BUITENLAND, Verkoopingen en Aanbestedingen, Thermometerstand. Staten-Generaal. Gemeenteraad van Zierikzee. Algemeen Overzicht. Kunt gij niet eenige fatsoenlijke Hollanders met een beetje kapitaal aansporen hierheen te komen door tabakpepernootmuscaat enz. te planten, zouden zij spoedig veel geld kunnen verdienen de grond is hier beter dan in Delide voorwaar den waarop grond te krijgen is, zijn tot nu toe zeer billijkwerkvolk (Chineezen) is overvloedig van Penang te krijgenmaar men moet ijverig zijn en niet opzien tegen privaties. Het zou mij zeer spijten als het gepeupel van Singapore en Penang weer met de grootste voordeelen ging strijkenop het oogenblik zwerven hier reeds twee van die kerels rond om grond uit te zoeken, dien zij voor een spotprijs zullen krijgen. DE „TYPE-WRITE li" Omtrent dit schrijfwerktuig, dat in den Haag bij de firma Lazare en zoon en ook elders reeds te krijgen is, wordt in het Vaderland o. a. het vol gende gezegd: Voor ieder, die zeer veel schrijfwerk heeft te verrichten en veel drukwerk heeft te verzenden, circulaires, brieven van denzelfden inhoud aan verschillende personen, voor hen die copie wen- schen te houden van hun correspondentie, zonder met copiëer-inkt te morsenvoor handelaren, ban kiers boekhandelarenkortom voor alle kantoren is de „type-writer" een uitnemend en op den duur goedkoop middel, waardoor èn aan schrijfloonen, èn vooral aan briefporten zeer belangrijke bezui nigingen worden verkregen. Bezuiniging aan schrijfloonen, want een jonge ling of meisje waarom ook geen meisje? kan zeer gemakkelijk den dienst vervullen van tien klerkenen dan nog werkt hij of zij vlugger men maakt toch tegelijk met 't origineel een groot aantal copieën en schrijft dan nog ruim zoo vlug als met de penmaar veel duidelijker (met druk letters) en voor elkeen leesbaar, hetgeen met me nig handschrift 't geval niet is. Deze kleine schrijfpiano, waarvan iedere toets een letter, teeken ot cijfer op 't papier brengt en tege lijk met tientallen en meerzoo men wil, copiëert» is zeer gemakkelijk te bespelen en zal in de „schrij vende wereld" spoedig een belangrijke verandering kunnen teweeg brengen. Ook om de bezuiniging door minder frankeer- kostenvermits men zijn brieven, die men nu met 5 cent of meer betaalt, met 1 cent door 'tgeheele rijk zal kunnen verzenden als drukwerk. Spoedig zal dus de betrekkelijk hooge koopprijs van een „type-writer" door de verkregen besparing aan schrijf' en frankeerkosten zijn uitgewonnen. Omtrent de vorderingen aan de gebouwen voor de tentoonstelling te Philadelphia wordt door de Philadelphia Demokrat medegedeeld, dat het hoofdgebouw geheel onder dak is en de uitwendi ge versierselen als pilaren, torens, enz. bijna ge reed zijn. In de tuinbouwhal zijn reeds een aantal tropische gewassen geplaatst. Voorts zijn reeds onder dak: het paviljoen voor de jury, dat voor vrouwelijke handwerken, dat voor de photogra phic, het paviljoen en het hospitaal der bondsre- geering en verscheidene restaurants. In aanbouw zijn: een Weensche bakkerij, een schoolgebouw en Yankee-keuken, een gebouw voor de New-Yor ker „Tribune" een voor de fabriekanten van rij tuigen en wagens, een glasfabriek en een fabriek voor gecomprimeerde brandstof. Behalve het hoofd gebouw wil men niet minder dan 250 paviljoens oprichten, waarvan de meeste reeds gereed of in aanbouw zijn. Omtrent de werkstakingen in België wordt medegedeeld, dat te Sars Longchamps de grêve algemeen is. De burgemeester van Nicaïse heeft tot de werklieden eene proclamatie gericht om hen aan te sporen den arbeid te hervatten. Van deze poging verwacht men een goed resultaat. Uit Charleroi wordt bericht, dat in de mijn te Neu- ville van de Société du Grand-Mambourg, de arbeid bijna geheel is hervat en nog slechts enkele werk lieden op het werk ontbreken. Onder de afkeurenswaardige bepalingen van het Engelsche strandrecht wordt o. a. de aandacht gevestigd op eene op