BUITENLAND Zeetijdi ngen. Handelsberichten. Thermometerstand. Gemeenteraad van Goes, Algemeen Overzicht, BOEKBESCHOUWING. Prijzen van effecten. Zijn sinds eenigen tijd de muren te Amster dam beschilderd met aankondigingen, en dienen de omnibussen ook reeds tot het bekendmaken van adressen, nu heeft de eigenaar van het Café du Pont Royal aan den Binncn-Amstel eene andere buitenlandsche maaier van adverteeren nagevolgd- Al de geldstukken van zilver, van het stuivertje tot den rijksdaalder, welke men in genoemd kof fiehuis bij betaling terug ontvrngst, zijn beplakt met het adres„Café du Pont Royal, Amstel IJ 31." N. v. d. D. Xe Wageningen is, voornamelijk door de zorg van den heer D. Yreede, de voor-tentoon stelling geopend der voorwerpenwelke door de Geldersche maatschappij van landbouw, later met de Zeeuwsche maatschappij samen te werken, ter wereldtentoonstelling te Philadelphia zal worden Ingezonden. De tentoonstelling bestaat uit 135 artikelen, waarvan in de N. R. Ct. het volgende gezegd wordt. Een lOtal jaargangen van de Mededeelingen en handelingen der Geldersche maatschappij, een 3tal almanakken der laatste jaren vormen met de Landbouw-courant (een op Philadelphia betrekking hebbend no.) de eerste afdeeling. Dan vallen niet minder dan 30 flinke stukken hout in het oog, alle behoorlijk geëtiquetteerd. Eiken hakhout, schoren en run, geschild op de oude en nieuwe manier (met stoom), zijn dcor den heer Sickesz te Laren ingezonden ook aanwezig. Vervolgens het een en ander betrekkelijk de bijenteelt, ingezon den door den heer v. d. Ham, teLunteren; prach tige Geldersche tabak in alle soorten, zelfs gewas 75, ingezonden door den heer Frowein te Arnhem, en een andere collectie ongebroeide tabak, afge staan door de heeren van der Woude, van Bemmel en Cremer, van Driel. Nog zagen wij raap- en lijnkoeken, olie enz., een aardig model van een hooiberg, inzendingen zaden (tarwe van den heer Rutgers, te Doesborgh),18 stuks, tarwe, rogge, gerst, klaver, boonen, erwten enz., eene fraaie collectie. Nog 30 andere soorten boonen, erwten, haver, gerst, rogge, tarwe en boekweit, van den heer v. Zoest te Arnhem. Al die granen zijn in goede witte glazen fles- schen (of holle, aan éene zijde gesloten cilinders) keurig opgesteld. Tusschen die flesschen in zijn stukken hout enz. tentoongesteld, alsmede hop van Ammerzoden enz. enz. De tabak hangt aan de kegels, die we straks noemden. Er zijn prachtige bossen onder, en zoo'n verzameling mag, dunkt ons, gerust naar Phila delphia gezonden worden. De commissie kwam op den aardigen inval om ook een paar klompen er bij te plaatsen. De Zeeuwsche commissie zal, naar men verneemt, weldra haar werk te Goes tentoonstellen. Den 3en Februari a. zal de straftijd van den welbekenden voormaligen aartsbisschop van Gnesen en Posen, monseigneur Ledochowski, verstreken zijn en de katholieken maken groote toebereidselen zijne vrijlating uit de gevangenschap feestelijk te vieren. Daar echter genoemde geestelijke het von nis van zijne afzetting door het gerechtshof voor kerkelijke aangelegenheden niet erkent, onderstelt men, dat de regeering gebruik zal maken van hare bevoegdheid tot interneering. De gouverneur van de Independencia Baij bericht, dat, tengevolge van de nieuwe wijze van werken, tegenwoordig dagelijks 800 ton guano verladen wordt, terwijl men het weldra tot 1000 ton hoopt te brengen. Tegelijkertijd wordt uit Pabellon de Pica gemeld, dat aldaar dagelijks reeds 1500 ton worden scheep gebracht, zoodat behalve hetgeen van de Lobos-eilanden wordt verzonden, thans dagelijks ongeveer 2500 ton wordt geëxpedieerd. Het schijnt, dat de hertog van Cambridge zich voornamelijk aan de verbetering van den toestand van het leger wijdt. Hij heeft thans eene memorie aan het ministerie van oorlog verzonden over de gebreken in de tegenwoordige legerorgani- satie vooral betrekkelijk de reserve, waarvoor hij an dere maatregelen voorstelt. De hertog verzoekt, dat zijn stuk in het kabinet zal worden overgelegd en hoopt, dat het in het parlement zal worden behandeld. 