119e Jaargang. N°. 20. 1876. Maandag 24 Jannari. I1T1 mm \m km, happen. HET GRAF J aio Centa Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke noromers zijn verkrijgbaar a 5 Oent. Advertentiên20 Cent per regel. Geboorte- Trouw- Doodberichten enz.; van 1—7 regels 1,50} iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. nt;te ficrfi, rA, IA. tswetten. ER. IZierikzee. Middelburg, 22 Januari. Belastingen. Schuldvorderingen ten laste der gemeente. Uit de aanteekeningen van een dagbladverslaggever. Ryks-Belastiugen. Oprichting kalkblusscherij. partijen tot min- Muziekhandel van ik wan Tabak een fatsoenlijke G-EIST ïco brieven onder ER's Advertentie- M. HACCOU, iTEOsa )S U7 eene bekwame gen 's weeks vast WEDDING. te crimineele ïiBOREAÜ. 3RT. i* ƒ4.4©. ALD, Nijmegen, ineek, geeft uit [RIG REGISTER VOOR- erkte druk. i g volgen. Prgs 2.50. Na de uit- e behoorende Ko esluiten, een uitvoerig orzien door erkte druk. Meet f 0.80. gaven is in eiken onder toezicht van te SneeJt en Leeraar aldaar. WENST en vv nm. 1,3,30, 6,30 10 in plaats 1 u.) nm. 2, 4,30, 7,30 3P00RWEG GOES. I. ran Zierikzee m. 7,30 nm. - 7,30 1,30 i> 1, it 1, >t Korfgene nam. 1,terug 2,30 0 5.39 •1 6.45 4.50 4.35 5 3.5 >0 6.— 6.46 15 7.57 15 *8.30 *8.47 50 *9.27 9.40 13 10.4 >1 *9.52 10.15 *10.— 10.26 12.— 8.5 12.50 8.50 1.10 9.12 1.25 9.30 Bij de redactie van dit blad ontvangen in ant woord op „Een beroep op velen" door den ouden heer Smits: van L f 2.50. Door burgemeester en wethouders van Middel burg is sedert het begin dezes jaars het volgende bekend gemaakt: De burgemeester en wethouders van Middelbur g, maken bekend dat bij besluit van den gemeenteraad van den 20™ October 1875, is gewijzigd art. 1 der veror dening tot heffing eener plaatselijke directe belasting op de inkomsten en dat bij besluit van den 17eo November 1875 is afgeschaft de plaatselijke belasting bekend onder den naam van kaaigeld dat beide besluiten zijn goedgekeurd bij konink lijk besluit van den 10™ December 1875 n° 28, heden zijn afgekondigd, en voor een ieder op de gemeente-secretarie ter inzage zijn nedergelegd, alwaar afschriften daarvan tegen betaling dor kos ten, verkrijgbaar zijn gesteld. Middelburg, den 3en Januari 1876. De burgemeester en wethouders van Middelburg, get. SCHORER. De. secretaris, get. G. N. DE STOPPELAAR. De burgemeester en wethouders van Middelburg, noodigen de ingezetenen, die eenige schuldvor deringen hebben ten laste der gemeente, over het dienstjaar 1875 uit, om die met de noodige be wijsstukken vóór of uiterlijk op den 15 Februari a. in te zenden, ten kantore van den gemeenteont vanger terwijl dezebij niet nakoming daarvan, behou dens de bepalingen bij art. 288 der gemeenteweg zich zeiven zullen te wijten hebben, wanneer hun later geene levering vanwege de gemeente meer mocht worden opgedragen. Middelburg, den 7™ Januari 1876. De burgemeester en wethouders voornoemd, get. SCHORER. De secretaris, get. Gr. N. DE STOPPELAAR. FETJILLBTOlSr. In onzen tijd van parlementaire regeeringsvormen, van bijeenkomsten en naamlooze vennootschappen, bij welke het gesproken woord eene zoo voorname plaats bekleedt en door de hand van snelschrijvers en verslaggevers onmiddelijk uit den beperkten kring, waarin het weerklonken heeft, in de onbe grensde ruimte van het groote publiek wordt overgebracht, is bet niet onbelangrijk te vernemen hoe door een reporter in Engeland, waar deze soort van arbeid tot grooter volkomenheid is ge bracht dan ergens elders in Europa, over de ver schillende „geachte sprekers", welke aan de ont leding zijner niets verzwijgende pen worden onder worpen, gedacht wordt Een redenaarzegt hijkan uit zeer verschillende oogpunten beschouwd worden, naarmate van de voorkeur of den afkeerwelke door ieder zijner toehoorders voor zijn peroon of voor de zaak, welke hij'voorstaat, gekoesterd wordt. Het oordeel van den