Benoemingen en, besluiten, 0 n d e r w ij s. Kerknieuws. Marine en leger. Landbouw. Kunstnieuws. Verkoopingen en Aanbestedingen. naamste aandeelhoudster in den spoorweg Rotter damHouten, blijkens eene missive van den directeur Philippart, de exploitatie der spoorwegen van het Vlaamsche net, waartoe zij bij contract verbonden washeeft moeten opgeven, dewijl de financieele toestand der maatschappij haar niet toeliet hare verplichtingen na te komen. Deze brief was van 7 Januari. Toen de minis ter van binnenlandsche zaken dus den 17™ dezer aan de eerste kamer de meest geruststellende verzekeringen omtrent den heer Philippart gaf, kon hem reeds bekend wezen dat diens maat- schappij zich in ongunstigen toestand bevond, wat trouwens sedert lang voorzien werd. Wat zal er nu van den weg RotterdamHouten terecht komen Naar aanleiding van de ongunstige getuigenis door de geneeskundige ambtenaren afgelegd, om trent de wijze waarop art. 18 der wet tot voor ziening tegen besmettelijke ziekten wordt uitge voerd, hebben Ged. staten van Noord-Brabant aan de gemeentebesturen in dat gewest een grondslag aangeboden tot regeling der periodieke koepokinentingen. Teneinde verder geregeld toe zicht kunne worden gehouden op de wijze van uitvoering der wettelijke bepalingen omtrent de vaccinatie, zijn de gemeentebesturen aangeschreven, om bij het einde van elk kwartaal aan den in specteur van het geneeskundig staatstoezicht eene opgaaf te zenden over 't afgeloopen kwartaal van de dagteekening der openbare afkondiging en die der inenting, bedoeld in art, 18 der wetb het al dan niet inenten met stof aan een ingeënd kind ontleend; c het getal inentingen en hoeveel daar van al dan niet met goed gevolg hebben plaats gehad; d het getal kinderen in het eerste levens jaar ingeënt; e het al dan niet voldoen aan de inzichten van den inspecteur, om het raadhuis of de school en niet de woning van den geneesheer als plaats voor de inenting aan te wijzen. Het Vaderland drukt den wensch uit naar in lichtingen der regeering omtrent den stand van zaken tegenover Venezuela. De minister van buitenlandsche zaken verklaarde in de eerste kamer dat hij in staat was om „in het openbaar ruime inlichtingen te geven". De kamer besloot, niettemin in comité-generaal te gaan, teneinde nog meer te weten te komen. Die ruime inlichtingen wenscht het Vaderland nu dat in de Staats-courant bekend gemaakt mogen worden. Wij vereenigen ons gaarne met dien wensch. Het officieele licht, dat tot dusverre over de zaak geschenen heeft, is alles behalve „ruim". Het komt ongeveer neder op niets. Ook is in de Staats-courant plaats genoeg voor eene dergelijke inlichting, waartegen het publiek zeker gaarne een paar dagen de interessante mededeelingen zou missen, die er thans dagelijks in voorkomen, van het aantal Nederlandsehe schepen die te Konings bergen, Memel, Pillau, Elbing en op alle andere denkbare plaatsen van den aardbol zijn binnen gevallen of uitgezeild. ministerieel e departementen. Bevorderd bij het departement van koloniën tot hoofdcommies de commies jhr. J. D. Six en tot commies de adjunct commies m'. H. J. Dijckmeester. De hoofdonderwijzer Waanders heeft te Olden- zaal eene bijzondere niet gesubsidieerde school voor gewoon lager onderwijs geopend, ten behoeve landrecht van 1630 eene bepaling„Item sel oock, als iemandt onversiens bij ongeluck doot blijft, met verdrencken, vallen oft anders, dat doode Lichaem niet verbracht noch begraeven worden aleer de Schoute oft Richter de visitatie, 'tschijn ende beleydinge als voore gedaen ende genomen heeft ende