31 Dec. 'sav. 11 u. 40 gr. 1 Jan. 's morg. 7 u. 40 gr. 's midd. 1 u. 43 gr. 'sav. 6 u. 42 gr. dus niet overeenkomstig de motie, voorgesteld door den heer van Hoek en door den raad aangenomen, gehandeld. Hij doet hiervoor volgaarne amende honorable. Voorts deelt hij nog mede, dat de agent Maartense vóór den dag, dat het ontslag ingaat, ongesteld is geworden, en dat hij, voor zitter, de tijdelijke waarneming der betrekking aan genoemden Pieter Beije heeft opgedragen. Voor notificatie aangenomen. III. Vervolgens doet de voorzitter mededeeling van een schrijven, gedagteekend 24 dezer, van den heer Kolpa, waarbij die heer, door wien voor de op hem uitgebrachte, benoeming tot leeraar in de Nederlandsche taal en aardrijkskunde aan de hoo- gere burgerschool alhier was bedankt, te kennen geeft, „dat hij gaarne de -leeraarsbetrekkiiig te Goes zal aannemen, indien de gemeenteraad, in plaats van voorloopig, definitief wil benoemen." Het advies der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs strekt, om het raadsbesluit omtrent de tijdelijke aanstelling van leeraars te wijzigen, in dien zin namelijk, dat zulks niet van toepassing is op hen, die reeds onderwijs hebben gegeven, en de tijdelijke beroeping van den heer Kolpa in eene definitievete veranderen. Burgemeester en wethouders stellen voor, om terug te komen op het besluit, waarbij de heer Kolpa tijdelijk is benoemd en hem definitief aan te stellen. Zonder hoofdelijke stemming wordt hiertoe be sloten. IV. De voorzitter brengt ter tafel een voordr acht van burgemeester en wethouders om in art. 9 der verordening, regelende het middelbaar onderwijs, de bepaling op te nemendat de benoeming van leeraars voorloopig voor éen jaar geschiedt, indien de candidaat nog geen onderwijs heeft gegeven ech ter met belofte van definitieve aanstelling, indien zij aan de gestelde eischen voldoet. Wordt beslo ten dit voorstel in handen van de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs te stellen en hetmet het door deze commissie in te dienen rapportin eene eerstvolgende vergadering te behandelen. V. Van het bestuur van het gasthuis is eene missieve ontvangeninhoudende het berichtdat het eenige schilderstukken aan die instelling toe- behoorendeverkocht heeft, dat de netto-opbrengst daarvan f 415 bedraagten tevens het verzoek behelzendeom deze som te beleggen. Dit stuk wordt gerenvooieerd aan de vaste commissie voor het financiewezenteneinde daaïomtrent rapport uit te brengen. Niets meer aan de orde zijnde en geen der' leden iets hebbende voor te stellenwordt de ver gadering door den voorzitter gesloten. Zitting van Vrijdag 31 December 1875. Voorzitter de heer M. P. Blaaubeen. Afwezig de heeren Delbaere en dr. van Renterghem met en de heeren Pompe van Meerdervoort en den Boer zonder kennisgeving. I. De notulen der vergadering van 15 Decem ber jl. worden gelezen en goedgekeurd. II. De voorzitter deelt mede, dat hij in het begin dezer maand aan L. Maartense, agent van politie 2e klasse, als zoodanig ontslag heeft ver leend en in diens plaats heeft benoemd Pieter Beije. Tot zijn leedwezen heeft hij verzuimd van de vacature den raad kennis te geven en heeft hij De Fransche nationale vergadering heeft het jaar 1876 niet meer beleefdzij heeft gisteren den geest gegeven. De piëteit voor de afgestorve nen schreef den ouden Romeinen reeds den stelregel voorde mortibus nil nisi benevan de dooden niets dan goeds. We zullen ook van deze doode geen kwaad meer spiekenmaar kunnen toch niet nalaten met een enkel woord er op te wijzen, dat zij reeds in haar doodsnik haar karakter niet heeft verloochend. Met buitengewonen spoed heeft zij gisteren alle nog aan de orde zijnde onderwerpen afge handeld en voor een paar wetsontwerpen be treffende den aanleg van spoorwegen de urgentie aangenomen teneinde de verdere formaliteiten van tweede en derde lezing te voorkomen. Nadat de leden der permanente commissie waren verko zen nam de president, de heer d' Audiffret Pas- quier, het woord, om de sluitingsrede uit te spre ken. 