119e Jaargang. N°. 7. 1876: Zaterdag 8 Januari. Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën20 Cent per regel. Geboorte- Trouw- Doodberichten enz.: van 1—7 regels ƒ1,50; iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Middelburg, 7 Januari. FBTJILLETOIsr. e. Eene Amerikaansche gelukzoekster in Rusland. j=_ T v De voornaamste bepalingen van het koninklijk besluit betreffende de medewerking der postadmi nistratie tot inbreng van gelden in spaarbanken zijn de volgende: Zooveel mogelijk aan alle postkantoren en daar enboven aan de door den minister van financiën aangewezen hulpkantoren der posterijen, wordt de gelegenheid opengesteld tot het overmaken van gelden aan- en het erlangen van terugbetaling van spaarbanken, welker besturen zich tot medewerking op den voet van dit besluit zullen bereid ver klaren. De minister bepaaltin overleg met de besturen dezer spaarbanken, welke kantoren bovenvermeld met elke spaarbank in betrekking zullen staan. Wie een der eerste inlagen op den voet van dit besluit in zoodanige spaarbank wil doenzendt het bedrag dier inlage aan haar toe per postwissel, vergezeld van eene aanvrage om als inlegger te worden toegelaten. Voor deze aanvrage is zonder verdere betaling van het wegens den postwissel verschuldigde recht gebruik te maken van de strook, waarvan de postwissel is voorzien. Het bestuur der spaarbank, de toelating verleenende, zendt aan den inlegger een spaarbankboekje vol gens model, waarin het overgemaakte bedrag als inlage is ingeschrevenonder attrek van de kosten van het boekje en van het voor de zending daar van verschuldigde frankeergeldvoor zGOveel een en ander door het bestuur der spaarbank in reke ning wordt gebracht. Door het bestuur der spaarbank worden de boekjes van een volgnommer voorzien. Dit volg- nommer wordt door den inlegger steeds vermeld, wanneer hij betrekkelijk zijne inlagen eenige me- dedeeling heeft te doen of inlichting te vragen. Verdere inlagen worden mede per postwissel aan de spaarbank overgemaakt. Bij de storting van het bedrag legt de belang hebbende zijn boekje aan het post- of hulpkantoor over. Het gestorte bedrag wordt daarin op dat kantoor bijgeschreven en deze aanteekening dooi den postbeambte, onder vermelding der aanteeke ning met zijne handteekening en den poststempel van zijn kantoor gewaarmerkt. Het bestuur der spaarbank zendt, zoodra moge lijk na ontvangst van den postwissel, een gefran keerd bewijs van den ontvang der ingelegde som rechtstreeks aan den belanghebbende toe. Indien de inlegger niet binnen veertien dagen (Het Franach van verre gevólgd). HET MABMEBEÏT PALEIS. DE DWEEG. PAVLOVSK. Hij gevoelde zich op het oogenblik niet zeer wèlmaar zeide dat hij mijzoodra hij weer beter was, naar Pavlovsk, de residentie van den rampspoedigen keizer Pauleen twintigtal wersten van St. Petersburg, zou geleiden. Wij gaan er tegen den avond met de troika heen, voegde hij er bij, blijven dejeuneeren en keeren den volgenden dag terug. Ik stemde in dit plan toehoewel niet zonder eenige ongerustheidwant ik wist dat zijne moeder niet in het Marmeren Paleismaar in dat van Pavlovsk woonde. Mijne bedenkingen vonden echter geen ingang bij hem en bij deze gelegenheid deed ik de eerste ondervinding van de nutteloos heid van mijn tegenstand op. na de verzending van den postwissel hetzij, wan neer het eene eerste inlage betreft, het boekje, hetzij, bij verdere inlagen, het onvangbewijs heeft ontvangen, geeft hij daarvan rechtstreeks kennis aan het hoofdbestuur der posterijen. De kennis geving kan ongefrankeerd met de