de informatiën daeraf overgesonden." Blijkens het werk van Simon van Groene wegen over „Af geschafte wetten" (pag. 728) was bovengemeld voorschrift van het Groot Privilegie van 1476 nog in 1649 van kracht. De zoo even aangehaalde laatste zinsnede van het Geldersch landrecht maakt nu de zaak geheel duidelijk. Men wilde namelijk oudtijds, in het belang der gevolgen van een ge pleegd misdrijf, het lijk tot de komst der overheid (politie), ter wier beoordeeling het constateerèn van het misdrijf stondzooveel mogelijk in onge schonden toestand houdenen verbood daarom óf dit voor die komst aan te rakenóf gelastte ook, zoo de "drenkeling dood bevonden werd, dezen weder met de voeten in het water te leggen. Dit nu was de oorzaak van het volksvooroordeel. Hadden toch gemelde bepalingen wel is waar hare nuttige zijde voor een beter onderzoek haar ge pleegd geweld in het belang der justitiezoo was het evenwel een groote misslag van den toenma lige wetgeverom aan de beoordeeling van het volk over te laten of de levensgeesten reeds bij den drenkeling ontvloden waren. Misschien vindt die misslag wel zijne verontschuldiging in de min dere hoogtewaarop de wetenschap destijds stond ten opzichte van de opwekking van levensgeesten van kinderen en arbeiders werkzaam op de fabrie ken der heeren Gelderman zonen. De gemeenteraad van Oost-Stellingwerf heeft, teneinde aan het verlangen van den minister van binnenlandsche zaken te voldoen en daardoor de rijkssubsidie voor het lager onderwijs te behouden, een schoolgeld ingevoerd van éen gulden per kind 'sjaars. De minister heeft aan dit bedrag zijne goedkeuring gehecht. Het getal studenten aan de hoogeschool te Leiden bedraagt 796aldus verdeeldrechten 498, godgeleerdheid 35, wis- en natuurkunde 59, letteren 59, geneeskunde 145. Het getal promotiën bedroeg in het afgeloopen jaar 76, alsin de rech ten 48, godgeleerdheid 1, wis- en natuurkunde 11, letteren 3, geneeskunde 13. Als schrijver van de prijsverhandeling, waaraan door de faculteit van letteren en wijsbegeerte te Leiden eene eervolle vermelding is toegekend, heeft zich bekend gemaakt de heer Ch. M. Dozy student in de rechten te Leiden. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Fort Bath door den heer P. C. van Oosterzee, predikant te Heino. De luitenant ter zee 2e klasse J. H. M. Jansen, aatst behoord hebbende tot het eskader in Oost- Indië, en van daar den 19™ dezer in Nederland terruggekeerdis met dien datum op nonactiviteit gesteld. De tot luitenant ter zee le klasse bevorderde luitenant ter zee 2e klasse A. P. Tadema wordt met den 16™ Februari a. geplaatst aan boord van Zr. M". wachtschip te Willemsoord. Door den heer Barentse, onderwijzer in den landbouw, zal, naar het SI. Weekbl. meldt, den 4™ Februari a. eene voorlezing gehouden worden te Sehoondijke, over veeteelt. Gaarne vestigen wij de aandacht op het in achterstaande advertentie aangekondigde concert, dat den 15" Februari a. in de concertzaal alhier zal gegeven worden. Mejuffrouw Francisea Stoetz hofzangeres vaD Z. M. den koning der Nederlanden» zal zich daarop doen hooren in drie voordrachten van zeer verschillenden aard. De eerste, een aria voor sopraan uit Haydn's Schepping, zal voor menigeen eene oude en geliefde kennis wezen het tweede is een aria uit Herold's opera „LePré aux Clercs", een nommer alzoo uit het zoo rijke, frissche en liefelijke répertoire der Fransche opera- comiquede derde eindelijk bestaat uit drie liede ren van Chopin, Schumann en Liszt. Drie kunstenaars, de heeren Coenen, violist, Hekking, cellist, en Ruijgrok, pianist, zullen