstig. Omtrent de krijgsverrichtingen van den 12™ tot den 19™ worden geen nadere bijzonderheden medegedeeld, alleen hebben de troepen den Westelijken bergpas bij Kraeng-raba bereikt. i De luitenant Regensburg is den 23en Januari gesneuveld. ridderorden. Vergunning verleend aan den lui tenant ter zee 1® klasse jhr. H. M. van der Wijck, adjudent van den minister van marine, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder 3® klasse van de orde van Sint Annahem geschon ken door Z. M. den keizer aller Russen. t_ De katholieken te Schoondijke tot nu toe behoorende onder de parochieën van Yzendijke Hoofdplaat, Oostburg en Groede, zijn voornemens eene eigen gemeente te stichten. Over den aan koop van een terrein in de kom der gemeente, om daarop de kerk to bouwenis men in onder handeling. Naar wij yernemen is de dirigeerend officier van gezondheid 2® klasse bij de landmacht in Ne- derlaudsch Indië J. B. Hessig bevorderd tot dirigeerend officier van gezondheid 1® klasse. Voor de arrondissements-rechtbank te 's Graven- hage is dezer dagen een geding gevoerddat betrekking had op de viering der Meifeesten in 1874 te Amsterdam. Het betrof de betaling van een destijds gegeven diner aan een 200tal scherp schutters. De restaurateur, de heer Wackwitz, mocht tot dusver den prijs daarvoorten bedrage van 2354, niet ontvangen. Het diner behoorde tot de festiviteiten van den door de vereeni ging „Neerlandsch Burgerwacht" georganiseerden schietwedstrijd. De heer Wackwitz vorderde de betaling van twee leden van het centraal Utrechtsch comité van het Weerbaarheidsbonddie eenige bestellingen betrekkelijk de couverts hadden ge daan; het waren de heeren F. baron van Hogen- dorp en W. Kolff, van 's Hage, van wie de eerste schriftelijk verschillende schikkingen had gemaakt. De rechtbank te 'sHage heeft thans als vast staande aangenomendat de eischer op 15 Mei 1874, tijdeus het concours van scherpschutters iu de hoofdstadaldaar een „scherpschutters maaltijd" heeft geleverd tot eon bedrag van f 2354. Of de gedaagden dat diner echter hebben besteld en het dus moeten betalen dit achtte de rechter nog niet volledig bewezen. Het eenig bewijs toch dat voorhanden is, is een volgens des eischers opgaaf door den eersten gedaagde met potlood beschreven (niet onderteekend) stuk papierwaaropmet vermelding van den datum en de plaats van het diner, een maaltijd voor 200 gasten a 10.75 per couvert werd besteld. Hoewel dit geschrift als een onderhandsch ge schrift is te beschouwen en het feit waarschijn lijk maakt, dat de gedaagden het diner besteld hebbenontbrak het volledig bewijs. Daarom passeerde de rechtbank het door den eischer aan geboden getuigenbewijs en ontzegde hem zijne vordering ten aanzien van den tweeden gedaagde. Zij gelastte den eischerdat hij in hare zitting van den 7™ Maart aanstaande zal afleggen den suppletoiren eeddat de eerste gedaagde hem het scherpschutters-diner heeft besteld en dat het onwaar is dat hem daarvoor betaling is verstrekt. Voor het geval dat hij dien eed aflegtwordt de eerste gedaagde veroordeeld tot betaling eener som van 2354 met renten en kostendoch indien de eischer in gebreke mocht blijven den eed af te leggen, zal hem zijne vordering worden ontzegd. Over de zeeroovers, die een aanval op hot resi dentiehuis te Menado gedaan hebben is het vonnis uitgesproken. Een hunner is tot den strop en 16 anderen zijn tot 6 a 12 jaren dwangarbeid veroordeeld. De meeste roovers zijn trouwens op den dag van den aanval gesneuveld. Hun plan moet geweest zijn de geheelë bevolking van Menado te vermoorden. Donderdag voormiddag jl. werd te Neuzen met militaire eer door de infanterie, artillerie en de Neuzensche afdeeling van het Metalen kruis het lijk ter aarde besteld van den 78jarigen gepen sioneerden rijksambtenaar A. Westenbergsedert 1822 ridder der Militaire Willemsorde 4e kiasse, en versierd met het metalen kruis,hoogstwaarschijn lijk een der oudste ridders van ons land. Het muziekgezelschap Apollo, van Neuzen, ging den stoet vooraf, onder het aanheffen van toepasselijke stukken. Op het graf werd door een der aanwe zige officieren eene gepaste toespraak gehouden. De rederijkerskamer „Jacob Cats", te Brou wershaven, heeft eene voorstelling ten voordeele der armen gegeven, welke 84,62 heeft opgebracht. Te Amsterdam is eene commissie samenge steld tot oprichting eener handelstelegraafmaat- sehappij. Eene rechtstreeksche telegrafische ver binding tusschen Rotterdam en Amsterdam, met gemeenschap naar de voornaamste kantoren en an dere inrichtingen in beide steden en aansluiting aan de rijkslijnen, is het doel der maatschappij. De minister van financiën maakt in de Staats-courant van heden bekenddat bij den ontvanger der directe belastingen te Groningen den 29®n Januari jl. ontvangen is eene som van f 30, door een onbekende, onder het postmerk Middelburg en met de aanwijzing: „Van een pro testant" ten behoeve van 's rijks schatkist in muntbiljetten ingezonden. De ingekomen giften bij d*. M. P. Lindo voor den hoofdonderwijzervoor wien de „oude heer Smits" de liefdadigheid heeft ingeroepen, bedroe gen gisteren f 2346.68. Het aantal processtukken in de zaak-Jut be draagt, behalve die op het vroegere onderzoek tegen de Jong