Advertentiën. Castelars candidatuur. De werkstaking te Charleroi. Ingezonden Stukken. Zeetijdi ngen. Handelsberichten. Het prentkabinet in het Trippenhuis te Amsterdam en zijn conservator. Graanmarkten enz. Pi'Qzen van elfeeten. heer Dufaure om dat programma samen te steller is reeds eenigszins een waarborg voor den geest waarin het zal worden gesteld. De groot zegel bewaarder heeft juist een circulaire aan de procu reurs-generaal gericht, naar aanleiding van de nieuwe wet op de drukperswaarin hij een geheel anderen toon heeft aangeslagen dan de heer Buffet. Hij geeft een zco liberaal mogelijke uitlegging aan die wet en noodigt de chefs van de parketten uit in de toepassing van het nieuwe wapen dat hen is geschonken zoo gematigd mogelijk te zijn en zoo min mogelijk vervolgingen op grond van de nieuwe wet in te stellen. In het bijzonder drukt de minister van justitie hen op het hart den middelweg te bewandelen en dien nooit uit het oog te verliezen. Eene vergelijking tusschen de circulaires van de heeren Buffet en Dufaure toont weder duidelijk aan hoe het met de homogeniteit van het tegen woordige ministerie geschapen is, maar doet te vens onderstellen, dat de heer Buffet concessies zal moeten doen. Ook de heeren Say en de Meaux hebben circulaires tot hunne ambtenaren gericht, waarbij zij dezen uitnoodigen geen deel te nemen aan den verkiezingsstrijd, maar strikte onzijdig heid in acht te nemen. Volgens berichten uit Griekenland zullen de koning en de koningin reeds spoedig hun land verlaten. De instelling van een regentschap on dervindt, hoewel het wetsontwerp waarbij het ministerie daarmede wordt belast in eerste lezing is aangenomen, vele moeilijkheden. Verscheidene afgevaardigden, voormalige ministers, die waar schijnlijk geen vertrouwen stellen in de tegen woordige titularissen, hebben aan de kamer voorgesteld om gedurende de afwezigheid van den koning, diens oom, prins Jan van Hol- stein Glücksburg als regent aan te stellen. Dit voorstel is echter verworpentengevolge van de opmerking van den minister-president Coumoun- douros, dat een eigenlijk regentschap slechts kan worden ingesteld ingeval de koning dood is of buiten staat om zelf de regeering te voeren. Daarenboven heeft hij betoogd, dat de voorge stelde maatregel tevens moet dienen om Grieken land in de gelegenheid te stellen te toonen of het in staat isdesnoods zich zeiven te regeeren, zonder medewerking van den koning. Groote sensatie heeft een bericht uit Washing ton gemaakt, dat de regeering der Vereenigde staten de baai van Port Koyal in Zuid-Carolina als hoofdkwartier voor de vloot in den Atlanti- schen oceaan had gekozen. Hieruit werd opge maakt, dat de Noord-Amerikaansche republiek ernstige plannen jegens Spanje koesterde met betrekking tot de aangelegenheden op Cuba. Het blijkt thans wederdat „de kennissen van Job" zooals de Génestet u noemt noodeloos heb ben gejeremieerdwant een telegram uit Philadel phia meldt, dat de maatregel slechts een gevolg is van den ongunstigen gezondheidstoestand te Key Westhet tegenwoordige hoofdkwartier, en dat hij niets gemeen heeft met de Cubaansche quaestie. Ter bevordering van toenadering in die provin ciën waar het Carlisme voornamelijk zijn zetel heeft gehad en die nu door de regeeringstroepen zijn bezet, heeft generaal Martinez Campos aan alle autoriteiten in Navarre last gegeven om alle burgers die de vlucht hebben genomen hetzij naar het Carlistische leger, hetzij naar het buitenland, vrijheid te verleenen in hunne woonplaatsen terug te keeren, daar volstrekt geen onderzoek naar hun verleden zal worden ingesteld en zij zich dus voor geene vervolging bevreesd behoeven te maken. Twee jaren zijn verloopen, sedert Castelar, na met de meest onbeperkte macht in zijn land be kleed te zijn geweest, zich in het particuliere leven terugtrok. Door