•Ling. rwijzer, N°. 13. 119e Jaargang. 1876. Zaterdag 15 Januari. >EN: tO M3 Grint. achten SGEWAS en IJEN sting werken van l perceelen. beschrijving liggen is van KUIJPERS m den voormelden kaarten ter inzage ïen zijn. i8 percent. Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën20 Gent per regel. Geboorte- Trouw- Doodbericbten enz.; van 1—7 regels 1,50; iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Middelburg, 14 Januari. 12. Eene Amerikaansche gelukzoekster in Rusland. van Sfavenlsse Januari a. s., i het gemeentehuis bekomen bi] den lenisse. uur voornoemd, iiZ., Voorzitter. SENS. Secretaris. iratie en Domeinen ag den acht en iG, des voormid- iehuis „de Vriend- ssiiigen, in het n TE KOOP bij 3UUR, met vrijen KUIJPEKS, Wal. r bij zijn vader en sft bij deze kennis, LN heeft gevestigd ie soliede en goed- zijnen begunstigers L F. BOS. C5°. berichten, dat ie Excellentie den iaahsche Republiek, en in eene Leening - rentende 5 per- Repiibliek. ten hunnen kantore «Ier«lag 20 Ja- LO uren tot des ijgbaar ten kantore or-Boekhandel van Amsterdam. osland wordt ten met eene gratifi- u te zenden bij den ruari aanstaande. tgd. diaansch Boek- 3r boeken gedurende ih onder het woord bij de heeren VAN even franco. cht benoodigd bij Kerkwerve bij Zie- Brieven franco. lenstbode benoo- bevragen bij Mejuf- te Vlissingen. Adres den Boekh. nderdijk P 99. 2.30 5.89 3.41 6.45 4.50 4.35 2.35 3.5 2.50 6.— 6.46 4.45 7.57 5 45 *8.30 6.9 *8.47 7.20 *9.27 9.40 7.43 10.4 7.51 *9.52 10.15 8.- *10.- 10.25 12.— 8.5 12.50 8.50 1.10 9.12 1.25 9.30 v Het alhier gevestigd comité der vereeniging „het Boode Kruis" heeft zich reeds sedert eenigen tijd bezig gehouden met bet beramen van de meest geschikte middelen tot opleiding van bekwame verplegers en verpleegsters van zieken, wier diensten, in tijd van oorlog vooral onmisbaar, in vredestijd zouden kunnen benuttigd worden voor de verpleging en verzorging van kranken, voor welk laatste doel aan geschikte personen hier ter stede groote behoefte bestaat. Ter bereiking zijner plannen heeft het comité zich in verbinding gesteld met de commissie tot verbetering van ziekenverpleging alhierwelke met ingenomenheid van de gedane mededeelingen kennis nam en daarmede hare volle instemming betuigde. Als gevolg dezer gedachtenwisseling zal door het comité van „het Roode Kruis" eerstdaags eene oproeping gedaan worden van personen, die zich tot het ontvangen van onderricht bereid zullen verklaren. De lessen zullen gegeven worden door den oud-officier van gezondheid dr. H. J. de Jongh, als arts hier gevestigd, die zich daartoe bereid willig heeft aangeboden, en reeds elders met dit onderricht belast is geweest. De cursus zal waar schijnlijk, evenals zulks te 's Hage geschiedt, deB Zondags in een nader aan te wijzen lokaal gehou den worden, en zal bij goeden aanleg in een jaar tijdswanneer iedere week éen uur geleerd wordt, afgeloopen kunnen wezen. Het plan is verder om aan de personen die den cursus medegemaakt hebben, eeü diploma af te geven, waarmede zij dan door de commissie van ziekenverpleging op voordeelige voorwaarden zul len worden aangenomen en ter beschikking gesteld van ingezetenen, die aan zoodanige hulp behoefte hebben. Het tot uitvoering komen van dit plan mag als eene weldaad voor onze stad beschouwd worden. De contribueerende leden zoowel van „het Roode Kruis" als van de vereeniging tot verbetering der ziekenverpleging kunnen hierin het bewijs zien dat hunne gelden nuttig besteed worden en onge twijfeld zal de toetreding van meerdere leden voor beide instellingen het gevolg zijn van den te openen cursus. Wat de kundigheden betreft, in welke op den cursus onderricht gegeven zal worden, het pro gramma daarvan is door den oud-officier van ge zondheid de Jongh samengesteld en omvat de volgende hoofdpunten: FEXJxni.x^ETOisr- (Het Fransch van verre gevolgd). HOOFDSTUK X. Vervolg Yan Rome gingen wij achtereenvolgens naar Florence, Genua, Milaan en Venetië. Te Venetië werd