N°. 9. 119® Jaargang. 1876 Dinsdag 11 Januari. Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke noimners zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte- Trouw- Doodberichten enz.: van 1—7 regels 1,50; iedere regel meer 0,20. Groote letters warden berekend naar plaatsruimte. Middelburg, 10 JanüariV FEUILLETON. Eene Amerikaansche gelukzoekster in Rusland. MIDDELBliRGSCHE Thans is ook de voor de -wereldtentoonstelling te Philadelphia bestemde reliëfkaart van de havenwerken te Ylissingen met hunne omgeving, van het kanaal door Walcheren tot even voorbij Middelburg en van deze stad gereed en alhier in een der vertrekken van het raadhuis uitgestald, alwaar het werk in het laatst dezer week, tegen een kleinen toegangsprijs ten voordeele der armen, evenals ook te Vlissingen, waarschijnlijk in het havenstation, ter bezichtiging zal worden gesteld. De afbeelding (de uitdrukking „kaart" is eigen- lijk niet geheel juist) is 2.20 meterlang, ruim een meter breed, door een glazen kast overdekt, en bestaat uit een soort van biljart-blad, dat bijzon der weinig aan trekking onderhevig is. Op dat blad is eene laag gips uitgespreid, waarin eerst door middel van eenige duizende draadnagels de plaats der verschillende voorwerpen is uitgemeten en vastgesteld en vervolgens het geheel in kleuren is bijgewerkt1, een en ander op eene schaal van 1: 2500. Op den zwart mahoniehouten rand der glazen kast leest men in groote vergulde letters aan de eene zijde het opschrift: „Zeehaven van Ylissingen, aan den mond der Schelde, door den koning der Nederlanden geopend den 8™ September 1873" en aan de andere zijde„Kanaal en spoorweg- werken naar Middelburgin verbinding met Midden-Europa.^ Alle belangrijke gebouwen, inrichtingen, buiten plaatsen enz. in en om Ylissingen en Middelburg vindt men op de kaart afgebeeld. Het kanaal door Walcheren is er een paar vingers breed op voorgesteld, van Vlissingen tot even voorbij de Souburgsche spoorwegbrug, daar over eene lengte van 2450 meter afgebroken en vervolgens weder begonnen even vóór, en voortgezet tot een klein eind voorbij Middelburg. Afbeeldingen van sche pen op de Vlissingsche reede, in de havens, in de sluizen en in het kanaal verlevendigen het tafereel. In het droge dok te Vlissingen en in dat te Mid delburg ziet men een schip geplaatst. De afbeelding is bezienswaardig, niet slechts voor ieder die in de Zeeuwsche werken en in de beide steden belang stelt, maar ook als proeve van Nederlandsche kunstvlijt. De vervaardigers, de heeren Olie, Huffnagel en Hoffman, respectie velijk directeur en leeraren aan de ambachtschool te Amsterdam, hebben de vervaardiging van de (T (Het Fransch van verre gevólgd). HOOFDSTUK VII. KRASNOE-SELO. DE ZONEN. HET KAMP. ZIEKTE VAK DEK GROOTVORST. ERKENTEEIJKHIED. NADERE BIJZONDERHEDEN. De zomer van 1872 viel vroeg in en wij begaven ons naar Pavlovsk, waar de grootvorst eene villa tot mijne beschikking had gesteld. Er was een fraaie tuin bij, die op de kunstrijkste wijze was aan gelegd en waar de bloemengeuren de lucht ver vulden. Ik was daar zoo gelukkig als ik maar kon wenschen. Ik had prachtige hitten van Isa- bellekleur en een Arabisch paard, dat ik eiken dag bereed. Zeer veel wandelde ik in het park, waar de sierlijke boschjes afwisselden met groote vijvers, op welke men altijd booten en bootsge zellen vond. Mijn liefste plekje was datwaar de grootvorstin een gedenkteeken had opgericht ter nagedachtenis van den grootvorst Nikolaas, dien algemeen be- relief-aibeeldingen der nieuwe waterwegen van Amsterdam en Botterdam en die der Zeeuwsche werken op zich genomen, dewijl daartoe ir. ons land geen andere bekende gelegenheid bestond De afbeeldingen zijn dan ook gemaakt naar een door henzelven uitgedacht procédé