op denzelfden avond hunne gaven doen hooren. Trio's van Beethoven en Mendelssohn, concertstukken van Léónard, Eckert, Mozart, Vieuxtemps en Wilhelmj, ziedaar hetgeen door hen uitgevoerd zal worden. Men mag dus met recht zeggen dat dit pro gramma aan iedere voorkeur, uitgezonderd die der smakeloosheid, voldoening geeft. De namen der artisten geven daarenboven voor eene degelijke uitvoering waarborg. Wij twijfelen dan ook niet of het kunstlievende publiek zal het aan eene getrouwe opkomst niet laten ontbreken. bij drenkelingenwaartoe men de middelen voor het eerst in 1767bij de oprichting der Maat schappij tot redding van Drenkelingen, in ons vaderland schijnt te hebben ontdekt. Het volk echterbeducht voor eene naar het goedvinden der rechters strafbare overtreding en voor de eer tijds nog meer gevreesde justitievatte daarom, niet onnatuurlijkde wetmet opoffering dikwijls van de drenkelingen zeiven, zoodanig op, dat men bij bevindingen het gemakkelijkst buiten moeie- lijkheden bleef; hetgeen, zooals wij reeds zagen, alleen geschieden kon door hen tot de komst der politie met de voeten in het water te laten liggen. Wat nu een oude wet eenmaal gelast had en wat bovendien uit gewoonte nagekomen werdbleek honderd jaren later, bij de oprichting der Maat schappij tot redding van drenkelingendie zich het eerst als kampioen tegen dergelijke verkeerd heden opwierpnog zoozeer in onze volksbegrippen ingeweven te zijndat de overheid zichbij ver anderde inzichtende zaak moest aantrekken. Zoo toch publiceerden de Staten van Gelderlandnaar aanleiding van een Landdagbesluit van 25 October 1768, het volgende: „Alsoo ons door en van wegens seekere Maat- schappye onlangs tot Amsterdam opgerigt, zijn ter ooren gekomen eenige middelenwaardoor Drenkelingen of verdronkene Lichamen, wanneer men deselve in tyds ontdektuit 't water haalt, en sodane hulpmiddelen als daartoe met meerdere in een bekendmakinge van gen. Maatschappye onder andere vervat zijn, koome toe te brengen» De oproeping van den heer van der Borck bij Breda tot behoud der schilderijen van Frans Hals in het hofje van Berenstein te Haarlem heeft, behalve tot twee giften van den heer Haff- mans en den hoogleeraar Asser, ieder van ƒ100, ook aanleiding gegeven tot de oprichting van eene speciale commissie te Hardegarijp (Friesland), die zich voorstelt om deze zaak tot eene volkszaak te maken en den verkoop door alle wettige mid delen te voorkomen. Een kapitein-kwartiermeester in een der garnizoensplaatsen wordt sedert een paar dagen vermist, een deficit in de kas achterlatende van eenige honderde guldens. Een door hem geschreven brief doet vermoeden, dat hij een einde aan zijn leven gemaakt heeft. Te Yeendam heeft iemand de roekelooze aardigheid gehad om een zijner kennissen, dien hij om „wat vuur" vroeg, geen sigaar voor te houden, maar een zwerm. Deze ontbrandde dade lijk, en de volle lading vloog den gevraagde in het gezicht, dat geheel zwart werd, terwijl zijn baard totaal afbrandde. De gewezen kassier bij de opgeheven stads bank van leening te Goreum heeft op zijn ver zoek om eene dergelijke inrichting voor eigen rekening te mogen openen, een afwijzend antwoord gekregen. Uit Dordrecht wordt van den 26™ dezer gemeld De stoomboot „Telegraaf" heeft heden haar voorgenomen poging om het ijs alhier rivierafwaarts te breken, opgegeven, doordien bij peiling voor de spoorbrug zou zijn gebleken, dat het ijs daar eenige meters hoog opgestapeld ligt. De boot is nu in de Rietdijksche haven gehaald. Aan het veer naar Papendrecht heeft men voor een groot deel