Telegraphische berichten. Benoemingen en besluiten. Kerknieuws. Marine en leger. Landbouw. Rechtzaken. De Phönix. voerder genoegzaam was gelichtom den water weg maar eenigszins door te kunnen stoomen, spoedde het zich den 24 December naar Botter dam, alwaar het verder werd gelost, en, gelost zijndeweder langs denzelfden weg terugkeerde naar Antwerpenom aldaar te dokken. „Na een verblijf van enkele dagen in een der Antwerpsche dokken, verlaat de Groningen de Belgische haven en begeeft zich op reis naar Bot terdam. „De natuurdie zich de wet door niemand laat voorschrijven speelde ook nu hare rol. „Hevige windvlagengepaard met hagel en sneeuwbuien, wierpen het ongeladen stoomschip ia de nabijheid van den waterweg op het strand, ten prooi der verslindende en onstuimige golven, zoodat de bemanning genoodzaakt werd het schip te verlaten. „Op eene treurige wijze werd alzoo de waarheid der spreuk bevestigddat de kruik zoolang te water gaat, tot zij eindelijk breekt. „Moge het stranden èn van de Groningen èn van de Thomas Sorby,-benevens de ramp aan de Scholten in het afgeloópen jaar overkomenmet het voortdurend aan den grond varen van een tal van schepen in den Botterdamschen waterweg, voor gezagvoerders en reederijen eene les zijn, en hen tevens aansporen, om toch in het vervolg wat meer rekening te houden met bestaande toe standen, teneinde te voorkomen dat menschen- levens noodeloos in gevaar gebracht en de assuran tie-maatschappijen gevrijwaard worden voor ver liezen, die hadden kunnen voorkomen worden, bijaldien men de zeehaven Vlissingen wat meer recht liet wedervaren. „Zoo nietvreezen wij dat de Botterdamsche waterweg eene ramp en een vloek zal worden voor den Nederlandschen handel en scheepvaart.'' Naar wij vernemen is het ijs op de We ster- Schelde beneden Antwerpen zoodanig toegenomen dat de zeilvaart als gestremd kan worden beschouwd. De groote ijzeren stoomschepen schijnen Antwer pen nog te bereiken; en zijn er echter ook bin nengekomen die slechts tot Neuzen zijn doorgeva ren en aldaar ter reede voorloopig geankerd liggen. Door eene commissie van ingezetenen te Goes is eene circulaire onder hunne stadgenooten ver spreid, waarin zij hun voornemen aankondigen om heden eene collecte aan de huizen te doen, ten einde, bij de thans heerschende strenge koude eene buitengewone uitdeeling van warme spijs en brandstoffenzooveel mogelijk aan alle behoeftigen, je doen plaats hebben. Noch de soep-commissie, noch de verschillende armbesturen zijn bij machte om zelfs maar eenigszins in de vele behoeften der armen te voorzien. De commissie bestaat uit de heeren J. H. de Laat de Kanter, J. G. de Witt Hamer, J. J. Pompe van Meerdervoort, J. J. Ocht- man, W. J. van de Weert, J. M. Kakebeeke, J. L. H. Liebert, Z. D. van der Bilt la Motthe, C. J. Witte. Z. K. H. de prins van Oranje, die H. M. de koningin op hare reis vergezeldezal nog eenigen tijd afwezig blijven. Z. K. H. prins Frederik zal binnen kort naar Cannes vertrekken en daar eenigen tijd vertoeven. Uithoofde van de vorst is het vertrekuur der stoombooten van Rotterdam naar Harwich vervroegd van 3 tot 2 uren des namiddags. Uit Rotterdam wordt het volgende aan het Handelsblad geschreven „Door de voortdurende sterke vorst is het ijs taalde hij zijne eigenzinnigheid duur, want zij kwam hem op het misnoegen des keizers te staan, tengevolge waarvan bij den krijgstocht naar Chiwa moest medemaken. Ik dacht dat men hem op het Russisch fregat te Corfu zou inschepen, om hem de hemel weet