ER ras DT. F 309. MIDDELBURGSCHE Donderdag 1875- COUR AM'T. 30 December. lAMELÜ V Het formaat dezer courant wordt den len Januari 1876 ongeveer de helft vergroot, zonder verhooging van den abonnements prijs. Behalve de thans daarin voorkomende rubrieken zal voortaan in de courant wor den opgenomen een doorloopend feuilleton, bestaande uit boeiende romans en andere verhalen. Zij die zich voor het volgende kwartaal op de Middelburgsche courant abonneeren, ontvangen de nog dit jaar verschijnende nommers gratis. Middelburg 29 December. 'e t. nren, Zaal o voor gas- manden. ismarkt. landsche Gortstraat. li begunsti- AIJ, rlissingen. ;dijverig IPOTHOU- de getuig- ■nde waar- irten* strekken, dresseeren ter A. B. den heer q de zorg Mevrouw Ie Malines, ld. was in Iruh is ILANTS, Itgever. DAM. ,m: u. 30 30 9.40 10.4" 10.15 10.25 7.30 8.32 8.51 9.20 IX" 8.50 9.12 9.30 rzir.r.C. li Ir ru rro r.' ov et r-sMt 'l tb a: 31 Jad .T V asv s: Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2" Paasch- eH Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is 'f 3.50. De heer m'. N. H. van Nes van Meerkerk, advocaat-generaal bij het provinciaal gerechtshof in Zeelandis benoemd tot raadsheer bij het gerechtshof te Leeuwarden. Bij de jongste discussie in de tweede kamer naar aanleiding der begrooting van do kolonie Surinamo, berden door den heer Oldenhuis Gratama in eene uit voerige rede de plichten uiteengezet, die op Nederland tegenover deze zoo lang verwaarloosde kolonie rusten. Van Suriname, zeide hij, is veelte maken. Bovendien heeft Nederland aan de kolonie groote verplichtingen Suriname heeft in vroeger jaren veel voor Nederland afgeworpen, gelijk de huizen op de Heeren- en Kei zersgrachten te Amsterdam kunnen getuigen. „Bovendienzoo ging hij voortSuriname is de kolonie der Zeeuwen, en was vroeger in Zeeland zoo populair dat men zeidedat geen Zeeuwsch jong man een Zeeuwsch meisje Ron krijgenof hij moest eerst Suriname hebben bezochtvolgens dit oude rijmpje: Gij waerde vrint begeert mijn dogter tot u zoete lief Ik zal haer wel seecker geven tot u gerief; Maer toon mij eerst dat gij besit als man goeden moet, En dat ghij voeraf de rijs naer Surinaeme doet, Zoo als van outs ieder opregt Zeeuws joncman past, Dien eene Zeenwsche maeghtdoor haer schoonheid heeft verrast. Naar aanleiding van dit rijmpje zeide de minister van koloniën later, dat hij het betreurde dat de heer Gra tama zelf niet gedaan bad wat in den vierden versre gel van den Zeeuwschen „joncman" gezegd wordt, namelijk eene „rijs naar Surinaeme." Dan toch zou de afgevaardigde met nog meer ervaring kunnen spie ken. In vele zijner beschouwingen was de minister het echter met hem eens, doch hij wilde alleen meer aan de krachtsinspanning der belanghebbenden zeiven overlaten. In een hoofdartikel van de Zierikzeesehe courant wordt een terugblik geworpen op het nu bijna afgeloo- pen jaar en daarbij de slotsom opgemaakt dat de ge meente Zierikzee en haar omtrek gedurende dit jaar over het algemeen in een toestand van achteruitgang verkeerd heeft. In vele takken van nijverheid is weinig omgegaan; vele woningen staan ledig, een niet onbeduidend aantal inwoners zijn naar elders vertrok ken om werk te zoeken. De oorzaken van dezen achteruitgang zoekt de Z. Ct. in de eerste plaats in de ontzettende verliezen, die het geheele nationaal vermogen geleden heeft ten gevolge van roekelooze en verderfelijke speculatiën. Die schok hoopt zij echter dat, al is -took langzaam, weder te boven gekomen zal worden. Van ernstiger aard komt een andere reden van verval haar voor. „Kort uitgedruktzegt