BUITENLAND, Telegraphische berichten. Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ij s. Kerknieuws. Kunstnieuws. Marine en leger. Rechtzaken. Thermometerstand. Algemeen Overzicht. onderzoek in 1869 in Engeland gehoudenheeft het verband tusschen deze twee feiten in het duidelijkste licht gesteld. In Nederland is het kwaad nog grooterdaar in Engeland vele distric ten van die plaag tot dusverre verschoond zijn ge bleven. „In Canterbury alleen zijn nog circa duizend kerspelenwaar geen kroeg of drankwinkel te vinden is. Niet omdat de tappei-3 bevreesd zijn er geen clandisie te vinden, maar omdat zij door het bestuur worden geweerd. „Toen de bovengenoemde commissie ook in deze plaatsen haar onderzoek kwam instellen, vond zij welvaart en vroolijkheid in plaats van armoede en ellende. Een commissaris van politie getuigdeZoo vaak gij een dorp ziet waar geen herberg isdan heerschen daar welstand en rust." En een geestelijke„Hier is geen enkele kroeg; daarmede zijn eigenlijk al uw vragen beantwoord. Goddankgeen misdadengeen krankzinnigheid, geen armoede verontrusten ons. Wij hebben zelfs geen politie noodig. Achttien jaren lang ben ik hier predikant geweest, mijn voorganger acht en dertig jaardus samen zes en vijftig. En in al die jaren heeft zich geen geval van dronkenschap voorgedaan, noch is een der onzen voor de overheid moeten verschijnen. En geen wonder; wij moeten twee mijlen ver loopen om een drankhuis te vinden." Te Gothenburg in Zweden zijn, als maatregel tot beteugeling van het drankverbruikalle drank winkels overgegeven aan eene vereeniging van geachte ingezetenen der stad, die zich verbonden den handel te drijven in het belang van goede orde en zeden, zonder er winst uit te trekken. Het gevolg was dat het getal gestrafte personen wegens dronkenschap, dat in 1864 2164 bedroeg, in 1866 zich tot 1416 bepaalde en dat de gevallen van delirium tremens van 118 daalden tot 54. De winst op den drankhandel werd ten bedrage van f 190,852in het jaar 1872 in de gemeentekas gestort en wa3 voldoende om de armenlasten te dekken. Te Liverpoolwaar men sedert 1861 het stelsel van onbeperkte vrijheid invoerdewaren de gevol gen ontzettend. Als paddestoelen rezen de tappe rijen uit den grond opde gevangenissen werden gevuld met dronkaards en misdadigershet steilte- cijfer rees tot 55 op de duizend. Eindelijk werd de stad wakker geschud; 123 geneeskundigen lieten hunne stem hooren; opnieuw werden beper kende bepalingen ingevoerden het gevolg was dat het drankverbruik terstond weder verminderde. De slotsom tot welke het Vaderland komtis dat ook in Nederlandwaar de verkoop van erkende vergiften als arsenicum enz. verboden is, maar de jenever onbeperkt verkocht wordt, maat regelen genomen moeten worden tot beteugeling. De vrijheidliefde van ons volk is oorzaak dat ieder die wilvoor een patent van enkele guldens, het recht heeft een drankwinkel op te richten. Ja zelfs wordt het tappersbedrijf in zekeren zin begunstigdwant de drankverkooper bezitmet uitsluiting van vele ontwikkelde ingezetenen, het recht om mede te kiezen voor do vertegen woordiging van staat en gemeente. „De tijd zal eenmaal komenzoo besluit het Vaderland, waarin de jeneverpolitiek onzer dagen algemeen veroordeeld zal worden als zede loos en menschonteerend." verbetering. In ons hoofdartikel van gisteren heeft de zetter ons doen spreken van een „onzuinig" argument tegen het sparen. Teneinde niet van het maken van flauwe woordspelingen verdacht te worden, merken wij op dat door ons geschreven was „o n zinnig." De titel van het aangehaalde opstel in de Eco- het ongeluk nog altijd vroeg