BUITENLAND. Telegraphische berichten, Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ij s. Kerknieuws. Landbouw. Kunstnieuws. Thermometerstand. Staten-Greneraal. Algemeen Overzicht. De minister van financiën maakt in de Staats courant van heden hekenddat aangezien de Amerikaansehe kabelmaatschappijen ver klaard hebbende met 1° Januari jl. algemeen ingevoerde verkeersbepalingen niet te kunnen aannemen, in het telegraphisch verkeer met en over Noord-Amerikade woordentelling voor den afstand tot Londen of Brestgeschiedt volgens de bepalingen van het Petersburger verdrag voor den verderen weg volgens de vroeger geldende regelen. Om voor éen woord te worden geteldmag een woord voor het eerste gedeelte van den weg niet meer dan tien letters, voor het twee gedeelte nietmeerdan zeven lettergrepen bevatten. Naar het Utr. dbl. verneemt_zal op eene in de volgende maand te houden buitengewone vergade ring van aandeelhouders der mijn-compagnie Nederland (de Caribou-mijn in Colorado), een voorstel tot liquidatie der onderneming gedaan worden. De commissie van rijksadviseurs voor de monu menten van kunst en geschiedenis heeft haar ver slag uitgebracht over drie ontwerpen voor den bouw van een nieuw Rijksmuseum te Amsterdam, welke in hare handen gesteld waren. De commissie, als jury optredende, heeft, naar men beweert, hare keus gevestigd op het ontwerp van haar medelid den bouwkundige P. J. H. Cuijpers, te Amsterdam. Aan het Vaderland wordt bericht dat het stoom schip G-roningen als verloren wordt beschouwd, reeds vol water zit en door de strandjutters als goede prijs beschouwd wordt. Men gaat steeds voort met het zooveel mogelijk bergen van den inventaris. Naar aanleiding der beschuldiging, in het be. kende werk over den oorlog van 1831van den Belgischen generaal de Eenensdat de wapen stilstand van den 12™ Augustus 1831 door den prins van Oranje geschonden zou zijn, deelt de heer J. Enklaaroud le luitenant der mobile schutterij in de Arnhemsche courant het volgende mede uit de levensbeschrijving van den Pruisischen luit.- generaal Frederik von G-agern, die als chef van' den staf van den hertog van Saksen-Weimar den tiendaagschen veldtocht heeft medegemaakt. Hier lezen wij het volgende „Terwijl onder het voortrukken onzerzijds eerst recht de aanstalten tot den eigenlijken aanval gemaakt werden, verseheen (12 Aug.) te twee urenonder geleide van een adjudant van prins Fredrikals parlementair lord William Bussel, en bracht aan den hertog van Saksen-Weimar het bericht van het sluiten van een wapenstil stand tevens met bevel van den Prins van Oranje om het vuur te doen ophouden." Waarop dan eenige regels later volgt„Te drie uren werd de wapenstilstand van de zijde des vijandsnaar het schijnt door een misverstand, gebroken. Aan gene zijde van Leuven hernieuwde zich een kanon vuur, terwijl aan deze zijde een bataljon Belgi sche jagers een hevig tirailleurvuur op onze reeds bivouakeerende troepen begon. Dit laatste werd niet alleen door onze infanterie beantwoord, maar eene cavallerie-charge van een eskadronwaaraan de hertog met zijn staf deelnammaakte aan dien aanval door het neêrsabelen en gevangen nemen van een groot aantal jagers een einde, terwijl twee stukken onzer rijdende artillerie van de helling van den ijzeren berg aan de op den straatweg naar Mechelen terug trekkende Belgi sche kolonnes geen onbelangrijk nadeel toebrach ten. De vijandelijke artilleriedie ons vuur met vier stukken beantwoorddeschoot tegen den berg op, te hoog ,®en bracht ons geen scha de toe. Tegen vijf uren ontvingen wij opnieuw bevel om het vuur te staken, daar er eene capi tulatie met den prins van Oranje gesloten was. Gedurende den nacht bleven wij in het gezicht van Leuven; den vplgenden dag marcheerde onze divisie door de stad en de terugtocht begon." Ziedaar het verhaal van een ooggetuige, waaruit onmiskenbaar blijkt, dat, wel ver ervandaan, dat de wapenstilstand door den prins van