zijmeenen we dat zij ligt in ons meer en meer toenemend isolement. Meer en jmeer wordt het een onwederlegbaar feit, dat de ondernemingsgeest't industrieel en commercieel leven, zich gaan scharen langs de nieuweresnellere wegen van gemeenschap en verkeer en dat daarentegen leven en ambitie zich terugtrekken uit de misdeelde uithoeken des lands om daar alleen zooveel leven over te laten, als door de weinige en op den duur onvoldoende plaat selijke bronnen van welvaart kan worden gevoed en onderhouden. „Het ishelaasniet te loochenen dat we in de laat ste jaren hier in Zeeland 's noordelijk deel nog meer uitgesloten zijn van 't algemeen verkeer dan we 't reeds waren. Dit geeft met reden plaats aan de vrees dat we van lieverlede zullen afzakken tot den rang van een plaatsje, dat zoowat drijvende mag blijven als marktplaatsje voor een betrekkelijk kleine landbou wende streek, maar dat eigen ziel en eigen bloed zal derven." In de Nieuwe Rotterdamsche courant van Maandag leest' men, dat, ingevolge hét besluit van 5 December 11. (Staatsblad n°. 238), zullen worden benoemd 24 con troleurs van bet kadaster In de volgende hoofdplaatsen Maastricht, 's Gravenhage, Botterdam, Leeuwarden, Groningen, 's Hertogenbosch, Assen, Arnhem, Alkmaar, Middelburg, Nijmegen, Utrecht, Dordrecht, Breda, ZutfenAmsterdam, Eindhoven, Deventer, Almelo, Winschoten, Heefenveen, Haarlem, Zwolle en Zierikzee. Indien het bericht juist is, ziet men daaspit tevens welke arrondissements-reehtbanken zullen worden opge heven. f -j. In artt. 1 en 3 toch van gemeld koninklijk besluit, dat met 1 April 1876 in werking treedtwordt bepaald: „In de hoofdplaats van elk rechterlijk arrondissement is bij het kantoor van bewaring der hypotheken een kantoor van het kadaster gevestigd, f „Het kantoor van het kadaster wordt beheerd door een controleur van het kadaster. Zoovele kantoren van het kadaster dus, zoovele ar rondissementen en zoovele arrondissements-rechtbanken. Van onze tegenwoordige 34 arrondissementen en recht banken zullen er dus 10 worden opgeheven, te weten die van Tiel, Leiden, Gorinchern, Brielle, Hoorn, Goes, Amersfoort, Sneek, Appingedam en Roermond. ArnhCt.) Bij de installatie van den nieuw benoemden rechter in de arrondissements-reehtbank alhierden heer mr. E. P. Schorer, welke heden plaats had in het bij zijn van onderscheidene belangstellendenwerd zoowel door den officier van justitie mr. Swaters van Schaumburg als door den president jhCTn'. van Rei gersberg Versluys hulde gebracht aan de onkreukbare eerlijkheid, de nauwgezette en ijverige plichtsbetrach ting en de humaniteit van m'. P- Hofstede van Son, die zicb om redenen van gezondheid genoopt heeft gezien tot het nederleggen zijner betrekking als rechter, welke hij sedert 1861 heeft bekleedna acht jaren als substituut-officier van justitie bij de rechtbank werkzaam te zijn geweest. Evenzeer gaven beide genoemde sprekers namens parket en rechtbank den heer Schorer de verzekering, dat hij als nieuw benoemd rechter bij dit college, een college bem reeds vroeger bij ervaring bekend, in 1860 en 1861 als beëadigd klerk ter griffie, in 1866 als substituut-griffieralleszins welkom is. Do heer van Son werd hem tot voorbeeld gesteld in de over tuiging dat hij dit zal willen en kunnen volgen. Die over tuiging berust op vroegere ervaring en ook op de werk zaamheden van den heer Schorer in de laatste negen jaren als substituut-griffier bij het provinciaalgerechts hof in Zeeland, dat helaas weldra tot de geschiedenis zal behooren. Helaas! zeide de voorzitterwant al zijn we overtuigd van het nut der aangenomen