genoeg komt. Op den terugweg van de opera naar huis ver telde hij mij eene kluchtige ontboezeming van den dikken kastelein uit het hotel Aartshertog Karei, toen men, na mijn vertrek uit Weenenj bij hem naar mij was komen informeeren. o Die vrouwen, die vrouwen! had hij uit geroepen; zij kosten ons alles: ons hart, onze ziel, onzen tijd en bovenal ons geld, o, o! Die melankolieke overdenking besloot de diklcert met een diepen zuchtdie het bewijs leverde dat hij ook eene Eurydiee had verloren en het verlies zijner schijven nog meer dan dat zijner schoone betreurde. HOOFDSTUK IX. beis naar Italië. corftt. Van Weenen begaven wij ons naar Munchen, verder door Tirol bij kleine dagreizen naar Verona en eindelijk maar Turin. Alvorens verder te gaan moet ik mijne reisge- nooten aan den lezer voorstellen. De eerste plaats nam de grootvorstin, dien men reeds kent. Daarop volgde een oude Duitsche dokter, ge. heimraad des keizerseen waar origineel. Hij was een kort, rond mannetje, altijd met een hoogen hoed op het hoofd. Zijne zeer blanke handen waren versierd met twee juweelen ringendie hij van den vader van den grootvorst ten geschenke had ontvangen, en altijd was hij bezig zijne hand - nomist is „de staatszorg voor het spaarbankwezen.'» Het woordje „en" is ten onrechte bij de correctie ingevoegd. Enkele verzuimde komma's gelieve de toegevende lezer zelf er bij te denken. De uitslag der verkiezing van een lid voor de tweede kamer der staten-generaal in het kiesdis trict 's Hertogenboschin plaats van den heer van der Does de Willebois, is dat generaal P. G. J. van der Schrieck is gekozen met 1221 van de 1330 uitgebrachte stemmen. Op mr. van Cooth vereenigden zich 78 stemmen. De brievenmails van 28 September en 1 Octo ber jl. aan boord van het in Ned. Indië veronge lukte stoomschip Willem Kroonprins der Nederlan den zijn gered. Te Vlissingen binnengekomen de stoomboot Serantesvan Blyth met steenkolen. Het Fransche Journal officiel zal morgen eene proclamatie van den prisident der republiek be vatten, waarin het programma der regeering met het oog op de verkiezingen zal worden uiteeii- gezet, hetwelk in overeenstemming is met het pro gramma van het ministerie-Buffet. De betaling van de coupons der Turksche rente is officieel te Parijs aangekondigd. rechterlijke macht. Benoemd tot officier van justitie bij de arrondissements-reebtbank te Win schoten mr. P. A. Ramaer, thans substituut-officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank te Winschoten. leger. Gedetacheerd voor den tijd van vijfjaren bij het wapen der infanterie van het leger in Ne- derlandsch-Indië de 2e luitenant C. van Dura ,van het wapen der infanterie. Overgeplaatst bij het wapen der infanterie van het leger in Nederlandsch lndië de 2" luitenant G. J. W. Vos van het 3e regiment infanterie. Tot leeraar in de scheikunde en de natuurlijke historie aan de hoogere burgerschool te Breda is voor een jaar benoemd de heer J. J. Couvé. Aan den heer M. A. van Oppenis op verzoek eervol ontslag verleend uit de betrekking van leeraar aan de H. B. S. aldaar met 1 Maart a. Voor de bestaande vacature bij de N. H. ge meente te Amsterdam zijn op het drietal ge plaatst de 'heeren Doedes te Velzen, Guldenarm te Oosthem en van Hoogenhuizen te Steenwijk. Heden vergadert te Amsterdam de jurydie door de Nederlandsche kunstenaars is gekozen, om te overwegen welke van de ingezonden kunst werken waardig zullen geoordeeld worden om de Nederlandsche kunst op de Philadelphia- tentoonstelling te vertegenwoordigen. De jury bestaat uit de heeren K. F. ten Kate, J. StroebeiJ. W. van BorselenCh. Kochussen, C. Springer