BUITENLAND, Thermometerstand. Verkoopingen en Aanbestedingen. Algemeen Overzicht, Belgische brieven, niet, zooals thans maar al te dikwijls geschiedt^ toe te vertrouwen aan jonge menschen, die daar. toe vaak de kracht en het beleid missen. De politie te Dordrecht heeft tegen een loge menthouder en tapper, in de Vischstraat aldaar, na hem langen tijd in het oog gehouden te hebben, eindelijk proces-verbaai opgemaakt wegens het opwekken van minderjarige meisjes tot onzedelijk heid. Heden wordt te Rotterdam de volkszang school, door de zangvereniging Amphion opgericht, geopend. aiieen te Nieuwediep, maar ook te Rotterdam en te Amsterdam worden maatregelen genomen om de weldra uit Atchin terugkeerende mariniers feestelijk te ontvangen en te onthalen. rpen behoeve van den paus zijn in een jaar tijds door de vereeniging „Oud papier" 95,000 kilogrammen scheurpapier opgezameld, dat /3000 heeft opgebracht, welke som naar Rome is over gemaakt. Men mag veronderstellen dat zulk een bedrag voor de schatkist van het opperhoofd der kerk, die een van de grootste paleizen der wereld bewoont, verschillende prachtige museums bezit én een hofstoet in zijn dienst heeft, welke grooter is dan die van vele koningen, weinig te beteekenen zal hebben. Misschien zou het daarom nuttig zijn aan Pius IX te doen weten hoeveel ellende en armoede in Nederland met eene som van/- 8000 gelenigd kan worden. De grijsaard, wiens liefde vol hart bekend is, zou dan wellicht gaarne afstand doen van de aalmoes, die hem uit Nederland wordt toegezonden. Voor het stichten van een Hollandsche kerk te New-York is tot dusver ruim f 2800 bijeenge bracht, ongeveer de helft van wat gewenscht wordt. Dr. A. Réville, de ex-predikant der Waalsche gemeente te Rotterdam, die thans te Dieppe woont, zich uitsluitend aan de letteren wijdende, wordt door de republikeinen van die stad candidaat ge steld voor de Fransche kamer van afgevaardigden tegenover den Orleanist Estaneelin. In het jongste „maandelijksche praatje" van den heer de Brieder in de Gids wordt het denkbeeld geopperd om het tegenwoordig in den boekhandel zoo druk toegepaste bons-stelsel ook op schouw burgvoorstellingen te beproeven, in welk geval hij aan de directeuren volle zalen voorspelt. De raad heeft spoedig opvolging gevonden. Morgen wordt te Utrecht eene voorstelling gegeven, waarbij aan ieder bezoeker een programma in enveloppe wordt aangeboden; éen daarvan zal een bon voor een pendule bevatten. De heer J. C. Zaalberg, predikant te's Hagej thans te Leiden wonende, is voornemens eerstdaags te Amsterdam voordrachten te houden over „Dar winisme en godsdienst," een onderwerp, door hem reeds te Alkmaar, den Helder en elders behandeld. Er heerseht tegenwoordig in enkele streken van Drenthe eene ziekte bij de paarden, die de dieren soms erg aangrijpt en wel eens doodelijk afloopt, namelijk de keeldroes, ook keelziekte genoemddie te Zuidlaarderveen en elders heerseht. Het is geen onbekende ziektezij komt meer voor. Zij is hinderlijk voor de dieren, omdat de doorzwelging gestoord is, zoodat het gebruikte voedsel en het drinkwater dikwerf door den neusmet slijm vermengd, uitloopt. Men moet de aangetaste paarden warmvooral niet tochtig, plaatsen, ze licht verteerbare kost, goed hooi met haver geven en spoedig genees kundige hulp inroepen. De paarden zijn zoo enorm duur, dat het wel aanbeveling verdient, geen pogingenom ze in 't leven te houden of spoedig herstel te krijgenachterwege te laten blijven. Bij deze ziekte is te eerder geneeskun dige hnlp noodigomdat de ziektevorm niet altoos dezelfde is en de behandeling daarnaar geregeld dient te worden. (Ass. Ct.) Eergisteren is het uitspanningsgebouw Tivoli te Assen in het Sterrenbosch geheel door brand vernield, zonder dat de oorzaak bekend is. De eigenaar en bewoner was afwezig. De berichten uit de kolendistricten in België luiden gunstig. Men hoopt dat het grootste gedeelte van hen die den arbeid hebben gestaakt weldra het