BUITENLAND De kleindochter van den grootmogol. Een belangrijke ontdekking. Zeetijdi ngen. Handelsberichten. Algemeen Overzicht, Graanmarkten enz. Prfizen van effecten. schip isliet spreker in het middendaar zij z.i. in deze zaak niets afdoet. De heer Callenfels deed nogmaals uitkomen, dat alleen in de bevolkingregisters kan ingeschreven worden op v e r t o o n van een getuigschrift van ver andering van woonplaatsen dit is hier niet ge schied. Eene abusieve handeling van gemeente ambtenaren maakt den belanghebbende niet aan- slaanbaar. Niet Vlissingenmaar s Gravenhage is zijn hoofdverblijf. De heer J. G. Hector wilde den aanslag van den heer de Smit van den Broecke doen vervallen, aangezien het blijkt dat die'heer geen driemaan den in deze gemeente heeft vertoefd. Ook vond hij het vreemd dat de overige equipage van het zelfde schip niet is aangeslagenen ten slotte wees hij er op dat is uitgemaakt dat officieren der ma rine aan boord hunner schepen van de betaling van hoofdelijken omslag zijn uitgesloten. De heer Kleijnhens merkte op, dat de andere schepelingen niet zijn aangeslagen, omdat zij hun hoofdverblijf niet hebben overgebracht; zij zijn elders ingeschreven en blijven daar hoofdelijken omslag betalen. Maar met den heer van den Broecke is dit anderswant hij is te 's Hage afgeschreven en betaalt daar dus geen hoofdelijken omslag. Hij is overgeschreven naar en ingeschreven te Vlis singen als zijn hoofdverblijf. De heer van Uije Pieterse vond in al het door den heer Callenfels gesprokene geen aanleiding om den heer van den Broecke vrij te stellen van be taling. In den aanslag is niets onwettigs en even min iets onbillijks. De belanghebbende heeft zelf de overschrijving gewenscht en is dus in den Haag vrij van betalinghij heeft zijn hoofdverblijf naar Vlissingen overgebracht en moet dus hier betalen. De heer J. G. Hector wees er andermaal op, dat het vaststaat dat de belanghebbende geen drie maanden in de gemeente Vlis fingen heeft vertoefd. Tevens betoogde hij dat officieren aan boord niet verplicht zijn hun hoofdverblijf te Vlis singen te hebben. Daarom worden zij ook in afzonderlijke registers van den burgerlijken stand ingeschreven. De voorzitter repliceerdedat iedereen een hoofdverblijf moet hebbenwaarop de heer J. G. Hector hernamdat zij geen hoofdverblijf aan den wal moeten hebben als zij aan boord van een schip verblijven. Nadat de heer Callenfels nogmaals er op gewe zen haddat 's Gravenhage het hoofdverblijf van den belanghebbende is en dat dezeindien het vaartuig waarop hij gedetacheerd is een oorlog schip isniet kan aangeslagen wordenwerd de beraadslaging gesloten. Het voorstel van burgemeester en wethouders om den aanslag te handhaven werd in stemming gebracht en met 6 tegen 4 stemmen aange nomen. Vóór stemden de heeren OckersPotLaernoes, de Kruyff, Kleijuheüs en van* Uije Pieterse. Tegen stemden de heeren Schraver J. G. Hec tor, J. J. P. Hector en Verkuijl Quakkelaar. De heer Callenfels bleef buiten stemming. Na de vaststelling van het genoemde suppletoir kohier was aan de orde de vervulling van, door periodieke aftreding ontstaande vacatureste weten: in het college van regenten over het gast huis, alsmede over het weeshuis en in de com missie voor de zeemans- en visschersbeurs. Ach tereenvolgens worden benoemd: Als regent over het gasthuis de aftredende heer C. J. van der Hijden met 9 stemmen, terwijl 1 stem was uitgebracht op den mede aanbevolen heer H. Plugge en 1 biljet niet was ingevuld. Als regent over het weeshuis de aftredende heer G. B. E. Bilheimer met algemeene stemmen. Mede was voorgedragen de heer J. Ie Sage van Hoeve. Als commissaris voor de zeemans- en visschers beurs de aftredende heer I. Luteijn met 9 steim men, terwijl 2 stemmen op den mede voorgedra gen heer C. M. Kalbfleisch waren uitgebracht. Ingevolge vroeger genomen besluit om