Telegraphische berichten. 0 n d e r w ij s. Kerknieuws. Marine en leger. Kunstnieuws. Landbouw. Rechtzaken. Koloniën. O. E. baron van Lijndenthans rechter in de ar- rondissements-rechtbank te Rotterdamen mr# W. C. D. Olivier, thans rechter in de arrondisse- ments-rechtbank te Leiden. iioogir onderwijs. Benoemd tot rechter-magqi- fieus aan de hoogeschool te Leiden voor het academiejaar 1876/77 de hoogleeraar J. H. Scholten. spoorwegdiensten. Benoemdme t ingang van 1 Maart a.tot lid van den raad van toezicht op de spoorwegdiensten W. J. Wolterbeek, thans secretaris van dien raad, met toekenn'ng van eervol ontslag uit die betrekking, en tot secretaris van dien raad jhr. mr. E. W. Berg. In de vergadering van het departement Noord- Holland der vereeniging van leeraren aan inrich tingen van middelbaar onderwijs op Zondag 5 Februari 1876, des namiddags te éen uur, in het lokaal der hoogere [burgerschool te Amsterdam, zal o. a. het volgende vraagpunt behandeld worden: „De hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus is te uitgebreid voor degenen, die van het M. O. alleen verlangen algemeene ontwikkeling, en niet uitgebreid genoeg voor hen, die aan de algemeene ontwikkeling een wetenschappelijke opleiding voor het volgende maatschappelijke leven wenschen te verbinden." Dit belangrijk vraagstuk zal worden ingeleid door den heer A. van Otterloo. Door het kiescollege der hervormde gemeente te Goes is het navolgende drietal van predikanten opgemaaktnl. de heerenD. H. Teljcr te Nieuwe-TongoT. J. van Stipriaan Luiscius te Scherpenzeel (met het lot tegen J. J. Gobius Du Sart te Nijkerk), en E. W. van Loon, te Yoorthuizen. Men schrijft aan de StandaardDe Ned. Her vormde kerk telt thans 180 vacatures. Er zal in de eerstvolgende maanden nog wel geen vermin dering hierin plaats hebben, naardien slechts een negental proponenten, die naar een predikantsplaats dingen, beschikbaar zijn, en er van nu tot Mei, wanneer de provinciale examens weer plaats heb ben, zeker meer dan 9 nieuwe vacatures, door sterfgeval, emeritaat als anderszins, zullen bijkomen. De heer C. Doedes, predikant bij de N. H. gemeente te Velzen, vroeger te Biezelinge en Eversdijk en onlangs te Amsterdam beroepen, is in 30jarigen ouderdom onverwachts overleden. -A.tQ 4ööb militairenuit? m uei jmtr ao<q naai Indië zijn uitgezonden, kunnen naar gelang van hunne nationaliteit gespecificeerd worden als volgt 2287 Belgen 851 Nederlanders 731 Franschen, 296 Duitschers, 174 Zwitsers, 17 Luxemburgers, 16 Italianen, 10 Oostenrijkers, 2 Polen, 1 Ameri kaan en 1 Rus. (u. D.) By beschikking van den minister van marine van 2 dezer is aan den opperschipper in het vaste korps dek- en onderofficieren H. P. Kramer en den matroos le klasse J. C. Kok toegekend de gouden medaille voor vijftig jaren eerlijken en trouwen militairen dienst. Naar men verneemt, heeft de minister van bin- nenlandsche zaken eenige schilderijen uit de ver zameling op het Paviljoen te Haarlem voor de tentoonstelling te Philadelphia beschikbaar gesteld. De subsidie die sedert eenige jaren vanwege de gemeente 's Gravenhage aan de Fransche von Brüning niet gekend, maar zijne zuster hebt gij heden in den rouw gezien. Ik bracht haar de laatste groeten van haar broeder over. Reeds vroeger had ik van haar gehoord door tante en Leontine, die haar op eene reis ontmoet had den en sedert dien tijd dikwijls brieven uit Beieren ontvingen. Mijne smartelijke boodschap voerde mij in een lazarethwaar ik de jonge dame met de grootste toewijding werkzaam vond. Het vrou