BUITENLAND. Algemeen Overzicht. cheilitis, gepensioneerd en vervangen door den heer Lammers van Toornenburg, thans resident van Sama- rang, vroeger resident te Solo (Soerakarta), terwijl tot resident van Samarang is benoemd de heer van der Kaa, thans resident van Madura. Men schrijft aan het Vaderland uit Leiden Onlangs zijn nieuwe plannen voor een universiteit en museum door den minister aan curatoren dezer hoogeschool toegezonden en liggen thans ook voor hh. professoren ter inzage. Algemeen schijnt het oordeel zeer gunstig te zijn; zoowel wat stijl als indeeling betreft, moet dit plan zijn vele voorgangers in de schaduw stellen. Als tegenhanger van het adres der onlangs te Rot terdam vergaderde meelfabrikanten, waarin betoogd werd dat de afschaffing der inkomende rechten op meel in strijd zou zijn met het algemeen belang, vindt men thans in het Nieuws van den Dag een ingezonden stuk, ten bewijze dat hetzelfde algemeen belang die afschaf fing dringend vordert. Dat stuk is onderteekend door het bestuur der Amsterdamsche brood bakkers- vereeniging. Zonderling dat in deze geheele, door de belasting plannen van den heer van der Heim in het leven ge roepene beweging, het algemeen belang telkens andere eischen stelt, naarmate het bijzonder belang der adres santen door de ontwerpen gebaat of benadeeld schijnt te worden! ontvanger der directe belastingen, ten bedrage van f 1603, wegens ouderdom en diensttijd; aan W. H. Muntendam, controleur over de postzegelfabricatie,ten bedrage van ƒ1709, wegens lichaamsgebrek; aan A. Musquetier, visiteur der in- en uitgaande rechten en accijnsen, ten bedrage van f 1300, wegens ouderdom en diensttijd. consulaten. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan A. Ebden als consul der Nederlanden te Port Elisaheth. schutterijen. Benoemd bij de rustende schutterijen in de provincie Zeeland bij het 5e bataljon, tot lcn lui tenant C. F. W. Ammon, thans 2e luitenant; tot 2'n luitenant P. Wauters en J. B. Stevens, beide thans schutter. leger. Gehomologeerd het besluit van den gouver neur-generaal van Nederlandsch Indië van 23 September jl. waarbij, behoudens nadere goedkoering, aan den'l™ luitenant M. G. W. A. Schumann van het wapen der infanterie hier te lande voor den tijd van twee jaren gedetacheerd bij het leger in Nederlandsch Indië, ver gund werd om tot 1 December jl. aldaar gedetacheerd te blijven. Onderwijs. Voor de betrekking van hoofdonderwijzer aan de nieuwe openbare school te Heille hebben zichnaar het Sluisch Weekblad meldt13 Protestantsche solli citanten aangemeld. Of er nog meer deelnemers voor het te houden vergelijkend examen zijnbericht ge noemd blad niet. onder directie van de heeren Albregt c. s. en Le Gras c. s.te hereenigenmaar op het eerste had voor een deel Amsterdam reeds beslag gelegd en alleen aan den ijver van de directie Le Gras dankt men het, dat althans mevr. de Vries voor Rotterdam behouden werd. Met al de bemoeiingen van het Tooneelverbond zou Rotterdam groot gevaar loopen bij het einde van dit speelseizoen zonder tooneelgezelschap te zittenzoo de directie Le Gras er niet was en niet hare maatregelen genomen had. Aan die directie klampt thans ook het Tooneelverbond zich vastofschoon het haar eerst nagenoeg geniëerd had. Is het niet treurigdat eene vereenigingdie inder daad voor de kunst veel goeds kon stichtenweinig meer doet dan de zaken in de war sturen? Gemengde berichten. Iemand te Hulst verzoekt ons, als eene bijzonder heid die het hart van jachtliefhebbers van vreugde zal doen opspringenmede te deelen dat een jager aldaar Woensdag jl. drie gelijktijdig op hem aankomende hazen schoot, en wel met het eerste schot rechts den eenen en met het tweede links de twee andere vier voeters. Blijkens eene advertentie in het Handelsblad zal de beroemde zangeres Christine Nilsson tegen het einde van Januari twee concerten (niet meer) in ons land gevenwaarvan éen te Amsterdam. De andere stad die met het „kwinkeleeren" dezer tweede „Zweedsehe nachtegaal" begunstigd zal wordenis nog niet aan gewezen. Verkooplngen en aanbestedingen. Heden werd aan het gebouw vau het gewestelijk bestuur alhier aanbesteed: het maken van eene beton- fundeering voor een kaaimuur voor eene los- en lading plaats aan het kanaal door Zuid Beveland te Wemel- dinge. Voor dit werk werd het minst ingeschreven door den heer D. Volker, te Dordrecht tot een bedrag van f 4235. Tlicrmomctcrstaaid. 