Oranje zou geschonden zijn, de schending integendeel, zij het ook door een misverstand, van Belgische zijde be gonnen en onzerzijds eenvoudig op waardige wijze beantwoord is. EERSTE KAMER. Bij de behandeling van het hoofdstuk oorlog der staatsbegrooting, verklaarde de minister van justitie, als voorzitter van den ministerraad, in antwoord op de bezwaren van de heeren Cremers en Dumbar en op de bedenkingen in het voor- loopig verslag, dat de regeering juist in het gevoel harer verantwoordelijkheid, met het oog op de voortdurende afwisseling van ministers, hare voor dracht bij het kiezen van een nieuwen minister gedaan heeft. De regeering hoopt en verwacht dat de minister, in vereeniging. met haar, overeen komstig de verantwoordelijkheid van het geheele kabinet alzoo, den wensch naar meer vastheid van bestuur vervullen zal. Het hoofdstuk werd daarna met 18 tegen 4 stemmen aangenomen. Na aanneming der begrooting van Suriname, hield de heer Hartsen eene uitvoerige rede, waarin hij de regeering aanspoorde ook op koloniaal ge bied naar eigen krachtige overtuiging te handelen. Wat hij wenschte was volstrekt geen reactie, maar eene politiek van herstel, verbetering en matiging. De minister van koloniën verklaarde daarmede geheel in te stemmen. Volkomen het standpunt beamende, laatstelijk door den heer Mackay in de tweede kamer ingenomen, achtte hij het onnoo- dig te protesteeren tegen de bekende gelijkstel ling der antecedenten van den minister van de Putte met 's ministers politiek. Hij wil bevestiging der eenmaal ingevoerde beginselen. Mocht hij alleen steun vinden bij de uiterste liberalen, dan mag niemand verwachten dat de minister zal aanblijven. Het hoofdstuk koloniën werd hierna aangeno men met 19 tegen 1 stem. Nadat de onvoorziene uitgaven mede waren aangenomen is de kamer op reces uiteengegaan. Herbenoemd als voorzitter van den militie raad de heer E. H. F. W. Mathon, te Middel burg en als plaatsvervangend voorzitter de heer H. P. Winkelman te Vlissingenals lid de heer m*. N. C. Lambrechtsen van Ritthem en als plaats vervangend lid de heer mr. A. J. van Eekelen, beide te Middelburg. Van Vlissingen vertrokken hot stoomschip Pallas gezagvoerder Haack naar Rotterdam. burgemeesters. Herbenoemd tot burgemeester van Alkmaar A. Maclaine Pont. belastingen. Benoemd tot controleur der directe belastingenin- en uitgaande rechten en accijnsen te Nijmegenle afdeelingB. K. Boomthans in diezelfde betrekking te Heldertot adjunct-contro leur der directe belastingenin- en uitgaande rechten en accijnsen te MaastrichtH. Camerlingh, thans in diezelfde betrekking te Leidenen te Leiden, J. Sypkens, thans surnumerair bij de administratie der gemelde middelenwerkzaam in de inspectie Groningen. Tot ontvanger der directe belastingen en accijn sen te Zuidhorn c. a. W. F. van Nouhuysthans ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Leek c. a. posterijen. Eervol ontslag verleend, op ver zoek, aan »'L. H. Stolk uit zijne betrekking van surnumerair der posterijen. leger. Gedetacheerd de le luitenant P. J. G. le Comtevan het 1£' regiment infanterievoor den tijd van vijf jaren bij het wapen der infanterie van het leger in Neêrlandsch-Indië. Met intrekking van het besluit van 14 Novem ber 11., n° 17waarbij de le luitenant F. J. Haver Droezevan het korps ingenieursmineurs en sappeursgedetacheerd bij de krijgsschoolwerd gedetacheerd bij het leger in Neêrlandsch-Indië, genoemde le luitenant, te rekenen van den 1™ Mei a.in rang en ancienneteit overgeplaatst bij het wapen der genie van opgemeld leger. Aan de tweede kamer is overgelegd het gewoon verslag over den staat der hooge, middelbare en lagere scholen loopende over het jaar 187374. Wij ontleenën daaraan het volgende: Aan de drie rijks hoogdscholen" studeerden 1635 jongelingen, zijnde 159 ineer dan in het vorige jaar en wel 325 in de godgeleerdheid68*3 in de rechten, 299 in de geneeskunde, 198 in de wis- en natuurkunde en 140 in