BUITENLAND tedingen, Thermometerstand. Algemeen Overzicht. Andrassy's nota en de Porte. schadevergoe genoemd heeft ïijnwerkers te mdat zegt ier de stelling; te verschatten, j eigenlijk be- regeering dit- iwoordige om- cht te hebben, ine uitzetting ïeeft den heer ;he leger, we- gemeld leger jn medepliehs ngenisstraf. |nd liggen ter het departe- bruari a. zal Sreren van zes ïodel) tweede k ten verkoop ade in woon- aren 20 cen- Jrerkocht voor ,aren 59 aren ;aren 38 aren en 3 gecom- 3 hectaren omprijs ƒ600. Genderdijke, bet openbaar itiaren bouw- in die ge- of ongeveer |n openbare an ten Heere, Büevens eene en in de ge- Testkapelle, laats St. Jan i met de ver en, de Oran te daarachter |t hertenhuis de noorde- gronden met lam vóór de [buitenplaats eene grootte lats St. Jan iet paarden- de gronden, de heeren- bnplaats zijn •ootte van 7 weiland in idplicht, ten onbezaaid |ij van tiend bouwland, |mburg, vrij van kavel 3. bouwland, jjmburg, vrij van kavel 3. bouwland, aburg, vrij toor 9251. weiland, in ilicht, gele- |lft van het amen groot van tiend- aitenplaats. voorkennis Jiargeerd en ad gegeven |f kinderen, i het water ijke tekens Dood ge- rden, onder en bij het |sniettegen- ïgozetenen, of het wel Jlen, bij de ader voor- sbruik te .eeren van twijfeling, arden, na ataan allen f derzelver uit het te permit- immandee- slve uiter- enen van Ids en met of inge- enheid, in pgeboden en of van 10. 1 hectare 9 aren 40 centiaren bouwland, bezet met tarwe, in de gemeente Domburg, vrij, van tiendplicht. Verkocht voor 1601.10. 11. 1 hectare 40 aren 40 centiaren bouwland bezet met tarwe, in de gemeente Domburg, vrij van tiendplicht, gelegen ten zuiden van kavel 10. Verkocht voor 2107. 12. 1 hectare 5 aren 70 centiaren weiland, in de gemeente Domburg, gelegen noordwestelijk van kavel 14. Verkocht voor 1623. 13. 1 hectare 49 aren 30 centiaren onbezaaid bouwland, in de gemeente Domburg. Verkocht voor /2333. r. 14. Eene partij weiland in de gemeente Dom burg gelegen ten noorden van de slotdreef en uitkomende aan bet Heeren-wegelinggroot 1 hectare 26 aren 10 centiaren waarvan 1 hectare 11 aren vrij van tiendplicht. Verkocht voor 1681. 15. Eene partij weiland in de gemeente Dom burg* met de helft van het daaraan belendend deel der slotdreef, gelegen oostelijk van die dreef, ge zamenlijk groot 1 hectare 91 aren en 40 centiaren, vrij van tiendplicht. Verkocht voor 2802.25. 16. 1 hectare 11 aren 90 centiaren weiland in de gemeente Domburggelegen tusschen kavels 13 en 18. Verkocht voor ƒ1870. 17. Eene partij weiland in de gemeente Dom burg, met de helft van het daaraan belendend deel der slotdreef, gelegen ten oosten van die dreef, gezamenlijk groot 1 hectare 76 aren en 30 centiaren, vrij van tiendplicht. Verkocht voor 2660. 18. Eene partij weiland in de gemeente Dom burg, uitkomende aan het wegeling naar Domburg, groot 1 hectare 38 aren en 60 centiaren, waarvan 1 hectare '2 aren vrij van tiendplicht. Verkocht voor ƒ2125. 19. 1 hectare 6 aren en 40 centiaren bouw land, bezet met koolzaad in de gemeente Dom burg, gelegen tegen den Aagtekerkschen zandweg, oostelijk tegen den slotdreef, vrij van tiendplicht. Verkocht voor ƒ1950. 20. 1 hectare 2 aren bouwland, bezet met koolzaad in de gemeente Domburg, gelegen ten oosten van kavel 19vrij van tiendplicht. Verkocht voor ƒ1851. 21. 78 aren en 20 centiaren bouwland, bezet met koolzaad, in de gemeente Domburg, gelegen ten orsten van kavel 20, vrij van tiendplicht. Verkocht voor /1600. 22. 1 hectare en 20 aren bouwland, bezet met tarwein de gemeente Domburg, gelegen ten oosten van kavel 21, vrij van tiendplicht. Verkocht voor 2551. 23. 57 aren onbezaaid bouwland, in de ge meente Domburg, gelegen ten oosten van kavel 22, vrij van tiendplicht. Verkocht voor ƒ1214. 