werk weder zal hervatten. Gelukkigerwijs hebben tot nogtoe geen ongeregeldheden plaats gehad. Een telegrafist van het Western Union telegraafbureau, n° 145, Broadway, New-York, zat in de seinkamer, toen een telegram van Phi ladelphia, bestemd voor Parijs, langs de lijn kwam. Dit bericht moest, als alle voor Frank rijk bestemde, over den kabel via Duxburg (Massachusetts) gaan. Dé telegrafist riep Duxburg eenige malen op en zeide toen: „De kerel slaapt klaarblijkelijk, maar de telegrafisten van den kabel zijn steeds wakker; ik zal een van hen bij hem sturen om hem te wekken." Hij ging naar een andere seintafel, riep Plaiter-Cove in New-Foundland op en zond het volgende bericht: „Aan den telegrafist van den kabel Duxburg, wees zoo goed even naar binnen te gaan en mijn kameraad te wekken." Deze boodschap werd door Plaiter-Cove zoo spoedig mogelijk over den Oceaan naar Valentia in Ierland gezondenvan daar over Londen naar Parijs en toen naar het einde van den Franschen kabel te St. Pierre; de tele grafist daar seinde haar terug naar Duxburg. In minder dan twee minuten had de boodschap een reis volbracht van achtduizend mijlen over land en zee, zooals bewezen werd door het aan slaan van den toestel op de seintafel van Dux burg, die seinde: „Dat is een mooie manier van doen ga je gang." Het wetsontwerp betreffende de stelling van eene provincie Berlijn is volgens de Kölnische Zeitung gewijzigd naar aanleiding van de behande. ling in de commissie van den Pruisischen landdag en zal opnieuw bij de vertegenwoordiging worden ingediend. De laatste volkstelling in Duitschland heeft weder getoond hoezeer de groote vestingen onder den druk der vestingwerken lijden. In Keulen b. v. wonen 86 personen op een Pruisischen morgen terwijl dit aantal in Hamburg slechts 65, in Parij s 59, in Berlijn 28, in Londen 24, in Breslau 15, in Dusseldorp 4 bedraagt. Het gevolg daarvan is dat de woningen steeds duurder worden en de gezondheidstoestand voortdurend ongunstiger wordt. Omtrent de zaak van graaf Arnim schrijft een Berlijnsch correponsdent, dat de gewezen di plomaat voornemens is naar Duitschland terug te keeren om zijne gevangenisstraf van 9 maanden te ondergaan. Tot nogtoe bevindt hij zich in Italië en zijne gezondheidstoestand is beter dan ooit te voren. Daar de Italiaansche regeering het misdrijf door graaf Arnim begaan als van politieken aard beschouwt, en politiek veroor deelden niet worden uitgeleverd, zal het Berlijnschf? hof waarschijnlijk aan alle Duitsche ambtenaren een bevel tot gevangenneming van den graaf uitvaardigen opdat hij terstond worde gearresteerd indien hij zich op Duitsch grondgebied vertoont. Zoolang lip in het buitenland vertoeft ban het ingestelde onderzoek naar landverraad, door den graaf gepleegd, weinig vorderen. Omtrent het voornemen van den uitgever Pro Nihil o om een tweede deel te laten verschijnen is in Berlijn niets bekend. De Provincial Zeitung deelt d evolgende briefjes van den beruchten misdadiger Thomas mede, die in de kajuit van de Mosel te Bremer haven zijn gevonden. Het eene, aan zijne vrouw gericht luidt aldus: „Dierbare vrouw en kinderen. Moge God u zegenen! Ik zal u nimmer weder zien. Uw liefhebbende vader." Het andere, ge richt „aan den kapitein van de stoomboot Mosel," is van den volgenden inhoud: „Wees zoo goed aan mijne vrouw het geld ter hand te stellen, dat gij bij mij zult vinden. Zij woont n° 14 Residenzstrasse Strehlen bij Dresden. Will Thomas." Beide briefjes waren in het Engelsch geschreven. Bij wijze van curiositeit vermeldt de Frank- forter Zeitung de volgende namen van Pruisische grensplaatsen. Aan de zijde van Denemarken: Haderslebenaan die van OostenrijkGreiffenberg en aan die van RuslandNimmersatt (bij Konings bergen) en Neidenburg. Eenigen tijd geleden heeft de Fransche minis ter van onderwijsde heer Wallon een boek uitgeg-even over de Maagd van Orleans. De paus heeft aan den heer Wallon een bréve gericht waarin hij het werk van den