BUITENLAND. Thermometerstand. Kamer van koophandel en fabrie ken van Middelburg. Algemeen Overzicht, Heinkenszand en tot wethouder der gemeente, is hij nog heden in deze betrekkingen werkzaam. In de kerk werd gisteren morgen, in tegen woordigheid van een groot aantal bloedverwanten en belangstellenden, een plechtige dienst gevierd. In het dorp woei van vele huizen de vlag en van verschillende corporatiën ontving de grijze jubilaris gelukwensehen. Hij zelf gaf aan de kerk een prachtige lamp ten geschenke, terwijl hij ook voor vele armen zijner gemeente den dag tot een feest dag heeft gemaakt. -r- Aan het Haagsche Dagblad wordt geschre ven dat er ankers worden uitgebracht van het stoomschip Groningen en er hoop bestaat het prachtige schip te behouden. Na het bedanken van d'. Fokker is tot bad - dokter aan de koudwater-inrichting Bethesda te Soeren bij Dieren benoemd dr. Dammann van Amsterdam voormalig geneesheer bij de marine. Tot huismeester van de inrichting is benoemd de heer Duvel aar, van Bergen op Zoom. Uit Venlo wordt gemeld dat van den ltn dezer maand af de lijn Parijs—Hamburg over die stad voor het publiek is opengesteld. De aanvoer van goederen, komende van Parijs en bestemd naar Noord-Duitschland, Denemarken, Zweden en Noorwegen, is reeds aanzienlijk. De kerkeraad der hervormde gemeente te Deventer heeft tot den gemeenteraad aldaar het verzoek gericht in die stad een abattoir op te richten. Wij wisten niet dat zulke dingen tot de bijzondere bemoeiingen van kerkeraden be hoorden. Twee leden van het opgeheven provinciaal gerechtshof te Groningen, m". van der Funk en Gockingahebben zich bij de arrondissements rechtbank aldaar als advocaten laten inschrijven. In het Weekblad van Voorne en Putten wordt het volgende uit Brielle geschreven: Gisteren avond (den 7en dezer) voor negen urn-, vertrok van hier de reddingboot bemand met 7 man onder directie van L. Spui, i aar de Maas vlakte ter redding der equipage *an de aldaar gestrande stoomboot Groningen, die van Ylissingen naar Rotterdam ging. Toen de reddingboot circa 10 uur bij de stoomboot kwam, was de branding hevig en vroor het hard, zoo zelfs, dat het water, dat van over de boord slaande golven aan de kleederen van de varensgezellen kwam, onmiddellijk bevroorwaardoor hun goed zoo stijf werd, dat zij bijna geen hulp kondeu verleenen. Met levens gevaar werden echter door de reddingboot 21 per sonen van de bemanning, die uit 54 koppen be3tond, gered; de overigen werden door de twee sloepen, die van Maassluis gekomen waren, gered. De stoomboot Zeemeeuw nam hen allen bereidvaardig op. Heden nacht circa 4 uur kwam de reddingboot nabij Zeeburg onder Oostvoorne, waar de man schappen landen moesten om zich te verwarmen en te verkwikken, daar zij zeker van koude om gekomen zouden zijn, als zij den geheelen nacht in de boot op het water hadden moeten blijven. Het is te hopen dat de manschappen, die behalve de moeite die zij gedaan en de koude die zij door gestaan hebben, ook nog hun leven in de waag schaal gesteld hebben, goed beloond zullen worden. Tengevolge van de aanzienlijke massa's sneeuw hebben verschillende spoorwegen in Oostenrijk den dienst zoo wel. voor personen als goederen volkomen gestaakt. De Amerikaansche dagbladen bevatten nadere berichten omtrent een vroeselij ko ontploffing die den 22en December te Boston heeft plaats gebad. De hoofdbuis van de gasleiding, die onder de Federalstreet-brug naar het station van den Zuiderspoorweg loopt is eensklaps met een gewel dige knal gesprongen, waardoor over een grooten afstand het plaveisel der straat werd opgebroken. De straat was juist vol menschen van welke velen onder het puin werden begraven. Een koren pakhuis van Cortby werd geheel verwoest en de zich daarin bevindende werklieden werden gedood. Verscheidene personen werden in het water ge slingerd, waaruit reeds eenige lijken zijn opge haald, terwijl nog naar andere wordt gezocht. Men gelooft, dat het barsten van de gasbuis is toe te schrijven