't Zal ongetwijfeld een plechtig oogenblik zijn geweest toen de ongeveer 700 mannen dien gedurende vijf jaren het lot van het land in handen hebben gehadgereed stonden hun man daat neder te leggenen menigeendie een geheime vrees koestertdat de natie hetgeteld, gewogente licht bevonden over hem zal uitspre ken zal wellicht nog een weemoedigen blik hebben geworpen op den zetel, waarvan hij door den loop der gebeurtenissengeheel tegen zijn wil, wordt verdreven. Gij legtzeide de heer d' Audiffret Pasquier een mandaat neder hetwelk u is toevertrouwd in zeer gevaarlijke omstandigheden die het echter des te eervoller maakten. Hij bracht vervolgens die omstandigheden in herinnering en sprak over den oorlogde vijandelijke bezetting en de com mune. „Het lot zoo vervolgde hij heeft ons in een op onbezonnen wijze ondernomen oorlog gewikkeld, maar het buitenland weet wat van dit eervolle en werkzame land is overgeble ven te waardeeren. En wat betreft het werk der inwendige organisatie: ieders overtuiging en Verwachtingen werden beheerscht door de liefde voor het vaderland. De constitutie moge onvol maakt zijnzonder haar zou er anarchie heerschen. Gij stelt vertrouwen in de eerlijkheid van maar schalk Mac-Mahonin de wijsheid van uwe opvol gers, en het land, dat ongetwijfeld een afwijzend antwoord zal geven aan hen, die beweren, dat in de vrijheid niets waardigs gelegen is. Gij gaat u met vertrouwen aan zijn uitspraak onderwerpen en geeft het twee zaken ongeschonden terugzijn vaandel en zijn vrijheid." De president schijnt voor zoover uit het te- legraphisch resumé kan worden opgemaakt geen kleurlooze rede te hebben gehouden. Wat hij zeide van een „onbezonnen" oorlog en tegenstan ders van de vrijheid bewijst voldoende, dat hij het Bonapartisme en legitimisme heeft gehekeld en de republiek althans zijdelings heeft verdedigd. De nationale vergadering ging uit een onder den kreet: Vive la republique! van de linkerzijde en onder dien van: Vive la France"7 van de rechterzijde. Verdeeldheid, tweespalt, strijd tot in den doodstrijd zelfs tegen de constitutie door haar zelve vastgesteldzóo is deze vertegenwoor diging gestorven. Wij wenschen het land een betere toemet meer eensgezindheid en werkkracht. Omtrent de bekende Amerikaansche nota ten aanzien van de aangelegenheden op Cuba loopen de berichten uiteen. Volgens een telegram van Reuters office uit Washington van den 30en Decem ber jl. heeft de Amerikaansche gezant bij het hol van St James aan de regeering van Groot-Bri- tannië gevraagdwelke hare inzichtingen waren omtrent een collectieve interventie van de Euro- peesche mogendheden met het doel om een einde te maken aan het bloedvergieten op Cuba. De regeering had bezwaar gemaakt thans reeds een bepaald antwoord te geven. Uit Parijs wordt daarentegen van gisteren gemeld, dat in de nota geen sprake is van interventie, doch dat zij de mogendheden slechts uitnoodigt om vriendschappelijke vertoogen tot Spanje te richten. Dit verzoek zou door de regeering van Frankrijk vrij koel zijn opgenomenterwijl ook zij voorloo pig haar antwoord heeft uitgesteld. De Ameri kaansche gezant moet niet alleen niet op een ant woord hebben aangedrongen, maar zou zelfs geen copie der nota aan den minister van buitenlandsche zaken hebben achter gelaten. Het is waar, laatst genoemde