BUITENLAND. De rede van den lieer Bnffet. Algemeen Overzicht. van velen aan de loskade aldaar een geschikt wacht huisje geplaatst is voor hen die van de stoombarge gebruik wenschen te maken. Men zwaait den heer Alberts, concessionaris van den bargedienst, over dezen genomen maatregel allen lof toe. Te Loosduinen is eene tentoonstelling geopend van de voorwerpen, op den landbouw betrekkelijk, die door de flollandsche maatschappij van landbouw naar de wereldtentoonstelling te Philadelphia zullen worden gezonden. Alles is op de netste wijze en met zooveel afwisseling als mogelijk was gerangschikt en het geheel maakt een zeer gunstigen indruk. Het jong van de ijsbeerin in de Rotterdamsche diergaarde is, tot groote droefheid der moeder, gestor ven. Zij heeft den geheelen dag al jammerend in hare kooi naar het diertje loopen zoeken. Woensdag jl. zou de heer Corten, wandelleeraar vanwege de Limburgsche Maatschappij van Landbouw, te Sittard een lezing houden; daar echter maar een viertal personen waren opgekomen, moest de heer Cor ten onverrichter zake huiswaarts keeren. Thermoincterstand. 24 Dec. 's av. 11 u. 48 gr. 25 'smorg. 7u.44gr.'smidd. lu.46gr. 'sav. 11 u. 42 gr. 26 'smorg.7u.43gr.'smidd. 1 u.46gr.'sav. 11 u.46gr. 27 'smorg.7u.45gr.'smidd.lu.45gr.'sav.6u.44gi\ De behandeling van het wetsontwerp op de drukpers en den staat van beleg heeft Zaterdag in de nationale vergadering van Frankrijk in zooverre eene overwinning aan de regeering verschaft, dat het voorstel der commissie om de bepaling tot opheffing van den staat van beleg alleen te behandelen, met 376 tegen 393 stemmen werd verworpennadat het wetsontwerp door de ministers Buffet en Dufaure was verdedigd en door de lieeren Grévy Laboulaye en Louis Blanc bestreden. Algemeen is de sensatie door de rede van den heer Buffet teweeg gebracht. Zelis de meest gematigde republikeinsche organen beschouwen haar als een verkiezings programmaals een strijdleus tegenover de linkerzijdezij bevat niets conciliants maar is slechts een wanhopige poging om de meerderheid van 25 Fe bruari te herstellen. Vooral de woorden van den heer Buffet, waarin hij verklaardedat de maarschalk zich nooit met de radicalen zou vereenigen, hebben kwaad bloed gezet. En wat meldt nu Havas? Dat de maar schalk na de lezing van het zittingsverslag aan den heer Buffet een brief heeft geschreven, waarin hij hem geluk wenscht,,d' avoir si nettement défini les vrais conservateurswaarop de regeering een beroep doet, terwijl hij de hoop uitdrukt dat de meerderheid dei- kiezers deze gevoelens zullen begrijpen en er zich mede vereenigen. 't Is best mogelijk, dat de maarschalk zoo iets geschreven heeft, maar dan toch zeker niet officieel en met hetdoel om het den volke te verkondigen. Dat de hertog van Magenta een dapper soldaat is zal iedereen erkennen, doch het is ook boven allen twijfel verheven, dat hij al zeer weinig begrip van politiek heeft. Militaire en politieke bekwaamheden gaan zelden gepaard. Maar Mac Mahon zalals hoofd der regeering van een land als Frankrijk toch wel zóóveel kennis bezitten van de grondstellingen der constitutioneele en parlementaire staatsinrichting, dat hi.j weet zich boven alle partijen te moeten plaatsen, en althans qualitate qua zich noch voor noch tegen de eene of andere te moeten uitlaten. Heeft hij zich wer kelijk in dat opzicht vergrepen dan heeft de rede van den heer Buffet een dubbel betreurenswaardig gevolg gehad. Over het algemeen hebben de Kerstdagen een stilte op pollitiek gebied veroorzaakt. Zonderlinge loop der wereldgeschiedenis! Terwijl de westelijke natiën her innering vieren van de eerste verkondiging van „het vrede op aardein