aan de kweejrelinge mejuffrouw van der Piank een grati ficatie van 20 's maands toe te staan voor bewe zen diensten als hulponderwijzeres op school A, en zij twaalf maanden is werkzaam geweest, wordt thans besloten haar eene tpelage van 240 te verleenen. Gelijk besluit wordt genomen ten aan zien van den waarnemenden hulponderwijzer J. van Hunen op school Cover zeven maandendus 140. De voorzitter doet mededeeling dat de voorge nomen verkoop van boomen heeft plaats gehad en stelt voor om alsnog te besluiten tot het rooien van vier nog overgebleven boomen op de Steenen beer. Dit voorstel wordt met 6 tegen 5 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren Schraver, J. G. Hector, Callenfels, Kleijnhens en Verkuyl Quakkelaar. Voor kennisgeving worden aangenomen de vol gende mededeelingen van den voorzitter: a dat de heer Schindler zijne betrekking van controleur heeft aangenomen; b dat gedeputeerde staten bericht hebben inge zonden dat de goedkeuring der gemeentebegrooting voor 1876 tot April a. is verdaagd en machtiging wordt verleend tot beschikking over de helft: e dat de verlengde heffing van plaatselijke be lasting op voorwerpen van verbruik is toegestaan; d dat evenzeer is goedgekeurd het besluit van den raad betreffende den omgelegden weg; dat bij de opneming der boeken en kas van den gemeente-ontvanger alles in orde is bevonden. Nog deelt de voorzitter mede, dat burgemeester en wethouders de concept-verordening omtrent het pensioneeren van ambtenaren nader hebben herzien en dit voor de leden ter inzage zal worden gelegd, om in de volgende vergadering behandeld te wor den. Op voorstel van den heer Ockers wordt besloten dit concept aan de leden rond te zenden. Ten slotte deelt de voorzitter mede, dat hij een voorstel ontvangen heeft van den heer Pot, onder steund door den heer Verkuijl Quakkelaar, strek kende om wel te willen overwegen en te besluiten, dat aan burgemeester en wethouders zal worden opgedragen eene herziening van de verordening op de gemaalbelasting, daar sedert eenige jaren tengevolge van het stichten van meelfabrieken enz. eene wanverhouding bij den in- en uitvoer is ontstaan, die zeer ten nadeele werkt van de financiën der gemeente. Dit voorstel zal in eene volgende vergadering toegelicht en behandeld worden. Verder niets meer aan de orde zijnde, wordt de zitting gesloten. Toen de kikvorschen een koning verlangden kon vader Jupijn het hun maar niet naar den zin maken, tot hij er hun eindelijk een gaf, die hen verslond. Onwillekeurig kwam deze fabel ons voor den geest bij de berichten omtrent vrij heftige oneenigheden tusschen den onderkoning van Egypte en zijn Engelsehen financieelen raads man den heer Cave. Zooals men weet heeft de khédive eenigen tijd geleden zelf aan de Engel- sche regeering verzocht hem een financieele speci aliteit te willen zenden, om hem voorstellen te doen tot hervorming der financiën van zijn land. De heer Cave, die als een uitstekend financier bekend staat, is met die taak belast en enkele weken geleden naar Egypte vertrokken, doch voor eenige dagen reeds kwamen berichten, dat hij met den khédive onaangenaamheden had gehad. Van andere zijdeo. a. door den Obser ver, werden deze beriehten wel bepaald tegenge sproken, doch zij worden opnieuw bevestigd in een telegram in den Standard uit Home. Daarin wordt medegedeeld, dat volgens een alleszins ver trouwbare correspondentie het geschil tusschen den onderkoning en den heer Cave van zeer ern- stigen aard is. De oorzaak was, dat laatstgenoem de er op had aangedrongen dat de minister van financiën zou worden vervangen en dat eene schei ding zou worden tot stand gebracht tusschen de eigenlijke fondsen van het land en van den onder koning, die tot nogtoe zooals in de Oostersche rij ken over het algemeen het geval iseen geheel vormen of althans door elkander worden gehaspeld, en