N°. 2. Maandag 3 Januari. 119e Jaargang. 1876. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, Prijs per 3/m, franco 5,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Gent per regel, Geboorte- Trouw- Doodberichten enz.van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Middelburg, 1 Januari, Het Oude en het Nieuwe Jaar. FEUILLET03ST. Eene Amerikaansche gelukzoekster in Rusland. 2. SUDDELBURGSC i. Had de Genestet niet voorgoed ieder Neder lander bang gemaakt om te spreken van tijden van overgang"die steeds in de wereldgeschiedenis elkander opvolgen, maar niet verkiezen „over te gaan"wij zouden geneigd zijn het jaar, dat achter ons ligt, zulk een tijdperkhet oogenblik waarop wij ons bevinden zulk een tijdstip te noemen. Of eindigt niet voor Frankrijkdie groote, pas zoo diep vernederdemaar nog in haar ongeluk bewonderenswaardige natiehet jaar 1875 met een groot vraagteeken De maand Februari schonk het land zijn als wij goed tellen, zestiende staatsregeling in minder dan eene eeuw. De republiek heet gevestigd. Zoo goed gevestigddat voor een paar dagen haar eerste bewindsmande heer Buffet in de volle nationale vergaderingvoor de eerste maal in zijn leven zich verwaardigde van den „president der republiek" te gewagen, wat als een stap van toenadering tot de repu blikeinen beschouwd wordt! Zoo gevestigd, dat éen van de laatste daden der stervende souvereine vergadering geweest is het wapen van den staat van beleg in handen der regee ring te laten, voor het geval dat de groote stedenParijsLyon Marseille zich wat al te republikeinsch mochten aanstellen! Zoo gevestigd dat een prins van het laatst geval len koningshuis, de hertog van Joinville, aan de kiezers in Haute-Marne schrijft: „Toen wij de hoogste waardigheid in den staat opdroegen aan het geëerbiedigd hoofd van het groote krijgslieden-gezinwaarin ieder onzer een zoon of een bloedverwant telthebben wij in werkelijkheid het tijdelijk staatsgezag, dat wij in het leven riepentoevertrouwd aan de vaderlandsliefde des legerswelks invloed grooter wordt naarmate zwaarder rampen ons drukken. Onbewogen door het rumoer der {liet Fransch van verre gevolgd). HOOFDSTUK II. MIJN EERSTE DAG TE ST. PETERSBURG. DE ZILVEREN.OUDERDOM. Den volgenden morgen behoefde men mij geen tweemaal te roepenen te 8 uren waren wij op weg. Nu was ik dan waarlijk in Rusland! Het algemeene voorkomen van het land beviel mij i het wekte geene sombere gewaarwordingen bij mij opdie eindelooze sneeuwvelden waar men geen enkelen boom en slechts nu en dan eene houten hut zagmaakte mijne levendigste belang stelling gaande. Aan het eerste station zag ik een twintigtal boeren, allen in schapenvachten gehuld, met lang haar dat van vet glom, zoodat ik mij afvroeg of zij niet, in plaats van hunne smeerkaarsen op te etenzooals hun wordt nage geven er eenige gesmolten haddenom zich op die wijze te pommadecren. staatkunde, blijft het leger alleen, te midden onzer verdeeldheidhet plechtanker van Frailkrijk's behoud. Onder de aanvoering van onzen hoogsten krijgsbevelhebber, was aan het leger de bestemming opgedragen om door zijne eenheid de rots te wezenwaarop de golven der partijzucht zouden breken". Alzooeen ministeriedat telkens als het de republiek noemter de woorden met permissie" in stilte bijvoegt, de staat van beleg, sedert vijf jaren over een groot gedeelte des lands heerschend, voor de groote steden blij vend verklaardeen maarschalk aan het hoofd der regeeringmet het leger als waarborg voor de rust, et puisvive la république! Wij weten wel dat de hertog van Joinville Frankrijk niet is; maar eene andere vraag is het of een leger, dat zoo telkens zich aange roepen ziet als het eenige heil van zijn vader land en dat zijn aanvoerder van alle zijden hoort verheerlijken als den eenigen man, in staat om Frankrijk van het keizerrijk of de commune vrij te houden, niet in verzoeking komen kan om zijne rol in ernst op te vatten en, als de pretoriancn in het oude Rome, nu een Mac-Mahonstraks een Aumaleeenmaal, wie weet? een derden Bonaparte op den troon te heffen? Wie zal bij machte zijn dien stroom tegen te houdenwanneer de hartstocht der weerwraakdie nog altijd tegenover Duit land ongelescht is en door mannen van gezond verstand en betrekkelijke kalmte met overleg tot een storm wordt aangeblazen, hem eens mocht opzweepen en zijne golven jagen tegen de broze wallen van het pas opgerichte ge- meenebest? Men veroorlove ons dus, vooralsnog geen onbepaald vertrouwen te stellen in de toekomst der Fransche republiekook al zendt de stem bus ter nationale vergaderingdie den 8en Maart