wetvooral ais voorbereiding voor andere zeer belangrijke verbe teringen ten aanzien der rechterlijke maoht, toch is het niet te ontkennen dat de opheffing van het hof voor dit gewest en voor deze stad een zeer groot verlies is. De gegeven verzekering van goed vertreuwen en welwillende gezindheid werd wederkeerig door den heer Schorer met dezelfde verzekering beantwoord, onder bijvoeging dat die verzekering niet, zooals som migen het willen doen voorkomenals een bloote klank moet worden beschouwd, maar als eene welgemeende betuigingdie althans zeker waarde heeft voor hem die welwillendheid en vriendschap weet te waardeeren Hij beval zich dan ook nu bij de rechtbankbij het parket, bij de griffie en bij de balie in aller vriend schappelijke medewerking aan. De heer mr. W. A. van Hoekwaarnemend deken, beantwoordde namens de advocaten en procureurs de door den heer Schorer tot hen gerichte woorden. Hij wenschte hem, die de balie kent evenals de balie hem kent en, wat meer zegt, waardeert, geluk met zijne nieuwe betrekking', in de hoop dat hij daarin steeds zal mogen vinden wat hij zich voorgesteld heeft. Het kantoor van aanneming voor de marine te Viissingen is verplaatst van de voormalige marinewerf naar de Paardenstraat aldaar. De eerste kamer der staten-generaal zal morgen de hoofdstukken I (huis des konings) en VIIA (Natio nale schuld) der staatsbegrootingbenevens eenige kleine wetsontwerpen behandelen. De Staats-eourant van heden bevat het koninklijk besluit van den 12en December jl., houdende Vaststel ling van een reglement voor het beheer van het entrepotdok te Amsterdam. De hoofdredacteur der Amsterdamsche courant, de heer A. J. de Buil, treedt met 1 Januari op zijn verzoek als zoodanig af, na die betrekking gedurende 22 jaren vervuld te hebben, en wordt vervangen door den heer F. C. de Brieder. Benoemingen en besluiten ridderorden. Vergunning verleend aan F. Botgor- schek, te 's Gravenhage, tot het aannemen en dragen der versierselen van het Gouden kruis van verdienste met de kroonhem door Z. M. den keizer van Oosten- rijk-Hongarije geschonken. rechterlijke macht. Benoemd tot president der arron dissements-reehtbank te 's Hertogenbosch mr. W. D, Bosch Hz., thans kantonrechter aldaar. ministerieele departementen. Bevorderd met ingang van 1 Januari a.bij het departement van marine tot hoofdcommiesde commies J. A. Beek en tot commies de adjunct-commiezen A. L. C. Fnrnée en E. V. F. Ahn. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en acoijnsen te Zuidlaren c. a., G. D. Co ninck Westenberg, thaus ontvanger der directe be lastingen in- en uitgaande reehten en accijnsen te Bourtange. leger. Verlengd met zes maanden de tijd van duur der detacheering van den len luitenant T. J. W. Buys, van het wapen der infanterie, die bij besluit van den 23en Mei jl., voor den tijd van twee jaren werd gedetacheerd bij het leger in Neerlandsch-Indië Gehomologeerd art. 1 van het besluit van den gou verneur-generaal in Neerlandsch-Indiëvan den 13en October jl., waarbijbehoudens nadere goedkeuring, aan genoemden luitenant werd vergund om voorloopig en in afwachting van die goedkeuring gedetacheerd te blijven bij het Indische leger. Op nonactiviteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschiktde 2e luitenant A. M. de Bruijn van het le. regiment vesting-artillerie. Onderwijs. Het Haagsche Dagblad verneemt dat van regeerings- wege de elf inspecteurs van het lager onderwijs tegen 20 Januari a.tot een vergadering te 's Hage zijn opgeroepenom te beraadslagen over de rijks-

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 1