de uiteendrijving der Cortes door generaal Pavia nam de regeering van de sabel een aanvang. Serrano kwam aan het bestuur, tot hij een jaar later plaats maakte voor een Bourbon en de Europeesche diplomaten zich weder over den val eener republiek konden verheugen. Tot nogtoe echter ontbreekt het den troon aan een wettelijken grondslag en koning Alfonsus XII is wel door de Europeesche mogendheden, maar nog Diet door zijn eigen volk officieel erkend. De behoefte aan die erkenning was echter niet zoozeer het motief tot bijeenroeping der Cortes, als wel dat de ministers zich op hun eenzame hoogte niet zeer op hun gemak gevoelen, en eene volksvertegenwoordiging wenschen, die een deel van hun gezag zal overnemen. Men roept de bur gers naar de stembus om zich zeiven uit een aan tal verlegenheden te redden en tevens ook om aan Europa te toonen hoe goed constitutioneel de Bour bons zijn. Nu treedt Castelar uit zijne afzondering te voor schijn waarin hij gedurende twee jaren, meestal ver van zijn vaderland verwijderd, heeft geleefd. Toen hij het Spaansche grondgebied verliet heeft hij wel zijne medeburgers hunne ontaarding voor geworpen en hun verweten, dat zij onbekwaam zijn de vrijheid te begrijpen, maar zijn idealisme en zijne liefde voor Spanje zijn sterker dan zijn wrevel. Toen hij vernam dat de Cortes weder werden opgeroepen, dat hij weder een plaats kon vinden waarvan hij met Olympische kracht tot zijn volk kon spreken, toen vergat hij alle bittere ervaringen, zijn wrevel en ontevredenheiden ver klaarde hij zich bereid een mandaat te aanvaarden Hij is candidaat te Barcelona en te Valencia, en in een uitvoerigen brief heeft hij zijne beginselen uiteengezet. Hij is nog geheel de oude: vol vuur en geest drift, met het hart op de tong, een gezworen vij and van de monarchie, zoowel als van de dema gogie, een geest die met scherpen blik de omstan digheden overziet. Hij verwerpt iedere politiek van onthouding en verlangt dat men algemeen ijverig aan de verkiezingen zal deelnemen. Spanje, zegt hij, moet zich zelf opvoeden, dan zal de burger oorlog een einde nemen. Duurt deze voort, dan zal het er toe komen dat de vreemde mogendheden over een gemeenschappelijke handeling zullen onder handelen, alsof Spanje het Turkije van het Westen ware. Hij beveelt een gematigde en voorzichtige politiek aan, waardoor de Fransche republikei nen de overwinning hebben behaald. Zooals altijd te voren eischt hij ook thans weder, vrijheid van onderwijs, scheiding van kerk en staatvolkomen gelijkheid voor alle godsdiensten, invoering van algemeenen dienstplicht en afschaffing van de slavernij op Cuba. In een opzicht heeft Castelar zijn programma geheel gewijzigd: hij is geen federalist meer. Het bloedige tooneel van Cartagena heeft hem daar omtrent tot andere gedachten gebracht; hij is verstandig genoeg om uit de gebeurtenissen leering te trekken en niet hardnekkig vast te houden aan een eenmaal aangenomen beginsel. Daarom breekt hij thans met het federatieve stelsel, nadat hij heeft gezien hoezeer het kan ontaarden. Hij ver klaart ook tegen iedere partij te zullen stemmen als zijn verstand en zijn geweten hem zeggen, dat eenig besluit nadeelig zou wezen voor de eer en de welvaart van het land. Een Castelar mag in geen partijhaat verzinken, hij kan desnoods alleen staan. Men zal hem in dat geval niet voor een frondeur uitschelden, maar de partij beklagen, die niet in staat is de vlucht van haar natuur lijken aanvoerder te volgen. Voor de regeeriug zal Castelar, wiens verkiezing wel boven iederen twijfel verheven kan worden beschouwd, een lastig tegenstander zijn. Indien zij eenig motief kan vinden om hem zijn man daat te ontnemen zal zij het ongetwijfeld doen, want komt Castelar in de Cortes dan komt hij er met het vaste voornemen een strijd te openen op leven en dood, niet