welijk karakter vertoont zich nergens in een schooner licht Hor. i*- -• - "a® zal ik er nog veel bijvoegen? Ik verloor mijn hart." Spangenberg boog zich over de tafel heen en zet: „Geef mij uwe hand, ritmeester! Dat is braaf." „Wat is braaf?" vroeg de officier, hoewel hp zijne rechterhand aan Spangenberg overliet. Zijn geleerde wapenbroeder gaf hem dadelijk de opheldering in de woorden„Dat ge eene dame uit het Beierland tot de uwe kiest. Dat moest dikwijls gebeuren! Geen beter middel om de nationale eenheid te bevestigen. Reeds de wijze oude Romeinen gingen in hunne koloniën naar dat zelfde beginsel te werk." „Ik kan u verzekeren", zei de eenvoudige sol daat, „dat mijn gevoelen in geen betrekking tot de diplomatie staat." Doch Spangenberg nam dat niet aan. „Is het niet diplomatisch", vroeg hij, „zooals gij tegen over uwe tante handelt? Want nu begrijp ik het: gij wilt bij de illusiën van die geachte dame uwe liefde geheim houden, totdat freule von Brfi- ning niet meer als logée onder haar dak is." opera aldaar werd toegestaan, is voor het loopende jaar opnieuw, ten bedrage van f 8000, verleend. Dinsdagavond trad te Leiden in eene ver gadering met dames van de afdeeling der Hol- landsche maatschappij van fraaie kunsten en wetenschappenals spreekster op mevrouw Kleine- Gartman. In de pauze werd haar bij monde van prof. Tiele, namens het bestuur dank gebracht voor hare bereidwilligheid om dien avond op te treden en als huldeblijk aan haro buitengewone verdiensten ten opzichte van het tooneel eene prachtige parure aangeboden, onder luide toejui ching van het publiek. In de maand November 11. werd vanwege het hoofdbestuur van de Hollandsche Maatschappij van landbouw onder de leden een circulaire ver spreid betreffende de ruiling van zaaizaad. Het slelstel van ruiling, daarin ontwikkeld, heeft bij val gevonden en zal thans in practijk worden gebracht bij den aanvang van het zachtere jaar getijde. Reeds zijn aanbiedingen van partijen Essex-tarwe en haver gedaan door de heeren A. de Zeeuw en B. Biesheuvel te Haarlemmermeer en B. A. baron van Yerschuer te Heemstede. Inlichtingen worden aan belangstellenden met de meeste bereidwilligheid verstrekt door den secretaris penningmeester der Maatschappij den heer P. F. L Waldeck, te Loosduinen. Voor het gerechtshof te 's Gravenhage stoid Dinsdag o. a. terecht R. M. v. d. B.kroeghoucbr te Goes, door de rechtbank aldaar bij vomis van 24 December jl. ter zake van geweldplegiig tegen bedienende beambten in functiemet blod- storting, na vroegere veroordeeling te dierzelfcer zake tot een gevangenisstraf van 2 jaren tot (en gevangenisstraf van 3 jaren veroordeeld. De advocaat-generaal mr. Gregory requireerde ie vernietiging van het vonnisdoeh alleen wegons informaliteit, en drukte de hoop uit dat een ver oordeeling tot een gevangenisstraf van 3 jaren een beter resultaat mocht hebben dan de woegere van 2 jaren had gehad. Advocaat-generaal mr. Römer heeft in ee zitting van den hoogen raad conclusie genomei in zake het proces tegen het Utr. Dagbl. De vorgestelde cassatie-middelen nagaande, gelooft hetO. M. dat de verwijdering eener minderjarige u;'t ce ouder lijke woning en plaatsing in een gesticht maatre gelen zijn die kunnen worden goedgekeurc, maar ook de diepste afkeuring konden verdienen Dat was van den vader, die hem aan haat en verach ting moest blootstellen, daaromtrent heeft hei, b>f een ontkennend feitelijke beslissing gegeven. Mn kan die beslissing juist of onjuist vinden, mar juist dat verschil van opvatting van hetzelfde fit