het oosten, overwegen hare vor sten en regenten hoe het best den vrede in het oosten te waarborgen. De nota bevattende het ontwerp tot pacificatie van de Herzegowina moet thans naar Parijs, Londen en Rome zijn verzonden en in de politieke kringen te Berlijn hoopt men zeer, dat vooral Engeland er zich mede zal vcrcenigen, om van de Porte de waarborgen te eischen, die er in worden voorgesteld. Engeland zegt men, zou een groote verantwoordelijk heid op zich laden indien het weigerde, omdat het daardoor den sultan zou aanmoedigen in zijn tegen stand tegen de wenschen der mogendheden. Men vleit zich echter wel met de sympathie van Engeland om dat het ook heeft deelgenomen aan de internationale commissie van de consuls. De berichten uit Malakka geven recht tot de onder stelling, dat de Engelschen den oorlog tegen de Maleiers weldra gelukkig ten einde zullen hebben gebracht. Volgens een rapport van generaal Colborne heeft hij Kinta zonder verlies te hebben geleden ingenomen, terwijl de inlandscheh oofden Ismaël en Mohareigle Lela naar Palane zijn gevlucht. De laatste boodschap van president Grant tot het parlement der Vereenigde staten gericht is in Spanje niet onopgemerkt gebleven. Tegenover de dreigende zinspelingen met betrekking tot Cuba schijnen de Spanjaarden een krachtige houding te willen aannemen. De Epoca althans verklaart, dat Spanje vast besloten is Cuba tot iederen prijs te behouden zelfs indien de opstandelingen over nog meer krachten konden be schikken en op de bescherming van eenige mogend heid mochten kunnen rekenen. Cuba zegt genoemd blad is niet alleen eene kolonie, het is een Spaan- sche provincie. Door haar af te staan zou dus het land niet slechts van eene bezitting worden beroofd, maar in zijn grondgebied worden getroffen. Nadat de Fransehe nationale vergadering Zaterdag het wetsontwerp op de samenstelling der kiesdistricten had aangenomen kwam dat op de drukpers en den staat van beleg in behandeling. Dit gaf den minister van binnen! andsche zaken, den heer Buffet, aan leiding om die verklaringen ten aanzien van de politiek der regeering af te leggen, die reeds zoo lang met zekere spanning werden te gemoet gezien. Zooals men zal opmerken beantwoordde de taal van den vice-president van den ministerraad niet aan de gekoesterde verwachtingen"; zij verraadt geen de min ste toenadering tot de jihrtij die bij de senaatsver kiezingen over de meerderheid besliste, maar een hard nekkig vasthouden aan en steunen op de meerderheid van 25 Februari, die feitelijk niet meer bestaat. De heer Buffet heeft de politique de combat ook thans niet verloocheud. De gehecle zitting was weder een echt staaltje van groote ordeloosheid en vei warring; zelfs de minister van binnenlandsche zaken kon zijn decorum en de parlementaire vormen niet bewaren, maar viel herhaal delijk den rapporteur der constitutioneele commissie, den heer Grévy in de rede. Deze trad in een uit voerige ontwikkeling der wet en zette uiteen wat de commissie had bewogen de bepalingen omtrent de drukpers te scheiden van die betreffende den staat van beleg. Er schijnt te dien aanzien een misverstand tusschen den heer Grévy en den heer Buffet te zijn gerezen. Eerstgenoemde betoogde nl. dat de vice- president van den ministerraad in de commissie had beweerd, dat zij niet het recht had om een ontwerp der regeering te splitsen, dat zij geen initiatief kon nemen. De commissie doet dat ook niet, zeide hij, maar zij stelt slechts aan de nationale vergadering voor het te doen, en zou men ook willen beweren, dat deze daartoe niet het recht zouden hebben? Ik heb zoo iets nooit beweerd, repliceerde de heer Buffet. De nationale