tegen de personen van de ministers of tegen bijzondere maatregelen der regeering, maar tegen de Bourbons. Evenals in zijn brief aan de kiezers zal hij in de Cortes de banier der republiek opheffen, wat voor een pas opgerichten troon, die op een zeer twijfelachtigen grondslag rust, geen klein gevaar oplevert. Zijne woorden zullen door geheel Spanje weerklinken en ook in het buitenland opmerkzaamheid en waardeering vinden. Of Castelar succes zal hebben Wie kan het weten. De Neue freie Presse is echter van oordcel dat, indien er verzekeringsmaatschap pijen voor troonen waren, zij de premie voor don Alfonsus verdrievoudigen zouden op den dag waarop Castelar zijn zetel in de Cortes inneemt. „Zoodra roept genoemd blad in geestdrift uit een mond in Europa zich opent om Spanje te veroordeelenrijst het beeld van dien man op als een voorbede voor zijn vaderland. Men kan geen volk onvoorwaardelijk dood verklarenniet aan zijn toekomst twijfelen zoolang het een Cas telar onder zijn zonen telt. Een dweper, een edel karakter, de grootste redenaar van Europa, wiens boek over Italië tot de meesterstukken der moderne literatuur behoorteen zelfopofferend patriot en toch een Spanjaard. Om zijnent wil kan men de tegenwoordige afstammelin gen der West Gothen veel vergeven. Hij weegt tegen honderde lichtvaardige politieke ge lukzoekers op, die op het grondgebied van Spanje zoo welig tieren, en zoo dikwijls zijn naam wordt genoemd valt een straal van warme sympathie op zijn vaderlandMen vergeet dan de vele schelmen en zwakhoofden voor dien eenen wakkeren en rijkbegaafden mandie zoowel op den katheder als aan het hoofd van den staat zich zelf gelijk is gebleven!" Omtrent de werkstakingen in het steenkolen, bassin van Charleroi melden de Belgische bladen dat er veel moeite gedaan wordt om door oprui ingen de werklieden tot een algemeene strïïce te brengen, zonder dat zulks echter tot dusverre gelukt. Wel worden talrijke bijeenkomsten gehou den, waar vooral de vrouwen zich door hare he vigheid onderscheiden. Troepen van verscheidene honderden werklieden trekken zingende de ver schillende gemeenten door. Van de 400 werk lieden in de putten van Fourchiesla-Marche, hebben 300 het werk gestaakt; in de mijnen Courcelles-Nord en Falnuée bedraagt het aantal werkstakers 700, te Sart lez-Moulins 1500. Te Gilly daarentegen wordt de arbeid, ondanks alle opruiingen, voortgezet. De orde is tot dusverre nergens gestoord. De generaal Lambert, opperbevelhebber der troepen in Henegouwen, heeft zijn hoofdkwartier te Char leroi gevestigd. Het garnizoen is met ongeveer duizend man versterkt, de cavallerie ligt te Gilly en in de omliggende buurten verspreid. Volgens het Journal de Charleroi zijn de berichteD, die naar Brussel gezonden worden, meestal overdreven en bestaat er voor eene algemeene uit breiding der beweging weinig kans. Is het voor redactiën van dagbladen al niet mogelijkvóór het opnemen van het een of ander stuk zich te vergewissenof het publiek daardoor wellicht niet op een dwaalspoor gevoerd wordt, hij diede verkeerde voorstelling bespeurende en zich van het tegendeel bewuster niet zijne stem tegen verheftbevordert daardoor eenigermate de dwaling. Dit en meer kwam mij voor den geest bij het lezen van het ook door u overgenomen stuk in uw nommer van den 8en dezer uit het Vaderland, over het prentkabinet in de benedenzaal van het Trippenhuis te Amsterdam. Onder de custodie van den zeer bekwamen heer W. I. M. Engelbertsdie voor een paar jaar wegens eene lichaamskwaal zijn ontslag moest nemenen ook wel onder den kortstondigen duur van die zijns opvolgers, heeft ieder, die de ver zameling wenschte te zien, de ondervinding kun nen opdoendat de werkelijk rijke schatwaarop menige andere machtiger staat in Europa trotsch zou zijnonder behoorlijke inachtneming van voor zorg voor