maakt een beslissing omtrent de als gesehondn aangevoerde wetsartikelen uiterst moeilijk, le beteekenis van het woord dweepzucht (in het gs- inerimineerde artikel voorkomende) in het middm latende, geloofde de advocaat-generaal niet dit door het bezigen van dat woord de Laat kon bloit- staan aan den haat en de verachting zijner mece- burgers. Hij kon zich overigens met het betotg van den procureur-generaal van het hof niet v<r- eenigen en achtte de overwegingen van het arret niet strijdig met het burgerlijk recht betrekkeljk de vaderlijke macht. Ook de decisie van het tof, dat dweepzucht en onchristelijkheid geen aanje- duide ondeugd, vice dêterminé, zon uitdrukktn, was z. i. juris en die woorden konden dus net vallen onder de bepalingen van art. 375 van tot wetboek van strafrecht. Op deze en andere groncfen „En dan nog", liet Hill er snel op volgen, „meet eerst de hoofdvraag uitgemaakt zijn, of freule van Brüning de minste genegenheid voor mij koestert." „Bestaat daar dan nog twijfel aan vroeg Rein- hold met verwondering. „Aan de bedroefde zuster welke ik eene doods tijding overbracht", gaf Hill ten antwoord, „kon ik onmogelijk verklaren wat er in gjT'({eur ^°en Jl? lluce open "deed, trad Wanda mij te gemoet. Ik vond geen gelegenheid haar alleen te spreken." „Die gelegenheid moeten wij vinden!" viel Spangenberg hem in de rede. „Hoe?" vroeg de officier. „Daar zullen wij eens over nadenken", zei de geleerde, opspringende. „Kom meê, ritmeester! Het is nu hoog tijd, dat wij ons opmaken. Hebt gij mij uwe ziel toevertrouwd, laat dan ook uw aardsche deel aan mij over en vergezel mij in de eerste plaats onder mijn vaderlijk dak." Hill aarzelde een oogenblik aan die uitnoodiging gevolg te geven, „want", zei hij, „ik zou gaarne heden nog iemand anders zien, doctor." „Ik zal u zelf verzoeken," hernam Spangenberg, „dat ge uwe tante nog goeden avond gaat zeggen. Maar hoe staat het met de gezondheid van uwe nicht?" „Wat bedoelt gij met die vraag?" „Ik bedoel óf freule von Bnsse een kleinen schrik óf een onrustigen nacht verdragen kan, zonder vrees voor slechte gevolgen?" concludeerde mr. Römer tot niet-ontvankelijkver- klaring der voorziening in casatie. De uitspraak is bepaald op 28 dezer. Do gouverneur van het eiland Curagao heeft bij besluit bepaald, dat het verbod van uitvoer van buskruit, vuur- of blanke wapenen en andere oor logsbehoeften uit de kolonie Curagao voor onbe- paalden tijd geschorst wordt. In het laatst der vorige maand liep te Curagao het gerucht, dat de kooplieden en ingezetenen van Coro en Maracaïbo zich tot het gouvernement van Venezuela gewend hebben met verzoek om de havens van beide plaatsen voor den buitenland- schen handel te openen, en dat zulks in het begin van Januari 1876 zou geschieden. Dit gerucht is niet bevestigd geworden, doch het tegendeel heeft plaats gehad. Volgens een besluit van het gouvernement van Caracas zal voortaan de gemeenschap ter zee tusschen Puerto Cabello, Coro en Maracaïbo slechts door vaartuigen onder Venezuelaansche vlag mogen gehouden worden en worden de invoerrechten met 12J pet. verhoogd ter vervanging van rechten op goederen, bestemd voor het binnenland. Dit besluit is 24 December in werking gekomen. Parijs, 3 Februari. De heer Buffet heeft besfotenonmiddellijk na den afloop der verkiezingen op 20 dezer zijn ont slag te nemen. Brussel3 Februari. Stuppbeschuldigd van moord op den ridder Dubois de Bianco, brandstichting en diefstal, i» door het hof van assises ter dood veroordeeld. '■■e "3g5QgasB" De deurwaarder der