het eiland Jersey bestaande wet, volgens welke ieder strandbewoner, die het lijk van een drenkeling aan land brengt een gelde lijke belooning van 30 schillingen, ontvangt. Maar als hij een drenkeling die den dood nabij is redt en in het leven behoudt, ontvangt hij niets! Hiervan zijn de treurigste voorvallen reeds het gevolg geweest en er zijn voorbeelden, dat men personen opzettelijk in het gezicht der kust heeft {laten verdrinken, die gemakkelijk gered hadden kunnen worden, om later hunne lijken op te halen en de premie in ontvangst te nemen. „Voor levenden krijgen wij niets, voor dooden worden we betaald," zeggen zij de stadbewoners. Louise Lateau schijnt zich nog steeds in denzelfden gevaarlijken toestand te bevinden; de geneesheeren moeten geen hoop hebben haar in het leven te behouden. Het Humoristische blad de Berliner Wespen geeft, als middel om de gewenschte overeenstemming tusschen den rijkskanselier en den rijksdag te verkrij gen, in overweging gedurende de zittingen van laast- genoemden iederen morgen een bullietin uit te geven omtrent den toestand van Bismarcks humeur, in den vorm van de mededeelingen omtrent de ge steldheid van het weer; men zou zich dan daarnaar kunnen richten en zóo de goede verstandhouding bewaren. Ter provinciale griffie van Zeeland liggen ter lezing de voorwaarden waarop door het departe ment van marine op den 27en Januari a. zal worden aanbesteed de levering van 10,000 kilogram loodwit. Door burgemeester en wethouders van Zierikzee is op 19 dezer ten raadhuize aldaar in het openbaar aanbesteed: het herstellen van de beschoeiing langs de voor malige scheepstimmerwerf „De goede intentie" aansluitende aan het Dichtste Sas, en is hiervan aannemer geworden de minste inschrijver de heer W. Koole, timmerman te Zierikzee, voor de som van ƒ1559. Jl. Dinsdag is te Hoek geveild, eene hof stede met de gebouwen, benevens 36 hectaren 21 aren 80 centiaren erf, tuin, boomgaard, bouw en weiland en dijk, alles gelegen in den Kouden polderin die gemeentegepresenteerd in vier perceelen doch in massa verkocht voor f 69,490. Aan het ministerie van binnenlandsche zaken is gisteren aanbesteed: het met 450 meters ver lengen van den zuidelijken dam aan den Hoek van- Holland. Minste inschrijvers de heeren Kalis, te Sliedrecht, en Bolier, te Scherpenisse, voor 716,000. 19 Jan. 's av. 11 u. 39 gr. 20 's morg. 7 u. 41 gr. 's midd. 1 u. 40 gr. 's av. 6 u. 38 gr. EERSTE KAMER. Zitting wan Woensdag 19 Januari. {Aanvulling sv er sla g.) Bij de algemeene beraadslagingen over de staats- begrooting kwamen ter sprake de algemeene en de financieele politiek van het kabinet. De heer Duymaer van Twistconstateerende dat dit ministerie optrad, nadat de liberale partij uit gemis aan samenwerking het bewind neerlegde, meende dat men nu het niet mocht laten vallen, alvorens bereid te zijn om zelf krachtig op te tre den. De liberale partij had het recht en de plicht, te waken tegen reactie en concessiënmaar het ware onstaatkundig en tegen het algemeen belang de regeering te doen vallen, omdat zij niet alles doet wat de liberale partij wenscht. Hij verklaarde zich dus voor de verschillende begrootingen, met welk advies de heer Smit geheel instemdevooral omdat het kabinet niet alleen veel veerkracht en ij ver betoont, maar bestuur voert in de richting van zijn voorganger. De minister van justitie beantwoordde deze sprekers. Constateerende dat wel geen regeering in staat zou zijn allen te be vredigen, kwam hij er tegen op dat het kabinet steun zou zoeken door concessiën te doenimmers onderstelde dat z. i. handelen tegenzonder, of met opoffering van eigen overtuiging; en nu ver klaarde de minister namens het geheele kabinet, dat dit alleen zijn kracht zoeken wil in het ver trouwen der kroonden steun der kamers en de kracht zijner overtuiging, 't Was aller plicht en recht critiek uit te oefenen op de daden der regee ring een programma te formuleeren is