f MIDDELBURGSCHE COURANT BIJVOEGSEL Middelburg 27 December. -van de van Dinsdag 28 December 1875. N° 307. De minister van binnenlandsche zaken maakt bekend dat aan de kamers van koophandel en fabrieken te AmsterdamRotterdamArnhemUtrechtDor drecht Gorinchem's HertogenboschGroningen en Middelburg verzonden is een exemplaar van het Statis tisch Jaarbericht der Centrale eommissie voor de Rijn vaart, over 1874. Blijkens de 55e lijst van deelnemers aan het anti dienstvervangingbond (dienstplichtbond)opgeno men in het Vaderlandbedraagt het getal leden dier vereeniging thans 5500. De consul der Nederlanden voor de staten Noord-en Zuid-Carolina en Georgia te Charlestonheeft den heer J. de Bruyn Kops te Savannah aangesteld tot vice- consul aldaar voor den staat Georgia. De commissie tot het afnemen van het examen van hen die voor de betrekking van leerling-consul wenschen in aanmerking te komenheeftna afloop van het op den 13™ dezer en volgende dagen gehouden onderzoek, het getuigschrift van bekwaamheid om te worden aan gesteld tot leerling-consul uitgereikt aan den heer H. S. J. Maas te Amsterdam. Blijkens bij het ministerie van binnenlandsche zaken ingekomen ambtsberichten zijn in de maanden Septem ber, October en November in 9 provinciën van ons land gezamenlijk 40 gevallen van dolheid bij honden voorgekomente weten in September 26in October 8 en in November 6. Uit Zeeland en Utrecht zijn geen berichten ingekomen. Het getal gemeenten waar het bevelschrift, bedoeld in art. 3 der wet van 5 Juni 1875 (Staatsblad n° 110) is uitgevaardigd bedroeg in September 80in Octo. ber 36 en in November 16. Alleen in Zeeland zijn die bevelschriften niet uitgevaardigd. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken van 24 December jl. zijn bij den aanleg van staatsspoorwegen benoemdtot adjunct-ingenieur, Th. A. M. Buys, A. Portielje, F. B. 'sJacob en jlm O. J. A. Repelaer; en tot 'chtor 3e H. H. DansdorpE. Thiange c-i J. P. Hengeveld. Staats cour.) De Staats-courant van Zaterdag bevat de wet van 4 dezer, houdende aanwijzing van de middelen en in komsten ter goedmaking van de uitgavenbegrepen in de begrooting van Nederlandsch Indië voor het dienst jaar 1876 (Hoofdstuk II. Middelen en inkomsten in Nederlandsch-Indië). *De Rotterdamsche kamer van koophandel heeft Vrijdag eene belangrijke discussie gevoerd over de belasting-ontwerpen. Er werd een concept adres aan de tweede kamer ter tafel gebracht, waarin de bekende bezwaren tegen de voorgestelde belasting op de tabak nader werden ontwikkeld en voorts werd te kennen gegeven, dat financieele hulp van het rijk om de gemeentenwaar havengelden geheven wordenin staat te stellen deze af te schaffen, in het belang van den handel oneindig wenschelijker zou zijn dan de kleine ontheffingendoor den minisier bij zijne voordracht tot wijziging der tariefwet voorgesteld. Het concept-adres vond echter geen algemeenen bijval, omdat men meende, dat het zich op breeder standpunt had behooren te plaatsen. Men wilde, dat de kamer van koophandel meer in het algemeen hare denkbeel den omtrent belastinghervorming in het adres zou neer leggen en zich niet zou beperken tot de nu ingediende ontwerpen. Men was van oordeeldat de kamers van koophandel er veel toe konden bij dragen om eene al- gemeene beweging tot het hervormen van het belasting stelsel in het leven te roepen. Toen ten slotte de vraag iu stemming werd gebracht, of men al dan niet zich zou bepalen tot de punten, in het concept-adres behandeld, staakten de stemmenen men besloot daarop aan de commissie van redactie nog drie leden toe te voegen en haar op te dragen een adres op breeder grondslagen te ontwerpen. Vooraf echter werd over de voorgestelde tabaksbelasting eenparig een afkeurend oordeel uitgesproken. Uit de discussie verdient nog te worden medegedeeld, dat alle sprekers zich verklaarden voor de afschaffing van belastingen op verbruiksartikelen en hare vervanging door directe belastingen. Men wenschte eene radicale her vorming van het stelsel in het'b-lang van handel en ver keer. Eene belasting op de goederen iu de doode handeen recht van successie in de rechte linie, uitbreiding van de patentbelasting tot alle bedrijven wijziging der personeele belasting en verbetering van het zegelrecht ziedaar wat men in de plaats wilde stellen van de accijnsen. Door een der_ sprekers werd er voorts op gewezen, dat men jaren achtereen