aan de laatste koude. Zooals bekend is heeft het geographische inter nationale congres van Parijs de groote gouden medaille toegekend aan de Oostenrijksche Noord- poolvaarders Weyprecht en Payer. Deze medaille moet een van de kostbaarste zijn die ooit werd geslagen, want zij heeft een innerlijke waarde in goud van 220 gulden en werd uitsluitend ter eere van genoemde personen geslagenwier namen zich op de medaille bevinden. Het meermalen besproken plan om een bij zonder Duitsch eskader naar de opening der we reldtentoonstelling te Philadelphia te zenden is thans door de regeering van het Duitsche rijk de finitief opgegeven. De Duitsche marine zal echter vertegenwoordigd worden door de zich in de Ame rikaansche wateren bevindende korvetten Victoria en Medusa en de kanonneerboot Nautilus. Een staaltje van Egyptische zeden is bij de inneming van Harrar geleverd. De sultan van Harrar is eemgen tijd geleden door den khédive van zijn troon ontzet, waarop zijn land is ingeno men. Spoedig daarop brak in Harrar eene samen zwering tegen den nieuwen regent uitwaaraan de voormalige sultan moet hebben deelgenomen. Volgens berichten uit Caïro rukte daarop de op perbevelhebber der Egyptische troepen, Daud Pacha, Harrar binnen en sneed op de markt aldaar den ongelukkigen sultan eigenhandig het hoofd af, terwijl diens voormalige dignitarissen door het gevolg van den Egyptischen veldheer werden afgemaakt. De sultan was iemand in de kracht van zijn leven, die vroeger in de beste verstand houding met den khédive had geleefd. Volgens een overzicht van het postverkeer in de geheele wereld in 1874 zijn in dit jaa r de volgende hoeveelheden brieven en briefkaar ten verzonden: in Groot-Brittannië en Ierland 1,046,000,000, Denemarken 16,487,777, Noorwegen 6,318,922, Zweden 16,037,600, Rusland (behalve Fin land) 55,775,175, Oostenrijk-Hongarije 282,650,583, Zwitserland 63,252,884het Duitsche rijk 591,204,477 Nederland 51,888,357 Luxemburg, 2,067,244, België 64,956,879. Frankrijk 366,506,169, Italië 102,810,600, Griekenland 2,163,046, Turkije 2,399,000 Rumenië 3,938,325 stuks. Op iederen inwoner komen alzoo in Engeland 32,8, in Oostenrijk 10.8, in Hongarije 4, in Zwitserland 23.7, in het Duit sche rijk 14.4, in Nederland bijna 14, in Belgie 12.4, in Frankrijk 10.2, in Italië 3.8 en in Turkije 0.2 brieven en briefkaarten. Dergelijke cijfers zijn tot zekere hoogte een maatstaf voor het standpunt van ontwikkeling waarop de verschillende naties staan. Aan de Daily News wordt uit New-York gemelddat eene kistdie de bekende Thomas in October jl. met de „Celtic" heeft aangevoerd en die hij te vergeefs tegen een innerlijke waarde van 6000 pond sterling heeft getracht te verze keren sedert dien tijd niet is afgehaald en in bezit der stoombootmaatschappij is gebleven. Zij is door de politie geopend en bevatte eenige stuk ken ijzer en een centenaar gewoon schroot. Men herinnert zich te New-York den man zeer goed. Hij woonde aldaar in First Avenue hotel onder den naam van W. K. Thomas uit Dresden. 10 Jan. 's av. 11 u. 28 gr. 11 's morg. 7 u. 23 gr. 's midd. 1 u. 22 gr. 's av. 6 u. 18 gr. Zitting van heden 11 Januari. Voorzitter de heer Sprenger. Afwezig de heeren BorsiusTakB. A. Fokker, Boddaert en J. P. Fokker. De heer Snijders komt later. De voorzitter wenschte de leden geluk bij de intrede van een nieuw jaar, zich verblijdende dat de kamer geen harer leden verloren heeft. Alleen betreurt de kamer het overlijden van haren ouden secretarisden heer C. L. Wagnerdie sedert hare oprichting in die betrekking is werkzaam geweest, doch in zijne plaats heeft zij in den nieuwen secretaris mr. E. Fokker iemand gevon den, die de belangen zooveel in hem is behartigt. De voorzitter hoopt dat de kamer dit jaar weder gelegenheid zal mogen vinden om in het belang van dit gewest en van deze gemeente werkzaam te zijn. Aangenaam was het hem er op te mogen wijzendat het vorige jaar voor deze gemeente veel heeft opgeleverd wat haren voorspoed en hare welvaart