ik romanesk, voor zoover dit bij mij moge lijk is, romanesk bij het zien van de „brug der zuchten", de Rialto, het St. Markus-plein. Na Napels zou ik het liefst Venetië tot mijne ver blijfplaats in het schoone Italië gekozen hebben. "Wij bleven er echter maar kort en vertrokken naar Triest. Hier vertoefden wij lang genoeg om Miramar, het nog niet voltooide paleis van Maxi- miliaan, den gefusilleerden keizer van Mexico, te bezoeken. Het ligt op een steile witte rots aan de Middellandsche zee, met heerlijke terrassen en tuiDen. Het geheel echter maakt den indruk van een praalgraf, zoodat men uitziet of niet ergens op de muren te lezen staatHier ligt Gangen, antichambres en trappen zijn met prach tig gesneden hout bekleed; het studeervertrek is eveneens ingericht als dat op het schip, waarmede de prins zijne reis om de wereld deed; elke der kamers is in een anderen stijl gemeubileerd en a Algemeen overzicht van den bouw van bet menschelijk lichaam. b De gezondheidsleer in korte trekken (lucht, voedseldrankenreinheidwarmtelichtenz.). c Berookingen en andere désinfeeteermiddelen en methoden, (ook met het oog op die, welke zijn voorgeschreven bij de wet van 4 Dec. 1872). d Voorloopige genees- en heelkundige hulp bij plotseling voorkomende gevallen(bloedingen, verwonding, flauwte, bloedspuwingkoliekkneu zingen, schijndood door verhangen, door verdrinken, door schadelijke gassoortenenz.). Het nauwkeu rig leeren waarnemen van belangrijke ziektever schijnselen, (temperatuurmeting b. v.) teneinde den behandelenden geneesheer naar eischbij zijn bezoek, te kunnen inlichten. e Verbandleer (het aanleggen van eenvoudige verbandende Esmarchsche doekverbanden en de gipsverbanden, en hulp bij operatiën. Het maken van plukselplukselwiekenkompressenenz.). Kleine chirurgische hulp, b. v. het aanzetten van bloedzuigers, droge koppen; het vervaardigen van ónderbindingsdradenenz. f Het vervoer van zieken en gekwetsten in tijd van vrede en oorlog. g Eigenlijke ziekenverplegingvereischten van goede verplegers; de ziekenkamer, de omgeving van den zieke en de zorgen, die ten allen tijde aan hem moeten worden gewijd. Het ingeven, wasschenverbeddenbadenbet leggen van pappen, zuurdegen; het leggen en verbinden van Spaanscbe vliegenenz. enz. h De zorgen bij 't sterfbedhet kennen der teekenen van den dood, bet sterven, de lijken behandeling, als afleggen; misbruiken daarbij, enz. In ons nommer van Donderdag meldden wij dat de Woensdag van Zierikzee naar Middelburg ge varen spoorboot wegens ijsgang de reis slechts tot Katsche veer had kunnen voortzetten. Thans deelt men ons mede, dat de boot nog geregeld van Zierikzee naar Veere en Katsche veer en omgekeerd van Veere en Katsche veer heeft kun nen varen, en zij morgen trachten zal de reis naar Middelburg en terug te maken. De Standaard verneemt uit zeer vertrouwbare bron dat de nieuwe aanlegplaats te Queensboro voor de booten der maatschappij Zeeland, waar schijnlijk niet voor 31 Maart e. k. gereed zal kunnen zijn. Met-het oog hierop en in verband met de aanstaande zomer-dienstregeling der spoorwe gen, zou de hervatting van den dienst tusschen Vlissingen en Engeland bepaald worden op 15 April 1876. bewerkt: Japansch, Chineesch, Turksch, Hollandsch Moorsch, PompadourLodewijk XVI en Keizerrijk! In de slaapkamer is elk paneel der wanden be schilderd met het portret van een vorst, met de kroon op het hoofd en zijn wapen er onder. Het ledikantmeer dan driehonderd jaar oudbestaat uit gebeeldhouwd eikenhout en is aan het hoofd einde beschilderd met een slapenden Amor, een meesterstuk van de hand van Raphael. De herinnering aan dien rampzaligen telg uit een zoo trotsch geslacht en aan zijne even ramp zalige vrouw Charlotte, door hartzeer van haar verstand beroofd, roerde mij diep. Waarlijk, ook de vorsten kennen het lijden en mij dunkt zelfs dat zij de menschelijke ellende pijnlijker moeten gevoelen dan wijdaar hunne beproevingen dan doorgaans in evenredigheid tot hunne vroegere