blank water, zoodat de passagiers daar gedeeltelik over het ijs, gedeeltelijk per roeiboot worden over gezet. Aan het Zwijndrechtsche veer heeft daar entegen de vorst van heden nacht het ijs weder meer kracht gegeven en passeerden de schouwen het zonder er door te zakken. Het 4jarig zoontje eener weduwe te Sittard is terwijl de moeder afwezig wa3in een ketel met kokend water gevallen en was onmiddellijk dood. De heer Burgers, president van de Trans- vaalsche republiekheeft eergisteren een bezoek gebracht aan de studenten-sociëteit te Utrecht en o. a. de costumes van de maskerade bezichtigd. Bij den aanvang van dit jaar was de getal sterkte der bevolking van de Maatschappij van weldadigheid te FrederiksoordWilhelmina'soord en Willemsoord 1887 zielen, waarvan 1418 Ned. herv., 397 Roomsch kathol., 30 Ev. Luth.25 Israël., 14 Doopsgez.2 Waalsch. Geref. en 1 Remonstrant. In 1875 hebben 49 geboorten en 27 sterfgevallen plaats gehad. In 1875 bedroeg de grondbelasting, voor zooveel de gebouwde eigendommen betreft, te Haarlemmermeer in hoofdsom 5093.46. Yoor 1876 is de gedane herschatting toegepast en be draagt de hoofdsom voor de gebouwde eigendom men 9597.53. De verhouding tusschen de belas ting en de geschatte belastbare opbrengst is 0.07707, dus bijna 8 percent. PIPE-EN-BOIS. Een der belachelijkste personen die, de Parijsche commune heeft voortgebracht en die reeds lang vergeten was, doet dezer dagen weer van zich spreken, 'tis George Cavalier, bijgenaamd Pipe- en-Bois. Hij heeft een proces tegen den Courier somwijlen nog werden behoudenSoo istdat wy, om soo veel mogelyk aan dit allesints heylsaame en mensch-lievende oogmerk te gemoet te komen, na ingenomene advys -van den Hove Provintiael hebben gestatuëert en verklaart sooals wy statuëe- ren verklaeren bij deese; Dat 'taan een yegelyk vrystaetom soodane verdronkene Lichamen direct, en sonder dat deselve met de voeten in 't water sullen behoeven te laten leggenuyt 't water te mogen haaienin derselver huys of naastbygelegene plaatsesonder gehouden te syn een voorafgaande beschouwing en visitatie van den Officier of 't Ge recht af te wachtente brengenten eynde om te beproevenof soodaene Lichamen door de in voorgen. bekendmakinge aangeweesene of andere middelen nog weder te behouden syn," enz. Alleen moestvolgens bevel dier Statenop straffe van drie goudguldensvan de ontdekking aan den officier der plaats kennis worden gegeven. Dezelfde Staten gelastten ook om het reglement der Maat schappij tot redding van Drenkelingen jaarlijks in het openbaar te laten voorlezen. Amsterdam volgde spoedig het voorbeeld van Gelderland. Wij lezen toch in het „Tweede vervolg van Handvesten enz. der stad" de volgende publi catie van 27 Januari 1769 over deze aangelegen heid: „Alzo mijne Heeren van den Geregte der stad Amsterdam in ervaaringe gekomen zijn, dat in deü Jaare 1767 binnen deeze stad, onder den naam van Maatschappij tot redding van Drenkelingen was opgerigt, een prijswaardig Genootschap, het welk de Bruxelles ingesteld en dringt op schadevergoe ding aan, wijl dat blad zijn naam genoemd heeft bij die van de sfW&e-makende mijnwerkers te Charleroi. Pipe-en-Bois verlangt 5000 frs., omdat zegt hij het bericht van den Courier de stellingj welke hij ziah in België had weten te verschaffen, heeft geruïneerd. Welke positie hij eigenlijk be doelt, is niet duidelijk. Intusschen schijnt de Belgische regeering dit- belachelijk personaadje in de tegenwoordige om standigheden niet onschadelijk geacht te hebben, daar de telegraaf ons gisteren zijne uitzetting meldde. De