dat in geen handleidingen of technische werken beschreven wordt en eerst na andere mislukte proefnemingen door hen gekozen is. Met de kolossale kaart van de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen, zal deze afbeelding aan de bezoekers der wereldtentoon stelling een volledig en duidelijk beeld geven van het geheel der Zeeuwsche werken. Bij de afbeel ding zullen te Philadelphia eenige duizenden kleine overzicht-kaartjes worden verkrijgbaar ge steld waarop in de Engelsche taal eene beschrij ving der werken en eebe aanwijzing der voor naamste inrichtingen voor handel en scheepvaart zullen voorkomen. Eeeds vóórdat de tentoon stelling geopend iszullen deze beschrijvingen in Amerika en elders verspreid worden. Wanneer op deze wijze de Zeeuwsche werken op waardige wijze aan den vredelievenden wed strijd der volkenwelke te Philadelphia zal plaats hebben, zullen deelnemen, wanneer de bekwaam heid der Nederlandsche werktuig- en waterbouw kundigen, die in deze nationale werken zoo zeer uitblinktnaar behooren zal worden tentoonge steld dan ismeenen wij een woord van erken telijkheid aan hen die daartoe het noodige verricht hebbenniet ongepast. De staten van Zeeland hebben, op voorstel van gedeputeerde staten, op onbekrompen wijze de middelen verschaftde vervaardigers der afbeelding hebben alle eer van hun werkmaar voornamelijk aan de kamers van koophandel te Middelburg en te Vlissingen komt de lof toe, dat bet werk ondernomen en tot een goed einde gebracht is. En terwijl wij op deze wijze aan ieder hel» deel trachten te geven dat hem toekomtherinneren wij met eenige zelfvol doening dat van ons zeivenin ons nommer van 26 October jl.eene eerste opwekking is uitge gaan die door het thans bereikt resultaat ten laatste gevolgd is. Uit Ylissingen wordt aan het Handelsblad gemelddat de nieuwe aanlegplaats te Queens- borovoor de booten der maatschappij „Zeeland" bestemd, thans geheel voltooid is. Alleen is men nog bezig met behulp van eenige molens te bag geren, teneinde eene ondiepte in de nabijheid van het hoofd op te ruimen. Twee stoomschepen der maatschappij liggen te Vlissingen in de haven en zijn geschikt onmiddel lijk te varen, wanneer dit door aanhoudend vrie- minden. prins, die op zoo jeugdigen leeftijd te Nizza stierf. Ik hield ook veel van het Bozenpaviljoeneen prachtig salon dat Catharina in den Pompadour- stijl had laten optrekken en dat, tusschen de spiegels waarvan het schitterde, met ontelbare kunstrozen versierd was, Hier bouwde ik met den prins mijne luchtkasteelen. Dikwijls gingen wij ook naar de boerderij, waar wij melk dronken en het brood der boeren aten. Groote dames ontmoetten ons daar soms, groetten den grootvorst allervriendelijkst en trachtten, zoo als men wel begrijpen kanhem mede te troonen. Hoe kan uwe hoogheid zich met zulk eene vrouw afgeven? vroeg "hem op zekeren dag de echtgenoot van een kolonel der garde. Beleedigd antwoordde de grootvorst haar met beteekenisDan zou ik mij ook het genoegen moe ten ontzeggen het woord tot u te richten, mevrouw! Mevrouw bloosde tot achter de ooren en zorgde wel, dit onderwerp nooit meer aan te roeren. Het genoegen van ons buitenleven werd echter verstoord door den kamptijddie in de tweede week van Juli begint en met de maand Augustus eindigt. Dit kamp wordt gehouden te Krasnoe Selo (hetgeen de roode stad beteekent), waar gewoon lijk 60,000 man voor de manoeuvres vereenigd worden. De keizer en de grootvorst betrekken er dan kleine landelijke huisjes, die beleefdheidshalve paleizen genoemd worden. Dat, waar ik woonde, droeg den naam van Konstantijn en ik speelde er een potsierlijke rol, want ik wist nooit recht of zend weder wordt wenschelgk geacht. Het derde, „Stad Middelburg"is nog in Engeland in répa ra. j