Telegraphische berichten. Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ij s. Kerknieuws. Rechtzaken» X>e F>liönix. Blijkens bekendmaking van gedeputeerde staten van Zeeland in het Provinciaal blad n° 6 is door hen het tijdstip bepaald, waarop de herijk der maten en gewichten in dit jaar zal plaats hebben. Voor zooveel Walcheren betreft zal die geschie den te Middelburg, ook voor St. Laurens, 711, 14—-182125 Februari en 14—20 Augustuste Serooskerke 13 April; te Oostkapelle, ook voor Grijpskerke, 13 April; te Domburg, ook voor Aagtekerke, 14 April; te Westkapelle, ook voor Zoutelande15 Aprilte Koudekerke ook voor Meliskerke en Biggekerke, 19 April; te Veere, ook voor Vrouwepolder, 20 en 21 Aprilte Arne- muidenook voor Nieuw- en St. Joosland22 en 24 April; te Oost» en West-Souburgook voor Ritthem, 25 April; te Vlissingen 26 April tot 5 Mei. Te beginnen met middernacht tusschen 19 en 20 dezer, wordt het vervoer van vrachten op de wegen in deze provincie, in onderhoud bij het rijk, beperkt als bepaald is bij besluiten van den commissaris des konings van 27 December 1869 en 1 Februari 1871. Het Provinciaal blad van Zeeland n6 5 bevat eene circulaire van den commissaris de3 konings in deze provinciegedagteekend 15 dezer en ge richt aan burgemeester en wethouders der ge meenten waarin hijovereenkomstig het vroeger door den minister van binnenlandsche zaken te kennen gegeven verlangenbij vernieuwing in hunne aandacht aanbeveelt den brief van de com missie uit de Koninklijke academie van weten schappen te Amsterdam, voor de overblijfsels der oude vaderlandsche kunstmedegedeeld bij Provinciaal blad van 1861 n° 32. Tevens brengt hij in herinnering dattengevolge van de ontbin ding der genoemde commissie, de mededeelingen welke aan haar werden gedaan thans aan het departement van binnenlandsche zaken behooren ingezonden te worden. Het hoofdbestuur der Coöperatieve Voor- schotvereeniging en Spaarbank alhier heeft andermaal eene poging aangewend om regeling van haren rechtstoestand te verkrijgen. Het heeft zich daartoe tot Z. M. den koning en den minister van justitie gewend, met verzoek de vereeniging als rechtspersoon te erkennen en zich om ondersteu ning van dit verzoek gericht tot de Zeeuwsche leden der eerste en de Middelburgsche afgevaar digden van de tweede kamer der staten-generaal. De spoorboot, die heden morgen uit Zierikzee is vertrokken is op den bepaalden tijd hier aan gekomen eu heeft weinig of geen ijs ontmoet. De vaart tusschen Middelburg en Zierikzee kan alzoo als hersteld beschouwd worden. Volgens de opgaven van den 15ea dezer telt het anti-dienstvervangingsboncl thans 6327 leden De heer mr. J. D. W. Papepresident van den hoogen raad, is benoemd .tot grootofficier in de orde van de Eikenkroon. EERSTE KAMEIt. Bij de algemeene beschouwingen over de staats - begrooting werd door den heer Duymaer van Twist het betoog geleverd, en door den heer Smit onder steund dat in de tegenwoordige omstandigheden men de voeten wilde warmen; in het fraai gesne den houtwerk zag ik vrouwenfiguren die ledige lijsten vasthiefden en op mijne vraag wat daar in moest komenantwoordde hij dat hij het nog niet wist. Plaats er dan onder anderen het portret van Peter den Groote van Nattier inzei iken op de cartouche daarboven kunt gij de woorden laten zetten die hij vóór den slag van Pultawa sprak. Op manshoogte liep langs de wanden eene mar meren lijst, waarop Nikolaas vazen van allerlei vorm en kleur en een aantal Chineesche curiosi teiten had laten rangschikken. Overal viel het oog op goudleer, Venetiaansch kristal, majolica, Saksisch porselein, gebeeldhouwde stoelen uit den tijd