vergadering kan wetsontwerpen aannemen, verwerpen, wijzigen, splitsen, maar ik heb gezegd, dat het mij voorkomt, dat de nationale verga dering niet bij de algenieene beraadslagingen maar bij de behandeling der artikelen dit doen moet. Zij kan alle andere artikelen verwerpen en alleen dat op de opheffing van den staat van beleg aannemen, maar zij kan die verandering niet in het wetsontwerp bren gen, vóór de behandeling der artikelen. De vergadering is volkomen bevoegd om de bepalin gen op de drukpers te verwerpen, en alleen die op den staat van beleg aan te nemen, hoewel ik niet hoop, dat zij dit zal doen. Zij is volkomen vrij, en onze houding zal door hare beslissing geene verandering ondergaan. Den 12cn Maart jl., den dag voor de op treding van het tegenwoordige ministerie hebben wij ons programma uiteengezet, een programma, dat door alle leden van het kabinet, zonder eenige uit zondering was aangenomen. En wij hebben het, dank zij de conservatieve meerderheid der kamer, kunnen uitvoeren. Hier onstond een gekibbel zooals men in de nationale vergadering meermalen kan bijwonen. „Welke meer derheid werd linksch geroepen. De heer Buffet: „Men vraagt welke meerderheid?" Stemmen links: „Ja! welke?" De heer Buffet: „Men denkt zeker, dat die meer derheid overwonnen is. Welnu, ik vraag waar dan de overwinnende meerderheid is Stemmen rechts: „Juist, daar komt het op aan; Zeer goed! zeer goed!" Stemmen links Zij is in den senaat De heer Buffet„Ik begrijp de opmerking, maar ik vraag, uit welke elementen bestaat die triomfeerende meerderheid Stemmen rechts: „Juist! Dat is de quaestie! Bravobravo De heer Buffet„Wij hebben ons programma op deze tribune uiteengezet; welk is het programma van die andere meerderheid?" Stemmen links. „Het is de constitutie?" Nadat nog'eenige oogenblikken in dier voege was gekibbeld kon de heer Buffet zijne rede vervolgen en weder tot zijn programma terugiieeren Wij hebben ons, ver volgde hijniet vergenoegd daarin eenige algemeene beginselen te vermelden maar wij hebben verscheidene speciale punten genoemd en ook een wet op de pers- delicten aangekondigdterwijl wij tevens hebben verklaard, dat indien dat wetsontwerp werd aange nomen, wij het wapen hetwelk de regeering thans in den staat van beleg bezit, zouden opgeven. Wat betreft de bewering, dat wij de eene vrijheid voor de andere zouden opofferendaartegen protesteer ik- De aangeboden wet bevat geen enkelen aanslag tegen de vrijheid van de drukpers zij is integendeel een wet die de vrijheid waarborgtdaar zij de gelegenheid zal verschaffen om aanvallen tegen die vrijheid te bestrij den en te onderdrukken. Wat wil toch de wet? Niets anders dan dat mis drijven, die, indien zij langs anderen weg dan dooi de pers zijn begaan, de daders voor de correctioneele rechtbanken zouden brengen, wanneer zij door de pers worden bedreven aan dezelfde rechtspraak zullen worden onderworpenen niet m eer aan een bijzondere rechtspraak. Is dat nu een aanslag tegen de vrijheid Indien deze liberale bepalingen zullen zijn aangeno men, zal de staat van beleg in bijna alle departementen kunnen worden opgeheven, en na de instelling der kamers en de volkomen organisatie der regeering, ook in de drie departementen die thans nog zijn uitgesloten. De regeering zou gaarne den staat van beleg overal hebben willen opheffen maar een ernstig onderzoek der zaak heeft haar de overt uiging verschaft, dat zij de opheffing daarvan te Parijs, te Lyon en te Marseille nog niet ter barer verantwoording kan nementerwijl de wijze waarop zij van dat wapen gebruik maakt voldoende bewijstdat zij het noch als duurzaam, noch als een regelmatig wapen beschouwt Het is