van een Europeesch financier kon bijna niets anders worden verwacht, dan dat hij het als een eerste vereischte voor een goed beheer zou be schouwen, dat een zoodanige scheiding tot stand werd gebracht. Het voorstel daartoe moet echter den onderkoning zoozeer hebben vertoornddat hij drif tig opstoof en zou hebben gezegd in de meening te heb ben verkeerd dat Engeland hem een raadgever Jiad gezonden, doch dat hij thans had bemerkt dat het hem een syndicus wilde opdringen. Waarschijnlijk heeft de onderkoning wel begrepen dat een dergelijke scheiding niet in het voordeel van zijn eigen kas zou uitloopen, en niet alle vorsten zijn tot reorga nisatie, „in het belang van hun land" geneigd als zij er zeiven bij moeten te kort komen. Of het conflict verdere gevolgen zal hebben, en zoo ja welke, is niet te voorziendergelijke kleine onaangenaamheden kunnen somtijds een bron voor ernstige verwikkelingen wordenen wij zouden den khédive wel willen aanraden aan de kikvor schen te denken. John Buil kon eens lust krijgen het voorbeeld van Jupiter te volgen. Nadere berichten zullen echter waarschijnlijk weldra den stand der zaak ophelderen, die thans nog eenigs- zins duister iste meer daar volgens een bericht in de Pall Mall Gazette de Egyptische minister van buitenlandsche zaken zijn ontslag had aange boden hetwelk door den onderkoning was aange nomen. Met betrekking tot de uiteenloopende berichten, omtrent een nota der regeering van de vereenigde staten aan de Eropeesche mogendheden over de Cubaanselie quaestiewordt thans door Reuters office medegedeelddat genoemde regeering erkent zoodanige nota te hebben verzonden. Zij heeft daarin aan de mogendheden voorgesteld dat Cuba en Porto-Rico zouden worden vereenigd onder het bestuur van éen Spaansch gouverneur-generaal, doch omtrent den ^verderen inhoud der nota had zij zich niet willen uitlaten. Men is dus niet veel wijzer dan vroeger en heeft slechts de zekerheid gekregen d a t de nota bestaat. Of de wensch naar het einde van den Carlisti- schen oorlog in dit jaar spoedig zal worden bevredigd is waarlijk nog verre van zeker. Wel wordt telkens en telkens weder beweerddat de krachten van don Carlos onbeduidend zijn maar als men ziet wat nog door zijne troepen wordt gedaan is de vrees niet ongegronddat zij zich nog geruimen tijd staande zullen kunnen - houden. De Carlistendie maar al te goed zijn ingelicht omtrent de plannen van hun tegenstan ders hebben terecht begrependat zij voor 't oogenblik in Navarre niets te vreezen hadden en hebben hun beste troepen samengetrokken in de vallei van Baztan en op de oevers van den Orio. In deze positiën hebben zij meer dan eene lijn van defensie tusschen Andoain, Tolosa en de Fransche grenzen. Don Carlos zelf bevindt zich te Durango. lntusscben wordt Hernani voortdu rend belegerd en trekt om zijn standvastigen tegenstand de bewondering van vriend en vijand tot zich. Het is door de Carlistische bommen reeds voor de helft plat geschoten. In twee dagen werden er meer dan 900 projectielen in geworpen, waaruit generaal Moriones wel kan opmakendat de artillerie der Carlisten niet zoo heel slecht is. Ook San Sebastian staat steeds aan het vijande lijke vuur blooten hoewel generaal Moriones over aanzienlijke strijdkrachten beschikt, schijnt hij nog geen kans te zien om het thans reeds te ontzettendaar ook de Carlistische troepen zeer talrijk zijn. In Navarre hebben de Carlisten Mar tinez Campos willen begroeten met een onver- wachten aanval tegen de liniën van den berg Esquinzadoch dit is hun mislukt zoodat zij zich niet zonder verlies hebben moeten terugtrekken. Eergisteren heeft de permanente commissie der Fransche nationale vergadering haar eerste zitting gehoudenonder voorzitterschap van den heer d' Audiffret Pasquier. Daar geen werkzaamheden aan de orde waren, bepaalde de vergadering zich tot de