waarheen te voeren; doch deze vrees werd niet verwezenlijkt. HOOFDSTUK X. vebyolg dee beis doob italië. teetjg- komst iet buslamu. Denzelfden avond nog verliet ik Corfu echter, en wel alleenwant Nikolaas zou met het fregat wederkeeren. Ik kwam zonder tegenspoed te Brindisi terug en verliet de vensters van het hötel bijna niet, in de hoop aan den horizon het schip te zien naderen. Eindelijkna eenige uren wach- tenshad ik dat gelukde grootvorst begaf zich terstond aan wal en kwam bij mij. Zonder verwijl vertrokken wij naar Napels, waar wij den volgenden morgen aankwamen. Van alle steden van Italië vind ik deze de heerlijkste. Het hötel, waar wij zijn afgestapt, is een voor malig paleis, ons appartement is gelijkvloers met uitzicht op de zee, die zich het betooverendst voordoet als de maan met haar schijnsel de kruinen der golven verzilvert; en bij dat natuurtooneel voege men de zoo merkwaardige dansen en liede ren der Napolitanen onder welk laatste ik nooit steeds in zwaarte en omvang toegenomenzoodat zelfs voor sterke ijzeren stoombooten de vaart van en naar zee langs den nieuwen waterweg uiterst bezwaarlijk en moeielijk was. Van de pijlers der ontworpen brug over de Maas naar boven heeft het ijs zich vastgezet. „Teneinde eenigszins tegemoet te komen aan de bezwaren door de stremming der scheepvaart veroorzaakt in den dienst van den staatsspoorweg alhier naar het zuidenis bepaald dat 2 maal daags eene omnibus zal rijden van Katendrecht (het veer van dien naam) naar het winterstation IJselmonde, gelegen op het snijdingspunt van den spoorweg en den Dordschen straatweg. Het is echter duidelijkdat dit hulpmiddel slechts zeer gering is. Met zulk een omnibus kunnen b. v. slechts 36 reizigers worden vervoerd. Elk winterseizoen vdoet met meer verlangen uitzien naar den tijd, waarop de doorloopende spoorgemeenschap alhier zal verzekerd wezen." Provinciale staten van Overijsel hebben in hunne buitengewone vergadering gisteren morgen op een adres van A. baron Sloet om afschaffing van tolrechten op de provinciale wegen, op voor stel van gedeputeerde staten, afwijzend beschikt. Men beschouwde algemeen deze afschaffing als een niet goed te keuren voordeel voor een bijzonder deel der provincie. Nadat nog een besluit betreffende in de provin cie aan te leggen kanalen genomen was, is de buitengewone vergadering gesloten. In het kiesdistrict 's Hertogenbosch bevinden zich 2833 kiezers. Daarvan brachtengelijk gisteren door ons reeds gemeld werd1221 hunne stem uit op generaal van der Schrieckterwijl het geheel aantal geldige stemmen 1317 bedroeg- Meer dan 1500 kiezers bleven dus thuis, terwijl de liberale candidaat, de heer van Coothslechts 78 stemmen verkreeg. De Staats-courant van heden bevat de wet van den 31ea December jl., tot wijziging en verhooging der koloniale huishoudelijke begrooting van Suri name voor het dienstjaar 1874. Over de werken aan de Hoordzeehaven van den niéuwen Amsterdamschen waterweg wordt aan het Vaderland het volgende geschreven. De zuidpier van de haven is thans over zijn volle lengte gereed naar het oorspronkelijke plan en het werk voor de duikers is aldaar geëindigd. Aan den zeebrekerdie tegen den pier wordt aangebracht door het in zee werpen van zware betonblokken, wordt met kracht voortgewerkt. Als deze geheel gereed is, zal de pier over zijn geheele lengte nog vijf voet verhoogd worden en zoo op de hoogte gebracht van de bestaande borstwering die bij herhaling onvoldoende bleek tegen de kracht der golven. Aan den