en Behagel betrekkelijk, bijna800. De behandeling wordt niet vóór het einde van Maart of het begin van April te gemoet gezien. Volgons een to Turijn verschijnend dagblad heeft de Duitsche regeering zich officieel tot die van Italië gerichtom de uitlevering van graaf Arnim te verkrijgen, die zich te Florence bevindt. Hierop zou van de zijde van Italië geantwoord zijndat aan het verzoek niet kan worden voldaan omdat het betrekking heeft op een politieke veroordeeling. Zijdelings wordt dit bericht beves- tigd door de „Italienische Nachrichten", die meer malen inlichtingen uit Berlijn ontvangen. De Duitsche regeering heeft dus een échec geleden, waarvoor zij zich had kunnen wachten, daar er wel geen twijfel over kan bestaan of iedere bui- tenlandsehe regeering zal hetgeen door den heer von Arnim is gedaan als van politieken aard beschouwen. Bij denDuitschen rijksdag is ingekomen een adres van het kerkbestuur der vrije christelijke gemeente te Glogau, inhoudende het verzoek dat bij de behandeling van het te verwachten ontwerp van een algemeen Duitsch wetboek van strafvordering uit het eedsformulier alles weggelaten worde, wat op de dogmatisch godsdienstige belijdenis betrek king heeft. Het denkbeeld om, naar aanleiding van de ramp te Bremershaven, aan den Duitsehen rijks dag een wetsontwerp aan to bieden houdende maatregelen tegen het vervoer van ontplofbare stoffen schijnt voor het oogenblik geheel te zijn opgegeven. Onder de 500 werklieden in de kolenmijnen te Stockheim bij Nümberg ia eene werkstaking uitgebroken. Slechts 10 arbeiders bleven aan het werk. Frans Deak heeft voor zijn dood den wensch uitgesprokendat zijne meubels zouden worden verkocht en dat de opbrengst voor een weldadig doel zou worden besteed. Door eeD der comité's voor zijne begrafenis is het denkbeeld geopperd, de meubels door het bedrag eener openbare inschrij ving aan te koopeD en in een of ander museum eene „Frans Deak-kamer" in te richten. Op die wijze zou aan den wensch van den overledene worden voldaan en het land in het bezit eener interessante verzameling van voorwerpen komen, vooral indien ook Deaks papieren daaronder begre pen zijn. Een Engelschman, Loder genaamd, vervaardigt tegenwoordig bed-dekens uit papier. Hij is daartoe gekomen door de waarnemingdat een laag pak papier tusschen twee lakens de warmte uitstekend bewaart. Zijn geheel uit papier vervaardigde de kens zijn op afstanden van 4 tot 4 duim van gaatjes voorzien ten behoeve van de ventilatie. Loder moet reeds met verscheidene Londensche hos pitalen contraeten hebben gesloten voor leverin gen van zijne dekens, die even licht zijn en althans evengoed zoo niet beter warm houden dan *de tegenwoordig in gebruik zijnde, terwijl zij natuurlijk goedkooper zijn. Een goed vooruit zicht voor de dekenfabrikanten! In de Londensche bladen wordt, met het oog op de opening van het parlementaire seizoen, weder zeer geklaagd over de voortdurende afzondering tter Honingin en wel in verDand. met naar voorne men om een bezoek aan Duitschland te brengen en de afwezigheid van den prins van Wales. De „Daily Telegraph" brengt de koningin onder het oog dat zij in het belang der monarchie en van de zedelijkheid der maatschappij verplicht is zich meer in het openbaar te vertoonen, tot verhooging van den glans der kroon en ter bevestiging van de gevoelens van trouw en genegenheid der bevolking. Onder de leden van den nieuwen Franschen senaat bevinden zich 1 maarschalk, 6 admiraals, 20 generaals6 in dienst zijnde ministers1 ge zant, 9 voormalige ministers van het keizerrijk, 1 voormalig senator en 4 voormalige prefecten van het keizerrijk. De hooge geestelijkheid is slechts door den bisschop van Orleans vertegen woordigd. De voormalige aartsbisschop van Posen en Gnesengraaf Ledochowskiis eergisteren te Ostrowa uit zijn gevangenschap ontslagen en onder geleide van den landraad en twee hooge politie ambtenaren per spoor in de richting van Breslau vertrokken. Naar men verzekert is hem uitdruk kelijk te kennen gegevendat hijindien hij zich in de provinciën Silezië en Posen of de dis tricten Maagdenburg en Frankfort mocht vertoonen, te Torgau zal worden geïnterneerd. Door den stadhouder der Chincesche provin cie Yü nam was aan de beide keizerinnen gerap porteerd, dat een officier in zijne provincie den officieelen rouw over den laatsten keizer had ge schonden door zich gedurende den rouwtijd t e laten scheren. De officier werd om deze overtreding ter dood veroordeeld, doch daar hij aan periodieken waanzin lijdt, is zijn vonnis ver anderd in dwangarbeid en verbanning buiten de provincie. Bij de door het dagelijksch bestuur van het waterschap Schouwen op 3 Februari 1876 gehou den aanbesteding van het leveren en verwerken van 1500 scheepston gewonè en 575 scheepston afval van Doorniksclien steen aan de districten Borrendamme en Langendijk en van 1000 scheeps ton gewone en 925 scheepston afval vanDoornik- schen steen aan de districten Zuidhoek, Fiauwers en Koudekerke, is aannemer gebleven de laagste inschrijver D. de Jong te Sliedrecht voor f 7200 en f 6480. Ter provinciale griffie van Zeeland liggen ter lezing de voorwaarden waarop door dendirec-

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 2