van Lodewijk XIII enz. De vloer en de zol dering waren meesterstukken van kunst. Een aantal glazen kastjes stonden vol horlogesgouden snuif- doozenmedaillesSèvres-porseleinenz.enz., waaronder ik inzonderheid eene kristallen kruik opmerkte die aan Peter de Groote had toebehoord en zijn naamcijfer droeg. Ik zou uren met de beschouwing van al die kostbaarheden en kunstwerken hebben kunnen doorbrengen, doch den ongeduldigen aard van Niko- jaas kennende onthield ik mij daarvan en zeide, toen hij mij al de dingen had opgesomd die hij dadelijk wilde koopen: Daar gij uw geheele leven in dit paleis zult doorbrengen, is het beter het langzamerhand te ver sieren, want dit is het beste middel om tot de volmaaktheid te komenwaarnaar gij streeft. het de plicht der liberale partij is, zoolang zij zelve de noodige regeerkracht mistgeen afbrekende staatkuudige oppositie te voeren, maar het kabinet aan het werk te latenonder streng toezicht, opdat niet geregeerd worde in den zin van reactie en geen concessiën door de regeering gedaan wor den tot het verkrijgen van den steun der kerke lijke partijen. Aan dit betoog zijne rede vastknoopende, ver klaarde de minister van justitie namens het kabi net, dat de regeering hare kracht zoekt in den steun van de kroon en de vertegenwoordiging, en werkzaam blijft naar eigen overtuiging, welke zich uit in daden van beheer, die ter beoordeeling van de geheele vertegenwoordiging staan. Die daden wijzen tevens de richting der regeering aan, welke moeilijk in algemeene bewoordingen uit te drukken is. In het financieel debatspraken de heeren van Twist en Smit hunne teleurstelling uit over de daden van den minister van financiën. De heer Smit wenscht eene krachtige algemeene herziening en verbetering der bestaande belastingen en geen kleine hervormingen. De heer Schot dringt op herziening der grondbelasting aan. De minister van financiën beschreef de aanhan gige voorstellen als een eersten stap tot hervor ming van het belastingstelsel, waardoor de rijks inkomsten met een half millioen zullen vermeer derd worden. Eene grondige ingrijpende herzie ning der patentwet wordt bij het departement voorbereid. Ook aan de herziening der belasting op het personeel wordt gearbeid. Het tekort over 1875 is tot éen ton teruggebracht. De dienst over 1876 zal vermoedelijk sluiten. De algemeene beschouwingen worden hiermede gesloten. De hoofdstukkenHooge collegiën van staat buitenlandsche zaken en justitie werden achtereen volgens aangenomen. Door de regeering werd mede gedeeld dat een oorlogschip zal worden aangewe zen om te kruisen tot bescherming onzer visschers- vaartuigen. De heeren Borsius en Hartsen ver klaarden zich voor de uitsluitende aansprakelijkheid van reeder en schipper bij zeerampendoor onbe kende oorzaken teweeg gebracht. De minister van justitie verklaarde zich tot dusverre niet overtuigd van de noodzakelijkheid eener wijziging van de wetdoch behield zich de nadere over weging der quaestie voor. De voordrachten betreffende de rechtbanken en kantongerechten, die zich aansluiten aan de nieuwe hovenwet, hebben het departement van justitie reeds verlaten. Binnen een niet verwijderd tijdvak zullen de noodige voorstellen worden ingediend betreffende naamlooze vennootschappen, makelaardijkinder arbeid en voogdijrecht. Na de optreding van den nieuwen minister van oorlog zal de vervanging van de Fransche wetsbepalingen omtrent den staat van oorlog en beleg door een nieuwe, meer aan de eischen des tijds beantwoordende wet, die ook den minister van justitie eene wenschelijke zaak toeschijnt, bij de betrokken ministers een onder werp van overleg