noordpier wordt eveneens met spoed gearbeid, doch daar zal nog wei eenige maanden het interessante schouwspel van metselen onder water met stoenen van 12.000 en meer kilo's voortduren. Het kalme weder en de aflandige wind der laatste dagen zijn voor dien arbeid zeer gunstig, maar de felle koude doet het werkvolk hard kla gen. Men dcnke zich die mannen, uren en uren onder nagenoeg totaal passieven arbeid in de volle Noordzee, dobberende in de duikersbom of de stoomkranen regelende, en het zal geen verwon dering wekken, dat er vele borstaandoeningen enz. ontstaan. Uitslag der verkiezingen: Tiel. Aantal kiezers 2988. Aantal uitgebrachte dat van Santa Lucia kon lioorenzonder dat het mij tot in de ziel ontroerde. Onze eerste Zondag was gewijd aan Pompeji, die stad der dooden, die de begeerte in ons op wekt om te weten welke menschen het waren, die daar woonden en op welke wijze zij hun leven doorbrachten. Hadden wij maar een hulpvaardigen Asmodée om ons te geleiden door die ruïnen en onze nieuwsgierigheid te bevredigen! Het is jam mer dat men alles van eenige waarde, dat hier gevonden wordt, moet wegnemen en naar de mu seums overbrengen, omdat de Engelsche reizigers anders niet zouden nalaten er zich van meester te maken. Ons tweede tochtje was naar Sorrenteover Castellamarewaar wij een Italiaansch rijtuig namen. Wij legden vrij snel den zeer goeden weg door het gebergte af, doch bij Sorrente was die versperd door nedergestorte rotsbrokken. Dit noodzaakte ons uit te stijgen en in kleine bootjes over te gaandie naar den. luim van wind en gol ven op en neder dansten. Wij vonden ons rijtuig aan de overzijde terug en reden naar het höteleen lief gebouwtje aan de zee, waar ook de keizerin van Rusland eeni gen tijd heeft doorgebracht. Daar namen wij deel aan de table d'hötehetgeen eene aardige aflei ding voor ons was. Tot dischgenooten hadden wij drie snoevende Duitschers met groote monden en krijschende stemmen; twee bejaarde Ameri- kaansche dames, welke met de coquetterie niet schenen geslaagd te ziju en mij nu voorkwamen stemmen 1216, waarvan 115 in blanco biljetten- Gekozen de heer mr. H. A. Bidder van Rappard» met 1056 stemmen. Nijmegen. Aantal kiezers 2574. Aantal uit gebrachte stemmen 1094. Herkozen jh"1. m<\ C. J. C. H. van Nispen tot Sevenaermet 1044 stemmen- rechterlijke macht. Benoemd tot officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank te Maas tricht mr. A. M. B. Hanlo, thans substituut-offi cier van justitie bij die rechtbanktot substituut officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank te Maastricht mr. C. H. B. Bootthans in dezelfde betrekking te Almelo. verzameling van munten. Benoemd tot tijdelijk directeur der verzameling van munten en pennin gen aan de hoogeschool te Leiden Th. M. Roest aldaar. notarissen. Vergund aan J. J. Wildschut zijne notarieele standplaats over te brengen van de ge meente Putten naar de gemeente Arnhem. consulaten. Erkend en toegelaten de staatsraad A. Sergpantowsky in de hoedanigheid van consul- generaal van Rusland te Amsterdam. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Scheemda c. a. W. de Timmerman, thans ontvanger derzelfde middelen te Zevenhuizen c. a.; en tot ontvanger der mid delen te IJselstein c. a. jhr. J. van Beresteijn, thans ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Weesp c. a. hypotheken. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan mr. W. J. Swaving, uit zijne betrekking van bewaarder van de hypotheken, het kadaster en de scheepsbewijzen te Zutfen, behoudens aanspraak op pensioen en met dankbetuiging voor de goede diensten door hem gedurende 48 jaren aan den lande bewezen. Op het zestal predikanten ter vervulling der vacature bij de Luthersche gemeente te Schiedam' komt o. a. voor de heer J. Bakker Cz.te Vlis singen. Het kader bij het instructie-bataljon te Kampen is bij koninklijk besluit met 16 korpo raals vermeerderdom tot officier te worden op geleid. In eene vergadering der Overijselsche maatschap pij van landbouw enz., heeft o. a. de heer Nieu- wenboom medegedeeld dat het de oudste menschen niet heugt, ooit zooveel rupsennesten of poppen in de boomen te hebben gezien als thans, en stelde hij voor, dat het bestuur zich zou wenden tot de gemeentebesturen van Zwolle en Zwollerkerspel, teneinde de boomen daarvan te doen zuiveren, en de particulieren uit te noodigen of te gelasten, daaraan mede te voldoen, waartoe werd besloten. Ter gisteren gehouden zitting der arrondisse ments-rechtbank alhier werd de behandeling voort- besliste voorvechters van de rechten der vrouw te zijnen eene oude Engelsche damedie vrij veel overeenkomst had met de karikaturen welke de Charivari van de dochteren van het trouwelooze Albion maakt. Des avonds zagen wij de tarantella dansen door twee afzichtelijke vrouwen en twee knappe mannen» en ondanks dit contrastof misschien juist daarom» beviel deze vertooning ons vrij goed. Den volgenden morgen begaven wij ons door middel van ezels naar een beroemd gezichtspunt waar de blik te gelijk het eiland Capride golf van Napels en dé golf van Salerno omvat. Wij schudden van 't lachen over de bokkesprongen onzer weerbarstige rijdierendie wij met geweld in galop wilden brengen. De lange beenen van Nikolaas sleepten bijna over den grondzoodat ik hem den spotnaam van Don Quichot gaf; mij noemde hij daarentegen zijne Dulcinea, en gedurende den geheelen rit speelden wij de rollen van die twee excentrieke personages. Capri moesten wij van dit punt gadeslaan, want de zee stond te hol om er ons heen te kunnen, begeven. Nicolaas was zeer ongeduldig; hij kon noch zich schikken naar den langzamen voortgang onzer ezels, noch bedaard den tijd afwachten dat de zee kalmer zou zijn. Ik zal den lozer niet ophouden met eene be schrijving van de omstreken van Napels, van de Hondsgrot, van de Solfatara, van Pansilippo, van de grot der Sybille van Cumae, maar ter loops moet ik eene nieuwe liefhebberij van Nikolaas gezet der procedure tusschen M. de Bruijn, schipper van het na aanvaring met de Deensche stoomboot Phönix gezonken tjalkschip „Drie gebroeders" en den gezagvoerder dier Deensche stoomboot. Onze lezers zullen zich herinneren dat ter zit ting van 29 Dec. 11. namens den schipper van het tjalkschip was gevraagd incidenteel en sub sidiair voor het geval zijne vordering niet reeds voldoende bewezen mocht geachtworden, een verhoor van deskundigen tot beantwoording der vraag „Of, met het oog op de plaats alwaar het wrak der „Drie gebroeders" is gevonden, zijnde nagenoeg in de vurenlijn van Bath, middenvaarwaters, in verband met de tijdens de collisie gaande eb, bij flauwe zuidwestelijke koelte, niet noodzakelijk moet worden aangenomen, dat bij do plaats gehad hebbende aanvaring tusschen de Phönix en de „Drie gebroeders" ter hoogte van de witte ton n° 26, laatstgenoemde tjalk, geladen metsteenen, pannen en plavüizen, zich heeft bevonden in de nabijheid der tonnenkant en niet middenvaarwaters Namens 'den gezagvoerder der stoomboot werd thans na