deszelfs integriteit, ter bezichtiging werd gestelden lag er en zal er nog wel steeds voorhanden zijn een geschreven en behoor lijk bijgehouden register, waarin de toestand en staat van elkealthans van elke belangrijke prent is opgeteekend. Voor een gedrukten catalogus bestond bij de geringe belangstelling yan het publiekwaarop ik straks nader terugkomwei nig aanleidingdoch het geschreven register werd door den conservator bereidwillig aan belangheb benden ter inzage gegeven. De meest belangrijke prenten naar scholen en tijdorde gerangschiktliggen elk naar nommer en in derzelver verscheidene statendikwijls met derzelver onderscheidene copijenin doelmatige portefeuillesdie weder in geschikte loketten opgeborgen worden. Meermalen is het schrijver dezes gebeurd er getuige van te zijndat dooi den conservator aan bezoekers voorkomend alle explicatiën gegeven werden en soms wel de kunst waarde besproken. Van het bètasten met morsige handen zal bij het schaarsch publiekdat zich eerst aan moet melden en dan bij den overgrooten voorraad' zelf moet verklaren wat het wenscht te zienwel weinig nood geweest zijnalthans tot dusverre is aan de zindelijke exemplaren daarvan nog geen spoor te bespeuren. Dat overigens bet publiek dat kunstliefde genoeg bezit om zich in eene prentbeschouwing te vermeienniet zoo bijzonder groot iskan men afleiden al was het alleen uit den verwonderden blik der bedienden, als een onbekende zich ter bezichtiging aanmeldt. Zoo zou ik ook bijna gaan gelooven dat de schrij ver van het artikeltje in het Vaderland behoort tot diegenen, die wel van het beroemde prent kabinet eens iets gehoord hebben maar nimmer het met hunne hooge persoonlijke inspectie hebben vereerd. Althans naar den toon, waarop gespro ken wordt over een zeldzame prent (er zijn er zoovele)waarvan een exemplaar in 1863 14,000 opbracht. Er wordt bedoeld d honderd guide ns- prent, waarvan er volgens Vosmaer slechts 8 exemplaren zijn van den staat als die in het Trip penhuis, en waarvan er een inderdaad door den liefhebber Palmer met 1180 betaald werd. Zou die prent daarom nu niet meer dan aan zekere gepriviligieerden vertoond mogen worden? Deze eisch isgeloof iknog nimmer bij iemand opge komen die het wel meent met de' verbreiding van meer algemeene kunstwaardeering. Waarlijk neende kostbare verzameling heeft zichtot dusverre, nog niet over te drukke en onbeschei den belangstelling te beklagen gehaden het ge brek schuilt niet in de musea noch is het bij de conservatoren te zoeken. De eersten mogen slecht ingericht, de laatsten minder ervaren zijn, het schoondat de etsnaald of het penseel onzer oude meesters gewrocht heeft, is helaas ongeniet baar voor verreweg het grootste gedeelte van ons hedendaagsch publiekmet zijn door grover genot afgestompten smaakniet meer te prikkelen dan door sterke kruiden. De minister moge een weinig goede keuze gedaan hebben voor de opengeval len conservatorsplaats, zoo lang als duren zal die apathie voor de kunstwaaraanhet is reeds door anderen elders gezegdons Nederland zoo onschatbaar veel verschuldigd iszoolang zal tot schade en schande van ditzelfde Nederland, al het overschoon, waaraan onze musea van beel dende kunst zoo overvloedig rijk zijn, weggeduwd en gedrongen blijven in kamers en zalen ja, wel getuigende voor den onbekrompen geest van den Amsterdamschen koopmandie ze voor zijn privaat gebruik liet bouwen, geenszins echter geschikt om als kunstgalerij te dienen ter waardeering en beschouwing der onnavolgbare werken onzer Eembrandtsvan der HeistenWijnants en legio andere penseelvoerders, die slechts hier en nergens anders in die mate den roem ophouden onzer Hol- landsche schooltot den een of anderen morgen de telegraaf komt meldendat evenals weleer het museum Boymans te Botterdam in een der vele aan het Trippenhuis belendende gebouwen