verslaggever daarentegen wordt beheerscht door omstandigheden en eene wijze van zien, welke onveranderlijk dezelfde en hem alleen eigen zijn. Het kan hem hitter weinig schelen of een spreker indrukwekkend, overtuigend, of van geestdrift vervuld is, of hij rechtzinnige dan wol vrijzinnige De burgemeester van Middelburg maakt bekend dat bij hem ontvangen en aan den ontvanger der directe belastingen ter invordering is verzonden het door den provincialen inspecteur der directe belastingen enz. te Middelburg, den 11™'Januari 1876, invorderbaar verklaard kohier der grond belasting, op de gebouwde en ongebouwde eigen dommen voor het dienstjaar 1876, met uitnoodiging aan ieder wien zulks aangaat, om na bekomen kennisgeving van zijnen aanslag, ten spoedigste het door hem verschuldigde te kwijten, met herin nering tevens dat de bezwaren, welke dienaangaande mochten bestaan, binnen drie maanden na heden behooren te worden ingediend. Hiervan is heden afkondiging geschied waar het behoort. Middelburg, den 12en Januari 1876. De burgemeester voornoemd, get. SCHORER. De burgemeester en wethouders van Middelburg, gezien de artikelen 6 en 7 der wet van den 2 Juni 1875(staatsblad n» 95) tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroor zaken; maken hekend dat ter gemeente-secretarie ter visie is gelegd een verzoek met bijlagen van C. L. van Sorge alhier, om vergunning tot het oprichten eener kalkblussoherij in zijn pakhuis, wijk F n° 168, in de Paauwpoort dat op Vrijdag den 4 Februari 1876, ten raad- huize dezer gemeentedes namiddags te half twee ure gelegenheid zal worden gegeven om tegen het maken dezer inrichting bezwaren in te brengen en deze mondeling of schriftelijk toe te lichten. Middelburg, den 19.» Januari 1876. De burgemeester en wethouders voornoemd, get. SCHORER. De secretaris, get. G. N. DE STOPPELAAR. De Staats-conrant van heden bevat een konink lijk besluit van den 17™ December 1875, bepalende de plaatsing in het Staatsblad van de tusschen Nederland en Italië op 3 Augustus 1875te'sGra venhage gesloten conventie, tot regeling der voor waarden, waarop de consulaire agenten van laatst gemeld rijk in de voornaamste havens der Neder- landsche overzeesche bezittingen zullen worden toegelaten. gevoelens koestert, of hij een Griekschen neus, een arendsblik of eene Romeinsche houding bezit. Zijn maatstaf is eene andere dan die van het groote publiek en bezit voor dit laatste geene waarde, gelijk uit de portretten-galerij, welke ik ga ver- toonen en die de vrucht eener jarenlange werk zaamheid is, voldoende zal blijken. Mijn eerste figuur ia die van een Londensch geeste lijke, wiens leerredenen en voordrachten ik, in den aanvang mijner loopbaandikwijls heb moeten teruggeven. Men kan hem beschouwen als een type der sprekers, welke zich alleen met féiten ophouden en, gelijk men zegt, recht op den man afgaan. Hij spreekt altijd alsof hij zijn geheele redevoering uit het hoofd heeft geleerd; zijn gedach ten komen er uit alsof het rapporten eener parle mentaire commissie zijn. Hij gaat in zijne rede altijd tot het zesde en laatste punt, nooit verder. Zijn welsprekendheid heeft den gang van een deurwaarders-exploithij levert eene opsomming van al of niet belangrijke daadzakeneene onaf- gehrokene reeks argumenten, een beroep op de jury. Hij is een groote steun voor maatschappe lijke hervormers, zooals bijvoorbeeld bestuurders van afschaffings-genootschappen. Hij weet precies hoeveel kannen jenever er jaarlijks in het land worden leeggedronken; hij geeft uit zijn hoofd op hoeveel percent van het staatsinkomen door de belasting op het gedistilleerd wordt opgebracht en herleidt dat bedrag in een oogwenk tot eene even redige hoeveelheid steenkolen, wollen dekens of traktaatjes. Daarentegen is hij een schrik voor -c y Aan. het departement.van financiën bestaat ge legenheid tot het aanstellen van een