bestrijding der verschillende gronden, namens den schipper aangevoerd tot steun van zijn beweer, dat de schuld der aanvaring reeds zou zijn bewezen, verklaard dat hij zich niet verzette tegen het gevraagd verhoor van deskun digen, onder opmerking evenwel (waartoe boven dien afzonderlijk incidenteel werd geconcludeerd) dat aan de de door den schipper gestelde vraag behoort vooraf te gaan eene andere, namelijk: „Of het mogelijk is dat een stoomschip zooals de Phönix, hebbende zestig meters lengte, onder een gaande eb zeer dicht langs de witte ton n° 27 heen stoomende en meest de wit te tonnenkant houdende, rond de hoekboc-i witte ton n° 26 in het Nauw van Bath komende, bij het maken dier kromming eene tjalk aanvaart, die zich beviudt op de raaiing der witte boeien en de witte ton n° 26 vlak nabij heeft dwars onder de lij?" Aan den schipper de Bruin is eene remise van acht dagen verleend om voort te procedeeren. Heden morgen is in de stoomhoutzagerij van de heeren I. de Broekert C°. alhier, tengevolge van het breken van een haak, het vliegwiel naar beneden gevallen, waardoor twee werklieden ge kwetst werden; de een, A. de B. geheeten, brak een arm en werd ernstig aan het hoofd verwond, en de ander, J. v. W. genaamd, bekwam eene kneuzing aan het hoofd. De heeren dr. de Man en dr. Meemeling hebben spoedig heelkundige hulp verleend. Uit Egmond aan Zee wordt gemeld: Een inwoner dezer gemeente ging Vrijdag och tend de duinen in, om, zooals hij tegen zijne huis genoten zeide, een konijntje te zoëken. Het werd middag en avond, doch hij keerde niet terug. Zijne vrouw, moeder van twee nog jeugdige kin deren, verkeerde natuurlijk in de grootste onge rustheid, toen ook de nacht voorbij ging zonder dat haar echtgenoot kwam opdagen. Vroeg in deD morgen gingen een aantal mannen uit om den verlorene op te sporen. Weldra vond men bij een nedergestort duin een draagmand en een jekker, en het bleek spoedig, dat de ongelukkige aldaar, door in het duin te graven om het voorwerp zijner begeerte machtig te worden, onder het zand was bedolven. Na eenige voeten zand te hebben weggeruimd, vond men zijn lijk. In het Overijselscli Nieuws en Advertentie blad leest men 't volgende vermelden: de begeerte naar marmeren beelden en bustes, naar oude kunstwerken van albast en poifier, enz. Men kan zich geen denkbeeld vor men van die nieuwe verzamelingen bronswerken, terra cottaa, curiositeiten, enz.; mijn hoofd liep er van om. Tengevolge van die nieuwe gril, moest ik in marmer herlevenin de houding van het beeld van Paulina Borghese door Canova. De beeld houwer Solari nam voor 50,000 francs aan, deze navolging van de natuur te leveren. Doek ik ontraad elke vrouw, indien zij niet aan groote ij delheid een vasten wil paart, zich aan de mar teling van het maken van afgietsels van verschil lende lichaamsdeelen bloot te stellen. Wat mij betreft, ik begon pas weer op te vroolijken toen ik het einde mijner foltering nabij zag. De tijd verliep te Napels snel en het ging mij zeer aan 'thart dat ik die betooverende stad moest verlaten. Toen wij te Rome kwamen zag ik minder van de monumenten dan ik verwacht had. De groot vorst bereed zijn nieuw stokpaardje met een on- tembaren ijver; voor hem bestond er geen Vatikaan, geen Colisseum, geen St. Pieterskerk, omdat daar niets te koop was. Ten gevolge van die manie bezochten wij echter de ateliers van verschei dene voorname beeldhouwers, waar ik uitstekende werken bewonderde. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 2