mededeeling is afkomstig van de Spaan- sche ambassade te Parijsdoch komt althans in zooverre met die van Renter's office overeen, dat geen dadelijk antwoord is gegevenhetwelk dus niet sluit met de eerste mededeeling dat alle mogendheden reeds hunne medewerking aan den president der groote Amerikaansche republiek zouden hebben verleend. Het oponthoud, dat de mededeeling der Russisch- Duitsch Oostenrijksche nota ondervindt, is voor de Turksche regeering een prikkel te meer om de door haar toegezegde hervormingen i n te voeren en vooral ook om alle maatregelen die binnen haar bereik liggen te nemen tot waarbor ging dat zij zullen worden tenuitvoer gelegd. Ten einde de contröle te dien aanzien gemakkelijker te maken zijn twee nieuwe gouvernementen ge vormd door nl. de Herzegowina van Bosnië af te nemen en het tot een zelfstandig gouvernement te verheffen onder het bestuur van Raouf Pacha en ten aanzien van Scutari in Albanië, tot nog toe een deel van Montenegro, gelijken maatregel te nemen. Tot gouverneur over die provincie is be noemd Ahmed Haindi Pacha. Reeds sedert verscheidene dago i liggen eenige boekwerken op onze schrijftafel op eene aankon diging te wachtenwelke echter, eels tengevolge van het belangrijke van den inhoud, deels tengevolge van den specialen aard der behandeld onderwer pen, met het oog op onze beperkte ruimte, slechts kort en oppervlakkig kan zijn. Van de uilgevers Blomhert en Timmerman te Nijmegen ontvingen wij de vervolg-aflevering op het vroeger aangekondigde werk „Otto von Bismarckde Duitsche rijkskanselier", naar het Hoogduitsch bewerkt door dr. G. J. Dozy. De nu verschenen afleveringen voeren ons tot het einde van het jaar 1865. De Sleeswijk-Holsteinsche verwikkelingen zijn achter den rug; de deugdelijk heid van het „instrument" (het leger) dat Pruisen gedurende zoovele jaren voor zijne toekomstige verheffing in gereedheid had gebracht, was in den veldtocht tegen het ongelukkige Denemarken, op kleine schaal, gebleken; het van beslissender gebeurtenissen zwangere jaar 1866 was in aantocht. Bismarck, na den Deenschen oorlog tot graaf verheven, maakte zich tot den strijd met Oostenrijk gereed en trachtte, niet zonder moeite zijn koning en de hofpartij tot dien in hunne oogen weinig minder dan heiligschennenden oorlog over te halen. De groote jaren in het leven van den stichter der Duitsche eenheid moeten dus nog komenen. Wat ons in het werk van v. Köppen over den leer- en voorbereidingstij d van den Duitschen rijkskanselier wordt medegedeeld, spant onze nieuwsgierigheid naar het vervolg zooveel te hooger. Het boek is niet slechts belangwekkend, maar laat zich aangenaam lezen. (Ons eind-oordeel schorten wij alsnog optotdat de laatste afleve ringen verschenen zullen zijn. Van den hoogleeraar Vreede verscheen een geschrift: „Onze diplomatie, na de erkenning der onafhankelijkheid van België" (uitgave van J. L. Beyers te Utrecht). Evenals alles wat van de hand van den Utrechtschen geleerde komt vloeit het boekje over van wetenswaardige bijzonderheden, van de bewijzen der buitengewone en grondige kennisdie de schrijver van de verschillende tijdperken onzer geschiedenis bezit en van politieke nevenbedoelingen. Het ideaal van den heer Vreede ligt niet vóór, maar achter hem. De oude republiek der vereenigde Nederlanden; bij gebreke daarvan de regeering van koning Willem I, toen éen minister, Verstolk van Soelen16 jaren lang ons ministerie van buitenlandsche zaken bestuurdeziedaar voor den heer Vreede de gouden eeuw. Na 1840 is het tijdvak van aanhoudende afwisseling van ministers en daarmede het tijdperk van verval voor Nederland aangebroken. Wij zoudenindien ons thans de gelegenheid daartoe niet ontbrakzonder moeite den heer Vreede met zichzelven in tegenspraak kunnen brengen, on hem met zijn