23 Dec. 's av. 11 u. 46 gr. 24 'smorg.7u.44gr.'smidd.lu.48gr.'sav.6u.46gr, Gemeenteraad wan Middelburg. verb etering. In het verslag der zitting van jl. Woensdag, opge nomen in ons bijvoegsel van gisteren, is foutief de heei Tak genoemd als tegenstemmer tegen het voorstel van den voorzitter om de aa giftbiljetten voor den hoofde- lijken omslag voor 1876 op den gewonen, tijd uit te gaan. Niet de heer Tak, maar Je heer Fokker be hoorde met den heer Luteijn tot de tegenstemmers. Het vermoeden is niet ongegrond, dat de houding van den heer Naquet in de laatste zittingen der nati onale vergadering van Frankrijk, het linkereen tram en andere gematigde republikeinen huiverig heeft gemaakt, om aan de arbeidende bevolking van de groote steden wellicht een te belangrijken invloed te verschaffen op den uitslag der aanstaande verkiezingen voor de kamer. Een enkel ongepast of ontijdig woord kan dikwijls veel bederven, en ongetwijfeld heeft de heer Naquet, hoewel waarschijnlijk met de beste bedoe lingen bezield, aan zijne partij en de zaak die bij voorstond vee) meer kwaad dan goed berokkend. Zaken en feiten als hij ter tafel bracht moeten met kalmte en bezadigdheid worden behandeld. De nationale vergadering was gisteren niet te bewe gen, om, overeenkomssig bet voorstel der tegenwoordige constitutioneele commissie, het aantal vertegenwoordigers van Parijs op 25 te stellen, hetwelk met 3ó3 tegen 326 stemmen werd geweigerd. De heer Desjardins wilde toen het voorstel der vorige commissie, om het aantal vertegenwoordigers op 19 te bepalen, in behandeling brengen, doch dit werd verworpen en vervolgeus aan genomen een amendement van den heer Denormandie, om aan ieder arrondissement der hoofdstad éen afge vaardigde toe te kennen, zoodat het aantal thans op 20 is vastgesteld. Verschillende amendementen om hierin nog verandering te brengen door samenvoeging van airondissementen, vonden geen bijval en werden verworpen. Ten aanzien van het departement van de Rhöne werd het voorstel der vorige commissie aan genomen, en daarmede waren de moeilijkste quaesties over de verdeeling der kiesdistricten afgehandeld. Nadat de heer Paris het rapport der commissie voor de ontbinding had aangeboden werd besloten, dat heden de zitting reeds te 1 uur zou aanvangen. Dat de Spaansche regeering een zoo strikte onzijdig heid bij de aanstaande verkiezingen zal in acht nemen is grootendeéls een gevolg van eene conferentie tusschen den president van den ministerraad Conovas del Castillo Onder dagteekening van 18 December jl., n°. 28, 3e afdeeling, is door den minister van binnenlandsche zaken de volgende missive gericht aan de gedeputeerde staten der onderscheidene provinciën: „De inspecteurs voor het geneeskundig staatstoezicht hebben mijne aandacht gevestigd op het feit, dat een aan- tal polderbesturen zich de gezondheid der ingelanden, als geen polderbelang uitmakende, niet aantrekken en dat zelfs de noodige gezondheidsmaatregelen door pol derbesturen dikwijls hardnekkig worden belet. „Wegens den bijzonderen werkkring der waterschaps besturen, ook in onderscheiding van dien der gemeente besturen, zal de onthouding, in de eerste plaats be doeld, wel in de meeste gevallen zijn te rechtvaardigen; anders is het echter met de beweerde hardnekkige tegenwerking van maatregelen, die de bolangen der volksgezondheid waarborgen. „Mocht u hiervan blijken, dan reken ik op uwen invloed, om dien tegenstand te overwinnen en de aan dacht der bedoelde besturen op de eischen van het algemeen welzijn ook in dit opzicht te vestigen, in het vertrouwendat de regeering voortaan van hunne medewerking ten goede overtuigd moge zijn." Door tusschenkomst van den penningmeester der afdeeling te Amsterdam is aan de Maatschappij van weldadigheid door een onbekende een gift van f 6000 geschonken. Ook de maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft eene gelijke gift ontvangen. SSenoemlngen en besluiten ministers. Eervol ontslag verleend op verzoek aan den kolonel H. J. Enderleinals