119e Jaargang. N°. 16. 1876 Woensdag 19 Januari. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent. Advertentiën20 Cent per regel. Geboorte- Trouw- Doodberichten enz.: van 1—7 regels ƒ1,50; iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Middelburg, 18 Januari. GF,EXJXXjI-.BT03Sr_ Eene Amerikaansche gelukzoekster in Rusland. MIDDELBURGSCHE €OURAI\T. Blijkens eene publicatie van burgemeester en wethouders van Middelburg zal de passage aan de Veersche brug in den loop dezer week voor rij- en voertuigen worden gesloten. In de gisteren gehouden vergadering van de kamer van koophandel en fabrieken te Vlissingen zijn herkozen: tot voorzitter de heer F. "Wibaut, tot plaatsvervangend voorzitter de heer W. C. van Duuren Dutilh, tot secretaris de heer F. C. Dommisse. De uitgevers der Goesohe courant, de heeren F. Kleeuwens en Zoon, berichten in hun blad dat de heer J. J. Ramondt, wegeDS vertrek naar Indië, als directeur-administrateur dier courant aftreedt en opgevolgd wordt door den heer Joh. L. van der Pauwerl. De courant zal blijven voortgaan in den geest, waarin zij zich gedurende de laatste jaren bewoog. De heer Ramondt betuigt tevens zijn dank voor de ondervondene blijken van belangstelling en medewerking, en beveelt zijnen opvolger daar voor aan. Aan den spoorweg te Neuzen hebben in het afgeloopen jaar 171 zeeschepen gelost of geladen, waaronder 10 met hout voor de aldaar gevestig de firma A. Bril c*.; in het jaar 1874 waren aan het spoor gelost of geladen 209 zeeschepen. Wijders zijn aldaar in het jaar 1875 binnengeko men en het kanaal opgavaren 412 zeeschepen en 4117 binnenschepen. In het jaar 1874 waren er binnengekomen 496 zeeschepen en 3558 binnen schepen. Volgens een schrijven uit St. Nikolaas, had gisteren (Maandag) de overtocht aan het Ylaamsche Hoofd, in correspondentie met den Waesschen en Neuzenschen spoorweg, nog onafgebroken plaats. Heden voormiddag is de spoorboot te half elf uit Zierikzee naar Katsche veer vertrokken, om van daar weder naar Zierikzee terug te varen. Morgen ochtend te half acht zal zij trachten de reis van Zierikzee naar Middelburg te volbrengen en ïül Het Fransch van verre gevolgd). HOOFDSTUK XII. {Vervolg^ Hij betuigde dau met eenige woorden zijn dank, er werd een hoera aangeheven dat de aarde deed dreunen, en 'twas afgeloopen. Daarbij moet ik niet vergeten melding te maken van het défilé der dames aan elk station waar wij een uur of langer te vertoeven hadden, zij kwamen achter elkander, het salon der boot binnen, maakten «eene neiging, sloegen een blik op den prins en gingen als een optocht in een opéra comique de andere deur weêr uit. Al de stations, die wij 's nachts pas seerden, waren schitterend geïllumineerd. Gedurende ons oponthoud te SaratofF kwam mijn goede oude Koningin der Wolga" mij opzoeken, .noodzaakte mij met haar mede te gaan en deed mij nog in haast een collation gebruiken, voor dat ik naar het spoorwegstation moest. 't Was eigenlijk eene langzame en vervelende reis, maar daar ik nu den prins bij mij had, behalve wanneer hij zich voor officieele plechtig heden moest verwijderen, vermoeide zij mij niet bijaldien zij daarin slaagt van hier naar Zierik zee terugvaren. Volgens Het Vaderland wordt de heer M. Si mon Gz»., hooldingenieur der staatsspoorwegen te Vlissingenin verband tot den aanleg van nieuwe spoorwegen in de maand April a. naar Zwolle verplaatst. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft giste ren zijne eerste zitting in civiele zaken gehouden onder voorzitterschap van den vice-president mT. Spoor. Volgens Het Vaderland is door burgemeester en wethouders van Amsterdam, Rotterdam, 'sHage en Utrecht een gemeenschappelij k adres ingediend aan den minister van financiën, strekkende om te bevorderen dat aan de gemeenten vrijstelling worde verleend van de betaling van zegelrecht voor de registers van den burgerlijken stand, benevens van zegel- en registratierechten, wegens handelingendoor de gemeenten als publiek-rech- telijke lichamen verricht of waarbij zij in die hoedanigheid betrokken zijn. Volgens den Haagschen correspondent der Gro- ningsche courant zullen er in Februari a. weder bijeenkomsten gehouden worden van de voor naamste leden der liberale partij, teneinde te trachten tot een gemeenschappelijkprogramma voor de toekomst te geraken. Dezelfde briefschrijver meldt dat Z. K. H. de prins van Oranje in Frankrijk zal blijven tot April, waarna hij zijne moeder uit Cannes naar Neder- land begeleiden en vervolgens eene buitenlandsche reis, hetzij naar Italië of buiten Europa, onderne men zal. De gezondheidstoestand van prins Alex ander moet zeer geruststellend zijn; de prins moet echter vooral veel beweging nemen en mag volstrekt niet rooken. Met deze voorzorgen hopen de geneesheeren dat 's prinsen kwaal geheel gene zen zal. Eindelijk moet, altijd naar luid derzelfde bron, de benoeming van den heer Haffmans, lid der tweede kamer, tot kantonrechter te Venlo binnen drie maanden zoo goed als zeker zijn. Deze zaak is in de laatste dagen in verschillende dagbladen besproken. Men zal zich herinneren dat de heer Haffmans in der tijd als kantonrechter onder een liberaal ministerie niet herbenoemd was, dewijl hij in de waarneming van zijn rechterlijk ambt, bij de vele andere betrekkingen die hij vervulde, niet zeer actief werkzaam was. De minister van Lijnden schijnt het nu weder eens met hem al te zeer. De ontvangst te Moskou was prachtig en werd door een gala-dejeuner bij den gouver neur-generaal gevolgd. Eindelijk bereikten wij den 12 Juli St. Peters burg. HOOFDSTUK XIII. HET PAIiEIS DER GROOTVORSTEN VAN LITHATTEN. DE TENTOONSTELLING TE WEENEN. AANKOOP VAN EEN PALEIS. Wij brachten drie aangename dagen te Pavlovsk door, gedurende welke Nikolaas mij bijna niet verliet. Doch zijn vader was ongeduldig om zich naar Weenen te begeven en tevens was Nikolaas verplicht naar Warschau te gaan, teneinde zijne opwachting bij den keizer te maken. Wij scheidden dus in het laatst der week. Ik zou hem des Maandags volgen. Maar te Warschau aankomende vernam hij dat de keizer naar Wilna moest terugkeeren, om de keizerin en de groot vorstin Maria te ontvangen, die uit Italië weder kwamen. Tegelijk zou daar dan eene groote re vue gehouden worden. De^keizer noodigde hem uit, hem daarheen te vergezellen en iedereen weet dat eene keizerlijke uitnoodiging met een bevel gelijk staat. Ik ontving daarop een telegramwaarbij mij voorgeschreven werd naar Wilna te komen en daar rustig aan het station te blijven, totdat te willen beproeven. Wij zien daar geen staat kundige quaestie van eenig belang in. De minister va justitie, die voor de benoeming verantwoor- weSjk is blijft ook aansprakelijk voor derwijze waarop voortaan het kantonrechterschap te Venlo vervuld wordt en die aansprakelijkheid wordt zeker, bij de antecedenten van den heer Haffmans, niet lichter. In het overzicht der fondsenmarkt in het. Utr. Dbl. van heden wordt over de uitgeschreven leening ten behoeve der Zuid-Afrikaansche repu bliek het volgende gezegd, wat ons, bij alle moge lijke sympathie voor dezen jeugdigen, half Neder- landschen staat, volkomen juist voorkomt „Het is mogelijk, dat deze staat alle denkbare grondslagen van soliditeit kan aanwijzen, waarop deze leening wordt aangegaan, doch wij zouden wenschendat ons vooraf meer van den inwendi- gen