directe belastingen, J. Boomsma, te Goes, zal van standplaats verwis selen en met 1 Maart e. k, naar het district- Schagen in Noord-Holland, vertrekken. Ofschoon de landverhuizing naar Noord-Ame rika sedert geruimen tijd op den achtergrond is geschoven zoodat er maar zelden meer van ge hoord wordt, zeker tengevolge van de minder gunstige berichten uit die streken waar vroeger de Zeeuwen heen trokkenzoo is nu toch weder te Baarsdorp, gemeente 's Heer Arendskerke, een huisgezin, bestaande uit man, vrouw en 2 kin deren ueuevens een «ugttuwao hroeaer do» vrouw, voornemens dit voorjaar naar Noord-Amerika te vertrekken. Een paar jaar geleden is een andere broeder hen voorgegaanwien het daar voortdu rend goed schijnt te gaan. Gr. Ct. Dinsdag omstreeks 12 uur zijn de Middelburg- sche stoomboot N°. 2, kapitein de Haan, en de Tielsche stoombootkapitein Verbeekop de rivier voor Dordrecht met elkander in aanvaring geweest, de eerste omdat zij stroomopwaarts moest om te draaien, teneinde koers te krijgen naar beneden, en de tweede doordien zij achteruit stoomde om van de Merwekade koers te kunnen krijgenom stroomopwaarts naar boven te varenwaardoor eerstgenoemde aan de raderkasten en laatstgemel- de aan den spiegel schade heeft bekomenechter hebben er, voorzoover bekend, geen persoonlijke ongelukken bij plaats gehad en hebben beiden hun reis vervolgd. (Vad.) In het Nieuws van den Dag wordt door d'. P. T. van Hamel Roossuperintendant der Stir ling Chemical Works te Londen, medegedeeld „Mij dunkt," was het antwoord van den rit meester „gij hebt wel moeten hooren dat zij niet aan zwakke zenuwen lijdt." „Dan met moed aan 't werkriep Reinhold vastberaden uit en de gewezen krijgsmakkers verlieten gearmd den tuin, om het eerste huur rijtuig het beste, dat zij daar buiten vonden, in «tappen en naar de stad terug te rijden, waar ZIJ llCbtiu uvuuvuuou TVCi CCU gliju guVuuii uivt een marmeren bordje, 't welk in gouden letters den naam van den bankier Spangenberg droeg. II. Mevrouw von Busse kwam met de beide dames eerst te huis, toen het redds schemerdonker was. Johan de huisknechtdie nog uit den tijd van wijlen den heer von Busse dagteekende, had de voorkamer en het woonvertrek behoorlijk verlicht, doch kreeg last geen thee op te dragen, omdat men die reeds in den plantentuin gebruikt had. Desniettemin volgde hij de dames op den voet in het kleine salon, want hij had te berichten dat de heer von Hill er in den middag geweest was en de familie in den koffietuin had willen opzoeken. „Hoe jammerriep de tante van den ritmeester uit. „Maar wie had dat kunnen vermoeden „Max moet zijn ongeluksdag hebben," merkte Leontine aan„er zijn van die dagen waarop men doen kan wat men wil: alles loopt verkeerd." dat door hem bij het openen van een tinnen vat met glycerinedie stof voor het eerst in volko men vastenvorm gevonden is. Deze vaste glycerine smolt bij eene temperatuur van 60 graden Fahrenheit en keerde vervolgens bij eene tempe ratuur van 24 graden weder tot den vasten vorm terughetgeen tot dusverre zelfs bij 40 graden Celsius beneden het vriespunt niet voorgekomen was. De schrijver houdt het er voor dat volkomene zuiverheid der glycerine de hoofdvoorwaarde voor deze vastwording is. Door bijvoeging van l/io pet. water werd zij weder belet. De hoog leeraren in de scheikunde te Londen hebben de mededeelingen van den heer van Hamel Roos met groote belangstelling ontvangen. Hij-zelf stelt zich ter beschikking van landgenootendie nadere in lichtingen mochten wenschen. Bij de herstemming voor de