in het oude paleis van Bodewijk XIV te Ver sailles (Parijs is nog altijd te „republikeinsch" zal bijeenkomen, mannen van goeden wil en bezadigdheid, bereid om de staatsregeling van 25 Februari te handhaven; ook al heeft men bereids in de 75 voor hun leven gekozen sena toren door een goocheltoer van parlementaire taktiekeen overgroote meerderheid van con- stitutioneelgezinden weten te brengen. Is de (1) Men leze, onder tallooze andere voorbeelden, l'Edu- cation d'un Féodal," van Erekmann-Chatrian, Revue d. d. Mondes van 1 November jl. Met eten, drinken, praten, slapen en het beschou- wen dier sneeuwwoestijnen gaat een dag snel voorbij, en de nacht verloopt nog vlugger, wanneer menzooals ikin een spoortrein slapen kan. Te 10 uren waren wij te St. Petersburg. Wij geeuwen eenszoeken onze pakjes bij elkander, rekken de beenen uit en trachten zoo goed moge lijk buiten den wagen te komen. Wij zien alom niets dan ijs en sneeuw onder eene granwelucht, een en ander vergezeld van den snijdendsten wind dien men zich kan voorstellen. Ik riep een commissionair van het Hte 1 de France aan en verzocht hem een rijtuig te zoeken; hij bezorgde er mij dan ook eendat zeker nog uit den tijd van Catharina de Groote dagteekende. Wij stappen er in en gaan op weg naar het loge ment het rijtuig kruipt als een slak voortwij laten den blik door de breede straten bij het station gaan en zien eene groote ledige ruimte een houten huiseen kollossaal steenen gebouw nu en dan kerkenwederom ledige plekken een vergulde koepel en twee blauwe koepels met sterrengelijk die welke bij mijne aankomst mij zoo nieuwsgierig had gemaakt. Eindelijk stappen wij aan hetHöteldeFrance af. Men leidt mij een comfortabel vertrek binnen waar een vroolijk vuur ons opbeurt en verwarmt.' Ofschoon het nog pas op den middag is moeten wij licht ontstekenwant in dit seizoen is het bijna altijd donker. Een uitstekend bad frischt mij heel en al op en ik ontbijt met een gezegenden eetlust. Ik vind hier het beste brood, dat ik nog zware druk van den staat van beleg eenmaal weggenomen, heeft de drukpers eens haar vrijfïéfïf herkregen f zit *de ee; ste door het vrije algemeen stemrecht gekozen volksvertegenwoor diging, niet te Versailles, maar in de hoofd stad waar zij te huis behoort, is het hoofd der republiek niet meer een man des zwaards, met dictatoriale macht bekleed, maar een op normale wijze gekozen staatsdienaar, is einde lijk het geduchte jaar 1880, dat der aftreding van Mac-Mahon en tevens dat waarinvolgens de tegenwoordige grondwet, de „herziening" der staatsregeling ter sprake gebracht zal wor den, voorbij, dan eerst zal aan Frankrijk de vraag gedaan kunnen wordendie onze Sta ring tot Parijs richtte, toen het in 1815 den vervallen verklaarden en teruggekeerden Napo leon andermaal als keizer gehuldigd had: "Uw moed, eens blind misbruikt, herleefde hij Tot steunsel der verjongde maatschappij?" Alvorens van Frankrijk af te stappeneen woord ter nagedachtenis van de nu werkelijk, na zoo langen doodstrijd, overledene nationale vergadering. Men heeft dien 750 mannen veel verweten en werkelijk zijn zij in vele opzichten te kort geschoten, Bijeengekomen na den val van een souvereinen op het oogenblik dat het woord republiek zich scheen op te lossen in moord en brandstichting, hebben zij groote moeite gehad om het eens te worden over de keus, welke hun tusschen die beiden opgelegd scheen. Van daar eene partijzucht, die hen vaak machteloosbelachelijk en daarmede, gelijk in Frankrijk regel is, veracht maakte. Veel zal hun echter door de onpartijdige nakomelingschap vergeven worden, want zij hebben hun land veel lief gehad. Waar vader landsliefde offers vergde was in hun midden altijd eene voldoende meerderheid te vinden. Zoo was het, toen de harde Parijsche vrede bekrachtigd moest wordenzoo was het, ondanks velerlei verschil van meening, bij iedere druk kende belasting die aan het volk, op gevaar af van het uit te mergelen, moest opgelegd wordenzoo was het ten slotte, toen langer dralen in het vaststellen van den regeerings- vorm het aanzien en de veiligheid des lands in gevaar 'dreigde te brengen. Hun grootste misdrijf is geweest hunne ondankbaarheid tegen over Thiers. Doch erkend moet worden dat indien deze vurige en handige redenaar, deze bekwame minister en onderhandelaar, de uitver- ooit geproefd heb. Het Russische brood heeft nergens zijn gelijke sedert den tijd van Peter den Groote, die de bepaling maakte dat de apothekers en de bakkers 'altijd Duitschers moesten zijn, waarschijnlijk omdat hij zijne landgenooten noch op het punt der veiligheid