24. 71 aren en 20 centiaren onbezaaid bouw land in de gemeente Domburggelegen ten oosten van kavel 23, vrij van tiendplicht. Verkocht voor 1605.25. 25. 72 aren en 50 centiaren onbezaaid bouw land, in de gemeente Domburg, gelegen ten oosten van kavel 24 en nevens de hofstede van J. Simonse, vrij van tiendplicht. Verkocht voor ƒ1705.25. 26. 53 aren en 50 centiaren bouwland, in de gemeente Aagtekerke, gelegen ten noorden van de hofstede van J. Simonse, aan den krommen weg. Verkocht voor 1261.70. 27. 1 hectare 7 aren en 50 centiaren onbe zaaid bouwland, in de gemeente Domburggelegen ten oosten van de slotdreef en ten noorden van de kavels 19 tot en met 23, vrij van tienpiicht. Verkocht voor f 2001. Eene partij weiland in de gemeente Domburg gelegen ten oosten van de slotdreef en ten noorden van kavel 27groot 1 hectare 31 aren 40 centia ren, waarvan 88 aren en 10 centiaren vrij van tiendplicht. Verkocht voor 1354. 29. Eene partij weiland (zuid Bergweide) in de gemeente Domburggelegen ten oosten van de slotdreef en ten noorden van kavel 28, met inbegrip van de daaraan belendende berg, groot 1 hectare 70 aren 50 centiaren, waarvan 1 hectare 31 aren vrij van tiendplicht. Verkocht voor 3390. 30. Eene partij weiland (noord Bergweide) in de gemeente Domburg, gelegen ten oosten van de slotdreef en ten noorden van kavel 29, groot 2 hectaren 16 aren 70 centiaren, waarvan 1 hec tare 94 aren 40 centiaren vrij van tiendplicht. Verkocht voor /4001. 31. 1 hectare 4 aren 50 centiaren onbezaaid bouwlandgelegen in gemeente Domburgten oosten van kavels 18 en 32. Verkocht voor ƒ2062.75. 32. 1 hectare, 58 aren weiland, in de gemeente Domburggelegen ten noordoosten van kavel 30, vrij van tiendplicht. Verkocht voor»/ 3100.50. 33. 1 hectare 22 aren en 80 centiaren onbe zaaid bouwlandin de gemeente Domburggelegen ten westen van de Duitenplaats aan den Aagte- Sedert is weder meer dan eene eeuw verloopen, en zijn wijin weerwil van eene herhaalde tus- schenkomst van de overheid, niet verder gekomen, daar nog een aanzienlijk deel van het volk de zelfde verkeerde begrippen blijft aankleven. Hoe nu vooruit te komen Nemen wij eene andere proef, door onmiddellijk op het jeugdige geslacht te werken. Laat onze regeering, door tusschenkomst van inspecteurs of schoolopzieners, alle onderwijzers uitnoodigen om hunne leerlingen gedurende eenige jaren op bepaalde tijdstippen mede te deelen, dat er hier in Nederland een uit onjuistè wetsopvatting voortgesproten volksbegrip heerscht. Laat ieder godsdienstleeraar dezelfde mededeeling op zijne catechisatie en van den kan sel doen. Laat alle burgemeesters nog, op aan schrijving van hooger hand, b. v. eenmaal 's jaars, bij publicatie de aandacht op de verkeerdheid vestigen. Men stelle verder van regeeringswege eene premie op het spoedig uit het water halen van eiken drenkeling, te verhoogen voor het on verwijld inroepen van hulp van deskundigen. Mogelijk helpen die middelen vereenigd ter af doende bestrijding van het volksvooroordeel en ter voorkoming dat ongelukkige natuurgenooten soms nog meer aan ingewortelde dwaalbegrippen worden Opgeofferd Arnhem, Dec. 1875. Mri J. W. Staats Evers. kerkschen zandweg, vrij van tiendplicht. Ver kocht voor 2331. 34. 1 hectare 24 aren en 80 centiaren onbe zaaid bouwland, in de gemeente Domburg, gelegen ten westen van kavel 36, belendende aan den aar- denweg van Domburg naar Westkapelle, vrij van tiendplicht. Verkocht voor ƒ2227. 35. 79 aren en 30 centiaren onbezaaid bouw land, in de gemeente Domburg, ten westen en zuiden van kavel 36, mede belendende aan den bovengemelden aardenweg, vrij van tiendplicht. Verkocht voor ƒ1441. 36. 