f Telegraphische berichten. r Benoemingen en besluiten, 0 n d e r w ij s. Mar 1875 goedgekeurde statuten der Christelijke jonge- lings-vereenigingopgericht te Goes den 11 No vember 1870, onder do zinspreuk; „Ken den Heer in al uwe wegen." Men schrijft ons uit Oostburg van den 15e" dezer: „Gisteren namiddag had alhier op het bij deze gemeente gelegen Groote gat de aangekondigde hardrijderij en ringsteking op schaatsen plaats. „Door de goede zorgen der daarvoor benoemde commissie was een daartoe geschikte baan van sneeuw gezuiverd, behoorlijk met palen en tou wen afgezet en met tal van vlaggen en wimpels versierd. „Aan de hardrijderij waarbij alle mannelijke- Oostburgers van 18 jaren en daarboven werdpn toegelaten, werd door een negental flinke rijders deelgenomen. „De prijs, een zilveren horloge ter waarde van 18werd behaald door F. Christiaansende premie een met zilver gemonteerde sigarenkoker ter waarde van f 7 door J. Kareisterwijl een tweede premie van f 3 werd toegekend aan J. Galle. „Voor het ringsteken waaraan alle Oostburg- sche jongens van 12 tot en met 17 jaren oud konden deelnemenhadden zich een dertigtal aangemeld, aan wie door de goede zorgen der commissie elk een prijs kon worden uitgereikt. „Te zes uren des avonds werden de prijzen en premiën in een daarvoor aangewezen lokaal dooi den voorzitter der commissie aan de winners uit gereikt. „Trots het koude weder waren een aantal nieuws gierigen zoo van deze als van andere gemeenten, bij de kampplaatsen te vinden en zeer zeker zou dat getal nog grooter zijn geweest, als deze anders zoo ruime ijsbaan door de vele sneeuw niet veel van hare aantrekkelijkheid voor de liefhebbers van 't schaatsenrijden verloren had. „Jammer dat niet enkelen onzer arme lui de moeite namen om uit eigen beweging banen te vegende liefhebbers hadden hen zeker door eene kleinigheid die moeite ruim beloond. „Eene hardrijderij is in deze streek iets geheel nieuws. Wij gelooven echter dat de ontwerpers van het plan alle reden van tevredenheid hebben want dat dit nieuwtje veler sympathie wegdroeg bewees de goede opkomst van 'tpubliek, maar bleek vooral ook uit deop eene enkele uitzonde ring naschier algemeene inteekening op de aan geboden lijst om de voor beide wedstrijden be- noodigde gelden bijeen te krijgen. „Wij zijn overtuigd dat ook voor de hardrijderij een volgenden keer zich meer liefhebbers zullen opdoen dan nu het geval was, want de vrees j van 't publiek dat hardrijderij en ongelukken gebeuren twee gelijken zijnis niet verwezenlijkt. „Geen enkel ongeluk is gebeurd en geen enkele onaangenaamheid heeft er plaats gehad." Vrijdag jl. heelt de commissie van organisatie van het antidienstvervangingbond de stemmen opgenomen voor de verkiezing van het hoofdbe stuur. Aan de stemming namen in 47 van de 52 tot dusver opgerichte plaatselijke afdeeliugen deel ongeveer 1200 leden. Gekozen werden de heeren M. D. graaf van Limburg Stirum, oud-minister te sGravenhagemr. J. T. Buijs, hoogleeraar en 'staadsraad in buitengewonen dienst te Leiden! W. J. Knoop, gep. luit.-generaal te 's Gravenhage mr. A. H. Pekelharing, hoogleeraar te Delft; John. E Knight, kolonel-kommandant der schut terij te Rotterdam; mr. A. Kerdijk,schoolopziener te 'sGravenhage; dr. M. P. Lindo, inspecteur van het lager onderwijs te 'sGravenhage; B.H. Holdt, voorzitter van het centraal bestuur van het Alge meen Nederlandsch Werkliedenverbond teAmster- had doorgebracht. Iedereen kende haar op dit traject en ik zag velen haar de hand komen kus sen. Voor mij vatte zij eene groote genegenheid open als mijn Russisch mij in den steek liet kwam zij mij met Fransch te hulp, dat zij in veertig jaar niet gesproken hadwant het schijnt dat haar tweede mandie zeer achterdochtig was en zelf het Fransch niet kendehaar verboden had die taal te bezigen. Zij verhaalde mij haar geheelen levensloop en toen de boot ons te Nisjni-Novgorod afzette, vroeg zij of ik haar niet tot afscheid wilde kussen. Ziet ge er niet tegen op eene oude vrouw zooals ik ben te kussen? zeide