minister bijzonder roemt en aanprijst. Hij hooptdat het vele lezers zal vinden opdat deze daaruit zullen leeren hoe nuttig en roemrijk het is aan God toe te behooren en zich jegens het vaderland verdienstelijk te maken, en vooral ook dat men de belooning voor goede daden niet van de menschen, maar van den Hemel moet verwachten. De Parijsche Temps herinnert echter, dat de Maagd van Orleans niet wegens een politiek misdrijf door wereldlijke rechters is veroordeeldmaar als heks door de in quisitie tot den brandstapel is verwezen, nadat de heilige theologen haar door folteringen onteerende verklaringen hadden doen afleggen. Om dergelijke kleinigheden bekommert men zich ech ter niet en de jezuïeten verdraaien de geschiede nis zooals dit in hun kraam te pas komt. 7 Jan. 's av. 11 u. 21 gr. 8 's morg. 7 u. 18 gr. 's midd. 1 u. 24 gr. 's av. 6 u. 26 gr. Gisteren is in de gemeente Gapinge te koop aangeboden Perceelen 1, 2 en 3. Een hofsteedje, op het dorp Gapinge, met 88 aren bouw- en weiland, liggende in de gemeente Vrouwepolder. Samen verkocht voor 3725. Perceel 4. 44 aren 80 centiaren bouwland, lig gende aldaar. Verkocht voor 1005.25. Perceel 5. 24 aren 10 centiaren bouwland, lig gende aldaar. Verkocht voor 610. Perceel 6. 26 aren 30 centiaren bouwland, lig gende aldaar. Verkocht voor 651. Perceelen 7 en 8. 2 hectaren 9 aren 50 centia ren weiland en sprink, liggende aldaar. Samen verkocht voor f 3565.25. Perceel 9. 25 aren 30 centiaren bouwland, lig gende aldaar. Verkocht voor f 605.25. Perceel 10. 23 aren 60 centiaren bouwland, liggende aldaar. Verkocht voor 587. Perceel 11. 32 aren 90 centiaren bouwland, liggende aldaar. Verkocht voor 776. Perceel 12. 41 aren 60 centiaren bouwland, liggende aldaar. Verkocht voor f 1015. Perceel 13. 48 aren 40 centiaren bouwland, liggende in de gemeente Sint Laurens. Verkocht voor f 925. Perceel 14. 38 aren bouwland, liggende aldaar. Verkocht voor 855. Perceel 15. 78 aren 68 centiaren weiland en sprink, liggende aldaar. Verkocht voor f 1551. Perceel 16. 95 aren 40 centiaren weiland, lig gende in de gemeente Vrouwepolder. Verkocht voor 1780. De heer Buffet is onverbeterlijk. De Fransche nationale vergadering heeft bij de vaststelling van het wetsontwerp op de drukpers aan de regeering de bevoegdheid ontnomen, om bij admi- nistratievn maatregel de verkoop of de versprei ding van ecnig blad te verbiedennatuurlijk met het doel om misbruiken te dien aanzien te voorkomen. Wat doet echter de minister In artikel 6 der wet van 27 Juli op de aange legenheden der pers wordt bepaald dat ieder die in het openbaar drukwerken verspreidt of er mede colporteert voorzien moet zijn van een permissie-biljet. Nu geeft de heer Buffet aan de prefecten lastdat bij dit biljet moet worden gevoegd een lijst van de drukwerken die door den betrokken persoon mogen worden verspreid of waarmede hij mag colporteeren „en die niet in strijd mogen wezen met de openbare ordede zedelijkheid, de godsdienst, de openbare rust of de belangen der maatschappij". Het doel is duidelijk: zoodra eenig orgaan niet in den geest valt van den minister of van den prefect dan wordt het eenvoudig verklaard in strijd te zijn met een van de opgesomde belangen, en het wordt niet op den bedoelden catalogus geplaatstmet andere woorden het mag niet worden verkocht of verspreid. Men moet erkennen de heer Buffet slim is Of hem echter zijne slimheid zal baten zal weldra blijken De republikeinsche leiders ontwikkelen niet alleen een groote kracht, maar gaan ook met bij zonder beleid en takt te werk. Zoo spoedig moge lijk zullen zij in ieder departement groote verga deringen van kiezers houdenbestaande uit leden van de generale-, departementale- en gemeente raden en die candidaten voor verschillende man daten die in de laatste vijf jaren de republiek hebben gesteund. Op deze wijze zal een geheel net over het land worden gespannen en hoopt men een eenheid van handelen te verkrijgen waar door alleen een goed resultaat