bouwkundi ge belast met het maken van ontwerpen voor de n'uflwe en het bestuur over de bestaande gebou wen voor het postwezen, de telegraphie enz., op eene jaarlijksche bezoldiging van 3000. Zijdie daarvoor wensehen in aanmerking te komen en Nederlanders in den zin der wet en niet jonger dan 25 jaren zijn, worden uitgenoo- digd zich daartoe vóór den 15™ Februari a. bij gezegeld request aan den minister van financiën aan te melden, met overlegging hunner bewijzen van geschiktheid. Staats-cour Ongehuwdegepensioneerde officieren van ge zondheid 1» of 2e klasse van het Nederlandsch- Indisch leger of van de landmacht in West-Indië, die wensehen in aanmerking te komen voor de ten gevolge van overlijden opengevallen betrekking van officier van gezondheid bij het koloniaal mili tair Invalidenhuis op Bronbeek nabij Arnhem waaraan voor zoo veel noodig de waarneming van den pharmaceutischen dienst in dat gesticht is verbonden, gelieven zich bij gezegeld request en onder overlegging van huu dienststaat te wen den tot het ministerie van koloniën vóór of op uit. Februari a. Aan deze betrekkingdie de waarneming van burger-praktijk buiten het gesticht uitsluitis verbonden eene jaarlijkscho toelage van f 800 benevens het genot van vrije woning in het ge sticht. Staats cour). De Goesche Ct. bevat het verslag eener bijeen komst, Donderdag jl. te Goes belegd, „tot het hespreken eener voor die gemeente hoogst belang rijke zaak." De heer m*. Bartelse was de ontwerper der bij - eenkomst. Hij wensebte de aanwezigen op te wekken om ook voor Goes bij de regeering te solliciteerenopdat daar een der nieuwe rijks kweekscholen voor onderwijs welker oprichting het gevolg zijn zal van de door den heer Moens op de staatsbegrooting gebrachte posten, gevestigd moge worden. De spreker, die zelf een zoon op een der rijks kweekscholen heeft, berekende dat zulk eene school voor de gemeente ongeveer f 50,000 voordeel geven zal. De heer de Witt Hamer, die vervolgens het woord voerde geloofde dat deze berekening te hoog was, doch stemde niettemin met het denk beeld volkomen in. Hij wees er echter op dat ook Middelburg zich voor die zaak inspant; dat die gemeente pas het provinciaal gerechtshof ver loren heeft; dat de inspecteur van het lager on- directeuren van spoorwegmaatschappijenwant hij is op de half) aarlij ksche vergaderingen beter op de hoogte dan het bestuur zelf en doet de onplei- zierigste vragen over het verband tusschen den „hoogst bevredigenden toestand onzer maatschappij", en het dividend, dat niet meer dan IJ ten honderd bedraagt. Voor dezen heer, even als voor alle anderen van zijne soort, was ik in mij n jongen tijd doodelijk bang. Hij spreekt niet bijzonder vlug, maar de eentoonige dreun zijner woorden maakt op uw oor denzelfden indruk, als de op het hoofd neerval lende waterdruppel in de bekende pijniging der inquisitie. Hij is zelf zoo uiterst kalm en koel en zijn manier van spreken is zoo werktuigelijk, dat het de gemakkelijkste taak ter wereld schijnt Om hem te volgen. Maar het tegenovergestelde is het geval. Zijn preciesheid, in plaats van den onervaren verslaggever op zijn gemak te stellen, maakt dien juist zenuwachtig, en de zekere over tuiging dat het overslaan van een enkel woord onfeilbaar uitkomt, maakt het soms onmogelijk een letter op het papier te brengen. Men verkeert altijd met hem in spanningwant het heeft ieder oogenblik den schijn alsof hij heel iets bijzonders zal gaan zeggenhet voornaamste zijner geheele rede voering, en waarvan gij dus geen lettergreep verloren moogt laten gaan. Hij heeft ook lange aanhalingen uit allerlei boeken en nieuwsbladen in zijn hoofd, die hij in éen adem opdreunt, zonder bijna ooit de bronnen op te noemen. Hij is dien tengevolge een van de onaangenaamste sprekers derwp gaarne eene dergelijke inrichting onder zijn oog zal willen hebben, en dat te Middelburg