rechtbank te Darmstadt heeft den heer Steek, vroeger majoor bij het Indische leger, we gens aanwerving van soldaten voor gemeld leger veroordeeld tot acht maanden en zijn medeplich tige Schwarz tot vier maanden gevangenisstraf. Ter provinciale griffie van Zeeland liggen ter lezing de voorwaarden waarop door,het departe ment va« marine op den 15™ Februari a. zal worden aanbesteed het maken en leveren van zes stuks ijzeren zeeboeien (Herberts model) tweede soort. Jl. Dinsdag is te Zaamslag publiek ten verkoop aangeboden: I. Eene hofstede, bestaande in woon huis, schuur enz., met 2 hectaren 38 aren 20 cen tiaren erf, tuin, wei- en bouwland; verkocht voor 6460boomprijs ƒ200. II. 15 hectaren 59 aren 20 centiaren bouwland. IH. 11 hectaren 38 aren 20 centiaren bouwland. Perceelen 2 en S gecom bineerd verkocht voor 42,370. IV. 3 hectaren 10 aren dijkverkocht voor ƒ4130boomprijs 600. Alles gelegen in den polder Aan- en Genderdijke, gemeente Zaamslag. Woensdag jl. is te Neuzen in het openbaar geveild: 3 hectaren 58 aren 10 centiaren bouw land, gelegen in den Vlooswijkpolder, in die ge meente, en verkocht voor 11,600, of ongeveer 3240 per hectare. Dj eergisteren alhier gehouden openbare verkooping van de buitenplaats St. Jan ten Heere, gelegen in de gemeente Domburg, benevens eene hofstede en bouw- en weiland, gelegen in de ge meenten Domburg, Aagtekerke en Westkapelle, heeft de volgende sommen opgebracht: 1. Het oostelijk deel der buitenplaats St. Jan ten Heere, bevattende de boerenplaats met de ver schillende daartoe behoorende gebouwen, de Oran jerie, de erf der heerenhuizinge met de daarachter gelegen tuin en omringende vijver, het hertenhuis met hertenkamp, de slotdreef tot aan de noorde lijke grens van het bosch en verdere gronden met vijvers, welke oostelijk op den oprijdam vóór de heerenhuizing binnen de tegenwoordige buitenplaats zijn gelegen, bevattende te zamen eene grootte van 11 hectaren 72 aren 18 centiaren. 2. Het westelijk deel der buitenplaats St. Jan ten Heere, bevattende het koetshuis met paarden stal, benevens het bosch, de vijver en de gronden, welke westelijk van den oprijdam vóór de heeren huizing binnen de tegenwoordige buitenplaats zijn gelegen, bevattende te zamen eene grootte van 7 hectaren 36 aren 80 centiaren. Samen verkocht voor 28196.20. 3. I hectare 16 aren 60 centiaren weiland in de gemeente Domburg, vrij van tieudplicht, ten noorden van de buitenplaats. 4. 1 hectare 34 aren 10 centiaren onbezaaid bouwland in de gemeente Domburg, vrij van tiend plicht, noordwestelijk van kavel 3. 5. 1 hectare 4 aren 50 centiaren bouwland, bezet met tarwe, in de gemeente Domburg, vrij van tiendplicht, gelegen noordwestelijk van kavel 3. 6. 1 hectare 66 aren 90 centiaren bouwland, bezet met tarwe, in de gemeente Domburg, vrij van tiendplicht, gelegen noordwestelijk van kavel 3. 7. 1 hectare 52 aren 50 centiaren bouwland, bezet met tarwe, in de gemeente Domburg, vrij van tiendplicht. De koopen 37 samen verkocht voor 9251. 8. 2 hectaren 46 aren 70 centiaren weiland, in de gemeente Domburg, vrij van tiendplicht, gele gen ten noorden van de buitenplaats. 