te wachten is. De geheele agitatie wordt op groote schaal aangelegd en volkomen in het publiek behandeldzonder eenige intriges, zonder verrassingen. Ieder zal over de candidaten kunnen oordeelen; het land zal zelf kunnen beslissen. Omtrent de candidaturen zelve is nog niets te zeggendan alleendat er geen gebrek i3 aan candidaten. In de eerste plaats heeft men de jange lijst van „rempla§anten"zóo noemt de gees tige Franschman de plaatselijke autoriteitendie, terwijl de afgevaardigden in Versailles waren in de provincies de publieke opinie bewerkten, en thans als candidaten in aanmerking komen. Wij zouden hen een anderen, minder goedklinkenden naam geven. De lijst van die remplaganten is reeds gereed. Vocrts heeft men de drie lijsten van republikeinenministerieelen en Bonapartisten; in het geheel van zes tot negen candidaten voor den senaat in departementen die slechts twee of drie zetels te vergeven hebben en een 15 tal candida ten voor de deputaties. Thans hebben ook de legitimisten de door hun te volgen gedragslijn vastgesteld. Zij zullen in alle districten candidaten stellen en zijn bereid zich met de andere conservatieve partijen te ver staan indien een eervol accoord mogelijk is. Indien dit niet het geval mocht wezen zullen zij bij her stemmingen hunne stemmen overbrengen op die conservatieve candidaten die de meeste stemmen zullen hebben behaald. Ook zij plaatsen zich op het standpunt der herziening van de constitutie, daar zij uitgaan van de mogelijkheid, dat maar schalk Mac-Mahon nog voor 1880 eene herziening wenschelijk kan achten. Of de legitimistische fractie, die bij de verkiezing van levenslange se. natoren met de groepen der linkerzijde heeft mede- gestemd zich thans weder bij de andere legitimis ten heeft aangesloten is nog niet uitgemaakt. In ieder geval blijkt reeds voldoende, dat de verkie zingsstrijd scherp zal wezen en dat de republie- keinen met tegenstanders te doen hebben, die door de regeering worden gesteund, wat bij verkiezin gen altijd een groot gewicht in de schaal legt. Terwijl nog zeer verschillende, geruchten omtrent den inhoud der nota van graaf Andrassy in om loop zijn en het nog niet zeker is of Frankrijk reeds zijne adhaesie er aan heelt gegeven, blijkt reeds, dat al waren ook alle andere mogendheden het volkomen eens, de moeilijkheden nog op lan ge na niet uit den weg zouden zijn geruimd, daar de sultan niet van plan schijnt te zijn naar de pijpen van de andere mogendheden te dansen. Een telegram uit Konstantinopel althans meldt, dat de Oostenrijksche gezant bij de Porte, graaf Zichy, op officieuse wijze aan den grootvizier mededeeling heeft gedaan van het ontwerp van graaf Andrassy, en dat de vizier onmiddelijk het denkbeeld van eene inmenging der buitenlandsche mogendheden heeft verworpen. Hij moet den ge zant hebben te kennen gegeven, dat de Porte zelve aan hare onderdanen de noodige waarborgen zal geven dat de hervormingen zullen worden ten uitvoer gelegd. Wederom zal een commissaris naar de Herzegowina worden gezonden met nieuwe voorstellen tot verzoening. Ziedaar dus reeds het begin der bevestiging van de vrees door den Pesther Lloyd en de Times geopperd, dat noch de voorstellen van de Porte, noch die van de mogendheden tot eene pacificatie van de Herze gowina zullen leiden. Intusschen schijnen de mogendheden te zijn overeenkomen, dat Weenen het middelpunt zal big ven der diplomatische han delingen betreffende de Turksche quaestie. Van de verschillende nieuwjaarsbegroetingen verdienen die welke in Pesth h'ebben plaats ge had waarschijnlijk wel het meest de aandacht, omdat die formaliteit aldaar steeds zekere polie- tieke beteekenis heeft, daar de voornaamste politi- ke mannen van die gelegenheid gebruik maken om in weinige woorden hun gevoelen over den oogenblikkelijken toestand van het land uit te spreken. De nieuwjaarscomplimenten van het vorige jaar waren de aanleiding tot die al gemeen bekend geworden rede van Koloman Tisza, die