uitmaken. ridderorden. Vergunning verleend aan den kapi tein-luitenant ter zee H. van Goens, adjudant van Z. K. H. prins Alexander der Nederlanden, tot het aannemen en dragen der versierselen van officier van de Leopoldsorde, hem geschonken door Z M. den koning der Belgen. spoorwegen. Belast, onder den minister van bin nenlandsche zaken, met ingang van 1 Februari, met de leiding van de zaken van de spoorwegen, met den titel van directeur, N. Th. Michaëlis, Dat zou te veel tijd vereischen, voerde hij daartegen aan, en ik wensch dat iedereen mijn paleis zal bewonderenvoordat ik weêr naar Chiwa vertrek. Maar dan zult gijna uwe terugkomst, hier niets meer te doen hebben. Wel zekerik kan dan de dingen verkoopen die mij niet meer behagen en andere aankoopen. En aan zijne verbeelding den vrijen teugel latende, vertelde hij dat hij schilderijen van Greuze, Rubens, Wouwermans, van Mieris en anderen wilde hebbenalles in eer.swant hij bezat reeds stukken van Teniers en andere beroemde schilders. Worden ooit kabinetten in zoo korten tijd aangelegd? vroeg ik hem. Daar zijn jaren voor noodig, want de kolossaalste fortuinen zouden niet toereikend wezen, indien aan zulk eene fantaisie op éen zelfde oogenblik voldaan moest worden. Beste Fanny, zei hij toen, ge zijt heel lief, maar ge zult nog veel liever zijn, als ge mij in mijne liefhebberijen vrij laat en u slechts met uwe strikjes en kwikjes bemoeit. Ik bezwoer hem evenwel zich niet te zeer door zijn nieuwen hartstocht te laten medesleepen, op zijne hoede te zijn tegen de kooplieden en zich niet in schulden te stekenwaarbij ik nog voegde dat zijne goedhartigheid hem maar al te veel blootstelde aan het gevaar om bedrogen te worden en dat alles aan mij zou worden geweten. Hij beloofde zijn best te zullen doen mij niet te bedroeven, doch daar ik zijn karakter kende thans hoofdingenieur van den waterstaat 2e klasse en eerstaanwezend ingenieur bij den aanleg van staatsspoorwegen, onder toekenning van eervol ontslag uit beide laatstgenoemde betrekkingen. consulaten. Eervol ontslag verleend, op ver zoek, aan C. G: Prytz uit de betrekking van consul der Nederlanden te Gothenburgonder- dankbetuiging voor de diensten door hem aan den lande bewezen. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen,, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Arcen c. a. A. W. Linsen, thans surnumerair; werkzaam in de inspectie Maastricht, en tot ont vanger derzelfde middelen te Bourtange (gemeente Ylagtwedde) M. G. van den Berg van Saparoea, thans surnumerair werkzaam in de inspectie Zwolle. marine. Ingetrokken het tijdelijke pensioen en de toelage, toegekent bij koninklijk besluit van 4 Augustus jl. aan den luitenant ter zee 2e klasse jhr. S. F. T. de Yaynes van Brakell, en aan dien zeeofficier, onder toekenning van den titulairen rang van luitenant ter zee 1« klasse, ter zake van ongeschiktheid voor den militairen dienst tengevolge van in- en door den dienst ontstane lichaamsge breken, verleend een jaarlijksch pensioen van 700 met eene verhooging van 375 'sjaars voor ver blijf in militairen dienst in 's rijks overzeesche bezittingen en koloniën en tusschen de keerkringen. Op pensioen gesteld, op verzoek, met ingang van 1 Februari a., de luitenant ter zee 2" klasse A. Werumeus Buning, ter zake van ongeschikt heid voor den militairen dienst tengevolge van in- en door den dienst ontstane lichaamsgebreken, onder toekenning van een jaarlijksch pensioen van f 700 met eene verhooging van 375 'sjaars voor verblijf in militairen dienst in 's rijks over zeesche bezittingen en koloniën en tusschen de keerkringen. Naar men verneemt heeft de- heer