en H. J. Rennefeld. Alvorens naar Amerika te worden ingescheept zal, in de zalen van Arti et Amicitao, van de kunstwerken een openbare tentoonstelling worden gehoudendie waarschijnlijk den 15en dezer zal worden geopendom een veertiental dagen te duren. schoenen aan en uit te trekken, om de blankheid zijner handen te toonen, of den glans der dia manten te doen bewonderen, of wel met beide oogmerken te gelijk. Men voege daarbij een stok met gouden knop, een gouden bril en een mantel dien men op het tooneel bij de rol van don Juan zou kunnen gebruiken, en men heeft H. voor zich, het hoofd van ons reisgezelschap en den geestelijken en lichamelijken verzorger van Niko- laas. Hij maakte wel geen onaangenamen indruk op mij, maar als Nikolaas met lof over hem sprak, zeide ik altijd: Houd hem maar in 't oog en wees op uwe hoede; want ik geloof dat hij valsch is; ge zult wel zien dat ik mij niet vergis. En zoo was het ook. Ofschoon hij zich hield alsof hij niets bemerkte, was hij nauwelijks te St. Petersburg terug, of hij begaf zich naar den keizer om hem onze betrekking in al hare kleu ren af te schilderen. Wellicht heeft deze trouwe dienstknecht daar een derden ring voor gekregen, die hem dan steeds zal herinneren dat hij den eersten stap tot de veroordeeling van den onge- lukkigen prins heeft gedaan. Na den dokter moet ik den admiraal vermelden, een oud-leermeester van Nikolaas. Hij droeg zijn voormaligen leerling eene groote genegenheid toe en had, om bij hem te blijven, de belofte moeten afleggen, dat hij alle overhelling tot minnarijen bij hem te keer zou gaan. 'tWas een zeer inne mend mensch en zelden heb ik bij iemand eene onverstoorbaarder kalmte waargenomen. Slechts Het vertrek van het voor Oost-Indië bestemde detachement suppletietroepen, op 16 dezer, naar Rotterdam, is tot nader order uitgesteld, doordien het stoomschip „Groningen", dat deze troepen zou vervoeren, in den Nieuwen waterweg naar zee aan den grond zit. Per stoomboot „Voorwaarts" der maatschappij „Nederland", welk stoomschip den 22en a. van Nieuwediep vertrekt, zal een deta chement, sterk 125 militairen, naar Oost-Indië wor den overgevoerd. In de zitting van den hoogen raad van Maandag werd behandeld het beroep in cassatie van den notaris uit Sas van Gent, die met bevestiging van een vonnis der rechtbank te Goes door het hof van Zeeland is veroordeeld tot een maand eenzame opsluiting en 25 boete ter zake van misbruik van vertrouwen, door het verduisteren van gelden die hem waren ter hand gesteld voor een betaald wordenden arbeid en om er een bepaald gebruik van te maken. Ten overstaan van bedoelden notaris werd 1 Juni 1875 gepasseerd eene acte van geldleening met de Zeeuwsche suikerfabriek te Sas van Gent en voor de registratie en hypothecaire inschrijving van het borderel, werden hem tot be taling der kosten daarvan f 170 ter hand gesteld. De notaris had echter geen gelegenheid die werk zaamheden te doen verrichten en vond het goed de f 170 niet terug te geven, maar ze te beschou wen als ontvangen in mindering zijner vordering wegens voor de fabriek gedane werkzaamheden. mr. D. van Eek, die het cassatieberoep toelichtte en twee cassatiemiddelen ontwikkeldewas van meening, dat deze zaak niet bij den strafrechter thuis behoorde, maar veeleer tot eene burgerlijke actie had kunnen aanleiding geven. Art. 408, dat zegt, dat alleen gestraft wordt hij die gelden ver duisterd heeft welke hem tot bewaring of voor een betaald wordenden arbeid zijn ter hand gesteld, was naar pleiters oordeel op het ten laste gelegde feit niet van toepassing, omdat dit feit bij de