MIDDELBURGSCHE F 307. Dinsdag 1875. COURANT. 28 December. BIJ DEZE COURANT BEHOORT EEN BIJVOEGSEL. Het formaat dezer courant wordt den l€n Januari 1876 ongeveer de helft vergroot, zonder verhooging van den abonnements- prijs. Behalve de thans daarin voorkomende rubrieken zal voortaan in de courant wor den opgenomen een doorloopend feuilleton, bestaande uit boeiende romans en andere verhalen. Zij die zich voor het volgende kwartaal op de Middelburgsche courant abonneeren, ontvangen de nog dit jaar verschijnende nommers gratis. Middelburg 27 December. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2™ Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per S/m., franco is f 3.SO. Verbazend! D'. Kuyper, die tegenwoordig te 's Gravenhage ver blijf houdt, en de heer GunningpredikaDt te 's Gra- venhagevoeren eene briefwisseling met elkander over de oprichting eener „Christelijke universiteit". Niette genstaande er bij deze zaak zooveel haast schijnt te zijn dat de heer Kuyper zelfs aan zijn stadgenoot schrijfter is periculum in mora wordt de gedachten- wisseling niet slechts schriftelijk gehoudenmaar ge schiedt zij bij open brieven, in de te Amsterdam verschijnende Standaard. In een brief van den heer Kuyper, opgenomen in de Standaard van Vrijdag jl., leest men woordelijk het volgende „Op de griffie der Staten-Generaal liggen pakketten vol verzoekschriften van onze broederenom wel te doen wat de Moensen en Kappeyne's in het belang van hun beginsel raadzaamst achten, en niet te doen, wat tot dusver door alle Antirevolutionairen, die in de kamer dit onderwerp aanroerden als eisch van ons beginsel gesteld was. „Begrijpt ge het ontmoedigende van zulk een toe stand In de Standaard van Woensdag vond men eene klacht dat de heer Messchert van Vollenhoven niet „expresselijk zijn anti revolutionair karakter handhaaft" dat hij zich te kalm „voegt naar de plannen van den liberaal-conservatieven minister"en wordt de heer Saaijmans Vader beschuldigd „nog verder links te zwenken" en „zekere ingenomenheid met de wet van 1857 te laten doorstralen." Als men dergelijke dingen leest, dan wordt het be grijpelijk dat dT. Kuyper, in zijn straks aangehaal- den brief, boven zulk eene krachtsverspilling de voorkeur geeft aan „een heiliglijk werpen van het lot, om de door dat lot aangewezene richting te volgen." En die partijzoo onderling verdeeld dat zij het aan de dobbelsteenen wil overlaten om tusschen de in haar boezem woelende partijschappen uitspraak te doen, die partij belooft in het aanstaande voorjaar de her ziening der schoolwet ter hand te nemen In eene plechtige openbare zitting der arrondisse- ments-rechtbank te Zierikzee van den 24en dezer had de installatie plaats van den nieuw benoemden griffier bij die rechtbankden heer m'. J. H. Keiser, laatst substituut-griffier bij de arrondissements-rechtbank te Brielle. Tot apotheker is na afgelegd examen voor de com missie te Groningen bevorderd de heer L. H. van der Harst, van Middelburg. Aanstaanden Donderdag des namiddags te een uur zal de beëediging en installatie der leden van de nieuwe gerechtshoven in eene plechtige openbare zitting van den hoogen raad plaats hebben. De voordracht voor griffiiï- der staten van Overijsel bestaat uit de heeren: 1° jhr. mr. A. M. C. Sandberg, ontvanger der registratie te Kampen2° jhr. m'. G. de Bosch Kemper, commies ter provinciale griffie te Haar lem, en 3° G. D. Swanenbuyg de Heije, commies ter provinciale griffie te Zwolle. Op de beide afgeloopen Kerstdagen is te Amstérdam de vierde algemeene vergadering gehouden van het Nederlandsch werklieden verbond. Uit de gedane mededeelingen bleek dat het verbond vooruitgaat en thans 6000 leden telt. Met het opge richte bureau van informatie voor werklieden en met het pensioenfonds gaat het echter niet naar wensch. Door het centraal bestuur is een adres aan den minister van oorlog gerichtwaarin aangedrongen wordt op het nemen der noodige voorzorgsmaatregelen door de menschlievendheid gebodenopdat de militaire oefe ningen gedurende het warmste jaargetijdeniet ieder jaar het leven kosten aan onze tegen buitengewone ver moeienissen niet bestande miliciens. Een belangrijke gedachten wisseling had plaats naar aanleiding eener voorgestelde wijziging in de statuten. De Schildersvereeniging te Amsterdam had namelijk voorgesteld art. 4 te doen luiden als volgt: „Het ver bond stelt zich ten doel mede te werken tot bevorde ring en uitbreiding van het neutraal staats- openbaar lager onde w.ij s." Dit voorstel werd namens de Schildersvereeniging in dien geest toegelicht, dat men verlangde het onderwijs te willen maken tot een onderwerp uitsluitend van staatszorg. Het onderwijs behoort strikt neutraal te zijnde nadeelige gevolgen van den invloed die thans zoowel in katholieke als in orthodoxe protests ntsche gemeenten op het onderwijs wordt uitgeoefendwerden door voorbeelden aangetoond. De Schildersvereeniging zou het betreuren indien sommigenwanneer haar voorstel aangenomen werdhet werkliedenverbond verlieten, maar zij meende dat men aan alle weifeling een einde moet maken. Het onderwijs moetwat het ook kosteu mogevan