1 hectare 39 aren en 30 centiaren bouw land bezet met klavers, in de gemeente Domburg, gelegen deels langs de westzijde der buitenplaats, en deels ten noorden van kavel 35 en alzoo mede uitkomende aan bovengenoemden aardenweg, vrij van tiendplicht. Verkocht voor ƒ2440. 37. 1 hectare 81 aren en 20 centiaren bouw land, ten deele bezet met tarwe, in de gemeente Domburg, gelegen ten westen van de buitenplaats en ten noorden van kavel 36, belendende aan den bovengenoemden aardenweg, vrij van tiendplicht. Verkocht voor* 2901. 38. 1 hectare 24 aren en 50 centiaren onbe zaaid bouwland, in de gemeente Domburg, gele gen aan den aardenweg van Domburg naar West kapelle, vrij van tiendplicht. Verkocht voor 2335. 39. 1 hectare 7 aren en 70 centiaren bouwland, bezet met klavers, in de gemeente Westkapelle, gelegen aan en ten westen van bovengemelden weg. Verkocht voor 1852. 40. 69 aren 80 centiaren onbezaaid bouwland, in de gemeente Westkapelle, gelegen aan boven gemelden weg ten noordwesten van kavel 39. Ver kocht voor 1101. 41. 96 aren 20 centiaren onbezaaid bouwland, in de gemeente Westkapelle, gelegen aan boven gemelden weg ten noordwesten van kavel 40. Verkocht voor 1700. 42. 2 hectaren 16 aren en 50 centiaren wei land, in de gemeente Westkapelle, gelegen aan bovengemelden weg en ten westen van kavel 43. Verkocht voor 4000. 43. 79 aren en 70 centiaren bouwland, bezet met tarwe, in de gemeente Westkapelle, gelegen aan den bovengemelden weg en ten noorden en oosten van kavel 42. Verkocht voor 1405. Het totaal der koopsommen bedraagt alzoo 118,180. 27 Jan. 's av. 11 u. 39 gr. 28 's morg. 7 u. 35 gr. 's midd. 1 u. 46 gr. 's av. 6 u. 42 gr. De „zieke man" heeft de oorlog aan Montenegro nog niet verklaard, maar een telegram uit St. Petersburg bevestigt het bericht, dat de betrek kingen tusschen de Porte en Montenegro zeer gespannen zijnen dat door de mogendheden alle mogelijke pogingen worden aangewend om een conflict te voorkomen, waardoor het werk der verzoening dat zij op het getouw hebben gezet geheel in duigen zou vallen. Het Peterburgsche bericht noemt daarmede het criterium van de geheele zaak. Zoodra Turkije den oorlog heeft verklaard valt aan geen passificatie langs vrede- lievenden weg meer te denken; de opstandelin gen krijgen krachtigen steun, waarschijnlijk val len Servië en Bosnië hun bij en zal het onmogelijk zijn de zaken anders dan door de wapenen te beslechten. Zoo lang er leven is is er hoop, en zoo lang de oorlog niet is verklaard bestaat ook de hoopdat het niet zal geschieden en dat Turkije nog tot het inzicht zal komen, dat een dergelijke hande ling zeer tegen zijn belang zou zijn. Het is waar, de handelwijze van Montenegro is tergend, de toon dien het voert is beleedigend. Een nieuw staaltje daarvanIn het officieele regeeringsorgaan is, volgens een bericht uit Berlijn, een artikel opgenomen, waarin de opstand in de Herzegowina wordt verdedigd en wordt verzekerd, dat Monte negro nimmer afstand zal doen van zijn rol van „poolster" voor het Servische ras. „Montenegro handelt overeenkomstig de eischen van de inter nationale wet. Indien Turkije anders handelt, zal het vrije Montenegro, dat alsdan van iedere verplichting zal zijn ontslagen, de noodige maat regelen nemen om zijne veiligheid te waarborgen en zal zich door geen enkele consideratie daarvan laten terughouden". 