in elk geval zal de geregelde dienst, naar de berichtgever verneemt, weder den 1™ Maart i worden geopend. Aan de N. Bott. ct. wordt het volgende gemeld. De stoomboot Groningen zit hoog op strand, zij is gisteren nacht door de equipage verlaten, welke gered is door reddingsbooten van Brielle en van het loodswezen aan den Hoek van Holland, zoomede door de slampampersloep van B. C. Wel- tevrede, van Maassluis. Naar men verneemt was bij het verlaten reeds water in het schip. De sleepbooten Zuid-Holland, Zierikzee en Zee land zullen bij beteren waterstand trachten het schip af te brengen. Later verneemt men dat de gezagvoerder en een gedeelte der equipage per stoomschip Zee meeuw weder naar de Groningen zijn vertrokken. In de Staats-courant van gisteren en heden zijn opgenomen de statuten der Vereeniging tot weezen- verpleging voor Zuid- en Noord-Beveland. Het gerechtshof te 'sGravenhage heeft Zater dag zijne eerste crimineele terechtzitting gehouden, waarin een 16jarige knaap, beschuldigd van diefstal, gepleegd na reeds voor hetzelfde misdrijf een gevangenisstraf te hebben ondergaan, terechtstond. Het hof zal Donderdag uitspraak doen. Het Handelsblad deelt omtrent den benoemden minister van oorlog het volgende mede. De minister, thans 51 jaren oud, heeft zijne opleiding genoten aan de militaire academie te Breda en werd in 1861 als kapitein bij de genie op nonac tiviteit gesteld, na zijne benoeming tot secretaris der commissie voor den aanleg van staatsspoor wegen. In 1867 verkreeg hij eervol ontslag uit den militairen dienst, met vergunning om de acti- viteits-uniform te blijven dragen. Als lid en ondervoorzitter van het koninklijk instituut van ingenieurs, heeft hij zich als zeer bekwaam technicus en ook als een goed debater doen kennen, eigenschappen, die, blijkens de on dervinding, in een minister van oorlog niet te versmaden zijn. Bij koninklijk besluit van 8 dezer is de com missaris des konings in Friesland gemachtigd tot bijeenroeping van de staten dier provincie in bui tengewone vergadering op Dinsdag 25 Januari e. k., ik er een man of eene vrouw moest voorstellen; er waren mij ten minste twee manscostumen gegeven, het eene van een kamerdienaar van het hof en het andere van een knaap uit het volk. De reis van Pavlovslt naar Krasnoe of omge keerd, moest ik op de impériale van het rijtuig doen, maar zoodra ik in elke van die residenties aangekomen was, werd ik mij zélvo weder. Hoe veel angst heb ik niet om een zoo dierbaar leven uitgestaan, als de keizer zijn neef kwam bezoeken. Het is mij nogalsof ik hem met die stem als een klokroepen hoorIs Nikolaas te huis Dan vluchtte ik naar den zolder en was ik voor Nikolaas verloren, totdat ik, vrij lang daarna, stilletjes en op de teenen sluipende bij hem kon terugkomen. Fanny, ge zijt een toovergodin, sprak hij dange doet mij altijd eene of andere nieuwe eigenschap in u bewonderen. De schouwburg, waar ik gaarne heenging, was als het ware een kabinetje; hij bestond uit hout en was gebeeldhouwd en versierd als een Zwit- sersch Chalet. Het inwendige, dat met den fjjnsten smaak gedecoreerd was, leverde, met de uniformen van officieren en soldaten gevuld, een treffenden aanblik op. Trad de keizer binnen dan stond iedereen op, als bij een gala-voorstelling. Wij deden menig tochtje in de omstrekenwaar bij ik zoo goed op mijne hoede was dat ik, wanneer de keizer of eenig lid der keizerlijke familie passeerde, mij dadelijk buiten het gezich hield, of zelfs mij geheel onder het dekkleed van het rijtuig verschool. teneinde daarin te .behandelen de volgende punten: deverkiezing van een lid van de eerste kamer der statcn-generaal in de plaats van jhr. m*. F. J. J. van Eysinga, die opgehouden heelt lid dier kamer te zijn; en mededeeling