de letteren. Omtrent den ijver der studenten loopen de beoor deelingen der hoogleeraren uiteen. De rector-mag- nificus der hoogeschool te Utrechtprof. Quack, is van gevoelen datofschoon de colleges vrij goed gevolgd wordende studiegeest zelf niet verbetert en de wakkerheid te wenschen overlaat. Hij haalt daarvan verschillendo bewijzen aan. Al wat buiten den gewonen kring van het examenwerk ligtis als met een lichten slaap overtogen. Ofschoon er natuurlijk uitzonderingen zijnzou meer bezielingmeer feu sacré onder de studenten gewcnscht kunnen" worden. De Latijnselie scholen en gymnasiën telden in 't geheel 1185 leerlingen. "(Die te Middelburg, met 4 leeraren, komt daarop voor met 19 leer lingen; die te Zierikzee (éen leeraar) met 7 leer lingen. De uitgaven voor het hooger onderwijs, na aftrek der inkomsten, gedaan door het rijk, de provinciën en de gemeenten bedroegen f 668,938, tegen f 455,129 in het vorige jaar. Daarin deelt Middelburg voor f 3,686Zierikzee voor f 1001. (Wordt vervolgd). In de Dinsdag te Sluis gehouden vergadering van kerkvoogden en notabelen is besloten het tractement van den predikant aldaar met f 150 te verhoogen en alzoo te brengen op 1800. Op eene prijsvraag over kaasbereiding uit geschreven door de Hollandsche maatschappij van landbouw, is ingekomen een antwoord onder het mottoPrediker Xvs. 1 a dat later afkomstig bleek te zijn van dr. P. J. Holtman, te Edam. Het hoofdbestuur heeft aan dat zeer uitgebreid, met zorg bewerkt stuk de gouden medaille der maatschappij en f 275 toegekend. De N. G. Ct. vermeldt een paar middelen om bevroren aardappelen bruikbaar temaken. Volgens het eene bevatten aardappelen, die her haaldelijk bevroren zijneen zeer fijn aardappelen- meel dat gemakkelijk van de schil te zuiveren is. Het andere middel moet ontleend zijn aan de Brielschë courant van 19 Jan. 1789 en luidt als volgt: Men werpt de bevroren appelen, peren of aardappelen in koud water (waarin éen weinig zout gesmolten is)nadat ze daar een uur of vier in gelegen hebbenveegt men ze zachtelijk droog af, brengt ze op eene niet warm gestookte plaats, maar waar ze niet bevriezen kunnenen dekt ze met zakkendekens of eenig ander kleed wel toe dus blijven ze bruikbaar en behouden hunnen smaak. De Landb. Ct. bevat eene aanbeveling eener tabelaantoonende „de gemiddelde samenstelling der voornaamste landbouwgewassenten gebruike van onderwijs in landbouw," door dr. A. Peter- mann, directeur van het proefstation voor den land bouw te Gemblours (België) met Vlaamschen tekst van O. de Kerchove de Denterghemuitgave van G. Mayolez te Brussel. „Wij achtenzegt de Landb. Ct. deze tabel onmisbaar voor elke ver gadering van elke afdeeling van elke Nederland- sche maatschappij van Landbouw. Aan den muur opgehangen zal zij iederen landbouwer stof tot nadenken geven, meer, veel meer dan hij in den beginne zelf vermoedt. Er zal gesprek, nuttig gesprek mits een deskundige aanwezig zij door worden opgewekt. „Daarom bevelen wij het aankoopen van deze uitgave aan elk bestuur ten zeerste en ten sterk ste aan." Bij toezending van een postwissel groot ƒ1.35 kan men dezo tabel bij den uitgever W. E. J. Tjeenk Willink te Zwolle bekomen. Het concert, dat door Christine Nilsson Zater dag avondte Amsterdam gegeven zou worden, gaat niet door, dewijl de echtgenoot der zangeres zoo gevaarlijk ziek ligt dat men voor zijn leven vreest. Ook de directeur der koninklijke Fransehe opera te 's Hagedr. Campbellheeft zich op. gegeven als mededinger voor de pacht van den stads-schouwburg te Amsterdamtegen eene pachtsom van f 10,500. Te Driewegen werd eergisteren het lijk ge vonden van eene vrouwwelke in hoogst zwan- geren toestand verkeerende door verdrinking een einde aan haar leven gemaakt had. De in de afgeloopen week te Sluis door het gemeentebestuur gehouden verpachting van de voormalige vestinggronden is voor de plaatselijke ka3 niet ongunstig daar de verschillende percee- len bijna f 