post worden verzonden. De inlegger, die eenig op eén boekje, volgens model ingevolge dit besluit, ingeschreven bedrag wenscht terug te ontvangen, zendt eene daartoe strekkende gefrankeerde aanvrage aan het bestuur der spaarbank. Deze aanvrage gaat vergezeld van een formulier-postwissel in blanco, waaróp de belanghebbende vooraf heeft vast te hechten zoodanige waarde aan postzegels, als het verschul digd recht voor de overmaking der som, die terug verlangd wordtbedraagt. Het bestuur der spaarbank doet, zoo de stand der rekening van den inlegger zulks toelaat, zoo noodig na verloop van den bij zijne statuten of reglementen vastgestelden termijn van opzeg ging, het gevraagde bedrag per postwissel, waartoe is gebruik te maken van het toegezon den formulieraan den belanghebbende toe komen. Dij de uitbetaling legt de belanghebbende, nevens den voor voldaan geteekenden postwissel, aan het post- of hulpkantoor zijn boekje over, waarin het terugbetaalde bedrag aldaar wordt afgeschreven en deze aanteekeningonder ver melding der dagteekeningdoor den postbeambte met zijne handteekening en den poststempel van het kantoor gewaarmerkt. Bij geheele afbetaling van het boekje, wordt dit ingehouden en door het post- of hulpkantoor aan het bestuur der spaarbank teruggezonden. De kosten, op die terugzending vallende, zijn voor rekening van den belanghebbende. Eens in het jaar, op het tijdstip door het bestuur van iedere spaarbank te bepalenwordt elk boekje voor de bijschrijving der renteen om te worden nagezien, naar de spaarbank op gezonden. De frankeering van het boekjezoowel bij de opzending aan de spaarbank als bij de terug zending aan den belanghebbende, is verplicht. De formulieren van de spaarbankboekjes, post wissels, ontvangbewijzen en aanvragen om terug betaling worden door den minister van financiën vastgesteld. De formulieren van postwissels en die van aanvragen om terugbetaling zijntegen betaling van een halve cent per stukverkrijgbaar op de post- en hulpkantorendie met de spaarbanken in betrekking staan. Het was overigens een aangenaam avonduur, ofschoon met eenigen angst vermengd, want wij vreesden telkens dat de verschrikkelijke papa zou verschijnengelijk het beeld van den kommandeur in Don J u a n. Don volgenden dag omstreeks twee urennadat wij juist een vrij slecht dejeuner geëindigd hadden, werd het alarmsignaal gegevende grootvorst senior Er stond eene ruime kast waarin ik had kunnen wegschuilen, maar de bedienden hadden de dom heid begaan mijn hoed en mantel op het ledikant te leggen, en aangezien ik daardoor toch verraden had kunnen worden, wipte ik het bed in, dat nu even goed mijn persoon als mijne toilet-artikelen kon opnemen. Maar het ongeluk vervolgde mij. Dat ledikant, een fraai stuk in middeleeuwschen stijl, was pas kort geleden gekocht en papa wilde het zien, zoodat hij de gordijnen openschoof. Ik had ter nauwernood den tijd mijn hoofd onder de kussens te verbergen. Wie is die vrouw? vroeg hij in 'tRussisch. Iemand die eene gift voor een liefdadig doel kwam vragen, gaf Nikolaas ten ai >ord, maar toen zij u hoorde komen verschrikte zij zoo hevig dat zij niet wist wat zij deed. Is zij mooi? ging papa voort! Neen, zeide de zoon, zij is oud en zoo leelijk als de nacht. Nu, dan zal ik de moeite maar niet nemen Het heden uitgegeven Provincaal blad van Zeeland n° 2 bevat eene circulaire van den commissaris des konings in deze provincie aan burgemeester en wet houders der gemeenten, gedagteekend 6 Januari, houdende kennisgeving dat de achtergeblevenen, die niet voldaan hebben aan de oproeping voor de militie in 1875, tot deze provincie behoorende, zijn: 1° Johan Gottlieb Chamberij, geboren te Retranehement, den 26en Maart 1850, van beroep arbeider, vermoedelijk naar Noord-Amerika ver trokken. 