noch op dat der zinde lijkheid vertrouwde. Na eenige brieven geschreven te hebben, onder anderen aan Gaen aan Nadie ik door een commissionair liet bezorgen, begaf ik mij te bed. Het was 5 uren in den namiddag toen ik ont waakte. Nahad mij een zeer vriendelijk antwoord gezonden, waarin hij meldde dat hij mij des avonds te 12 uren zoï komen afhalen en mij op het hart drukte te zorgen dat ik er recht lief uitzag. Josephine, zooals mijne kamenier heet, trok een zoo wanhopig gezicht, dat ik er om moest lachen mijne petste japonnen en mooiste chignons lagen namelijk in den koffer dien ik verloren had. Wat komt er dat op aan! riep ik uit. Wij zullen roeien met de riemen die wij hebben. Wij vinden nog een zwart zijden kleed, een rosé vestje zonder mouwen, maar helaas! geen chignons, geen lokken! De gedachten aan het souper waarop ik genoo- digd was maakte het mij onmogelijk iets te eten, en toen ik mijn toilet gereed haddacht ik dat het nimmer 12 uren zou worden en ik Na nimmer zou zien komen. Doch daar alles op zijn koren man geweest is om Frankrijk uit den afgrond te beuren, waarin het na den oorlog van 1870 gestort was, hij voor de meer lijd zame en onschendbare waardigheid van president eener republiek de meest geschikte persoon niet was. Zooals de Fransche nationale vergadering geweest is, mag zij ten minste ten voorbeeld gesteld worden aan de aanstaande Spaansche Cortes, wiev verkiezing op den 20™ Januari en wier bijeenkomst op den 15en Februari is vastgesteld. De taak dezer vergadering is zeker gemakkelijker dan die harer Fransche zuster geweest is. Het Carlisme maakt in het Noorden des lands zijn laatste stuiptrekkingen. Een goed beleid der Spaansche generaals en (wat in hun land moeilijker te vinden is) de fondsen, voor het voeren van den oorlog be- noodigd, kunnen aan den opstand weldra een einde maken. De jonge koningwien het aan doorzicht niet schijnt te ontbreken en die al thans in de keuze zijner raadgevers niet onge lukkig is, verlangt waarschijnlijk niets liever dan tot eene normale staatsregeling te geraken. Zijne ministers beloven eene onzijdigheid tegen over de verkiezingen te zullen bewaren, welke de aanstaande Cortes tot een parlement kan maken, zoo getrouw de uitdrukking van den geest des volks, als in Spanje nog nimmer het geval is geweest. Bij zulke gegevens schijnt voor eene wetgevende vergadering slechts ware vaderlandsliefde noodigom het over de grond slagen voor de nieuwe orde van zaken eens te worden, zoodat dan, hopen wij, spoedig, weder met Staring, doch niet ironisch zooals deze in 1825gezegd zal kunnen worden laat waaien de vlaggen van toren en plecht! Het duister in Spanje begint al te klaren. De kans daarop is zooveel te grooter, dewijl nu wel niet gebeuren zal wat de dichter van den Wildenborch verder volgen liet: De galg te Madrid zal den wrok doen bedaren En de Heilige Kas weer den Spaarpot bewaren! De gemeenteraad van Vlissingen zal a. Maan dag, des namiddags te 1 uur, eene openbare zitting houden, waarin o. a. de volgende onder werpen zullen behandeld worden; reclamatiën tegen den hoofdelijken omslag; onderzoek geloofsbrieven van den heer C. Mortier; vervulling vacatures tijd komt, voor den geen die geduld oefent, ver scheen ook hij eindelijk en plaatste mij in eene kleine troika (slede). De weg, dien wij hadden af te leggenwas niet lang, want de Groene Restauratie, waar wij zijn moesten, ligt aan den anderen kant van de Moika. Nainformeerde zorgvuldig of ik op mijn gemak zat, maar vooral of ik bevallig ge kleed was, want hij wilde gaarne, zeide hij, dat ik mij zoo schoon en betooverend mogelijk aan de gasten zou voordoen. Ik voelde mij zenuwachtig en verlegen, zooals altijd wanneer ik weet dat ik in gezelschap van vreemden zal komen. Wij stegen snel de trappen op en bevonden ons, eer ik bijna tijd had weder adem te scheppen, in eene kleine blauwe zaal. Het gegons van ver scheidene stemmen trot mijn oor en een oogenblik later stond ik, onthutst en verblind, in een zwart en geel behangen salonwaar mij aan alle zijden wapenen tegenflikkerden, wier gekletter overal weerkaatste: ridderorden, sabels, knoopen, epau letten, nestels, dit alles draaide in eene verwarde massa voor mijn oog, alsof de nachtmerrie mij benauwde. Ik hoorde, dat ik werd voorgesteld aan graven, baronnenprinsen. Werktuigelijk gaf ik antwoord en eerst na een glas vodka gedronken (de vodka is eene soort van maïs-brandewijn) en Zakoeski gegeten te hebben (onder zakoeski verstaat men eene soort van gebak dat de Russen altijd ge-

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 1