't Is duidelijk, dat Montenegro, maar al te zeer bekend met de zwakte der Porte, haar zooveel mogelijk uittart om haar tot een breuk te bewe gen. Rechtstreeks hebben dan de mogendheden geen vat op het hertogdom, dat oogenschijnlijk en officieel nog de neutraliteit handhaaft maar daar van zal zijn ontslagen zoodra Turkije den oorlog heeft verklaard. Het is daarom in het belang van de Porte zelve, dat zij zich bepaalt tot protesten en diplomatieke vertoogen, maar niet zelfstandig handelt, omdat zij krachteloos is. Wat wil zij zich meer vijanden op den hals halen, als zij niet bij machte is de opstandelingen in een enkele provincie tot onderwerping te brengen? en ook niet de hulp der mogendheden wil aanne men of inroepen uit vrees dat haar zelfstandigheid en haar souvereiniteit zullen worden geschonden die zij op deze wijze groot gevaar loopt eerlang geheel te zullen verliezen. Op den weg tusschen Eaguoa en Trébinje werd gisteren een groote slag verwacht daar de opstan delingen hunne strijdkrachten hadden bijeenge trokken. Terwijl de oorlogsfakkel in hèt Oosten met nieuwe kracht opvlamt wordt met iederen dag het vooruitzicht gunstiger dat hij in het zuiden van Europa weldra zal worden uitgedoofd en dat de tempel van Janus eindelijk aldaar zal kunnen worden gesloten. De eerste bewegingen der Alfonsistische troepen na het hervatten van de operaties zijn blijkbaar met een gunstigen uitslag bekroond, daar zelfs Carlistische berichten erken nen, dat de Carlisten voor „de overmacht" zoo het heet hebben moeten wijken. Hoe dit zij, overmacht of geen overmacht, zij hebben de nederlaag geleden en zijn uit de belangrijke posities van Garatemendiwaardoor de weg van Azpeitia wordt beheerscht, verdrongen terwijl de Alfonsisten er bezit van hebben genomen. Te Guetaria is een aanzienlijk aantal troepen; de operaties worden in Guipuzcoa voortgezet en de troepen zijn vol enthousiasme, zoodat men mag hopendat het weldra tot eene beslissing zal komen, waardoor de pretendent wordt genoodzaakt de wapenen neder te leggen. Weldra zal ook de politiek in Spanje hare rech ten hernemen en reeds geeft men zich over aan berekeningen van wat men van de nieuwe Cortes heeft te hopen of te vreezen. Een gunstig be wijs voor de gezindheid van de nieuwe vertegen woordiging is het vermoeden door de Chronista uitgesproken, dat de kamer art. 11 van de ont worpen constitutie, waarin het beginsel van vrij heid van godsdienst wordt gehuldigdzal aanne men. Zooals men weet is dit artikel in strijd met de bepaling van het concordaat en is dan ook daarover een strijd tusschen de regeering en den clerus ontstaan, welke laatste zooveel mogelijk geijverd heeft voor de verkiezing van op dit punt onverzoenlijke candidaten. Bij de beslissing over dat artikel zal dus voornamelijk worden uitge maakt waar of eigenlijk voortaan de kracht der regeering zal berustenbij den staat of bij de kerk. Men hoopt, dat eerstgenoemde door de bekwaamheid en energie van den heer Canovas del Castillo de overwinning zal behalen op tegen standers, die onder het kerkelijk masker eigenlijk geheel andere belangen dienen, en er niet voor zouden terugdeinzen Spanje andermaal te doen bukken onder het juk der geestelijkheid, dat hen gelegenheid zou schenken de macht in handen te krijgen. Het wetsontwerp op de kloostersdat onlangs ook door het Oostenrijksche heerenhuis is aange nomen, zal waarschijnlijk nog niet spoedig tot wet worden verheven. Nadat de „heeren" het bijna twee jaren in hunne archieven hadden be waard hebben zij er verschillende veranderingen in gebrachtwaardoor het andermaal bij de kamer van afgevaardigden in behandeling moest komen. De confessioneele commissie van dit lichaam heeft zich met die veranderingen vereenigd, doch de minister van eeredienst heeft verklaard er geen genoegen mede te kunnen nemen en aangeraden het gewijzigde wetsontwerp niet aan te nemen. Gisteren is het te Bern gehouden postcongres gesloten, en is bepaald dat het volgende zal worden gehouden te Londen in de maand Juni a. De sluitingrede werd door den Belgischen gedelegeer de uitgesproken, die deze gelegenheid te baat nam om den wensch uit te spreken