waar er heerscht in de drie genoemde steden materieele orde, en de regeering beschikt over vol doende strijdkrachten, om iederen ongeoorloofden aanval krachtig te onderdrukken, maar in de groote centrums zijn de hartstochten op lange na nog niet tot kalmte gekomen. En op het oogenblik, waarin de verkiezings koorts op het punt staat uit te breken, zouden in die groote middelpunten, waar de hartstochten sterker woeden dan elders, opgewekt door de heftige taal der dagbladen en van populaire redemars, die dikwijls voor 3000 of 4000 personen spreken, manifestaties kunnen ontstaan, die wel terstond onderdrukt zouden worden, maar toch een gevaarlijke agitatie in de ge moederen zouden kunnen verwekken, en de staat van beleg is noodig om de kalmte te handhaven. Men heeft beweerd, dat de staat van beleg nadeelig voor de conservatieve politiek zou wezen, omdat hij de gees ten verdooft. Men moet hun vrijheid geven, opdat zij verlicht worden, zegt men. Deze politiek, die het goede wil door het kwade is de onze niet. Wij beschouwen haar als gevaarlijk ja als het sociale gevaar bij uitnemendheid. Dit gevaar bestaat en het vaderland moet het weten, opdat het zich geen illusie make omtrent de kwade kansen waar aan het zich blootstelt door er zich aan over te geven maar niemand kan wenschen, dat het land, hetzij tengevolge van de uitspattingen en de buitensporige handelingen, die de regeering onmachtig zou moeten aanzien, hetzij vernietigd door schrik, zou meenen geen andere toevlucht voor zijn voorspoed en zijn rust te hebben dan door afstand te doen van zijne rechten en zich over te geven aan de dictatuur. Na deze heftige taal, die van de linkerzijde herhaalde protestaties uitlokte, deed de heer Buffet een beroep op alle conservatieve krachten in de aanstaande verkie zingen. De conservatieve unie bestaat zeide hij hoe wel zij onder niemands gezag staat. Yier of vijf regeerin- gc-n hebben elkander in den laatsten tijd in Frankrijk opgevolgd, waaraan bijna alle conservatieven hun steun hebben verleend, en ieder hebben zij dwalingen begaan. Do constitutie van 25 Februari heeft nog niet uitge diend de ondervinding zal moeten leeren of zij het laatste woord der politieke wijsheid is geweest. Maar deze constitutie is wet; met de door haar in het leven geroepen instellingen moeten alle rechten en belangen verdedigd worden. Er is echter iets wat meer dringt dan de constitutie te bespreken, nl. een krachtige conservatieve unie te vormen teneinde een hechten dam op te werpen tegen alle anti-sociale programma'seen uniedie een einde zal maken aan den strijd en over een aaneengesloten meerderheid in de nieuwe kamer zal beschikken. Aan het hoofd der regeering staat een man wiens toe wijding, zelfopoffering, moed, enz. altijd aan de verwach tingen van het land zullen beantwoorden en die nooit een speelbal der partijen en der radicale hartstochten, of noch het lijdelgke werktuig van hunne buitensporigheden zal zijn. Om hem zijn taak mogelijk te maken moet de natie in de beide kamers mannen zenden, die met hem de politieke orde, den vrede in de maatschappij zullen verdedigen. Dat is het programma der regeering. Onnoodig te betoogen, dat deze rede van den heer Buffet een hoogst onaangenamen indruk bij de republi keinen heeft gemaakt en niet zal strekken om de ver houding beter te maken. De heer Laboulaye merkte dan ook terstond opdat zoo het programma van den heer Buffet de conservatieve unie mocht kunnen doen herleven het niet zou strekken om de eenheid van het land te bevorderen. De heer Buffet, zeide hij, geeft ons den maarschalk zonder republiek en zelfs

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2