bevorderlijk kan zijn. Vooreerst dat de firma van Zeijlen Decker zich voorgoed hier gevestigd heeft met al hare schepen, waarvan in 1875 verscheidene kwamen en gingen. Evenzeer zag men de inrichiingen dier fiirma, werf en magazijnen, tot stand komen, ter wijl een schip reeds op stapel is gezet. Niet het minst belangrijk waren de werkzaamheden aan het droge dok, dat, naar men zich vleien mag, bij het einde van de eerste helft dezes jaars gereed zal zijn. Ook de opening van den maildienst van Vlissingen was verblijdend, en hoezeer hij tijde lijk is moeten gestaakt worden, bestaat er grond voor de hoop dat hij spoedig weder hervat zal worden. Ten slotte herhaalde spreker den wensch dat de kamer weder bij het uitbrengen harer adviezen met de noodige belangstelling de zaken moge behartigen. De voorzitter legt vervolgens zijne betrekking neder. Alsnu is aan de orde de benoeming van een voorzitter en vice-voorzitter, waarvan de uitslag is dat de heer Sprenger opnieuw benoemd is tot voorzitter, en wel met 5 stemmen, terwijl de heer Borsius als vice voorzitter herkozen werd met 6 stemmen. De heer Sprenger bedankt voor het in hem gestelde vertrouwen en verklaart zich bereid de betrekking weder aan te nemen, steunende op den tot dusver ondervonden bijstand der leden. Den heer Borsius, afwezig zijnde, zal van zijne herbenoeming kennis gegeven worden, in de hoop dat ook hij de betrekking weder op zich zal willen nemen. De bode der kamer A. Tapper wordt weder voor een jaar, op dezelfde voorwaarden, als zoo danig aangesteld. Na de vaststelling der rekening over 1875 wer den bij loting als leden der maand-commissiën aangewezen de heeren Sprenger,Borsius en de Stoppelaar voor de maanden Januari, Mei en Sep tember; Snijders, de Bruijne en B. A. Fokker voor de maanden Februari, Juni en OctoberTak, J. P. Fokker en den Bouwmeester voor de maande Maart, Juli en November; van Burg, Boddaert en Luteijn voor de maanden AprilAugustus en December. Aan den secretaris werd dank betuigd voor een door hem geleverd voorloopig verslag omtrent den staat van het archief der kamer, en daarna de notulen van het verhandelde in de zitting van 21 December jl. gelezen en goedgekeurd. Van de kamer van koophandel en fabrieken te Arnhem is afschrift ingekomen van en door haar aan de tweede kamer der staten-generaal gericht adres ter bestrijding van het wetsontwerp tot invoering van een accijns op de tabak, welk adres vergezeld is van een gelijksoortig adres van tabak-industrieelen uit Arnhem en omstreken. Mede is afschrift van zoodanige adressen ingeko men van de kamers van koophandel te Dordt en te Sneek. Naar aanleiding dezer stukken stelde de voor zitter de vraag of deze kamer geneigd is ook een adres te dezer zake tot de tweede kamer te richtenwaartoe de secretaris voorloopig reeds eenige bescheiden verzameld heeft. Onder herinne ring aan de hier gehouden bijeenkomsten van industrieelen ter bespreking dezer quaestie, ver klaarde spreker zich mede tegen den voorgestelden accijns. De heer de Stoppelaar was vóór het zenden van een adres daar de voorgestelde accijns uit een handelsoogpunt ten zeerste afkeuring verdient met welk gevoelen de secretaris zich mede ver- eenigde daar hij het raadzaam acht dat de kamer zich steeds tegen alle accijnsen jegens eiken minister doe hooren in het belang van den handel. De heer Luteijn was ook tegen den voorgestelden accijns, maar wenschte op dit oogenblik geen adres te zenden, omdat hij dit, bij de massa papier die reeds over deze quaestie beschreven is, nuttig noch noodig acht. Van alle zijden is de tegenstand tegen het wetsontwerp zóo sterk dat hij, afge scheiden van de al of niet juistheid van het ge rucht in de dagbladen dat de minister het voor nemen zou hebben het ontwerp terug te nemen, niet gelooft dat er iets van dien accijns komen zal. Met 6 tegen 1 stem wordt beslist dat een adres aan de tweede kamer zal gezonden worden. De heer Luteijn stemde tegen. De redactie wordt aan den voorzittero