dag vaarding niet was ten laste gelegd. De inschrij ving van een borderel wa3 met een beroep op art. 1231 burgerlijk wetboek geen notarieel werk. en wanneer de notaris het al deed als zaakwaar nemer was het rekenen van salaris geen vereischte. Z. i. was het ten laste gelegde feit niet strafbaar. Subsidiair beweerde m*. van Eek, dat het arrest van het hof moest worden vernietigd en de rechts vervolging onbepaald geschorst, omdat ten deze zou bestaan een geschilpunt van burgerlijk recht. De notaris had tegenover de suikerfabriek een contra-pretentie; het was naar pleiters meening reeds voldoende dat men met elkander in rekening stond om een geschilpunt van burgerlijk recht op te leveren en derhalve had bij eenigen twijfel de schorsing moeten zijn uitgesproken. Aanstaanden Maandag zal het openbaar ministerie conclusie nemen. {Vaderland) Den 25ea dezer zal voor het gerechtshof te 's Hage in hooger beroep de zaak behandeld wor den van Johanes van Dongen en Adam Trij zeiaar, beiden in hechtenis te Zierikzee, en in Schouwen- Duiveland berucht als de groote speculanten met de erfenis van wijlen den heer van der Lissewiens testament door ons in der tijd medegedeeld werd Men meldt uit Maassluis van 10 dezer Ofschoon het water eerst sedert een paar dagen opnieuw met ijs bedekt is, zijn reeds gisteren onder de gemeente Maasland twee personendie zich op de bevroren watervlakte gewaagd hadden, ver eens heb ik hem driftig gezienin een station bij Bari. Daar hij zijn diner betaald had, en men hem den tijd niet liet om het te gebruikenwilde hij het medenamen; de knecht belette hem dat, waarop hij dien in zijne woede alles naar 't hoofd wierp. Ik vond die gewelddaaddie hare duide lijke sporen op het costuum van den dapperen verdediger der rechten van het buffet naliet, niet minder vermakelijk dan verbazingwekkend. De derde reisgenoot was de adjudant van den grootvorst, een half blind man. Ik heb nooit kunnen ontdekken of dat lichamelijk gebrek mis schien invloed op zijne geestvermogens had uitge oefend; maar zeker is het, dat het gemis van het gezicht bij hem gepaard ging met botheid van verstand. Hij had het altijd geweldig druk, vooral tegen etenstijd, daar hij tot degenen behoorde die gaarne dubbele boter op éenen koek hebben. Verder moet ik Savioloff vermelden, een oud dienaar, die alleen Russisch sprak. Hij had het leven van den grootvorst gered, toen deze een kind was. Ik- zie hem nog voor mij met zijn rood gezicht en den tasch van wasdoek, die al ons goud en het uitgaafboek bevatte, stevig in de handen geklemd. Dat boek was zijn schat, dien hij troetelde als een moeder haar kind. Hij was bijna altijd in eene knorrige luimomdat er te veel naar zijn zin werd uitgegevenen de spoor wegen beschouwde hij als eene al te democratische instelling, omdat zij zijne hoogheid niet kosteloos en enkel voor de eer overbrachten. Nog behoorde bij het gezelschap een bulpknecht dronken; beiden waren bouwknechts en broeders, een van 24, de ander 20 jaren oud. Het stoffelijk overschot van wijlen den heer Clotterbooke Patijn van Kloetinge werd Maandag te Utrecht met groote plechtigheid ter aarde besteld. Verschillende kunstlievende genootschappen waren op het kerkhof vertegenwoordigd om hulde te brengen aan de nagedachtenis van den man, die niettegenstaande een lichaamslijden, dat hem sedert jaren eene ware marteling deed ondergaan, steeds als warm vriend van kunstenaren en kunst met ijver voor hunne belangen zorg droeg. De hoogleeraar Engelraann en de heer van Limburg Stirum voerden bij de geopende groeve het woord, terwijl de heer Patijnofficier van justitie te 's Hage, uit naam der familie sprak. Uit Leerdam meldt men dat de hardglas- fabriek van de firma Jeekel c°. sinds enkele dagen in werking is. Men verwacht, dat binnen korten tijd aan de verschillende depots lampen glazen zullen verzonden worden. 