echter zeer moeilijk, het is ook nooit gevraagd en kan niet gevraagd worden; het is gelegen in hetgeen aan leiding gaf tot het optreden van het kabineten de minister verzocht dat men het daarnaar ook zou beoordeelen. Ten aanzien der financiën constateerde de heer van Twist dat thans de toestand gunstig was, maar een stroom van niet langer te keeren eischen voor de naaste toekomst voorziening eisehte in onzen finaucieelen toestand. Zonder vooruit te loo- pen op de aanhangige voorstellen der regeering, meende hij echter wel de vrees te mogen uiten dat zij weinig en vooral niet duurzaam zouden baten. De heer Schot vraagde of de minister nog van gevoelen was dat tegenover de belasting op onroerend ook een op roerend goed moest staan. Ook de heer Smit achtte belastingherziening dringend noodig, herinnerde hoe van Hall toch wel iets wist tot stand te brengen en gaf de voor keur aan verbetering van het bestaande, vooral van de patentwet, maar ook van den financieelen misslag, die 4/5 van het personeel aan de gemeenten gaf. Ook wilde hij herziening van de belas ting op onroerende goederen om door al die ver meerdering van inkomsten, zonder aequivalent den zeepaccijns te kunnen afschaffen. Hij merkte daarbij op dat niet Nederlandmaar de Indische begroo ting op de koffieprijzen drijften besloot met bij de regeering aan te dringendat zij zijn weg zou kiezentot spoedige verbetering boven den haren, die weinig kans op welslagen aanbood. De minister van financiën bracht in de eerste plaats dank aan den heer van Twistdat deze had gewaarschuwd tegen de opdrijving van uit gaven, en constateerde vervolgens, dat zoo van de 74 millioen te kort, over 1875 geraamd, iets over bleef, dit weinig meer dan een ton zou zijn. De minister vertrouwde dus dat 1876 zonder te kort zou sluiten, daarbij wordt minder dan ooit op Indische baten gesteund. Toch achttede minis ter voorzichtigheid noodig, daar men wel meer wil uitgevendoch tegen elke nieuwe belasting is. Wat de plannen betreft, al neemt men aan dat zij voorloopig weinig zouden gevendan nog merkte de minister op dat zij slechts de eerste schreden waren. En daarbij stelde de minister de vraaggeef ons dan een ander middel om meer dan een half millioen hoogere opbrengst te erlan gen? Met zijn plannen, meende de minister, moest overigens de heer Smit tevreden zijndaar zij allen slechts tot herziening strekken en alleen de tabak nieuw belasten tegenover vrijmaking van het vleesch. Maar enkele verbetering zonder iets nieuws wilde de minister niet, daarna de vraag van den heer Schot toestemmend beantwoordende. Na een repliek van den heer Smit voegde de minister hier nog bijdat een belangrijke, ge wichtige herziening der patenwet werd voorbe reid en daarvan vóór de volgende begrooting zou blijken. Daarop werden met algemeene stemmen aange nomen de hoofdstukken II, HI en IVbij welk laatste eenige punten werden besproken. Art. 345 wetboek van koophandel (brand op zee). De heer Borsius betoogde dat de reeders terecht bezorgd waren over het bekende arrest van den hoogen raad, waarvan minstens onzeker heid het gevolg wasen wenschte aanvulling van het art. in dien zin dat brand zonder bekende oorzaak als overmacht worde beschouwd, waar mede de heer Hartsen volkomen instemde. Verbinden wilde de minister zich niet, doch hij verklaarde dat de zaak wordt overwogen als van groot belang, waarin echter wellicht nog zonder wetswijziging zou zijn te voorzien, grootendeels door wijziging in de cognossementen. De heer van Akerlaken wenschte schadeloos stelling toe te kennen aan veroordeelden door rechterlijke dwaling. In beginsel was de minis ter daar voor. Dezelfde spreker verlangde vervanging van de Fransche wet op den staat van oorlog en beleg, waarmede de minister instemde. De heer Hein eindelijk verzocht uitbreiding van de wet op den kinderarbeid-ook tot den veldar beid. Hierop kan de minister niet positief ant woorden maar een nadere