1060 meer hebben opgeleverddan dit bij de vorige verpachting het geval is geweest. SI. Wbl. Tot lid van den gemeenteraad te Roermond is gekozen de candaat der liberalen, mr. L. Ge- radts, met 222 stemmen. De heer Fr. Nicolas (clericaal candidaat) kreeg 179 stemmen. Voorts is gekozen de heer J. Leurswiens vorige ver kiezing wegens eene informaliteit was vernietigd- De heeren Kaptijn en Gentis te Woerden, concessionarissen voor de spoorweglijn Harlingen Salzbergenhebben zich bij circulaire gewend tot belanghebbenden bij de tot standkoming van die lijn, met verzoek om een som van 10,000 bijeen te brengen, ten einde daaruit de voorloopig te maken onkosten te kunnen dekken. Zij zeggen, dat zij nu reeds 3 jaren lang zich met dat plan hebben bezig gehouden en dat zij nu weer in onderhandeling zijn met een consortium van bankiers van welke onderhandeling zij zich een gunstig resultaat beloven, doch dat, indien zij geen finan- ciëelen steun krijgen, het mogelijk zou kunnen zijn dat zij hun plan moeten loslaten. Te Middelharnis, waar zoolang de vorst geduurd heeft een ware gist-nood geheerscht heeft, is ein delijk de eerste bootlading gist gearriveerd. Woens dag middag kwam de boot reeds zóo digt bij het havenhoofd, dat men elkander kon toeroepen, maar zij moest, daar het ijs zich hoog opstapelde, terugkeeren en steeds was alle moeite vergeefs, niettegenstaande de boot sterk bemand was. De nood was dan ook op het hoogst en er was geen brood of beschuit meer te krijgen. Ook de postcom- municatio was gestremd. In de kathedraal van St. Jan te 's Hertogen bosch is een geschilderd glasraam geplaatst, voor stellende den heiligen Willebrordus, aan bekeerde afgodendienaars in Noordbrabant den doop toe dienende. Dit schilderstuk, dat als kunstwerk geroemd wordt, is ontworpen door den bouwkun dige Hezemans, uitgevoerd door den heer Capronnier en een geschenk van wijlen jhr. m*. E. van Meeuwen en mevrouw R. van Meeuwen, baronesse Price. Naar de Tijd verneemt, heeft de bisschop van Haarlem vastgesteld, dat voortaan elke nieuwe mis-compositie, voor en aleer zij 0p de zangkoren wordt uitgevoerd, aan het onderzoek der kerke - lijke overheid moet onderworpen worden. Uit Londen wordt gemeld, dat, met het oog op de aanstaande zitting van het parlement ook de voorvechters voor de rechten der vrouwen zich weder op den voorgrond beginnen te plaatsen. Op initiatief van de Vereeniging tot het verkrijgen van het stemrecht voor vrouwen werd in de vorige week in Lambeth Baths eene meeting gehouden ten gunste van het beginsel om het stemrecht te ver- leenen aan alle vrouwenjonge dames of oude vrijstersdie belasting betalen. Het voorzitter schap werd bekleed door een predikant van de Anglicaansche kerkden heer G. M. Murphy. De discussieswaaraan ook verscheidene vrouwen deelnamen, leidden tot de aanneming eener resolutie waarin werd verklaard, dat de uitsluiting van de bedoelde vrouwen van het stemrecht niet alleen nadeelig is voor haar zeiven, maar ook in strijd met de beginselen van een goede volksvertegen woordiging. 20 Jan. 's av. 11 u. 37 gr. 21 's morg. 7 u. 40 gr. 's midd. 1 u. 42 gr. 's av. 6 u. 43 gr. EERSTE KAMER. Zitting ran Donderdag 20 Januari. (Aanvulling sver slag.) Algemeene beschouwingen werden over Hoofd stuk V (Binnenl. Zaken) niet gevoerd, doch bij de afdeeling Waterstaat kwamen eenige punten ter sprake. De heer Borsius had aangetoond dat zijn on gunstige voorspellingen omtrent het kanaal door Walcheren en de haven van Veere waren uitge komen en gaf een onderzoek omtrent een plan tot verbetering aan. Constateerende dat deze zaak zóo door de wetgevende macht was beslisterkende de minister echter dat de toestand der buitenhaven niet zoo kon blijven, en deelde mede dat een on derzoek in den geest van den spreker plaats had. Voor verzanding in het Noordzeekanaal, waar voor de heer Prins vreesde, behoefde geen vrees te bestaan, terwijl de minister meer uitzicht kreeg dat het