bovendien voor de vestiging der school het gebouw, waarin vroeger het gerechtshof zitting hield, be schikbaar is. Tot leden eener commissie voor het opstellen van een adres 1° aan de regeering tot vestiging der kweekschool, 2» aan den gemeenteraad om aan het rijk voor die vestiging de meest mogelijke voor deden aan te bieden, werden door de vergadering verkozen de heeren M. J. de Witt Hamer, D. Hil- dernisse en M. Bartelse, die verklaarden zich deze keuze te laten welgevallen. De heer Bartelse maakte ten slotte de aanwe zigen nog j opmerkzaam op het nuttige eener ver- eeniging tot uitkeering van geldelijken onderstand aan werklieden, die het ongeluk hadden ziek te worden. Zulk eene inrichting, welke in vele andere steden met goed gevolg werkt, bestaat te Goes niet. Spreker beval daarom het denkbeeld in ieders aandacht aan. Hierna werd de vergade ring gesloten. Blijkens hét jaarverslag der bouwvereeniging „Help u zelve" door en voor arbeiders te Goes, telt deze thans 69 leden, zijnde 6 meer dan een jaar geleden, vertegenwoordigende een kapitaal van f 4726, of 1045 meer dan het vorige jaar; ter wijl het reservefonds 230 bedraagt. Aan de leden werd 6£ pet. winst uitgekeerd, over het kapitaal, dat de tegenwoordige leden op ultimo December 1874 gestort hadden. Een ge deelte dezer winst werd niet uitbetaald, maar bij het reeds gestorte geboekt. De gezamenlijke om zet, inkomsten en uitgavenbeliep 8157. Het getal arbeiderswoningen werd met vier vermeerderd; de gezamenlijke waarde der gebou wen bedraagt f 6423, terwijl het reservefonds dit jaar met 51 toenam. Uit dit alles blijkt dat het afgeloopen jaar voor de vereeniging zeer gunstig is geweest. Het detachement mariniers dat weldra uit Atchin in Nederland verwacht wordt, vertrok den 17en Mei 1873 derwaarts en was toen 300 man sterk. Thans zijn er nog slechts 180 man van over; slechts weinigen zijn wegens ziekte of be komen wonden reeds naar het vaderland terug gezonden, al de overigen zijn gesneuveld of door ziekte overleden. Wel een bewijs dat deze wakkere mannen hun tol aan hunj Vaderland betaald hebben. Het detachement wordt thans aangevoerd door den le luitenant jhr. W. F. Clifford Koeq van Breugel; de andere officieren zijn de 1® luitenants J. D. Cadet,. H. A. J. Batteké en W. F. Paehlig. om te volgen. Doch al deze moeielijkheden zijn ner gens anders bekend dan aan de tafel der verslag gevers, en wanneer iemand, die niet in onze geheimen was ingewijd, mij aan het tobben zag met mijne aanteekeningen van dezen redenaar, zou hij stellig uitroepen: „Nu, als gij met hem zooveel moeite hebt, dan verstaat gij niet veel van het vak! Ik geloof dat hij de gemakkelijkste man van allen is voor een snelschrijver." Op zulk eene opmerking geef ik gewoonlijk geen ander antwoord dan dat, wat ik zelf eens ontving, toen ik mij eens in het foyer van een theater van den derden rang eene aanmerking op een der spelers veroorloofde: een blik namelijk van gemengd medelijden, min achting en vernietiging; een blik zooals een allo- patisch geneesheer er een toewerpt aan zijn ho- maeopathischen konfraterof waarmede de kellner van een hotel u aanzietals gij hem te kennen geeft dat gij geen wijn zult drinken. Een pendant voor den vorigen is een spreker dien ik mijnheer Zwerver noemen zal. Deze redenaar begeeft zich op allerlei onbekende wegen, evenals een onervaren tourist uit eene groote stad, die voor het eerst een berg in Schotland beklim men wil. Zijn volzinnen zijn als een komieke voordracht van iemand met een slecht geheugen. Zij gelijken op het bordunrwerk eener jonge dame of op de bouwplannen van menige stede lijke commissie voor openbare werken zij hebben geen begin of einde. Als mijnheer Zwerver tot eene conclusie komt, behoudt hij zich altijd een twaalftal punten voor, waarin zij niet van toepassing

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 1