tot oprichting van een internationale spoorwegunie. Moge dit denkbeeld verwezenlijkt wordenhoemeer interna tionale unies in het leven worden geroepen zoo veel te meer eenheid van belangen en wensehen krijgen de natiën, en dat zijn de beste waarborgen voor het behoud van den vrede, de krachtigste vijanden van den oorlog. De toestand in het Oosten is op het oogenblik zeker wel het middelpunt van de Europeesche politiek, en alles wat eenig licht over den staat van zaken aldaar kan verspreiden wordt met be langstelling ontvangen. Belangrijk is in dit op zicht een particuliere correspondentie in de Neue freie Presse uit Konstantinopel daar de schrijver zeer goed op de hoogte toont te wezen van de verhoudingen in de Turksche hoofdstad. De toetreding van Engeland tot de gemeenschap pelijke handeling der mogendheden, hoewel dan ook onder eenige reserve, acht hij vooral daarom belangrijk, omdat Groot Britannië zich steeds als beschermer van de onafhankelijkheid en de souve reiniteit van de Porte heeft opgeworpen, en zoo iets in staat is om de Turken omtrent het karak ter en de gevolgen van de gemeenschappelijke diplomatieke handeling gerust te stellen dan is het juist de toetreding van Engeland. De vorm trouwens waarin die handeling plaats heeft laat alle quaesties over onafhankelijkheid en souve reiniteit volkomen buiten spel. De mogendheden intervenieeren noch door een collectieve nota, noch door eenige dreigende handeling, om aan den opstand in de Herzegowina paal en perk te stellen, maar door eenvoudige, afzonderlijke en mondelinge raadgevingen en door het bloote feit alleen dat deze door de Porte worden aange hoord. Daardoor willen zij er toekomen de op standelingen de wapenen uit de handen te nemen. Men kan het niet genoeg herhalen want de publieke openie is hiervan nog niet voldoende door drongen dat ieder initiatief tot uitvoering van de voorgestelde hervormingen alleen en uitsluitend aan de Turksche regeering is overgelaten. Geen van de mogendheden denkt er aan bij deze gelegenheid in te grijpen in de souvereiniteitsrechten van den sultan. Wat dit punt betreft zijn zij het volkomen onder elkander eens geworden, en de Porte kan niet nalaten de zorg te waardeeren waarmede alles is vermeden wat aan haar gezag afbreuk zou kun nen doen. Is zij nu ook geneigd aan de diplomatieke han deling der mogendheden recht te laten wedervaren? vraagt bedoelde correspondent. En het antwoord luidt pertinent: volstrekt niet. De groot-vizier Mahmoed Pacha, die met het oog op den invloed, dien hij in den ministerraad uitoefent wel alleen als de Porte kon worden beschouwd, en met Lode- wijk XIV kan zeggen: de staat ben ik!" verzet zich nog steeds zoo krachtig mogelijk tegen iedere buitenlandsche inmenging in de inwendige aange legenheden van Turkije. Het is hem herhaaldelijk zoo duidelijk mogelijk, gezegd en grondig bewezen, dat de Porte indien zij aan haar eigen krachten wordt overgelaten, met den opstand in de Slavi sche provinciën niet gereed kan komen; dat de motieven en het doel van dien opstand veran derd zijn; dat noch de kracht der wapenen noch de firmans van den sultan iets tegen de opstande lingen hebben kunnen uitrichten; dat eindelijk Euro pa zijn-machtige stem meetlaten hooren maar, hij wil van dat alles niets weten en blijft zich verschansen achter het voorwendsel, dat de voorstellen der mogendheden niets dan een bedekte interventie zijn en dat het ontwerp van graaf Andrassy in de bedoelde provinciën onuitvoerbaar is. In deze aangelegenheid heeft Mahmoed Pacha zoo niet alle, dan toch de meeste van zijn collega's tegen zich. Laatstgenoemde zijn overtuigd, dat de toestand zeer ernstig is en dat de Porte de bedenkingen der eigenliefde ter zijde moet