kanaal in 1876 gereed zal komen. De heer Joost van Vollenhoven besprak de ver gunning aan de R. S. M. tot het leggen van een dam in de Maas, zonder advies van de gemeente Rotterdamnoodzakelijkheid tot het vragen van dat advies bestond wel niet, maar het had toch kunnen en behooren te geschieden, het algemeen belang had het z. i. gevorderd, en hij drong daarom op spoe dige herziening van de wet van 1806 aan, met toezegging dat voortaan in dergelijke gevallen de gemeenten zullen worden gehoord. Terwijl de heer Hein zich met dit gevoelen vereenigde, maar wets herziening onnoodig achtte, verklaarden ook de heeren Thooft en Schot zich in den zin van den eersten spreker, terwijl de heer Cremers der re geering geen verplichting wilde opleggen. De minister constateerde daarop dat zoowel de be voegdheid als het nut waren erkend. Over het algemeen handelsbelang behoefde z. i. Rotterdam niet te worden gehoord en usance was het dan ook zeer bepaald nooit geweest; het locaal belang van Rotterdam de visscherij zou door den rechter worden beslist. Bij hoofdstuk VII B (Financien) vraagde de heer den Tex of de lijn VlissingenSheerness niet een betere postgemeenschap met Engeland kan geven, waarop de minister antwoordde dat daartoe eerst de dienst regelmatiger moest worden, vooral in een stabiel uur van vertrek. De heer BorBius meende dat het besluit van 1875 op de visscherij op de Schelde particuliere belangen krenkte. De minister meende dat die zienswijze op onjuiste interpretatie steunde. De heer Hartsen drong er op aan dat wij voor alsnog geen beslissing omtrent de muntquaestie zouden nemen. De minister voerde aan dat het* belang van den handel zekerheid eischte. De heer Hein wenschte afschaffing der zegels op de registers van den Burg. Stand. De minister zou dit overwegen, maar wees er op dat het f 100,000 zou kosten. Het hoofdstuk werd ten slotte met algemeene stemmen aangenomen. Morgen te 11 uren hoofdstuk VIII. De leden van de linkerzijde der permanente commissie uit de Fransehe nationale vergadering hadden vooruit gisteren gehouden pelleeren over d laire betreffende men weet was do aan de prefecten verkoop van eer bieden. De heer bekwaamheid die doet", zegt de 1 deze bepaling dc maken, door een wettelijke bepalin Deze willekeui president van d ontevredenheid voor de hand, da zou wezen met Dufaure. Het st geval is, want ho de grootzegelbew. commissie zou bl te beantwoorden Zooals gewoonlij permanente comrr tot geen resulta tegenover genoen en in woor de: storen zij er zi afkeurend votum waarschijnlijk ni| weten wel dat besluiten de nati<j zitting bijeen te Zoo erkende dej de bevoegdheid vergadering bije woording te verj de commissie in over feiten de hij niet wilde voi geloofsbrieven, maakte de heer b. v. eene discus! bij de verkieziu onderzoek der ge gekozen is, danl| uitgeoefend, zal Yan den gekozen In ieder geva doel bereikt dooi gen. In antwooi Tirardbetreffei verklaarde de m£ en verzekerde van artikel 6 d<j prefecten de b£ vergunning tot geven of te weigj mén met hem tegenwoordig w| ontwikkelen. Al Buffet tamelijk interpretatie nie rechtbanken ma zaak uit. Of de bluft was blijkt evenals reeds zol schiedde inte| commissie is vc eenige conclusid votum te hebbei der verkiezinge| weinig nieuws pondent van omtrent 30 depar' te hebben onti die departemen Bonapartisten nairen de meerl De tijd zal leere Na Frankrijl blik de gewone onmiddellijk der aan Engeland, de aandacht dd gramma van loi zijn ontvangen nisterraad heef waarop hij in bd wilde steunen k handhaving van nische rijk; jegens de opsfj heden; aanbied gen van graaf dige opmerkingd dietengevolge hebben bij het Turksche grond Er zou geen Iedere mogen dl een mondelinge! worden voorgel* kingen der mog| toont om er rqk de mogendheden standellngen ei| en Cettinje. In nen niet mocb voorjaar de kra mochten blijkei derdrukkenzi tenrijk, in de: worden aangebc

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 2