pgedragen. Verschillende ingekomen stukken worden óf voor kennisgeving aangenomen, óf ter inzage gelegd. Voor zooveel noodig deelde de voorzitter mede dat de relief-afbeelding der haven- en kan naaiwer ken van Vlissingen en Middelburgbestemd voor de tentoonstelling te PhiladelphiaZaterdag avond hier is aangekomen en eerlang voor het publiek ter bezichtiging zal gesteld worden. De heer de Stoppelaar deelde mede dat hij zich met het hoofdbestuur voor de tentoonstelling in betrekking heeft gesteld ten aanzien van vergoe ding voor kosten van emballage, en hij het be richt heeft gekregendat de hoofdcommissie bereid is f 50 toe te staan. Evenzeer blijkt uit eene circulaire der tentoonstellings-commissie, dat de directiën der middelen van vervoer eene reduc tie voor een-derde der kosten van vervoer zullen verleenen. Op voorstel van den heer de Stoppelaar is te vens besloten, aan den directeur en de leeraren der ambachtschool te Amsterdamdie zich zoo goed van de op zich genomen taak tot vervaar diging der relief afbeelding gekweten hebben, na mens de kamer van koophandel een brief van dankbetuiging te richten. Verder niets meer aan de orde zijnde, is de zitting gesloten. Niettegenstaande de herhaalde en plechtige ver zekeringen van den heer Buffet omtrent de vol komen homogeniteit in het Fransche ministerie, was men over het algemeen voldoende overtuigd, dat die eigenlijk alleen in het brein van den minister van binnenlandsche zaken bestond en werd dan ook de vrees gekoesterd, dat bij gelegenheid van de verkiezingen het verschil in opinie tusschen de ministers wel tot eene uitbars ting zou komen. Toen nu gisteren berichten om trent een ministerieele crisis kwamen lag natuurlijk de onderstelling voor de handdat zij een gevolg zou wezen van de laatste circulaire van den heer Buffet aan de prefecten. Dit schijnt echter niet het geval te zijnterwijl ook de voorstelling gis teren door het Journal des débats aan de zaak gegeven alsof zij geheel onvoorziens was opge komen en de eigenlijke crisis nog niet was aan gebroken, blijkt niet de juiste te zijn. De Tempsdie omtrent den stand van zaken in dit opzicht zeer juist schijnt te zijn ingelicht, deelt integendeel mededat de crisis reeds sedert Zater dag bestaat. Toen werd de minister van financiën, Léon Say, bij maarschalk Mac Mahon ontboden, die hem onderhield over zijne candidatuur voor lid van den senaat in het departement Seine et-Oise De heer Say heeft nl. met zijn mede-candidaten, in dat arrondissementde heer Feraylid van het linkercentrum en Gilbert Boucher president van den generalen raad een zeer constitutioneel en oonciliant verkiezings-manifest onderteekend, dat echter den maarschalk-president niet consertatief genoeg schijnt te zijn geweest, want hij verzocht den heer Say zijne candidatuur op deze lijst in te trekken. De heer Say heeft eenigen tijd tot overweging gevraagden had Zondag andermaal eene confe- ren tie met den maarschalk, die in eene ontwik keling trad van de oneenigheden welke sedert lang in den boezem van het kabinet hadden geheerscht en thans een zeer scherp karakter hadden verkregen. Hij gaf zijne ontevredenheid te kennen over de can didatuur van den heer Say in vereeniging met tegenstanders van zijne regeeiing, die in het ar rondissement van Corbeil de candidatuur van den heer Valentin steunden tegenover die van den heer Léon Renault. De maarschalk verklaarde voorts nimmer de diensten te zullen vergeten door den heer Say aan hem en het land bewezen, maar de heer Buffet was van oordeel datin de gegeven omstandigheden, de homogeniteit van het kabinet onherroepelijk was gecompromitteerd en daarom de aftreding van den heer Say noodzakelijk was; overigens zou deze retraitedie voor den maarschalk zelf zeer pijnlijk wasslechts van korten duur wezen. Op de vraag van den heer Say of de maarschalk hem zijn ontslag gaf, knikte deze bevestigend, waarop de heer Say hem herinnerde, dat hij reeds herhaaldelijk zijn ontslag had aangeboden en tel kens slechts op