toestand des lands werd medegedeelder zijn hoegenaamd geen gegevens, geen budget, niets wat duidelijk de welvaart en den vooruitgang toontzoodat het onmogelijk is op voldoende financieele gronden, te beoordeelen of de lee ning genoegzame waarborgen aanbiedt om onder de soliede geldbeleggingen te worden gerekend. Wij hopendat in deze nog tijdig de noodigo mededeelingen zullen worden gedaan, en wenschen dat die tot algemeene deelname zullen leiden." Onze Haagsche correspondent schrijft ons het volgende „Zoo heeft dan de optreding der vijf gerechts hoven op de tweede kamer geen anderen invloed gehad dan dat de heer van der Does de Willebois ais i'olks vertegenwoordiger vervangen is door den generaal van der Schrieck. Te Nijmegen en Tiel zijn het lid en de procureur-generaal van het Arn- hemsche hof opnieuw tot leden der kamer geko zen om die betrekking met hunne vernieuwde rechterlijke functiën te cumuleeren; de verkiezin gen hebben zonder eenigen strijd plaats gehad. Dit verwondert mij wel een weinigniet omdat ik een bepaald politieken strijd in Gelderland had wil len zien ontbranden, maar omdat ik het niet onnuttig had geacht dat de kiezers te Tiel en te Nijmegen zich opzettelijk hadden beraden over het vraagpunt, dat de heer de Willebois reeds voor zichzelven had uitgemaakt, in hoever het namelijk wenschelijk was, reeds terstond na de optreding der nieuwe hoven het cumulatiestelsel te bestendigen. Men klaagdè bij de provinciale hoven, zooals men thans bij onderscheidene rechtbanken dezelfde reden tot beklag heeft, ook daarover dat vele raadsheeren als leden der wetgevende macht een groot deel van hunnen tijd in den Haag doorbrachten tot schade van iemand mij zou komen melden wat ik doen moest. Ik nam dus Zondags avonds plaats in den trein en was de eerste te Wilna, zoodat ik het genoegen had den tsaar met zijn gevolg te zien aankomen en zijne ontvangst bij te wonen. Bijna terstond daarna verscheen een adjudant van den grootvorst en noemde mij het hotel waar ik mij heen moest begeven, om er zijn meester af te wachten. Te 3 uren kwamen de keizerin en de grootvor stin aan. De wijze, waarop zijne majesteit beiden ontving, maakte een allergunstigsten indruk op degenen, die het mochten aanschouwen. Ik ging naar het opgegeven hotel, bestelde een diner en ontving zeer spoedig daarna een briefje, waarin de grootvorst schreef: „Gij zult welkom zijn in het vroegere paleis der grootvorsten van Lithauenwaar ik u te 8 uren zal wachten. Gij kunt de tuindeur binnen gaan, waar een schild wacht staat, die u niet zal durven tegenhouden." De bediende, die mij dit biljet overhandigde, deed mij in een huurrijtuig stappen en ik ging op weg zonder te weten waar het genoemde paleis stond, noch hoe ik er binnen zou komen, want ik was doodelijk bang voor den schildwacht. Ik kwam er echter zonder de minste moeite binnen en werd dadelijk in een groote met geel behangen zaal geleid. De grootvorst liet mij thee brengen en later hoorde ik dat ik die had gedron ken aan dezelfde tafel, waarop keizer Alexander I het plan van zijn terugtocht naar Moskou had ontworpen en waarop Napoleon I den volgenden dag het zijne met betrekking tot de operatiën den dienst. Bij de hoven was in dit bezwaar niet an ders dan door uitbreiding van personeel, dus met groot bezwaar voor de schatkist te voorzien; bij de rechtbanken echter was 't, en is 't nog, veel erger omdat men daar de onbezoldigde rech- ter-plaatsvervangers laat invallen in werkzaamhe den, waarvoor de betaling geschiedt aan hen die in den Haag hunnen tijd, niet zonder eene tweede betaling trouwensanders besteden. De rechtbank te Eindhoven levert van dezen stand van zaken wel