behandeling van een voorstel van den heer Sebert, van het linkercentrum, om wekelijks eene vergadering te houden teneinde de houding van het ministerie ten opzichte van de verkiezingen beter te kunnen controleeren. Dit gaf den heer de Kerdrel aanleiding om te beweren, dat een zoo danige controle weinig zou beteekenen omdat zij niet voldoende zou kunnen worden gesanctioneerd, doch de meerderheid der commissie zij bestaat uit 13 leden der linker- en 12 der rechterzijde was het met den voorzitter eens, dat het moreele gezag der commissie voldoende is om een mini ster 'een échec te doen lijden en zelfs om hem tot aftreden te noodzaken. De taal van den heer d' Audiffret Pasquier zal ongetwijfeld geen aan- genamen indruk op den heer Buffet maken, die nog geen reden heeft tot tevredenheid over de auspiciën waaronder de verkiezingsperiode is geopend. Het voorstel van den beer Sebert werd echter niet aangenomen, doch bepaa'd, dat in iedere zitting de datum voor de volgende bij eenkomst zal worden vastgesteld. De commissie zal thans eerst den 20™ Januari a. vergaderen. In de Birmansche stad Rangoondie thans tot Britsch-Indië behoortwerd onlangsvolgens de Rangoon Gazette, de verloving gevierd van een paaltjedat in de wieg de keizerskroon heeft gedragendoch later werd ieder der partijen door het lot geweldig getroffen en door beulshanden van zijn dierbaarste betrekkingen beroofd. Thans zijn zij afhankelijk van de genade van Engelaudj dat hen onderhoudt. De bruid, prinses Ronulc Zernani, een meisje van 16 jarigen leeftijdis de laatste kleindochter van den laatsten grootmogol Schah Bahadur, die door de Engelschen in 1837 van zijn troon ver vallen werd verklaard. Haar vader, Jawau Bakuht die in 1857 aan den opstand van Nena Saheb deelnam, leeft thans nog als Engelsch staatsge. vangene in Rangoonen zijne dochter, die zoowel uitmunt door schoonheid als door een hooge mate van beschaving en ontwikkelingzoodat zij als dichteres in de Perzische taal een uitstekenden naam heeft, houdt hem vrijwillig gezelschap. Van de bloedverwanten haars vaders leven slechts enkele meer, daar de meesten in 1857 door de Engelschen werden vermoord. Zij verloochent haar aangeboren trots ook in hare gevangenschap niet, maar verdraagt alle daaraan verbonden onaan genaamheden met een bewonderenswaardige geest kracht en hooghartigheid, in de bewustheid de kleindochter van den grooten Dschingis Khan en van den machtigen Tamerlan te zijn, en dat haar geslacht aan Indië zestien grootmogols heeft ge schonken. Haar bruidegom, prins Hassan, is de zoon van sultan Suleiman, die zich van gemeen soldaat tot den rang van sultan heeft opgewerkt. In 1856 nam Suleiman deel aan den opstand der Mahome- danen in de provincie IJü-nam (China) tegen den beheerscher van het Hemelsche rijk en verhief toen zichzelf tot sultan van deze provincie, die echter in 1873 weder door de Chineezen werd onderworpen. Dit lot viel ook haar hoofdstad Aazifa te beurt en de generaal der Chineezen snelde naar het paleis om den sultan en de zijnen met eigen hand te vermoorden. Hij vond echter slechts lijken, daar de sultan eerst zijne familie en vervolgens zichzelven had gedood. Prins Has san alleen had zich door een snelle vlucht weten te redden, terwijl zijn andere bloedverwanten en het grootste gedeelte der inwoners van Aarifa dooi de Chineezen werden onthoofd. Prins Hassan heeft thans een jaarlijksch inkomen van de Engelsche regeeving en wijdt zijne dagen grootendeels aan studie. De Engelsche regeering heeft zich gehaast aan het bruidspaar een paleis te Rangoon ten geschenke te geven. Zooals men zich herinnert heeft de beroemde scheikundige Dumas, die dezer dagen lid van de Fransche Academie is geworden, verleden jaar proefnemingen op groote schaal genomen tot ver drijving van de phylloxera vastatrix door toepassing van middelen onder den grond. Thans