2° Hendrikus Bavo de Boedts, geboren te Groede, den 30en September 1855, van beroep landmansknecht, den 5en April 1875 naar Noord- Amerika vertrokken. Van de vroeger opgegeven achtergeblevenen hebben later aan hunne verplichtingen voldaan, Andreas Frederilt Carel Buckman, van de lich ting 1860, uit de provincie Zuid-Holland; Pieler Reinen, van de lichting 1859, en Pieter Dirk Grotenvelder, van de lichting 1860, beiden uit de pro vincie Noord-Holland; Hendrikus Johannes Eilerst: uit de provincie Overijsel, en Petrus Johannes Vaes, uit deze provincie. haar te bekijken. In den loop dezer maand, waarschijnlijk den 19en, zal te Vlissingen een concert plaats heb ben waartoe het plan door de vereeniging „Oefe ning en Genoegen" ontworpen en door de mannen- zangvereeniging Euphonia voor een groot gedeelte uitgevoerd zal worden. Daarop zal zich de be kende bariton-zangerde heer Deckers uit 's Her togenbosch doen hooren. De eerste afdeeling van het programma bestaat nH .Leiden's ontzet", van Riebard Hol. De tweede ■- afdeeling wordt geopend door de ouverture van der Freischutz en zal verder door solo's van den heer Deckers en door koorzang van de mannen- zangvereeniging Euphonia worden aangevuld. Wij wenschen de kunstlievende pogingen dezer beide vereenigingen een goeden uitslag en alge- meene deelneming toe. Heden middag is H. M. de koningin met ge volg per extra-trein in den koninklijken salon wagen van eenige andere wagons vergezeldte Breda aangekomen en heeft met den sneltrein van 11.20 van daar de reis naar het Zuiden van Frank rijk voortgezet. Het gisteren door ons medegedeelde telegram uit Atebin wordt in de Staats courant van heden als volgt vermeld: „Blijkens een bij het departement van koloniën Met die woorden de gordijn loslatendeging hij lachend weg. Ik beefde als een riet en wist nog niet wat ik doen zou, toen papa terug kwammet de woorden: Waarlijk, Nikolaas, ik geloof toch dat liet die Amerikaansche isen ik wil haar zienwant naar men zegt moet zij mooi zijn. Neen, neen, papa, riep de zoon uit: zij besterft het van angst en kan niet voor den dag komen. Toen hij eindelijk voor goed weg was, nam ik als een diefegge de vlucht, bijna overtuigd dat ik Nikolaas niet zou terugzien. Hij kwam echter als naar gewoonte tegen 5 uren ten mijnent en verzocht mij een reiszak te pakken en mij tegen 6 uren gereed te houden. Volgens afspraak kwam hij mij tegen dat uur met een troika halen, om mij naar Pavlovsk te brengen. Gij moet vóór uw vertrek wat eten, sprak hij, want wij hebben een rit van twee en een half uur voor onsen daar de keuken van onze paleizen u niet bevalt, zoudt gij misschien honger lijden. Of mama moeten ontmoetengaf ik hem ten antwoord. Wij namen plaats in de troika met zijn lijfbe- diende, dien ik Eugène zal noemen, om hem voor den lezer aan te duiden. Het was een Siberische koude. Weldra waren wij buiten de stad en namen wij niets meer waar dan de lichten op een afstanddie achtereenvolgens verdwenen, waarop wij als in een oceaan van ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-lndië van den 5™ deier Is op den 2en te voren door den generaal-majoor Pel, uit Atchin bericht, dat Bital, Lamtermin en de versterking van Toekoe Nanta door den vijand ontruimd zijn, tengevolge waarvan de gemeenschap tusschen Pakan Badak en onzen post teSimangri open is. Onzerzijds zijn