den eereten stoot heeft gegeven tot de nieuwe partijformatie. De bijzon dere toestandwaarin het land thans verkeert vooral ook ten gevolge van zijne verhouding tot Oostenrijk, zet aan de op den laatsten nieuwjaars dag gesproken woorden dubbele belangrijkheid bij, en met het oog daarop verdient in de eerste plaats opmerking de taal van den heer Gorove, voorzitter van de liberale partij in de kamer van afgevaardigden. „Wij stellen zeide hij tot Tisza vertrouwen in uwe voornemens en plannen. Reken daarom op onsals het betreft den vrede van het land zoowel inwendig als uitwendig te handhaven, liet staatkundig bestaan van het va derland zoowel in zijn geheel als in bijzondere opzichten ongeschonden te verdedigen; reken op ons, wanneer het betreft, de politieke eenheid der natie te beschermen, en reken op ons bij de op lossing van al die groote en moeilijke quaesties, die de regeering tot ontwikkeling moet brengen. Wij zullen éen hart en éene ziel met u zijn." In het antwoord van den minister komen o. a. de volgende merkwaardige woorden voor„De natie heeft moeilijker omstandigheden dan de tegen woordige weten te boven te komen, en zoo men ook moet erkennen dat de tegenwoordige toestand moeilijk en de omstandigheden ongunstig zijn, ik ben toch overtuigd dat door samenwerking de bezwaren kunnen worden overwonnen, indien wij slechts vast besloten, maar rustig en welberaden voortgaan zonder onze kalmte te verliezen en ons van onze denkbeelden te doen afbrengen." Hieruit blijkt voldoende dat de regeering zich krachtig zal handhaven, zoodat de Oostenrijksche ministers te Pesth geen gemakkelijke taak zullen hebben. Men vreest dan ook dat geen overeenstemming zal worden verkregen. Brussel 6 Januari. Leopold II heeft een fijnen, min of meer naar het ironische overhellenden geest. Hij houdt veel van scherts en luimen drijft gaarne den spot met de dwaasheden en gebreken zijner mede- menschen. En daar hij in den regel de menscli- heid niet anders ziet dan in de gedaante van altijd buigende en pluimstrijkende hovelingen, is het geen wonder dat de koning nu en dan moeite heeft om zijne ironische opmerkingen voor zich te houden. Misschien wel opgewekt door de sterke constituti- oneele ontboezemingen waaraan, bij gelegenheid van de nieuwjaarsbegroeting, de baron d'Anethan, de leider van de rechterzijde in den senaat, die aan het hoofd der deputatie uit dat lichaam in plaats van den president, prins de Ligne, het woord voerde, zich overgaf, heeft de ader der ironie van den koning weder eens gevloeid. Zie hier bij welke gelegenheid. Onder de verschillende kerkelijke colleges, die op nieuwjaarsdag door den koning werden ontvan gen, bevond zich ook het Israëlietische consistorie, met den opper-rabbijn van België, Aristides Astruc aan zijn hoofd. De heer Astruc beheort tot de Portugeesche Israëlieten, is een prachtig type van zijn ras en een van de meest uitstekende redenaars. Hij hield een zeer merkwaardige toespraak, waarin hij met groote bekwaamheid gebruik maakte van eenige woorden, die de profeet Jeremias tot de Joden in de ballingschap richttetoen hij hen aanspoordewerkt, werkt zonder ophouden, ten einde voorspoed te brengen en het welzijn te be vorderen in het land dat u gastvrijheid heeft verleend. Met een glimlach op de lippen en terwijl zijn blikken zich, als onwillekeurig, richtten op den bankier Errera, lid van het consistorie, die met zijne met ridderorden bedekte borst naast den opperrabbijn stond, antwoordde de koning: „Ja, mijne heeren, werkt, werkt, er zijn er onder u wien het niet aan hulpbronnen ontbreekt". Het schijntdat deze kwinkslagdie als eene soort van bom te midden van het hoofsche cere monieel viel, een zeer dwazen indruk heeft ge maakt. Men zegt zelfs, dat hoewel het incident geen de minste waarde heeft, het is uitgebazuind, niet door de leden van het consistorie zelf, maar door andere getuigen van het tooneeltje.

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 3