voorziening was te verwachten. Morgen te 11 uren hoofdstuk V. Zitting van Dinsdag 18 Januari. In deze zitting is afwezig de heer Labrijn met kennisgeving. Na lezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering komt 0. a. het volgende ter tafel. Een verzoekschrift van A. J. de Lange, weduwe van E. F. W. Verhaagen om vermindering van haren aanslag in den hoofdelijken omslag over 1875. Op voorstel van burgemeester en wethouders wordt besloten hierop afwijzend te beschikken. Een dito van A. W. Stellwagen om afschrijving van hoofdelijken omslag wegens vertrek naar elders, waarop gunstig wordt beschikt. Een dito van m'. G. van der Lek de Clercq om remissie van hoofdelijken omslag over 1875 wegens vertrek uit de gemeente, wordt op voorstel van den heer Rethaan Macaré aangehouden. Wordt verleend eene toelage van ƒ80 aan het bestuur der onderlinge waarborgvereeniging van werklieden en arbeiders, op daartoe gedaan ver zoek, te vinden uit den post van onvoorziene uit gaven, behoudens goedkeuring van gedeputeerde staten. Op voorstel van burgemeester en wethouders wordt na discussie met algemeene stemmen besloten 1° de vakken van geschiedenis en staatsweten schappen aan de hoogere burgerschool alhier te zamen te voegen; 2° den heer G. de Bruijne te benoemen als leeraar in gemelde vakken op eene jaarwedde van ƒ1800; en 3° hierop de goedkeuring van den minister van binnenlandsche zaken te vragen. Komt in behandeling het voorstel van burge meester en wethouders betreffende den af koop van tienden in den Adriana Johanna-polder in overleg met den belanghebbende, den heer van Nieuwland, strekkende dat de afkoopsom zal worden bepaald door drie deskundigen, door gemeentebestuur en belanghebbende in gemeenschappelijk overleg te benoemen. Na discussie wordt op voorstel van den heer Moolenburgh besloten, om de afkoopsom door drie deskundigen te doen bepalen waarvan een door het gemeentebestuureen door den heer van Nieuwland en een in gemeen overleg zal worden benoemd en ingeval men omtrent de keuze van den derde niet tot overeenstemming kan kompn, dan de benoeming van dezen door zoodanig rech terlijk persoon als men onderling zal goedvinden te doen piaats hebben. Het voorstel der plaatselijke schoolcommissie tot verhooging der jaarwedden van eene hulponder- wijzeves wordt na discussie goedgekeurd. Wordt medegedeeld dat gedurende 1875 de zelkasch heeft opgeleverd 14055.60, de schor- gronden 268.55, de graszoden en korenaarde 22.35, in gebruik gegeven gemeentegrond /37.15 en de marktgelden 193.90, voor kennisgeving aangenomen. Wordt goedgekeurd met algemeene stemmen het voorstel van burgemeester en wethouders om aan de hulponderwijzeres mejuffrouw D. L. van de Velden voor de tijdelijke waarneming der betrek king van hoofdonderwijzeres eene buitengewone toelage toe te kennen tot zoodanig bedrag, als het verschil harer jaarwedde als hulponderwijzeres met die van hoofdonderwijzeres over den tijd der waarneming bedraagt, en aan den hulponderwijzer den heer Letzer, die met de waarneming der be trekking van hulponderwijzeres is belast geweest, eene som van f 50 boven zijne gewone jaarwedde toe tè staan. Een voorstel van den beer Macaré tot wijziging van het reglement van orde wordt gesteld in han den der heeren MoolenburghSchneiders van Greijffenswerth en Schuurbeque Boeije tot onder zoek en rapport. (Die wijziging zou tengevolge hebben dat de raadsvergaderingen niet meer met gebed werden geopend). Hierna sluit de voorzitter na omvraag de ver gadering. Aan de spraakverwarring over het resultaat dei- verkiezingen in Frankrijk komt nog maar geen einde. Het laatste bericht van Havas meldt, dat van de 65 departementen van welke de uitslag bekend is, in ongeveer 50 de conservatieven de meerderheid hebben, terwijl 3 behooren tot de oppositie en 12 twijfelachtig zijn. Wat men nu toch eigelijk onder conservatieven moet verstaan? Het Bulletin frangais geeft de officieele