heeft geamortiseerd, zonder de gelden, op die wijze aan intrest bespaard, te bezigen tot afschaffing van rechten en accijnsen. Diezelfde spreker herinnerde, dat de suikerbelastiug op twee millioen geraamd was, doch vijf millioen opbrengt. De minister van financiën neemt eenvoudig die meer dere opbrengst aan, en denkt er niet aan om daarte genover belastingen te verminderen. De afschaffing van den vleeschaccijns vond op zich zelf goedkeuring doch niet wanneer een accijns op tabak in de plaats wordt gesteld, omdat men bij deze verschillende accijnsen niet met dezelfde verbruikers' te doen heeft. Een der sprekers bezigde het treffend argument, dat in zijne huishouding jaarlijks meer dan ƒ100 aan den accijns op vleesch wordt betaald, terwijl hij in den accijns op tabak slechts ruim f 3 's jaars betalen zou, ofschoon hij onder de krasse rookers be hoorde. Dit grcote verschil zou natuurlijk ten nadeele komen van hen, die minder of geen vleesch gebruiken, dat is van de minder vermogenden. Benoemingen en bésluiten marine. Op pensioen gesteldop verzoek de kapi tein ter zee A. Schotborgh, ter zake van langdurigen dienst, onder dankbetuiging voor de vele en belangrijke diensten aan den lande bewezen, en onder toekenning van een pensioen van f 1800 's jaars met eene verhoo ging van 975 's jaars wegens verblijf in militairen dienst in 's rijks overzeesche bezittingen en koloniën en tusschen de keerkringenalsmede de inspecteur van administratie P. A. Ie Mahieuten bedrage van ƒ1500 met verhooging van f 1375 's jaars, ter zake van langdurigen dienst, en de luitenants ter zee 2e klasse G. J. Fischer en ,H. van der Sande, ter zake van ongeschiktheid voor den militairen dienst tengevolge van in en door den dienst ontstane lichaamsgebreken voor eerstgenoemde ten bedrage van f 700 met /450 's jaars verhoogingen voor laatstgenoemde ten bedrage van 600 met f 75 's jaays verhooging. Bevorderd tot kapitein ter zeede kapitein-luitenant ter zee A. Rietveld tot kapitein-luitenant ter zeede luitenant ter zee le klasse C. F. T. van Woelderen tot luitenant ter zee lf klassede luitenants ter zee 2e klasse H. L. CadetJ. H. de BruinP. Zegers Veeckens, L. Backer Overbeek; tot inspecteur van administratiede officier van administratie le klasse F. Wolfeontot officier van administratie le klasse de officier van administratie 2e klasse J. P. Faubel tot officier van, administratie 2e klassede officier van administratie 3e klasse F. W. Sprenger; tot officier van administratie 3e klasse, de 'scheepsklerk F. J, Muller; en tot 1™ luitenant-kwartiermeester bij het korp3 mariniersde 23 luitenant-kwartiermeester bi dat korps H. J. Lotsy Onderwijs. Aan het Weekblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen's weste lijk deel wordt het volgende uit Biervliet geschreven „Verleden week had in de openbare school binnen de gemeente, en deze week in die te Nieuwland, door de schoolcommissie de uitreiking plaats van de getuig schriften en boekwerkjes, die, van de gelden der pro vineie, vermeerderd met een bijdrage uit de gemeente kas, aangekocht waren. Van hoe twijfelachtig nut dergelijke uitdeeliugen zijn tot wering van schoolver zuim, blijkt uit de omstandigheid dat vele gemeenten dit jaar geen gebruik meer wilden maken van de gelden, door de provincie verstrekt. „Dit kwam echter de scholieren dezer gemeente zeer ten goede, daar zij, die slechts minder dan tachtig schoolt ij den verzuimden nog eene belooning er langden." Te Westerschelling is tot onderwijzer in de practische zeevaartkunde aan de zeevaartkundige school aldaar benoemd de heer C. Ruige, oud gezagvoerder te Rotterdam. 2e en 3e compagnie van het 2e bataljon van het 3e regiment infanterie van Bergen op Zoom naar Neuzen; het reserve-eseadron en depot van het 3e regiment huzarenvan Leiden naar 's Ha geen verder een der veldescadrons van dat korps van 's Hage naar Bergen op Zoom c. het reserve-escqdron en depot van het 4e regiment huzaren, van Zutfen naar Leiden. Marine en leger. Bij koninklijk besluit van 23 December zijn de vol gende wijzigingen gebracht in het koninklijk besluit van 6 November jl. betreffende de voor het leger tegen Mei aanstaande vastgestelde garnizoensverande ringen 1°. de 3e,en 4e compagnie van het 3e bataljon van het 3" regiment infanteriealsmede het le eseadron van het le regiment huzaren, zullen tegen Meia. niet van garnizoen veranderen 2°. met