hoogheid staan. Van Triest reizen wij aan éen stuk door naar Weenen, waar wij ons twee dagen ophouden, en richten van daar onze schreden weêr naar dat Rusland, dat mij lief was geworden. Zoo lang wij de grenzen niet over waren ver keerde ik nog in 't onzekeredochzoodra wij ons te Warschau bevonden, gevoelde ik mij de fierste vrouw ter wereldwant het regiment van Nikolaas stond aan het station om, hem te verwelkomen. het was het regiment Volinski, aldus genoemd naar den held die een einde maakte aan de tirannie van Biron, welke door keizerin Anna gesteund werd. Onze verdere reis naar St. Petersburg liep snel af en leverde niets bijzonders op. De collecte welke gisteren te Goes gehouden werd om onder de armen eene uitdeeling van brand stolen en voedingsmiddelen te houden, bracht, naar de N. G. Ct. ïheldt, ongeveer f 650 op, waar hij later nog eenige giften komen zullen. Ook de weeskinderen hadden door eene onderlinge collecte eenig geld bijeengebracht. De eerste kamer der staten-generaal heeft Woensdag avond eene korte zitting gehouden tot hervatting harer werkzaamheden en zet verder het onderzoek van de ontwerpen der staatsbegrooting voor 1876 voort. Z. K. H. de prins van Oranje heeft voor eenigen tijd zijn intrek in het Grand Hotel te Parijs genomen. Gedurende het jaar 1875 hebben van den nieu wen waterweg van Rotterdam naar zee gebruik gemaakt (met inbegrip van 1503 vischschepen) 8630 vaartuigenmetende 3,387,680 tonen door het Voornsche kanaal 1049 vaartuigen (waaronder 66 vischschepen), metende 481,142 ton. Het stoomschip „Voorwaarts" vertrekt den 22en dezer uit Nieuwediep naar Oost-Indië. Daarmede zullen o. a. worden overgevoerd 200 mansuppletie-troepen onder geleide van de luitenants Saltzman, (kommandant) Bischof, Clarkson, Krull, Buhlmann, Roest van Limburg en van Driel. De St. Thomas Times, melding makende van de verhouding tusschen Nederland en Venezuela verklaart niet te begrijpen hoe de Nederlandsche regeering kon aandringen op de heropening van de havens Maraeaïbo en Coro, zonderodaarbij gesteund te worden door de medewerking van andere be vriende mogendheden. Hetzelfde blad meldt, dat te St. Thomas den 29en November het Duitsche oorlogschip Victoria was aangekomen en zich verder naar Venezuela zou hegeven, om de belangen der daar gevestigde Duitschers te beschermen. Het V aderland meldt het volgende In de heden aangekomen „New-Yorker Handels- Ze itung" van 1 Januari 11. leest men het volgende vrij zonderlinge bericht Venezuela. Uit Guiana, een van de 18 staten der republiek, wordt onder dagteekening van 18 November 11. bericht, dat generaal Colina in openbare of geheime verstandhouding met de Nederlandsche regeeringin Venezuela gevallen Doch terwijl wij ons onderweg aan de zoetste illusiën overgaven smeedde de dikke Duitsche dokter zijn complot en schreef hij aan den groot vorst Konstantijn brieven, waarin hij hem raadde Nikolaas ver van mij weg te zenden en het denk beeld opperde hem aan de expeditie naar Chiwa te doen deelnemen. Gedurende onze geheele reis hield hij niet op over den roem, dien de Russische wapenen daar zouden behalenuit te weidenop de verbeelding van den grootvorst te werken, hem een triomfantelijken terugkeer te voorspellen en als belooning hem het kruis der St. Jorisoi'de voor te spiegelen. Het doel van het verraad werd maar al te goed bereikt. Na verschrikkelijke tooneelen met zijn vader en den keizer kreeg de grootvorst de koorts en werd hij bedlegerigen toen hij eenige dagen later zich wat beter gevoelde, verklaarde hij zich overwonnen en bereid om naar Chiwa te vertrekken. De verlokkingen van den roem nog ter zijde gelaten, beschouwde bij het als een mid del om het net van intriges, waarin men hem poogde te verstrikken, te verbreken. Houd moed, mijne liefste, en laat de wan hoop u niet overmeesteren, zeide hij toen hij mij tranen zag storten; ik zal slechts eenige maanden weg blijven en als ik terugkom zal men mij niet meer als een knaapmaar als