11 Jan. 's av. 9 u. 16 's av. 11 u. 18 gr. 12 's morg. 7 u. 18 gr. 's midd. 1 u. 24 gr. 's av. 6 u. 26 gr. De mini3terieele crisis in Frankrijk neemt een zeer zonderlingen loop. Feitelijk schijnt zij nog te bestaanmaar zij wordt zooveel mogelijk geloochend. Eergisteren en gisteren zijn minister raden gehoudendie door alle ministers, ook dooi den beer Say, werden bij gewoond en het zonder lingste isdat daarin van de ministerieele crisis bijna geen quaestie is geweest en men heeft ge handeld alsof alles in volmaakte orde was. De beraadslagingen hebben voornamelijk geloopen over het regeeringsprogramma bij de verkiezingen. Daar de crisis het gevolg is van gebrek aan over eenstemming in het kabinet heeft men zich afge vraagd of het niet mogelijk zou wezen door een collectief manifesthetwelk door alle leden van het ministerie zou worden onderteekend een beteren staat van zaken in het leven te roepen. In den gisteren gehouden ministerraad zou ieder van de ministers een ontwerp aanbieden, dat zouden worden besproken en naar aanleiding van daarover gevoerde debatten zou door den heer Dufaure éen programma worden samengesteld, dat heden of morgen in zijn geheel zou worden behan deld en vastgesteld. Volgens de Temps zou de heer Buffet het gewicht van den door hem gedanen stap hebben ingezien om het ontslag van den heer Léon Say te eischen. Hij schijnt dezen dan ook niet als ontslagen te beschouwendaar de heer Say tot de beide laatstgehouden ministerraden ter vergadering is opgeroepen. De heer Buffet kent zijn collega voldoende om te wetendat deze zijn sympathieën of beginselen niet zal verloochenenen men onder stelt daaromdat het nieuwe programma voldoe ning aan den heer Say zal verschaffendaar de heer Buffet hem anders waarschijnlijk wel zou hebben losgelaten. De heer Buffet maakt dus volstrekt geen schitte rend figuur, daar hij den eenen dag een collega weder voor zich tracht in te nemen, wiens ontslag hij den vorigen dag had bewerkt. Blijft echter de heer Say aan de regeering, dan kan men wel verwachten, dat dit een gunstigen invloed op den loop der verkie zingen zal uitoefenendaar de regeering in dat geval althans wel een zuiver constitutioneel pro gramma zal uitvaardigen. De opdracht aan den die zoo leelijk was, dat, als er op het paspoort eenige ledige ruimte bij het signalement overschoot, de grootvorst gewoon was er bij te schrijven: Men wordt verzocht hem niet voor een aap aan te zien. Onze dikkert van een dokter hield er nog een eigen bediende op na, een grooten lummel uit zijn land, die, ofschoon een sul, zich voor iemand van gewicht hield en bijna even blanke en even ringrijke handen had als zijn heer. Eindelijk moet ik mijne Josephine gedenken, die van een beproefden ijver was en nooit eene gelegenheid liet voorbijgaan om ons van dienst te wezen. Wij hadden 17 koffers bij ons, die onderweg- met 32 andere vermeerderd werden, en twee hon den werden op reis gekocht die de namen Bologna en Venetië ontvingen, naar de steden waar de grootvorst er eigenaar van was geworden. Te 8 uren 's avonds kwamen wij te Turin aan. Nikolaas ging gearmd met mij de straat op, om onder de arcaden de fraaie winkels te bezichtigen De stad maakte een goeden indruk op mij en op de gelaatstrekken der inwoners scheen het mij toe. dat tevredenheid te lezen stond. {Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 2