alle secte-begrip vrijgemaakt worden en het verbond behoort zich in dien geest uit te spreken. Het voorstel werd van verschillende zijden bestreden, o. a. door de heeren liommertsHeldt en de Rot. Men herinnerde dat de bijzondere scholen krachtens de wet van 1857 recht van bestaan hebbendat zij niet alle sectescholen zijn en dat de rechtstreeksche bevordering van het neutraal onderwijs meer op den weg lag van de vereeniging voor Volksonderwijs. Het voorstel der Schildersvereeniging werd echter met 24 tegen 20 stemmen aangenomen. Daarna werd gesproken over de middelen om den arbeid voor kinderen beneden 12 jaren geheel af te schaffen. Aan het verbod van arbeid, meende men, moest de leerplicht zich paren, anders worden de kinderen tot leegloopen gedwongen en toch niet door de ouders naar school gezonden. Omgekeerd is echter het verbod van arbeid noodzakelijk, ook bij het bestaan van leer plicht, want met voorbeelden werd aangetoond welk misbruik er gemaakt wordt van kinderen, zelfs die onderwijs genieten. In den grooten stadsschouwburg te Amsterdam werken bij voorbeeld op de balletten kinderen mede van iederen leeftijd, tot dien van vijftien jaren toe, terwijl sommige repetitiën tot 's nachts half- twee duren. Knapen en meisjes maken daarbij gebruik van eene gemeenschappelijke kleedkamer. Welk een slechten invloed dit op de zedelijkheid uitoefent, behoeft niet aangetoond te worden. Men verlangde daarom bij de aanstaande concessie van den schouwburgde aandacht van het Amsterdamsch gemeente oestuur daarop te vestigen. Ook het nadeelige van den veldarbeid werd nogmaals uitvoerig aangetoond. Over den leeftijd tot welken het verbod van arbeid uitgerekt moest worden, liepen de gevoelens uiteen van 12 tot 16 jaren. Ten slotte werd eene verklaring uitgesproken, waarbij het hoofd bestuur gemachtigd werd tot het nemen van alle maatregelendie het verbod van arbeid voor kinderen beneden 12 jaren en den leerplicht tot minstens 14 jarigen leeftijd konden bevorderen. Vervolgens werden de vele gebreken der arbeiders woningen en de middelen om daarin verbetering te brengenbesproken. Gezinnen met acht kinderen wo nen dikwijls op éen kamer. Particuliere krachten zijn onvoldoende om in dat kwaad te voorzien. Daarom werd besloten zich tot de regeering te wenden, om aan deze de voorziening in de behoefte aan goede en ge zonde woningen voor arbeiders aan te bevelen. De vergadering besprak voorts de al of niet wensche- Iijkheid van het vormen eener „weerstandskas"be stemd om onvermijdelijke werkstakingen te steunen. Men bracht het echter niet verder dan tot de opdracht aan het hoofdbestuur om de zaak te onderzoeken en er verslag en voorstel omtrent te doen. Aangenomen werd eene motie, waarbij de oprichting van ambachts scholen aan de gemeentebesturen werd aanbevolen. Ten slotte werd besloten eene oproeping tot alle werk lieden te richten om de denkbeelden van het verbond overal te helpen verspreiden. Die oproeping zal in geheel Nederland door aanplakking bekend worden gemaakt. Onderwijs. Het onderwijzersgezelschap Sneek heeft een adres vsfn dankbetuiging gezonden aan den heer Moens, wegens zijne goed geslaagde pogingen tot verbetering der middelen voor de opleiding van aspirant-onder wijzers. Kerknieuws. De heer E. Janzeix, predikant te Vroomshoop, heeft voor het beroep naar Oostkapelle bedankt. De heer J. v. d. Bergen, eandidaat, heeft bedankt voor het beroep bij de Ned. herv. gemeente te Bath. Koloniën. Den 20en November jl. is op het kerkhof te Batavia het grafgesteente ter eere van wijlen den generaal Kohier onthuld. De gouverneur generaal van Ned. Indië en andere voorname personen en belangstellenden woonden de plechtigheid bij. Volgens de berichten uit Atchin wordt door de Atchineezen nog dagelijks op onze versterkingen ge schoten, hetgeen bij voortduring nieuwe offers aan onze bezetting oplegt. Van den generaal Pel verwacht men weldra doortastende maatregelen. Den 26™ October was van Padang het fraaie stoomschip Salak, dat tusschen die plaats en Atchin als ziekentransportschip dienst doet, met 150 convales centen aan boord vertrokken en raakte door hevige winden op een der Nako-eilanden, ten westen van Nias, op het droge. Te vergeefs bood de Fabius hulp; de Salak was reddeloos verloren. De Fabius bracht de convalescenten naar Atchin, terwijl de bemanning door de Koning Willem III herwaarts is vervoerd. Dit is het tweede groote schip, dat binnen weinige dagen voor de N. I. stoomvaartmaatschappij verloren gaat. Rechtzaken. Het provinciaal gerechtshof in Friesland heeft Don derdag 11. den gewezen burgemeester van Hennaar- deradeel, Y. R., schuldig verklaard aan ruim 200 valsch- heden in authentieke en andere geschriften, en hem te dier zake veroordeeld tot 7 jaren tuchthuisstraf en 380 geldboeten van f 50 en 22 geldboeten van f 25, met bepaling van gevangenisstraf bij wanbetaling, mits voor de gezamenlijke geldboeten den tijd van een jaar niet te boven gaande. Gemengde berichten. Namens eenige ingezetenen van Oost- en West- Souburg wordt ons medegedeeld dat tot groot genoegen >t 3. ij

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 1