een hevige brand is uitgebarstenwelkegevoed door een niet ver van daar liggende goeden voorraad petroleumzoo in hevigheid toenam, dat een aantal grootere doekenals de Nachtwacht, de Schuttersmaaltijd met het geheele prentkabinet, waarvoor geen tijd om te redden was, zijn ver nield doch dat gelukkig de Avondschoolhet St. Nicolaasfeest en tal van andere minder groote paneelen, door de ijverige pogingen van de zich dapper kwijtende brandweer zijn gereden het buitenland aldus ervare dat wederom een der lauweren is gevallendie nogofschoon verflenst de slapen der Nederlandsche Maagd omstrengelen. Vlissingen 9 Jan. 1876. H. Het stoomschip Groningen is eene scheeps lengte vooruitgekomen, doch er ontbreekt nog bijna 2 voet water. Amsterdam, 12 Januari. Eaapolie op zes weken ƒ4 0. Lijnolie 28f. e Amsterdam, 12 Januari. Nederl. Certific. Werkelijke schuld. 2$ pet. 62$ dito dito dito 3 74$ dito dito dito 4 100 Aand. Handelmaatschappij. 5 109$ dito exploitat. Ned. Staatssp. Loten stad Botterdam. 3 f 96 dito dito Amsterdam 3 93$ België. Certificaten bij Bothschild. 2$ pet. Frankr. Inschrijvingen3 dito5 Eusland. Obligatiën 1798/1816 5 Certific. Inscr. 5e serie 5 Obl. Hope C°. 1855 6" serie. 5 92$ dito 1000 1864 5 101$ dito L. 100 1872 5 „98$ dito L. 100 1873 5 Loten 18645 364 Loten 18665 346 Oblig. Hope C°. Leen. 1860. 4$ pet. 92$ Certific. dito4 Inscr. Stieglitz C°. 2"a4L. 4 Obligatiën 186769 4 82$ Certificaten6 54 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 f 253$ Oblig. dito4$ pet. dito dito4 f 204 Aand. Kiew-Brest5 f 132$ dito Baltische spoorweg. 3 140$ Oblig. spoorweg Poti-Tiflis 5 pet. dito dito Jelez-Griasi. 5 f dito dito Jelez Orel 5 pet. dito dito Charkow Azow 5 96$ Polen. Schatkistobligatiën4 81$ Aand. Warschau-Bromberg. 4 f 64^ dito dito Weenen. .5 Oostenr. Oblig.metal.inzilv.Jan./Juli. 5 pet. 63$ dito dito April/Oct. 5 63 dito in papier Mei/Nov. 5 58$ dito dito Febr./Aug. 5 58$ Aand. Nation, bank3 f 915 Loten 1860 5 „588 dito 1864 137$ Hongar. Schatkistbiljetten6 pet. Oblig. Theiss spoorweg 5 Italië. Certific. Amsterdam5 69 Oblig. Z.-Ital. spoorweg. 3 100$ Spanje. Obligatiën Buitenl3 pet. 18$ dito Binnenlandsche3 16$ Portugal. Obligatiën3 52$ Turkije. Inschrijving Alg. schuld. 5 19 A Obligatiën 1869 6 f 59 Egypte, dito 1868 7 pet. 66 dito 1873 7 „62$ Amerik. Obl. Yereenigde Staten 1904. 5 dito dito dito 1885. 6 99$ Illin. Cert. Amsterdam Oblig. Illinois Eedemtion. .6 dito Central Pacific6 90$ Certific. Chic. N. W7 „51$ Oblig. Madison Ext7 78$ dito Winona-St. Peter 7 76$ dito N. W. Union7 76 dito Union Pac. Hoofdl. 6 90$ Obl. St.Paul&Pac.Spw.lesec. 7 dito dito dito 2esec. 7 Brazilië. Oblig. 18634$ 87$ dito 1865 5 „95$ Prijzen van coupons. Amsterdam, 12 Januari. Metall. f 21.75; dito zilver 22.87$Div. Eng. per f 11.85Eng. Portugal per 11.97 Spaansche piastere 1.24; Amerikaansche dollars (in goud) 2.42$. Amsterdam, 11 Januari. Metall. 21.75dito zilver 22.87$; Div. Eng. per 11.85; Eng.; Bossen per 11.85; Eng. Portugal per 11.97$; Frans, 47.50; Belg. 47.50; Pruis, ƒ58.70; Hamb. Bussen 32$; Bussen in Z. B. ƒ31; Pool- sche per fl.Poolsche per Z. B. 27$ Spaan sche piasters 1.24; Spaansche binnenlandsche ƒ1.Amerikaansche dollars 2.42$; papier/2.11 "Voorspoedig bevallen van een welgeschapen Zoon W. G. HENDBIKSE, geliefde echtgenoote vam H. VAN NEDEEVEEN. Middelburg, 12 Januari 1876. De ondergetëekenden betuigen hunnen dank voor de deelneming bij het overlijden van hun jongste kind ontvangen. J. C. M. DHONT. C. A. DHONT, v. Sruijs. Mevrouw de Wed. ISEBEEE BOOM, betuigt haren hartelijken dank voor de ontvangen bewijzen van belangstelling en deelneming bij de ziekte, het overlijden en de begrafenis van haren echtgenoot, den Weledelen heer A. J. ISEBEEE BOOM. Vlaardingen, 11 Januari 1876.

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 3