maken de heeren Balbiani en Cornu, leden van de academie van wetenschappen en de heer Borteau, secretaris van een wijnbouw-maatschappij te Livorno bekenddat volgens hunne waarne mingen de phylloxera hare eieren niet, zooals men tot nogtoe geloofde, op de wortels van den wijn stok legt, maar in den bast en zelfs op de bladeren waar het insect door de warmte der zonnestralen uitkomt. In plaats van het dus onder de aarde te vervolgennadat het reeds do wortels heeft verwoestzal men het voortaan op andere wijze moeten bestrijden: men zal voortaan de wijnstok ken waarop de eieren gelegd zijn afschellen en de bast verbranden of haar met vernietigende stoffen begieten. Omtrent de cultuur wordt nog gemeld, dat in 1874 in het zuiden van Frankrijk 7 millioen loten van Amerikaansche wijngaarden werden ingevoerd en gedeeltelijk op Fransche wortels werden geënt, gedeeltelijk ook werden gebruikt om nieuwe wor tels uit te kweeken. Volgens het Journal des Débats heeft thans ee* enkel huis te Montpellier eene bestelling van 15 millioen Amerikaansche wijngaarden gedaan. De groote verwachtingen echter, die aanvankelijk van den invoer van den Amerikaanschen wijnstok in Frankrijk werden ge koesterd, zijn niet verwezenlijkt. De wijn der druiven van Amerikaansche loten op Fransche wortels geënt is afschuwelijk zuur en heeft met de wijnen van Zuid-Frankrijk slechts den donkeren kleur gemeen, zoodat dit product het inheemsche n'mmer, zal kunnen vervangen. Het tegenover gestelde systeem om Fransche loten op Ameri-, kaansche wortels te enten, levert meer bevredigende resultaten; de proeven daaromtrent moeten echter volgens deskundigen nog niet voldoende zijn om reeds een afdoend oordeel te kunnen vellen omtrent de gevolgen, die het voor den wijnbouw in Frankrijk kan hebben. Heden van Vlissingen naar zee vertrokken de Noordsche barkschepen Heinrich. Björngezagv. Eylertsen, en Nicolay H. Knudtzon, gezagv. Peters, beiden geladen met spoorijzers en staal, bestemd naar Matanzas. Het stoomschip P. Calandgezagv. Deddes js heden ter reede van Vlissingen geankerd, ko mende van New-York. Goes, 4 Januari. De aanvoer van tarwe was heden zeer matig met flinke vraag, waardoor niet beneden vorige weekprijs te koop was. Puike 8.50 a ƒ8.60. Mindere ƒ8 a 8.25 naar qualiteit rogge ruim aangeboden en met f7.25 betaald; wintergerst weinig aangeboden en gaarne met 6.25 a ƒ6.35 betaald; zomergerst ruim ter veil en gaarne aan f 6 gekochterwten zeer schaarsch. Kooksoort ƒ11.25 a ƒ11.60. Mesting 9.25 a 9.50 betaald; bruine boonen niet als in wakke soorten aangeboden, die geene koopers vonden. Puike drooge tot 12.50 gezocht. Afwijkende 11 a 11.25 naar qualiteit; haver ruim ter veil en met ƒ4.25 a 4.75 betaald. Per 100 kilos werd aan 10.25 a 10.50 verkochtpaardenboonen ruim ter veil met goede vraag. Puike ƒ8.25. Iets mindere 8 a ƒ8.10 naar qualiteit; schokkers, witte boonen en koolzaad niet ter veil. Vlissingen, 4 Januari. Boter ƒ1.40 a ƒ1.25. Eijeren a de 104 stuks. Amsterdam 5 Januari. Raapolie op zes weken 40£ Lijnolie 29. Amsterdam, 5 Januari. Nederl. Certific. Werkelijke schuld. 2$ pet. 62$ dito ditcr dito .3 „75 dito dito dito 4 100$ Aand. Handelmaatschappij. 5 108f dito exploitat. Ned. Staatssp. 88 Loten stad Rotterdam. 3 95} dito dito Amsterdam 3 93$ België. Certificaten bij Rothschild. 2$ pet. 58} Frankr. Inschrijvingen3 dito. 5 Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 102$ Certific. Inscr. 5e serie 5 78^ Obl. Hope C°. 1855 6* serie. 5 92} dito 1000 1861 5 101$ dito L. 100 1872 5 „98} dito L. 100 1873 5 „99 Loten 18645 368 Loten 18665 353 Oblig. Hope C°. Leen. 1860. 4$ pet. 93 Certific. dito4 76} Inscr. Stieglitz C°. 2ea4L. 4 Obligatiën 186769 4 82} Certificaten...6 54 Aand. Spoorw. Gr.. Maatsch. 5 257 Oblig. dito4$ pet. 88$ dito dito...4

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 3