geen verliezen geleden." „Ten vervolge op het bericht in de Nederlandsche Staats-courant van 4 dezer, kan worden medege deeld dat bij de operatiën tegen de VI Moekim op 26 December jl. gesneuveld is de luitenant-adjudant Ernste." De opbrengst der Maatschappij tot exploi tatie van staatsspoorwegen bedroeg in 1875 f 6,853,509.10$- of gemiddeld f 18.98$ per dag en per kilometer, tegen f 6,236,613.67$ of gemiddeld 17.26 per dag en per kilometer in 1874. Van den Nederlandschen Centraal-spoorwog was de opbrengst in 1875 f 712,772.94 of gemiddeld f 19.15 per dag en per kilometer, en in 1874 f 657,750.84 of gemiddeld 17.84 per dag en per kilometer. De Haagsche bladen wijden heden warme arti kelen aan de nagedachtenis van den heer Sam. L. Verveer, van wiens overlijden wij gisteren melding maakten. Aan het Vaderland ontleenen wij het volgende Groot en onverwacht is het verlies, dat de Ne derlandsche schilderschool getroffen heeft. Een harer schoonste sieraden: de kunstschilder Sam. L. Verveer, is na eene korte ongesteldheid gisteren in den laten avond overleden. Wie, die zijne ge wrochten eenmaal heeft mogen zien en bewonde ren, zal niet beseffen, dat een groot kunstenaar uit de rij onzer levende meesters is verdwenen? Als schilder geëerd en hooggeschat in zijn geboor teland en daar buiten, beoefende Verveer ook met vrucht de toonkunst. Tot zijn dood toe was hij een ijverig lid en een krachtige steun van verschillende zang vereenigingen. Vorstelijke blijken van waardeering en onder scheiding vielen den afgestorvene bij zijn leven ruimschoots ten deel. Door Z. M. den koning, die zijn penceel op hoogen prijs stelde, werd hij be giftigd met de officiersorde van de Eikenkroon en in 1874, bij 's konings jubilaeum, met het ridder kruis van den Nederlandschen leeuw. Ook het kruis van het Legioen van eer versierde zijn borst. Maar meer nog dan deze eereteekenen bewees de uitgebreide vriendenschaar en kunstenaars en kunstminnaarsdie Verveer bezat, zijn verdiensten als vriend en als mensch. Ongekunsteld, oprecht sneeuw bedolven raaktenzonder dat de flauwste zweem van maneschijn ons pad verlichtte. Als een pijl uit den boog vlogen wij over sneeuw- hoopen, zoo hoog als bergen, heen. Onze blik kon de duisternis niet doorboren en geen enkel geluid trof in de diepe stilte ons oor. Daarbij sneed de wind ons recht in het gezicht. Ik bleef al dien tijd doorpratenmaar langza merhand hielden mijne beide reisgenooten met antwoorden op en bemerkte ik ('t welk geen com pliment aan de kracht mijner welsprekendheid was), dat zij in slaap waren gevallen. Uit vrees dat zij in dien toestand zouden bevrie zen, maakte ik hen wakker, waarvoor zij mij geen dank zeiden. Toen liet ik aan mijne gedachten den vrijen loop. Ik verbeeldde mij dat wij door wolven vervolgd werden en vroeg mij af, wie de grootvorst in dat geval het eerst uit de slede zou werpenEugène of mij. Daarna dacht ik dat de paarden op hol warenen vervolgens dat ik mij door een sneeuw- woestijn moest heenwerken. Aldus was mijn geest gedurende do geheele reis rusteloos bezigtotdat eindelijk een licht begon te schemeren en ik kort daarop eene groote koetspoort zag, waarvoor een schildwacht stond die ons een woord van verwelko ming toeriep en het geweer presenteerde. Dadelijk begon eene bel te luiden. Wij waren te Pavlovsk. Binnen weinige oogenblikken had ik mijne reis kleederen afgelegd en bevond ik mij in eene warme en goed verlichte zaal. Ik voelde mij opgetogen en gelukkig, en deze gewaarwording waa zoo diep.

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 1