zij. Ik geloof dat een kus van uwe jeugdige frissche lippen mij nieuwe levenskracht zou schenken. Ik sloeg mijn arm om haar hals en kuste haar van ganscher harte't geen haar van blijdschap een blos op de wangen deed komen. Zij verzocht dat ik haar toch zou komen opzoe ken, wanneer ik ooit in deze streken terugkeerde, en liet mij beloven haar mijn portret te zullen zenden, hetgeen ik ook niet heb verzuimd. In de hoop, dat de prins nu toch wel op weg zou zijn, hield ik mij te Nisjni-Novgorod vier da gen op, denkende daar tijding van hem te zullen ontvangen. De groote jaarmarkt van Nisjni-Novgorod is algemeen bekend, en ofschoon het toen pas omstreeks de le Juli was, maakte men reeds alles gereed voor de opening, die in het begin der volgende maand zou plaats hebben. damL. G. Brocx, oud-mi uister te 's Gravenhage; mr. J. Wertheim, advocaat en majoor der schut terij te Amsterdam; m*. A. M. A. baron van der Goes, chef van het mouvement bij de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen, te Utrecht; jhr. H. G. E. Merkes van Gendt, lid der provin ciale staten van Zuid Holland, te Gorinchem; M. A. Perk, predikant bij de Waalsche gemeente te Amsterdam; mr. J. C. E. baron van Lynden rechter in de arr. rechtbank te Rotterdam, en m', A. M. Maas Geesterauus, redacteur van de Ned. Staats-courant te 's Gravenhage. Handelsblad In de volgende maand zullen de werkzaamheden aan de sectie Rotterdam—Houtenvan de spoorweglijn RotterdamMunster, een aanvang nemen. De uitbakening der zijlijn Oudewater Dordrecht zal waarschijnlijk spoedig volgen. Zaterdag is te Utrecht eene buitengewone alge meene vergadering gehouden van aandeelhouders in de Nederlandsche Rijnspoorwegmaatschappij. Er waren 32,257 aandeelen vertegenwoordigd, recht gevende op 715 stemmen. Besloten werd eene leening van 500j300 p. st. te sluiten, rente-jde 5 pet. in vijf seriën en de eerste serie a pari uit te geven, de overige seriën later op voordracht van het bestuur, na goedkeuring door de vergade ring. De eerste serie strekt tot betaling der vlot tende schuld, tot voldoening van een engagement constructie en storting op de aandeelen voor de lijn LeidenWoerden. In plaats van den Engelschen commissaris den heer W. Tenton, is benoemd de heer A. Fletseher. De vergadering werd geleid door graaf Schimmelpenninck. De Etoile beige kondigt een werk aan getiteld „Port de Nieuw-Antwerpen prés de Ileyst et son raccordement par canaux et railways avee Bruges, Eecloo, Gand, Termonde, Bruxelles, Malines, Louvain, Aerschot etc, ainsi qu'avec l'Allemagne", door den oud-zeeofficier M. Cambrelin. De schrijver is van oordeel dat de positie van Antwerpen als handelsstad voor goed bedorven is en dat de achteruitgang dier stad een noodlottige terugwerking op den voorspoed van België heb ben zal. Volgens hem bestaat er slechts éen middel om in dien toestand verbetering te brengendat is Antwerpen naar de zeekust verplaatsen, den tegenwoordigen loop der Schelde af te leiden en die rivier bij Heyst in de Noordzee te doen uit monden. „Van het standpunt der wetenschap,— zegt de Etoileis dit mogelijkmaar wijdie zoo krachtig geprotesteerd hebben toen Nederland den natuurlijken loop der Schelde heeft gewijzigd, door in een harer armen den dam te leggen doar welken Vlissingen met Duitschland verbonden wordtwij vragen .ons af op welke wijze wij eene onderneming zooals diewaarvau sprake iszou den kunnen reohtvaardigen „T'c schrijver is echter nog stelliger overtuigd dat de werkenwelke hij ontworpen heeftde bene den-Schelde van hare monding tot Terneuzen beter zullen makendan de Hollanders het kon den wezen omtrent den invloeddie door de slui ting der Ooster-Schelde op het vaarwater van Bath tot Antwerpen zou worden uitgeoefend." Nu de diseussiën van den Middelburgschen ge meenteraad in zijne zitting van Vrijdag jl. ter kenris van het publiek gebracht zijn, zijn wij aan onze Middelburgsche lezers een enkel woord tot toelichting schuldig. De directie der Middelb. courant stelde zich voor, onder de verbeteringen welke