C. Eome- lingh, schoolopziener in 't 2e district van Gronin gen, het plan, ten behoeve der onderwijzers in dat district om de 14 dagen geregeldo voordrachten te houden over den landbouw. In de gisteren gehouden gemeenteraadszitting te 's Gravenhage is besloten de jaarwedden van de hulponderwijzers le klasse met f 100 te ver- hoogen en de jaarwedden van de hulponderwijzers le klasse, plaatsvervangers van de hoofdonderwij zers, te brengen op 1000. De heer C. W. van der Pot, predikant bij de Remonstrantsche gemeente te Rotterdam, heeft Zondag zijne 40jarige ambtsvervulling herdacht. Ter heden gehouden zitting der arrondissements rechtbank alhier werd de behandeling voortgezet der procedure tusschen M. de Bruijn, schipper van het na aanvaring met de Deensche stoomboot Phönix gezonken tjalkschip „Drie gebroeders", en den gezagvoerder dier Deensche stoomboot. Namens schipper de Bruijn werd met bestrij ding van verschillende namens den gezagvoerder der stoomboot aangevoerde argumenten gecon cludeerd tot niet-ontvankelijkverklaring, immers ontzegging der incidenteele vordering van de tegen partij, zooals zij is gedaan, strekkende o. a. tot het bevelen van een rapport van deskundigen omtrent de vraag„of het m o g e 1 ij k is dat een stoomschip, zooals de Phönix, hebbende zestig me ters lengte, onder eene gaande eb zeer dicht langs de witte ton n°. 27 heenstoomende en meest de verwachtte ik weinig goeds. Toen ikna die be lofte ontvangen te hebbenmet een bezorgd hart het paleis verliet, onmoette ik juist een kunst- kooper, die hem reeds een Rubens kwam aan bieden! Over dit schilderstuk hadden wij een huiselijk tooneoltje, waarin zijne boosheid door mijne vroolijkheid geëvenaardzoo niet overtroffen werd. Het gelukte mij echter dien aankoop te beletten, daar de koopman onmogelijk de echtheid van het stuk kon bewijzen. Eiken dag evenwel werden er aankoopen gedaan, want het paleis was voor den prins geworden wat de afgod voor den Hindoe is. Eerlang liet hij er ook de kunstwerken uit Pa- vlovsk overbrengen. Hij zelf werkte hard in zijn wintertuin, die ik erkennen moet dat allerliefst werd. Hij maakte er fonteinen, grotten, een vijver met visschen, volières waar de vogelen zongen, en tusschen de bloemen en heesters verrezen de schoonste beelden. HOOFDSTUK XIV. DE STOBM STEEKT OP. MIJN KAATSTE BEZOEK IN HET PALEIS VAN NIKOLAAS.— ZIJNE ABBESTATIE. Nikolaas bleef al den tijddien hij vrij had, aan de inrichting en versiering van zijn paleis besteden. Zijn hartstocht voor het verzamelen van rariteiten nam nog met den dag toe en zijn vroeger plan, om aan de wetenschappelijke expeditie naar de witte tonnenkant houdende, rond de hoekboei n°. 26 in het Nauw van Bath komende, bij het maken dier kromming een tjalk aanvaart, die zich bevindt op de raaiing der witte boeien en de witte ton vlak nabij heeft, dwars onder de lij Namens schipper de Bruijn werd beweerd: dat party in dit door haar gestelde vraagpunt de fei telijke voorstelling verandert, daar niet wordt gezegd dat de aanvaring plaats had terwijl de tjalk zich bevond op de raaiing der witte boeien en de witte ton n°. 26 vlak nabij had dwars onder de lij, maar dat deze toestand bestond vóór de wending van het tjalkschip, hetwelk werd aangevaren n a de wending en aan stuurboordszij dat het dan ook natuurlijk is dat, bij gaande eb, de tjalk onmiddellijk na de wending door den stroom werd weggedreven uit de nabijheid van ton n°. 26; dat van het „zeer dicht langs de witte ton n°. 