9. Eene partij weiland met de helft van het daaraan belendend deel der dreef, te zamen groot 2 hectaren 56 aren 90 centiaren, vrij van tiend plicht, gelegen ten noorden van de buitenplaats. Samen verkocht voor 7550. bij eene publieque bekendmaking, met voorkennis van welgemelde Heeren, alomme gespargeerd en aangeplakt, niet alleen hadt aan de hand gegeven zodanige middelen, waardoor menschen of kinderen, die het ongeluk gehad hebbende van in het water te vallen, en daaruitgehaald, geene uiterlijke tekens van Leeven gevende, doorgaans voor Dood ge houden, en als zoodanig behandeld wierden, onder Gods zegen, nog konden worden gereden bij het Leeven behoudendoch dat desniettegen staande in deeze stad, bij sommige ingezetenen, nog eenige bedenkelijkheid overbleef, of het wel gepermitteerd was, van de hulpmiddelen, bij de meergemelde Bekendmaaking vervat, zonder voor gaande kennis van de Magistraat gebruik te maaken. „Zoo is 't, dat mijne voornoemde Heeren van den Geregte, tot wegneeming van alle twijfeling, hoe in deesen behoort gehandeld te worden, na deliberatie hebben goedgevonden en verstaan allen en een iegelyk, die binnen deeze Stad of derzei ver Jurisdictie, een Mensch, 't zij oud of jonguit het water zal hebben getrokken, niet alleen tepermit- teeren, maar zelfs wel erastelijk te recommandee- ren, zoodanig een Persoon, schoon dezelve uiter- lyk zonder eenige beweeging of tekenen van Leeven mogte bevonden worden, aanstonds en met alle mogelijken spoed 'thuis te brengen, of inge- valle van onbekendheid, of verafgelegenheid, in een der naast bij geleegen daartoe aangeboden wordende Huizen, hetzij van particulieren of van .1» Herbergiers of Tappers;" enz. 10. 1 hectare bezet met tarwe, van tiendplicht. 11. 1 hectare bezet met tarwe, van tiendplicht, gi Verkocht voor i 12. 1 hectare de gemeente Doml kavel 14. Verkoc 13. 1 hectare 4 bouwland, in de voor /2333. 14. Eene partij burg, gelegen tei uitkomende aan hectare 26 aren 1 11 aren vrij van ti 15. Eene parti burg met de helft der slotdreef, gel' zamenlijk groot 1 vrij van tiendplicl 16. 1 hectare in de gemeente D< 13 en 18. Verkoc 17. Eene partij burg, met de hc deel der slotdreel dreef, gezamenlijk 30 centiaren, vrij 2660. 18. Eene partij burg, uitkomende groot 1 hectare 38 1 hectare 2 aren voor ƒ2125. 19. 1 hectare land, bezet met l burg, gelegen tege: oostelijk tegen den Verkocht voor ƒ19 20. 1 hectare koolzaad in de g oosten van kavel 1! voor ƒ1851. 21. 78 aren ei met koolzaad, in d ten ocsten van k Verkocht voor 1( 22. 1 hectare en tarwe, in degemee van kavel 21vi voor ƒ2551. 23. 57 aren or meente Domburg, 22, vrij van tieni 24. 71 aren en land, in de gemeen van kavel 23, vrij ƒ1605.25. 25. 72 aren en land, in de gemeen van kavel 24 en ne vrij van tiendplicht 26. 53 aren en gemeente Aagtekerk hofstede van J. Sin Verkocht voor 12c 27. 1 hectare zaaid bouwland, in ten oosten van de de kavels 19 tot e Verkocht voor 20c Eene partij weil gelegen ten oosten van kavel 27, groo: renwaarvan 88 tiendplicht. Verkoc 29. Eene party de gemeente Doml de slotdreef en te inbegrip van de d 1 hectare 70 aren 5 31 aren vrij van tiei 30. Eene partij i de gemeente Dombu slotdreef en ten n 2 hectaren 16 aren tare 94 aren 40 Verkocht voor /40( 31. 1 hectare 4 bouwland gelegen oosten van kavels 18 32. 1 hectare, 58 Domburggelegen vrij van tiendplicht. 33. 1 hectare 2! zaaid bouwland, in d ten westen van de Sedert is weder m en zijn wijin we schenkomst van de daar nog een aanzi zelfde verkeerde beg Hoe nu vooruit andere proef, door geslacht te werken, tusschenkomst van i: alle onderwijzers uitr gedurende eenige jc mede te deelen, dat onjuiste wetsopvattin heerscht. Laat iede mededeeling op zijne sel doen. Laat alle schrijving van hoogei bij publicatie de a: vestigen. Men stelle eene premie op het van eiken drenkeling, verwijld inroepen v Mogelijk helpen die doende bestrijding vai voorkoming dat ongel nog meer aan ingewoi Opgeofferd Arnhem, Dec. 1875

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 2