verkiezing van een lid van den gemeenteraad te Leiden, werd de heer L. M. de Laat de Kanter, gepensi oneerd Indisch hoofdambteèaarcandidaat der li berale kiesvereenigingmet 420 stemmen verkozen. Op den heer Coenen van 's Graveslootontvanger der belastingen en candidaat der katholieke en anti revolutionaire kiesvereenigingenwerden 378 stemmen uitgebracht. In de N. R. Ct. wordt, als bewijs voor de noodzakelijkheid van verhooging der traktementen van brievengaarders, door een inzender medege deeld dat op de plaats zijner inwoningeen dorp in Zuid-Holland met 10,000 inwoners^ de brieven gaarder eene jaarwedde van f 300 ontvangt, waar van nog f 50 afgaat voor kantoorbehoeften. De twee bestellers aldaar ontvangen ieder 400dus nog meer dan hun patroon! Het souper, Vrijdag door eenige studenten te Leiden den president Burgers aangebodenmoet zeer joviaal zijn geweest. De professoren Bnys en Vissering, ook uitgenoodigdhebben deelge nomen aan het souper. De president van het collegium, de heer Kappeyne, zat aan tafel voor. De gasten en de jongelui wedijverden in welbe spraaktheid bij het uitbrengen van verschillende toasten. Toen de gasten ongeveer te 3 uren zou den vertrekkenmoest eerst den heer Burgers de gewone studenteneer bewezen worden en werd Z. Exc. door het collegium op de schouders in triomf de zaal rondgedragen. De heer Burgera moet zijn voornemen te kennen gegeven hebben om 8 Februari a. de viering van den dies natalis der hoogeschool te komen bijwonen. De pogingen tot oprichting eener zeevisscherij te Hellevoetsluis zijn gelukkig geslaagdhet kapi taal, uit aandeelen van f 500 bestaande, is vol- teekend en maatregelen zijn genomen om in den loop van dit jaar een vaartuig uit te rusten, welke sloep den naam zal dragen „Eersteling van Helle voetsluis". onder de reederij genaamd „de Onder neming:". De schuttersraad te Zaandam heeft jl. Vrij dagavond in eene zitting, waarbij het publiek niet was toegelatenuitspraak gedaan in de bekende schuttersquaestie en een veroordeelend vonnis ge veld. Het beginsel, op grond waarvan de zeven schutters geweigerd hebben op den Zondag ter nspectie op te komen, is door den schuttersraad niet als geldig erkend en dus als wetsovertreding beschouwd, welke met geldboete behoort gestraft te worden. Te Deventer zijn door de koninklijke Tapijt- fabriek vijf stuks zeer fraaie tapijten, waaronder een van zuiver Perzischen stijl, publiek ter bezich tiging gesteld. Zij zijn bestemd voor de tentoon stelling te Philadelphia. Het aantal studenten aan de vier landbouw- aeademiën in PruisenEldenaProskauPoppels- dorf en Berlijn bedraagd te zamen 231 jongelui, waarvan 156 uit Pruisen13 uit het overige Duitschland en 62 uit het buitenland. Volgens een bericht uit den Mormoncnstaat „Nu zal hij ons natuurlijk voor van daag op gegeven hebbenzet mevrouw von Busse„maar ik zal hem dadelijk een regeltje schrijven, dat hij ons morgen bepaald te huis treft." Ondertusschen nam Johan van een zijtafeltje een presenteerblad en hield het Leontine voor met de woorden: „Hier is ook een brief voor de freule." De jonge dame bekeek vluchtig het adres, en „<,5, „ClooH, JotftB,» waarop domo verdween, omdat hij in het salon niets meer te doen had. Voordat mevrouw von Busse zich in haar kabi netje begaf om het briefjo te schrijven, drukte zij een kus op het voorhoofd harer logée, met de woorden: „Ik zeg u goeden nacht, lieve Wanda, want daar ge vermoeid zijt, doet gij best u dade lijk ter rust te begeven." Wordt vervolgd.

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 2