de vergrooting van het blad toeliet, ook de opneming der afkondi- Op den St. Pieters- en Paulusdag was ik zoo ongerust over mijn vriend, dat ik naar de kerk ging en, onder aanroeping van de schimmen zijner voorouders, als eene geborene Russin op den stee- nen vloer knielde om te bidden. Terstond na den afloop van den dienst liet ik een Te Denm voor hem zingen en dat godsdienstig gezang stemde mij tot meerdere kalmte. Een drietal dagen later vertrok ik naar St. Petersburg en bij mijne aankomst- aldaar het was op een Zondag morgen ontving ik een telegram van den grootvorst dat hij te Orsk was en ik onverwijld moest vertrekken. Ik ging dus dadelijk weer op reis, denzelfden weg dien ik ge komen was, doch zette den tocht nu nog 24 uren verder voort, namelijk tot Samara. Op hetgeen er gedurende die reis gebeurde lette ik weinig, want het ongeduld had zich geheel van mij meester gemaakt. Ik kon op de boot den geheelen nacht geen oog toedoen en, ofschoon wij pas te 5 uren 's morgens te Samara aankwamen, was ik reeds te 4 uren geheel gekleed, gekapt en zelfs gefriseerd. Nog voordat de boot tegen den wal lag, kwam een bediende van Nikolaas aan boord met een brief van den prins, die mij berichtte dat hij on middellijk ta Samara zou aankomen, dat ik aan het hotel moest afstappen 't welk de bediende my zou wijzen en dat ik de kamer n°. 16 moest vra gen, die gelegen was tusschen de kamers van twee leden van zijn gevolg. Mijn hart sprong op van blijdschap bij 't lezen gingen en officieele bekendmakingen van het ge meentebestuur van Middelburg te moeten begrijpen Zij deed daarom aan het gemeentebestuur het voorstel de bedoelde officieele stukken, ter koste- looze opneming, aan de redactie der courant toe te zenden. Het gelneentebestuur meende, op grond zijner opvatting van met anderen aangegane verbinte. nissen, aan die toezending de voorwaarde te moeten verbinden van kostelooze opname der gemeente- advertentiën. In dit beding kon de directie der courant niet treden, niet ter wille van het onbeduidende gelde lijke voordeel, maar ter wille van het beginsel. Zij toch verzocht geen gunst, welker inwilliging door eenige concessie van haren kant moest opge wogen worden. Zij vroeg slechts uit naam van een, naar hare opvatting, algemeen belang. Achtte het gemeentebestuur het noodig bovendien voor de publiciteit zijner advertentiën van de courant gebruik te maken, het bezat daartoe gelegenheid, evenals ieder particulier. Achtte het gemeente bestuur dat onnoodig, het was der directie van de courant, uit een geldelijk oogpunt, onverschillig. Door het gemeentebestuur werd echter niet erkend dat het algemeen belallg bij het voorstel betrokken was. Burgemeester en wethouders ver klaarden in hun advies: „de gemeente gevoelt aan meer publiciteit harer afkondigingen geen behoefte." In dien stand der zaak kon op het voorstel niet anders dan eene afwijzende beschikking volgen. Die beschikking doet ons leed. Maar zij bevat voor onze directie geen enkele aanleiding om hetzij haar voorstel, hetzij hare vasthoudendheid aan een, naar haar inzien, juist beginsel te betreuren. Intusschen worden door ons middelen beraamd om onze lezers, al is het dan ook een weinig later dan wij gehoopt hadden, op de hoogte te houden van de belangrijkste officieele stukken welke van het gemeentebestuur uitgaan. eerste kamer. Aan de eerste kamer zijn door de regeering uitvoerige regeeringstelegrammen uit Atchin mede gedeeld over de operatiën van 1 tot 13 Januari. De kampongs Garoet en Lampadangdie na het hijschen der witte vlag nog in hunne vijandelijke houding volhardden, zijn verbrand. De gemeen schap met Olehleh is verzekerd en de zwaar ver sterkte stelling van Bilar Lantermit is bezet, waardoor drie onzer binnenwaartsche posten kon den ingetrokken worden. Bij eene verkenning naar IV Moekims is een Madurees gesneuveld en de inlandsche luitenant- adjudant der Barissans Lex gewond. Sabong is bezet, waarbij een vijandelijk hoofd sneuvelde, en van onze zijde twee man gewond werden. De IV Moekims