gemelflen datum worden verplaatst: o. de Clemengde berichten. Naar het Utr. Dbl. verneemt heeft de directie der Ned. Rijnspoorwegmaatschappij een overeenkomst ge sloten met de heeren Copijn, boomkweekers aan de Groenekan bij Utrecht, tot het beplanten van bermen en andere grondstukken langs de spoorweglijn van Gouda naar den Haag. De beplanting zal geschieden met appel en pereboomen, aalbeziënstruiken, populieren en griendhout. Zoo deze proef naar wensch uitvalt, moet het de bedoeling der directie zijn later ook gelijke beplanting langs hare andere lijnen te doen plaats hebben. De nieuw gebouwde kunstzaal in het koninklijk paleis het Loo wordt in de Amsterdamsche courant als volgt beschrevenDe zaal is geheel gebouwd van blank eikenhout, rijk gebeeldhouwd en fraai versierd met zilveren oxydé lijsten en ornementen. Zij heeft de grootte van 7 bij 14 en eene hoogte van 9.25 Ned. el, met eene vestibule van 3 bij 4 en is met de meubelen geheel in den. stijl van Lodewijk XIV geordonneerd, met al den smaak en het talent den bouwmeester Eberson eigen. Boven de kroonlijstin het fond en daartegenover zijn de liemicycles door Joh. Storten beker meesterlijk geschilderd, geplaatst. Zij stellen reünieën voor van Nederland's beroemdste mannen uit de drie jongst verloopen eeuwendaaronder leest men aan de eene zijde het opschriftAnno Domini. Arti et enio 1875, en aan de .andere zijdeGuilielmus III Rex. Inventor fondator, Artium Liberalium. In de kroonlijst zijn, en medaillon, de portretten aangebracht van Mamix van St. Aldegonde, Jacob van Lennep, TollensWilms, Burlage, J. W. Pieneman, N. Pieneman, Ch. Rochussen, Herman ten Kate en L. H. Eberson, afge wisseld door ongeveer honderd gëïncrusteerde namen van onze beroemdste kunstenaars en geleerden. Het plafond is smaakvol in vakken en coupoles verdeeld. Het licht, van beide zijden invallende, doet het fraaie van hef geheel in al zijn bijzonderheden heerlijk uit komen, en een keurige parketvloer verhoogt het eigen - aardig effect. Een nieuw staaltje van- vindingrijkheid bij het smokkelen, dat onze minister van financiën ter harte kan nemen, is te Lyon voorgekomen. Op een wagon geladen met blokken marmer ontdekte men een zoo danig blok, hetwelk was uitgehold en volgestopt met eene hoeveelheid van 1000 kilogrammen tabak. De wagon was van de Zwitsersche grenzen gekomen. De politie te Antwerpen heeft proces-verbaal opgemaakt tegen den pastoor van de St, Willebrords- kerk aldaar wegens het sluiten van een huwelijk, dat voor den ambtenaar van den burgerlijken stand niet was voltrokken. Als een bewijs hoe gevaarlijk het controleeren der kaartjes op spoortreinen, die in gang zijn, is, blijkt weder hieruit, dat tusschen Dinant en Waulzort een meisje van 21 jaren bij het opentrekken van het por tier uit den trein sloeg. Zij werd later bewusteloos en erg gewond gevonden, doch er bestaat hoop haar in 't leven te behouden. De vrees bestaat, dat Thomas, de bewerker van het ongeluk te Bremerhaven, reeds vroeger een dergelijk plan heeft ten uitvoer gebracht en dat wellicht de City of Bostondie in 1870 spoorloos is verdwenen, een offer daarvan is geweest. Uit Ragusa wordt gemeld, dat een zeer rijke en zonderlinge jonge damemej uffrouw Merkusaldaar een muilezel heeft gekochtwaarmede zij naar de Herzegowina is vertrokken. Zij is daar mét militaire eerbewijzen ontvangen. De troepen waren in slagorde opgesteld en presenteerden het geweer. Mejuffrouw Merkus reedschrijlings op haar ezel zittendelangs de gelederen en deelde links en rechts bankbiljetten uit. Na de revue is zij in een hut op een hoop stroo gaan uitrusten. Zij verzekert spoedig met Turkije te zullen klaar komen, waaronder zij niets meer of min der verstaat dan dat zij de Turken uit-Europa za verdrijven. Als men haar de opmerking maaktdat dit niet zoo gemakkelijk zal gaan, antwoordt zij: „Op zijn hoogst zullen er drie maanden meé gemoeid zijn; het zal spoedig zijn geschied. Ik ben een Jeanne d' Areik bezit al hare hoedanigheden." Mejuffrouw Merkus is 30 jaren oudhoewel zij beweert slechts 25 te zijn. Zij heeft een Nederlandsche vlag bij zich, die altijd achter haar op haar ezel ligt. Ie fe- ep ns ïot de an an m. id- e- en ns fit zij en fe rn. >e- ir- en ri- èn ïn re m. tl. i a \s Burgerlijke stand. (Van 1926 December.) Middelburg. Ondertrouwd: G. Krijger, wed'. 26 j.,

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 5