eigen woorden kunnen aantoonen hoe er in datzelfde verleden, waarin hij zoo gaarne vertoeft, zóóveel afkeurenswaardigs op te merken wasdat wij ons inderdaad met de aanbreking van een ander tijdvakal is dat ook weder niet volmaakt, niet anders dan geluk kunnen wenschen. Maar zijne lezers zullen diezelfde opmerking maken. De lezing van zijn geschrift is echter voor ieder beoefe: naar onzer historie ongetwijfeld aan te bevelen. Door een vijftal ingezetenen van Arnhem werd in het vorigo jaar een zelfstandig onderzoek ingesteld naar den staat van het lager onderwijs ;n de plaats hunner inwoning. Het door hen uitgebracht uitvoerig verslag is bij den uitgever P. Gouda Quint (firma Is. An. Nijhoff en Zoon) te Arnhem verschenen. Het is rijk aan leerzame en belangwekkende opgaven en bezit meer dan een plaatselijk belang voor de gemeente Arnhem, daar het, in den tegenwoordigen tijd van belang- stelling in alles wat het lager onderwijs betreft, door de grondige en stelselmatige wijze waarop het onderzoek is ingesteld, een leiddraad voor alle schoolcommissiën en voor andere verslaggevers kan opleveren. De uitgever L. A. Laureyte Nieuwediep, eindelijk zond ons een naamloos geschriftje onder den titel: „Is eene reorganisatie van het corps officieren van administratie bij Z'. M". zeemacht noodzakelijk De zeer speciale aard van dit onderwerp noodzaakt ons, ons tot eene enkele aankondiging te bepalen. De schrijver verlangt dat aan de officieren van administratie der marine de meeste betrekkingen zullen worden opgedragenthans door burgerlijke ambtenaren vervuld aan het ministerie van marine, het marine-departement te Batavia en de rijkswerven in Nederland. Ongetwijfeld zou door eene dergelijke regeling het lot der officieren van administratie zeer verbeterd worden, ten koste, gelijk de schrijver trouwens erkentvan de ambtenaren. Of het rijksbelang bevorderd zou worden door de opdracht van bedoelde betrekkingen aan een steeds afwisselend en door zijn werkkring daartoe niet voorbereid personeel van officieren, die vraag wordt in de brochure niet voldoende beantwoord. De schrijver wil echter aan de toekomstige officieren van administratie, door eene opleiding aan het instituut voor de marine te Willensoord voor de hun wachtende betrekkingen van veel- zijdigen omvang eene betere voorbereiding ver schaffen. Gisteren middag 4 uren vertrok van Rotterdam en ankerde heden nacht bij Terneuzen het stoom schip Groningen, gezagv. S. W. Kramers, be stemd naar Antwerpen om te dokken. Het schip is heden morgen zeer vroeg weer van Terneuzen naar Antwerpen opgestoomd. Amsterdam, 1 Januari. Nederl. Certific. Werkelijke schuld. 2£ pet. 63| dito dito dito 3 75J dito dito dito 4 100 Aand. Handelmaatschappij. 5 108J- dito exploitat. Ned. Staatssp. Loten stad Rotterdam. 3 f 94J dito dito Amsterdam 3 92$ België. Certificaten bij Rothschild. 21 pet. Frankr. Inschrijvingen3 dito5 Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 103$ Certific. Inscr. 5e serie 5 78$ Obl. Hope C°. 18556e serie. 5 dito f 1000 1861 5 1011 dito L. 100 1872 5 „99 dito L. 100 1873 5 99 Loten 18645 f Loten 18665 „352 Oblig. Hope &C°. Leen. 1860. 4j pet. 93$ Certific. dito7.4 Inscr. Stieglitz C°. 2ea4L. 4 Obligatiën 186769 4 82$ Certificaten6 53| Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 f Oblig. dito4j pet. 88 dito dito4 f Aand. Kiew-Brest5 dito Baltische spoorweg. 3 142 Oblig. spoorweg Poti-Tifiis 5 pct.lOOjj dito dito Jelez-Griasi. 5 f dito dito Jelez Orel 5 pct.lOOJ dito dito Charkow Azow 5 96$ Polen. Schatkistobligatiën. 4 81$ Aand. Warschau-Bromberg. 4 f 64$ dito dito Weenen. .5 Oostenr. Oblig.metal.inzilv.Jan./Juli. 5 pet. 65^ dito dito April/Oct. 5 dito in papier Mei/Nov. 5 60f$ dito dito Febr./Aug. 5 60$

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 3