en voorstellen van gede puteerde staten betrekkelijk eenige opmerkingen van den minister van binnenlandsche zaken omtrent het besluit der staten van 17 November 1875, ten aanzien der inrichting van den provincialen waterstaat. De commissie voor het examen der aspirant landmeters bij het kadaster, dat den 14en Febru ari a. te 's Hage zal worden afgenomen, is naar men verneemt samengesteld als volgt: voorzitter, do heer A. Bevers, hoofdingenieur-verificateur van het kadaster te 'sGravenhage; leden: de heeren C. J. Genet, ingenieur-verificatenr van het kadas ter, en J. J. Slaterus, landmeter der 1' klasse bij het kadaster te Rotterdam; W. Bliim, direc teur van de burgerschool voor middelbaar onder wijs, W. B. Reeser en J. Straub, hoofdonderwijzers te 'sGravenhage. In de vorige week trad prof. J. T. Buys, in het Botterdamsche spreekgezelschap op, en ver dedigde de stelling dat voor Nederland de invoe ring van den persoonlijken dienst, dus afschaffing van dienstvervanging plaatsvervanging en nummerverwisseling in eiken vorm noodig is. Hij toonde in de eerste plaats aandat onze grondwet de invoering van den verplichten per soonlijken dienst in geen enkel opzicht in den weg staat; anders is het met den algemeenen dienstplichtdie geheel bniten den geest en de bedoeling van den wetgever lag. Het militiestel sel noemde hg een geniaal stelsel en de uitbrei ding van het militiestelsel tot een volksleger, waarbij ook de krachtige middelstand, de kern der natie, ruimschoots intreedt, onmisbaar tot handhaving van Nederlands onafhankelijkheid. Een natie, die zich niet door inspanning van alle krach ten wil verdedigen, mist het recht als natie te blijven bestaan. Doelmatige, niet overdreven uitbreiding van hot militie-contingentstrenge tucht, intellectueele vorming van het officierskorps waren de factoren door spreker aangeprezen als grondslag voor een deugdelijk ingerichtwaarlijk geëerbiedigd leger. De nadeelen, aan de afschaf fing der dienstvervanging verbondenwogen vol gens hem niet op tegen de nadeelen van het be houd. Ook op politieke gronden verdedigde hij zijne stelling, door het belang van het geheel, dat van den staat, boven het individueele belang te stellen. De heeren BombachStieltjes kapt. de Bas en het bestuurslid van Hamel namen De grootvorst bracht mij ook naar Stelna, een allerliefst paleis in den stijl van Lodewijk XV, dat mij uitstekend beviel en waar ik prachtige tapijtwerken, schilderstukken en beelden mocht bewonderen. Alles was er even aangenaam, be halve dat Nikolaas In mijn oog te vriendelijk was tegen de dochter van den oppertuinman. Vervolgens gingen wij naar Peterhof en deden onderweg Monplaisir aaneen buitenverblijf, gebouwd naar de teekening van Peter den Groote, wiens schoenen er nog bewaard worden. Te Peterhof zijn karpers van meer dan honderd jaar; sommige zelfs, zegt men, dat nog uit den tijd van Peter den Groote dagteekenen. Ik zag ze op den klank eener bel naar boven komen, om ge voederd te worden. Op bevel van den grootvorst liet men er de waterwerken spelen, en zoo zag ik de beelden van Adam en Eva en groepen van nimfen plotse ling door bundels waterstralen omgeven, op wier droppelen het licht regenbogen tooverde, een schouwspel van eene onbeschrijfelijke schoon heid. Wij keerden naar Strelna terug en ontbeten in een der huisjes van de bedienden van zijne hoog heid. Aanvankelijk had ik er weinig lust in, omdat in Rusland de zindelijkheid in dergelijke huishoudens soms van een zeer twijfelachtigeu aard is. Doch het viel beter uit dan ik verwacht had. Ons rijtuig hield stil voor een witgeschilderd huisje met bloempotten aan de vensters, waar wij eerst in een vrij groot vertrek traden, dat half

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 1