definitie van dit woord. „De groote meerderheid -— zegt dit orgaan der gedelegeerden wier namen reeds bekend zijn, is uit de gelederen der conservatieven gekozen. Hieronder verstaan wij de mannen die de handha ving der sociale orde, den eerbied voor de wetten, de toewijding aan het vaderland stellen boven de herinneringen, de neigingen en verbintenissen van eenige partij, en die minder geneigd zijn om de instellingen van 25 Februari te herzien dan haar eerlijk te handhaven en toe te passen". Het zijn dus de mannenj waarop Mac-Mahon een beroep heeft gedaan, aanhangers van die conservatieve unie, die de ware constitutioneelen bevat, dat zijn natuurlijk republikeinen. Hoewel dan ook de republiekeinsche organen voortgaan een zeer gematigden toon te voeren en erkennen, dat zij nog geen zekere mededeelingen kunnen doen, wint toch bij hen de overtuiging veld, dat de republikeinsche candidaten voor den senaat in de meeste .departementen de overwinning zullen behalen. Omtrent een 18 tal departementen heeft de Temps opgaven uit verschillende locale bladen en berichten samengesteld, volgens welke in 16 van die departementen de verkiezing van republikeinsche senatoren verzekerd zou wezen, terwijl slechts in éen departement de eigenlijke conservatieven en in een ander de Bonapartisten over de meerderheid zouden beschikken. Nog eene aanwijzingEen van deParijsche corres pondenten van de Indépendance beige verzekert, dat bekwame en verstandige ambtenaren van het ministerie van binnenlandsche zakendie van nabij bekend zijn met de wijze hoe met de opgaven van den uitslag der verkiezingen wordt omgesprongen en die gewoon zijn uit eigen oogen te zien, over tuigd zijn dat die verkiezingen voor 3/5 in repu- blikeinsohen zin zijn uitgevallen. Welk een kleingeestig gebruik nog van den staat van beleg wordt gemaakt is weder te Mar seille gebleken, alwaar Gambetta Zondag is aan gekomen met het voornemen om in eene rede tot zijne kiezers zijn politiek programma te ontwikke len bij gelegenheid van een banket dat hem zou worden aangeboden. De kommandant van den staat van beleg echter, generaal Lewal, die tijdelijk voor generaal Espivent fungeerde, gaf bevel dat het banket niet mocht doorgaan i^it vrees voor politieke demonstraties. De troepen waren in de kazerne geconsigneerd, doch, hoewel zich eenige groepen nieuwsgierigen op straat vertoonden, werd de orde niet verstoord en kon de politie die zonder militaire hulp handhaven. Gambetta heeft daarop met eenige vrienden in het hotel Orléans gesoupeerd en daarbij de politiek besproken. De leider der radicale linkerzij de heeft een bezoek aan generaal Lewal gebracht om hem naar het motief zijner beslissing te vragen. De generaal verklaarde te hebben gehandeld op bevel van zijn chef Espiventdie zich op het oogenblik te Parijs bevond, terwijl hij er bijvoegde, dat het militaire gezag tot geen partij behoort, doch uit sluitend de rust moet bewaken. 'tZou echter te bezien staan of een Bonapartis- tisch banket ook zou zijn verboden; de vrees voor het roode spook een weinig levendig te hou den kan geen kwaad, en kan der regeering te eeniger tijd te pas komen, vooral in dagen van verkiezingen. Dubbel gelukkig daarom is het, dat te Marseille geen ongereldheden zijn uitge broken, maar de radicalen onderwerping aan het willekeurig gezag hebben gekozen boven een onvoorzichtig verzet, waardoor misschien veel zou zijn bedorven geworden. Gambetta heeft zich naar Aix begeven, alwaar zich een tal rijke menigte aan het station bevond, die zich echter voor iedere manifestatie wachtte. Aix deelt evenwel ook nog in het faveur van den staat van beleg, zoodat ook daar de bijeenkomst, die des avonds zou worden gehouden, werd verboden; de zaal werd door gendarmes afgezet. Vandaar zou Gambetta naar Arles gaan, en na aldaar eenige uren te hebben vertoefd, rechtstreeks naar Parijs. Het

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 3