dringend verzoek van den presi dent der republiek was gebleven. Hij betoogde vervolgens, dat de grieven door den maarschalk aangevoerd geheel ongegrond waren want dat de heeren Féray en GirbertBoucherwel verre van tegenstander van den maarschalk te zijn, tot de meest verklaarde voorstanders van zijne regeering behoorenen dat wat de candidatuur van den heer Renault betrof, hij nog geen gelegenheid had gehad zich daarmede te bemoeienterwijl daaren boven de heer Renault een van zijn bijzondere vrienden was. De heer Say bood terstond zijn portefeuille aan, die door den maarschalk werd aangenomen. Zoo dra de heer Dufaure het gebeurde vernam, ver klaarde hij onmiddellijk zijn collega en vriend Léon Say te zullen volgen. Zondag avond nog begaven de heeren Buffet en Dufaure zich naar den maarschalk, bij welke gelegenheid de heer Buffet weder zijn gewone ontboezemingen over de maatschappelijke orde ten beste gaf en betoogde, dat de houding van den minister van financien de kracht der regeering bij de verkiezingen verzwak te. De heer Dufaure verklaarde de denkbeelden van den heer Say volkomen te deelen en bood zijn ontslag aan, hetwelk echter door den maar schalk werd geweigerd. Deze en de vice-president van den ministerraad trachtten toen den heer Dufaure over te halen om te blijven door hem aan te biedenin plaats van den heer Sayeen ander gewezen minister van den heer Thiers tot minister van financiën te benoemen, b. v. de heer Teisse- renc de Bordof anders de heer Mathieu-Bodet. De grootzegelbewaarder verzekerde dat die per sonen zijn volkomen sympathie bezitten maar hij desniettemin vast besloten was den heer Léon Say te volgen. Op dat oogenblik werd echter nog geen beslissing genomen. Maandag morgen had eene conferentie tusschen de heeren Léon Say, Dufaure en den prefect van politie Léon Renault plaats, welke laatste onmiddellijk als zijn vaste besluit te kennen gaf eveneens de heeren Say en Dufaure te willen volgen. Tevens was er sprake van eene aftreding van de heeren Decazes, en zelfs van die van do heeren Wallon en Caillaux. Zoo was de toestand gisteren morgen en de verdere ontwikkeling ligt nog in het duister. Dit schijnt, volgens de telegrammen, zeker te zijn dat te 3 uren des middags een ministerraad op het paleis van het Elysée is gehouden, waarin de ministers SayDufaure en Léon Renault hun ontslag hebben aangeboden. Een particulier be richt van de Indépendance Beige meldt, dat de maarschalk het ontslag van den heer Say heeft aangenomendoch dat van de andere heeren heeft geweigerdvolgens een depêche van Havas echter waren de moeilijkheden in den ministerraad uit den weg geruimd; omtrent het verkiezingspro gramma van de regeering was overeenkomst tot stand gekomen, en het ministerieele status quo zou gehandhaafd blijven. Bij gevolg blijft het ministerie weder en heeft de maarschalk ook ge noegen genomen met het aanblijven van den heer Say. Het is duidelijk, dat de geheele quaestie het gevolg is van de handelingen van den heer Buffet, en dat deze den maarschalk tot den door hem gedanen stap heeft aangespoord. Of de heer Buf fet is ter elfder ure teruggedeinsd voor de consequen ties van zijne taktiek, óf wel de maarschalk is, door den heer Renault beter ingelichttot andere gedachten gekomenin welk geval bij slot van rekening de vice-president van den ministerraad een échec zou hebben geleden. Niets is tegenwoordig onaangenamer dan de menigvuldige valsehe berichten, die herhaaldelijk in omloop komen en dagen achtereen aanleiding en stof geven niet alleen tot beschouwingen en voorspellingenmaar zelfs tot belangrijke spanning en onrust,' terwijl zij ten slofte blijken geheel ongegrond te zijn geweest. Dit is thans weder het geval met het-bericht omtrent het weigerend antwoord der Porte op de mededeeling der nota van graaf Andrassy. De Weensche Abendpost en de Politische Correspondenz van gisteren verkla ren de mededeeling van de Times dat de nota

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 3