een man behandelen. Hij had nog aan meer dan éenen storm om mijnent wil het hoofd te bieden en gaf eerst voorgoed zijn woord om te vertrekken, nadat men hem beloofd had dat mij geen persoonlijk leed zou en met een aanzienlijke krijgsmacht geland is bij Maturin, de hoofdstad van den staat van denzelfden naam. Colina verwachtdat velen zich om zijn vaan zullen scharen én hij, dan sterk genoeg zal zijn om een inval in Guianaden grootsten en rijksten staat der Unie, te wagen. Hij staat bekend als een gevaarlijk tegenstander, zoodat men ernstige verwarringen tegemoet ziet. Men schrijft Colina het voornemen toe om den rijken staat met zijn groote hulpbronnen aan goudmijnen veehoeven enz. te veroveren, daar zijn hoofdkwartier te vestigen en van daar zijn operaties tot omverwerping van de tegenwoor dige liberale regeering van Guzman Blanco te leiden. De crimineele kamer van bet gerechtshof te 's Gravenhage is samengesteld uit de heeren, mrs. Frangois, president, van Bell, jhr. de Jonge, van Panhuys, Raedt van Oldenbarnevelt en Lette van Oostvoorne, raadsheeren; terwijl in de civiele kamer zullen zitting nemen de heeren, m™. Spoor, vice- president, Hanlo, Wentholt, Loke en de Graaff, raadshren. Het gerechtshof te Amsterdam hield gisteren zijn eerste terechtzitting in burgerlijke zaken. De nieuw opgetreden voorzitter, mr. Vaillant, presi deerde haar zonder dat eenige toespraak werd gehouden. Het weekblad Pro Patria bespreekt de optreding van den heer Klerck als minister van oorlog en wijst er op dat bij alles wat men, meest in goeden zintot dusverre over den nieuwen minister gehoord heeft, van beginselen nog ner gens sprake geweest is. „Daarnaar, zegt het blad, vraagt men onder de tegenwoordige politieke omstandigheden heel weinig; zelfs de gewichtige vraag, of de nieuwe minister liberaal of conservatief is kwam nog niet bepaald ter sprake. Dat bedoelen wij niet, wanneer wij naar beginselen vragen: wij zouden liever eens willen weten: of de nieuwe minister bijv. de vestingwet naar geest en bedoe ling zal uitvoerenmaar vooralhoe hij denkt over de afschaffing der dienstvervanging. „Wat dit laatste betreft, hebben wg te wijzen op een verschijnsel, dat wij zeer verblijdend ach ten. Te 's Bosch is de heer van der Schrieck als candidaat voor de tweede kamer aanbevolen, o. a. omdat hij geen lid is van het anti dienstver- vangingsbond en een tegenstander is van de afschaf fing der dienstvervanging. Zoover zijn we nog niet geweest, dat iemands denkbeelden ter zake der defensie een criterium werden geaoht ter be- geschieden en men ook geen pogingen zou doen om aan onze betrekking een einde te maken. Hij ging zelfs zoo ver, den keizer toe te voegen dat zijn persoon en zijn leven tot de orders van zijne majesteit warenmaar dat er eene grens was waar de grootvorst ophield en de man begon. Bij eene andere gelegenheid gaf hg aan zijn vader, die hem zijn gedrag verweet, een antwoord waarbij hij [den spijker op den kop trof. Ik ben zoo erg niet te veroordeelenzeide hij, want het zit in 't bloed. En daarop begon hij op te som men Peter de GrooteAnnaElizabethCatharina, Paul, Nikolaas, zijne ooms en iemand die hem nader dan die allen in den bloede bestond. Zijn vader bloosde en zweegwant hij hield er zelf sedert vijftien jaar eene maïtresse op na. Het was dus bepaald, dat Nikolaas naar Chiwa zou gaanwaarbij hij tot den generalen staf van het Russische leger zou behooren. Ik was onuitsprekelijk bedroefd en hij niet minder, maar de zaken nemen in weerwil van alle smart toch haren loop. Ik poogde mijn verdriet zoo goed mogelijk te ontveinzen en kocht zelfs een kruis van de St. Jorisorde, om het eigenhandig aan zijn knoopsgat te.bevestigen, zoodra hem het recht zou zijn toegekend om het te dragen. Hij was echter, gelijk hij zelf zoo dikwijls zeide, onder een ongelukkig gesternte geboren, en het geluk dat kruis te ontvangen was hem niet weg gelegd. Wordt vervolgd)

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 1