het meest sprekende voorbeeld opze telt vier rechters, en van die vier rechters zijn er twee tegelijk schoolopzieners en leden van de tweede kamer. Een dezer cumuleerenden in de tweede macht is er nota benerechter-commissaris bij. Nu is 't heel licht mogelijk dat de menschen in het arrondissement Eindhoven buitengewoon braaf en zedelijk zijn, zoodat er bij de rechtbank niet veel te instrueeren valt, maar toch zal het iedereen in het oog springen dat de heeren van den Heuvel en Smitz onmogelijk éen betrekking in den Haag en twee betrekkingen in en om Eind hoven tegelijk naar bebooren kunnen waarnemen. De rechtérlijke functiën, waarvoor zij traktement genieten, worden daarom door de onbezoldigde rechter-plaatsvervangers vervuld, die daardoor in strijd met de wet eene soort locus standi met al lerlei aanspraken verwerven; hoe het met het schooltoezicht gaat zult ge even goed als ik kunnen begrijpen. Eilieve, stel u eens voor dat ge voor 9 van de 12 maanden van het jaar in den Haag woonthoe zult ge dan naar den eiseh voldoen aan artikel 65 der wet op het lager onderwijs, dat eene voortdurende aanraking van den schoolopziener met de schoolbesturen en on derwijzers vordert? „Maar ik dwaal af. Dit punt mag niet uit het oog verloren worden, omdat we, wanneer eenmaal de reorganisatie der rechtbanken aan de orde komt, eene bepaling moeten trachten te verkrijgen, waar volgens een gedeelte der jaarwedden, bij voorbeeld de helft, zooals bij gedeputeerde staten, door de rechters als presentiegeld wordt genoten, met dien verstande dat de rechterplaatsvervanger, die den wegens beloonden staatsdienst afwezigen rechter vervangt, voor zijne diensten dat presentiegeld geniet; thans echter kan ik dit punt laten rusten. Bij de inrichting der nieuwe hoven nu kwam dit zelfde punt nog zuiverder ter sprake, zooals dezer dagen door den heer van Hugenpoth te 's Hertogen bosch in het Vaderland werd opgemerkt. De cumulatie van betrekkingen kan bezwaarlijk worden afge keurd zoolang de staatsambtenaren zeer karig worden bezoldigd; met de rechterlijke ambtenaren was dit tot den eersten dezer maand het geval, maar met dienzelfden dag heeft die karigheid een einde genomen voor de leden der rechterlijke tegen die stad had uitgewerkt. De inktkoker, de pennen en de andere kleinigheden waren onaange roerd geblevendaar de Russen ze in hunne over haasting hadden achtergelaten en de Franschen zeker vergeten hadden ze mede te nemen. Mijn tijd verliep snel met het beschouwen van de ver schillende rariteiten en kostbaarheden. Er had een groot diner plaats en Nikolaas kon de tafel niet verlaten. Den volgenden morgen kleedde ik mij vroegtij dig want wij moesten over Warschau naar Wee nen vertrekken. Het was drukkend warm. Ik reisde met den grootvorst in zijn salonwagen. Bij de grens werden de paspoorten opgehaald. Ik bleef natuurlijk on opgemerkt, maar ik had vergeten dat mijne ka menier vermeld was op mijn paspoort, dat zij moest afgeven. Daarop werd mijn naam afgeroepen; Josephine kon niet bekennen dat ik in den wagen van den grootvorst was, maar verklaarde dat ik mij toch op den trein bevond. Men zocht mij dus overal, maar zonder vrucht. De bedienden van den groot vorst zagen dit en kwamen het ons vertellen. Dadelijk verliet ik, met gevaar van armen en beenen te breken, den wagen aan de tegenover gestelde zijde van die waar men had moeten uitstappen, liep den trein langs en klouterde in mijne eigen coupé, waar ik rustig zat toen de ambtenaren terugkwamen om de ongelukkige Jo sephine, die zij misschien dachten dat mij heimelijk uit den weg had geruimd, in arrest te nemen.

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 1