stellen en de meest voor de hand liggende en practische middelen moet aangrijpen, die zich aanbieden om een toestand te doen eindigen, die, zoo hij nog tot in het voorjaar voorduurt, lichtelijk de ern stigste verwikkelingen in het Oosten tengevolge kan hebben. Wat verlangen dan eigenlijk de mogendheden Niet anders dan dat hare raadgevingen zullen worden aangenomen en dat door de medewerking der Porte daaraan de noodige autoriteit zal worden geschonken om de opstandelingen tot onderwerping uit te noodigen en de Montenegrij- nen aan te manen den opstand niet langer voedsel te verschaffen. In deze richting heeft ook reeds de commissie van consuls te Mostar gewerkt en onder de mogendheden zijn er verscheidene die evenveel belang hebben bij het herstel van den vrede als Turkije zelve. Bij haar moest de Porte zich vooral aansluiten en om tot een resultaat te komen zich hare medewerking laten welgevallen. Dit verlangen ook de meeste Turksche ministers doch Mahmoed Pacha wil dit maar niet toegeven. De Porte zegt hij zal alles alleen doenzonder iemands hulpen om zoo mogelijk nog eene diplo matieke handeling der mogendheden te voorkomen heeft hij Ali Pacha den gouverneur der Herzego wina, naar Mostar gezonden met de opdracht het werk der verzoening door Server Pacha aange vangen voort te zetten, en te trachten zoo moge lijk eenig resultaat te verkrijgen, waarop de Porte de mogendheden zal kunnen wijzen. Mahmoed Pacha is eigenlijk bedorven door de onophoudelijke loftuitingen over zijn energie, vast beradenheid en zijn vaderlandsliefde. Daardoor heeft hij een overdreven denkbeeld van zijn eigen gewicht verkregen, en het gevolg daarvan is,dat hij aan niets, wat hij zelf meent goed te zijn meer twijfeltdat hij naar niemand uit zijne omge ving meer luistert, en het niet meer mogelijk is hem te onttrekken aan de invloeden die hem heheerschen en die zijn instinct, zijn vooroordeelen, en het natio nale fanatismus, waarmede hij in het paleis van zijn meester paradeert, in hun voordeel weten aan te wenden. In Konstantinopel kent iedereen die invloeden, en hun onzichtbare werking op den grootvizier verklaart diens hardnekkigheid omniet te willen gedoogen, dat Europa, zij het ook nog zoo indirect, zich met de aangelegenheden van de Her zegowina zal bemoeien. Ijverzuchtig op het aan deel, dat volgens den aard van zaken een andere mogendheid ln het werk der pascificatie zou heb ben verstoren die invloeden in het geheim wat zij in het openbaar genoodzaakt zijn te ondersteunen. Daar deze geheime machten er daarenboven belang bij hebben in Turkije een toestand van ontevre denheid en opstand in het leven te houden, waar door het rijk aan den Bosporus hoe langer hoe meer verzwakt en uitgeput wordt, doen zij alles om den opstand in de Herzegowina op de lange baan te houden ten einde die ter gelegener tijd tot het middelpunt te maken van een algemeene beweging in Europeesch Turkije, die reeds door een werk zame revolutionaire propaganda op verschillende punten van het schiereiland van den Balkan is voorbereid. Verscheidene Ottomanische staatslieden zien dit gevaar in en trachten daarom Mahmoed Pacha ten val te brengen. Riza en Midhat Pacha zijn de meest verbitterde vijanden van den grootvizier, en indien deze zijne oppositie tegen de buiten landsche mogendheden tot het uiterste drijft, kan men zijn val bijna als zeker beschouwen, want dan zal men er niet voor terugdeinzen den sultan met den waren stand van zaken bekend te maken. Uit een en ander blijkt dus, daargelaten nog hoe verderde opstandelingen zullen handelen, dat de toestand in Turkije van dien aard is, dat ieder oogenblik een dreigende crisis kan uitbarsten.

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 3