zijn geheel in ons bezit. Het hoofd der IV Moekims is binnen ons bivouac ge komen om zijne onderwerping aan te bieden. Hij bevordert den terugkeer der bevolking naar hare kampongs. Lampager heeft onze hulp inge roepen tegen Toekoenang en Toekitjih Iklamigo. De geest der ageerende troepen is uitmuntend, de gezondheidstoestand gunstig behalve bij de Madureesche Barissans. De algemeene gezondheids toestand in Atchin is bevredigenddoch er ver toonde zich weder meer cholera. In de sectieverslagen der eerste kamer over de verschillende hocidstukken der begrooting worden weinig politieke beschouwingen gehouden, behalve over onderwijs en financiën, in den geest der algemeene beschouwingen. Zeer vele leden drongen krachtig aan op de uitvoering der amendementen- Moens voor de opleiding van onderwijzers. Bij van die regelen. Ik liet mij dadelijk met een rij tuig naar het hotel brengen en kreeg werkelijk de kamér die ik vroeg. Daarop trad een kelner binnen, sloot de gemeenschapdeur af en stak den sleutel in zijn zak. Plotseling hoorde ik een daverend gejuich, en naar het venster vliegende zag ik eindelijk den man dien ik zoo lief had, met snelle schreden aan komende gevolgd door eene menigte menschen, die hem de handen en zelfs de voeten poogden te kussen. Hij had in 't geheim tot mij willen ko men doch de bevolking had hem herkend en dit plan verijdeld door hem dadelijk te omringen en te volgen. Ik vond hem akelig verbrand door de zon; daarbij was hij zoo vermagerd en zag hij er zoo afgemat uit, dat ik mij angstig afvroeg, of hij niet eene zware ziekte onder de leden had. Hij stelde mij echter op dat punt zooveel mogelijk ge rust en begon mij langzamerhand de merkwaar digste gedeelten van zijn veldtocht en zijne onder vindingen op reis te vertellen. Ik wenschte hem geluk met de zekerheid, dat hij nu het kruis der St. Joris orde zou ontvangen, hetgeen hij zoo wél verdiend had. De gedachte streelde hem, maar toch zeide hij in zijne beschei denheid dat hij te weinig van belang had verricht om eene zoo schitterende onderscheiding te ver dienen, ofschoon hij er bijvoegde dat men hem die toch wel kon toekennen,omdat het gebruikelijk was, haar aan al de leden der keizerl ijke familie te verleenen, die den vuurdoop ondergaan hadden. de begrooting van oorlog werd zeer algemeen de wensch geuit naar terugkeer van vastheid bij het departement en naar het einde der herhaalde verwisseling van ministers. Na den afloop der zitting in comité-generaal is bepaald, dat morgen de spoorwegbegrooting en daarna de begrooting voor West-Indië behandeld zal worden. De kamer heeft in hare zitting van heden aan genomen de wetsontwerpen: tot verkoop van tot het kroondomein behoorende perceelen in de gemeente Hontenisse; tot onteigening voor de spoorwegen Leiden Woerden en RotterdamHouten; tot verhooging der begrootingen voor de lands drukkerij en voor Nederlandsch-Indië, dienst 1875 tot vaststelling der begrootingen van het domein fonds en van de rijksgestichten Ommerschans en Veenhuizen. Alleen over de beide onteigeningswetten werd eene korte discussie gevoerd. De kamer ging vervolgens in comité-generaal tot bespreking van het geschil met Venezuela. In de heden gehouden zitting van den hoogen raad heeft het openbaar ministerie conclusie geno men in het beroep in cassatie van den notaris Vermandei, te. Sas van Gent, die door het provin ciaal gerechtshot in Zeeland, met bevestiging van een vonnis der rechtbank te Goes, tot eene maand celstraf en 25 boete is veroordeeld ter zake van misbruik van vertrouwen, door het verduisteren van gelden die hem waren ter hand gesteld voor een betaald wordenden arbeid en om er een be paald gebruik van te maken. De conclusie strekt tot verwerping van het be roep in cassatie. Den 14" Februari a. zal de hooge raad uit spraak doen. Victor Hugo heeft zijne verkiezing tot gede legeerde voor de senaatsverkiezingen aangenomen met eene redein antwoord op die van den voor zitter van den gemeenteraad. Gij hebt mij zeide de dichter de grootste eer aangedaan en een zwaren plicht opgelegd. Wat Parijs wil zal ik aan Frankrijk zeggen. Reken op mij. onderscheidingen. Vergunning verleend aan J.M. baron van Voorst tot Voorstte Zwolletot het aannemen en dragen der medaille 3* klasse der nationale belooning voor menschlievend hulpbe toon hem door Z. M. den koning der Belgen ge schonken. rechterlijke macht. Benoemd tot substituut officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank te Amsterdam mr. A. Telders, thans substituut officier van justitie bij de arrondissements-recht bank te Gorinchem. notarissen. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan A. G. J. Clercx als notaris te Weert en als zoodanig benoemd J. A. H. Clercx, candïdaat notaris aldaar. Benoemd tot notaris binnen het arrondissement Zwolle, ter standplaats de gemeente Steenwijk, W. Huenderthans notaris te Scherpenzeel. posterijen. Benoemd tot directeur van het postkantoor te den Helder A. N. Wentholt, thans directeur van het postkantoor te Assen. Burgemeester en wethouders van Amsterdam hebben ter vervanging van prof. H. Oort, naar Leiden vertrokken, voor de betrekking van hoog leeraar in de Oostersche talen aan het Athenaeum aldaar een tweetal voorgesteld, bestaande uit de heeren dr. J. Hooykaas, Remonstrantsch predikant te Rotterdam en dr. F. J. van den Ham, te Utrecht. Hij kon mij thans slechts weinige oogenblikken schenken, want het stedelijk bestuur had hem een groot dejeuner aangeboden, waarop eene revue over het korps der brandweer zou volgen. Aan den anderen kant had zijn vader hem getelegra, pheerd, dat hij hem ten spoedigste wenschte te zien en ook daaraan moest voldaan worden. Den volgenden morgen vertrokken wij dus met de stoomboot naar Saratoff; een dag daarna zet ten wij de reis per spoortrein voort, en den der den dag gingen wij weder aan boord van eene boot. Ik begaf er mij wat vroeger heen om geen aandacht te trekken; hij kwam later, omstuwd door officieren, ambtenaren, adellijken en gees telijken. Overal miste hij de stilte, waarnaar hij zoozeer verlangde. Aan elk station waren het huldebe tuigingen van de stedelijke besturen, eerepoorten wapperende vlaggen, tromgeroffel en de gebruike lijke aanbieding van brood en zout volgens oude overlevering. (Wordt vervolgd.) Voor de vaca St Kruis zijn o H. G. Oudegeest, predikant te W predikant te Ilpe Beroepen tc te Breskens kerkje. Naar aanleiding Januari jl. wordt van Rensselaar vol ontheven van te Willemsoord den 21" daaraan pitein ter zee W. Uit Vlissing schippersknecht nengeloopen viss door vier mannen onder bedreiging^ voor hen te ha hij die dan zou de vlucht langs de schutsluis, waarop hij uit ai Schelde sprong. Hier hield hij terwijl zijne verv bleven opwachten Toen kwam hij, uren in het wate drooge terug en 1 uren aan het w hij opgenomen en De politie scb spoor te zijn. De verloting van het hervormt som van f 960 op In een pa vaten vet door i nomenwaarin tualia verborgen Een landboi dagen in zijn r was edelmoedig terug te geven. In den poldi stoomgemaal opg overtollige water gevolg beproefd. Den li" derde vergadering kersbond in Zeeui tot welke vereen! getreden de kame dijke, Sluis, Wa het afgeloopen jaa kerkje opgehoudei dijke uit bet bond Een schrab liggende streken dat uit Nijmegei wordt. Wij leven 't vaderland. Wi of hofstad bereike KleefGoghB< moeilijke passage Waal volgen. II onder dien toesta dit het geval m aanhangig zijn dat zij niet kur uitstel van dag v wreedheid te noen lijk vele vrouwen voor de rechtban ris te verschijnen op hen kan wacl Op bestellingen alleen de hoop ArnhemNij mege: dien toestand mee De dag voc Jut is nog niet bc van besehuldiging bouwstoffen daarv meer dan zevenho In den Niei zal nog dezen win Opzoomer „Der St bische versmaat Spoor, opgevoerd In een ing( wordt geklaagd di 3 millimeter korte: dat de hoedanighe. brief-enveloppen vf De bekende Z Langpredikant t Uit het groo berichten omtrent ijs in de commun: •lelijke streken va: zeer onaangenaam 80 centimeter dik

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 2