27 heenstoomen der stoomboot geen sprake is en het cijfer 27, in plaats van 26, alleen in het door partij overgelegd proces-verbaal van onder zoek vermeld staat, tengevolge van eene voor ieder behalve voor partij duidelijke schrijffout. Namens schipper de Bruijn werd op grond van een en ander alzoo beweerd dat geen rapport van des kundigen kan worden bevolen omtrent onjuist ge stelde feiten, welke tusschen partijen niet vast staan. Overigens werd ook de ontvankelijkheid dezer incidenteele vordering van de Phönix be twist, omdat daarbij wordt gevraagd dat de recht bank bij éen en hetzelfde vonnis zonder onderzoek ten principale uitspraak zal doen na voeging, èn omtrent die vordering èn omtrent het subsidiair verzoek van schipper de Bruijn, slechts gedaan voor het geval zijne principale conventioneele vordering niet dadelijk toewijsbaar werd geacht. Aan partijen werd op verzoek van den gezag voerder der Phönix eene remissie van veertien dagen verleend om voort te procedeeren. De gemeenteraad van Leiden heeft een pen sioenfonds voor gemeente-ambtenaren opgericht tegen betaling van éen pet. hunner jaarwedde. De algemeene Turnvergadering te Rotterdam heeft een zeer nuttigen maatregel genomen en door aanplakbiljetten als anderszins daaraan bekend heid gegeven. Zij stelt namelijk voor alle jonge lieden uit den ambachtsstand boven 15 jaren de gelegenheid- open om eenmaal 's weeks onderwijs in de gymnastiek te ontvangen. De vereeniging vraagt slechts eene betaling van 10 cent per maand. Naar men verneemt zullen de per het stoom schip prinses Amalia terugverwachte mariniers, die aan den krijg in Atehin hebben deelgenomen, aan het Nieuwediep worden verwelkomd door de ministers van oorlog en marine en door den luit.- generaal van Swieten. Bij het schijfschieten van het 6® reg. infanterie te Breda, heeft een korporaal een kogel in het been gekregen. Hij kwam op het oogenblik dat een soldaat aanlegde uit zijn post te voorschijn, om een omgevallen schijf recht te zetten. De van Becker's Welgeschichte uitgave van D. Noothoven van Goor, te Leiden die vroeger aan den heer d'. Vogel was toevertrouwd is, na zijn overlijden voortgezet door den heer J. Jonge- neel, oud-hoogleeraar te Deventer. De uitgave, die tot aan de 16e aflevering zeer geregeld is voortgezet, en toen door het overlijden van den vertaler eenigen tijd is gestaakt, zal, naar wij vertrouwen, thans voorzeker even geregeld en, met het oog op den naam des nieuwen bewerkers, niet minder goed dan vroeger geschieden. Zes en twintig paren stonden gisteren mor gen te Amsterdam op 't punt een wedstrijd op Amoe Darja deel te nemenscheen geheel vergeten. Toen ik hem er eens aan herinnerde, antwoordde hij dat hij er wel aan dacht in zijne weinige vrije oogenblikkendat hij er ook niet van had afgezien, en dat hij zich reeds verheugde in het vooruitzicht van de verfraaiingen die hij gedurende zijne afwe zigheid aan het paleis zou laten maken. Na Paschen vertelde hij mijdat hij eene groote schilderij wilde koopen, maar er niet rijk genoeg toe was, zoodat hij een aantal voorwerpen zou verpanden, die hij gedurende zijne Afwezigheid wel missen kon. Ik zeide hem dat dit ongerijmd en belachelijk zou zijndoch hij bekommerde zich daar blijkbaar niet om, want eenige dagen later bemerkte ik dat hij toch zijn zin had gedaan en de bedoelde voorwerpen alle verdwenen waren. In de week, op Paschen volgende, kwam het mij voor, dat er eenig onheil broeide. De stilte en afgetrokkenheid van Nicolaas troffen mij. Ik vernam, dat hij elk oogenblik ontboden werddat men hem allerlei vragen mij betreffende deeddat men van hem wilde weten waar ik mijn geld, mijne kostbaarheden, mijne papieren bewaarde, enz. Dit alles had hij zeer vreomd gevonden, gelijk hij mij zeide. Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 2