minister van oorlog, onder dankbetuiging voor de als zoodanig aan den lande bewezene dienstenen tot minister van oorlog ad interim benoemd de minister van marine H. F. van Erp Taalman Kip. ridderorden. Bevorderd tot kommandeur der orde van den Nederlandschen leeuw jhr. A. Klerck eervol ontslagen secretaris-generaal bij het departement van marine. rechterlijke macht. Ingetrokken op verzoekde benoeming van nv. A. de Vries tot vice-precident van het gerechtshof te Amsterdam, en als zoodanig benoemd mr. J. F. F. van Valkenburgbenoemd raadsheer in dat gerechtshof, en tot raadsheer in ge noemd hof mr. A. de Vries thans raadsheer in het provinciaal gerechtshof in Noord-Holland, zijnde daarbij tevens bepaald, dat laatstgenoemde iD rang zal volgen op don raadsheer mr. C. D. Asser. ministerieele departementen. Eervol ontslagen op verzoek, als hoofdcommies bij het departement van buitenlandsche zaken de raad van legatie m'. H. A. van Dijk, onder dankbetuiging voor de door hem bewezen diensten en behoudens zijne aanspraak op pensioen. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aanjhr. A. Klerck uit zijne betrekking van secretaris-generaal bij het departement van marinebehoudens aanspraak op pensioen en onder dankbetuiging voor zijne langdurige en gewichtige diensten aan den lande bewezenen benoemd tot secretaris generaal bij het departement van marine de referendaris bij genoemd departemeut L. J. F. Broekhoff. pensioenen. Pensioen verleend aan H. van der Colff, Kerknieuws. Bij de Ned. hervormde gemeente te Axel is beroe pen de heer J. Brummelkamp, predikant te Veenendaal, prov. Utrceht. Marine eu leger. Met ingang van den len Januari aanstaande worden de navolgende officieren geplaatst aan boord van Zr. M". ramtorenschip Prins Hendrik der Nederlanden, alsde luitenants ter zee le klasse C. BijleveldF. J. Zaaleerstgenoemde als le officierde luitenants ter zee 2e klasse P. Zegers Veeckens, W. H. Tromp, J. G. R. van Doorn en S. K. Sybrandide officier van administratie le klasse F. Hora Ademade scheeps klerken W. A. H. Doorman en B. W. C. G. Vries alsmede de 2* luitenant bij het korps mariniers J. M. Rippingteneinde belast te worden met het bevel over het op dien bodem in te schepen detachement mariniers. Voorts wordt de luitenant ter zee 2° klasse D. L. M. E. Keus, dienende op het wachtschip te Hellevoetsluis, met den laatsten dezer op nocactiviteit gesteld en worden de luitenants ter zee 2' klasse J. Fichet en L. R. Koolemans Beyuen met den eersten Januari aanstaande geplaatst respectievelijk aan boord van Zr. M'. wachtschip te Amsterdam en te Hellevoetslnis. Per telegraaf wordt ons gemeld, dat de minister van oorlog ad interim de garnizoens verandering met Mei a. indien zin heeft gewijzigd, dat de 2e en 3e compagnie van het tweede bataljon naar Keuzen zullen gaan. Kunstnfeuws. Uit Rotterdam wordt ons van 23 dezer geschreven Omtrent de bestaande tooneelcrisis werden heden avond in eene algt-meene vergadering van de Rotter- damsche afdeeling van het Tooneelverbond eenige mede- deelingen gedaandie geen gunstigen indruk geven van de bemoeiingen van het verbond. Het bleek toch, dat wel het verbond zich veel moeite gegeven beeft om op den loop van zaken invloed uit te oefenen maar dat de zaken zoo tamelijk haren loop genomen hebben buiten het vei bond om. Plannen zijn er vele gemaakt, maar ze zijn als zeepbellen uiteengespaten zelfs het plan van een pensioenfondswaarvan men zoo groote verwachtingen koesterde, blijft (gelijk de voorzitter mededeelde) voorloopig in portefeuille. Het Tooneel verbond is onder een ongelukkig gesternte geboren en schijnt van den beginne af gedoemd te zijn geweest om aan onhandigheid en onpractischen zin te sterven. Op het initiatief van den heer Schimmelden voor zitter van het hoofdbestuurwas het plan op touw gezet om een tooneelgezelschap op groote schaal te vormen, waarmee men drie tooneeien tegelijk (Amsterdam, Rot terdam en den Haag) zou exploiteeren. Dat plan op zich zelf was uitnemend. Tusschen Amsterdam en Rotterdam werd druk gecorrespondeerdmsar 't einde was dat de heer Schimmel besloot buiten het Tooneel verbond om te gaan en zijn eigen weg te volgen. Nu eerst bereikte hij in zooverre zijn doeldat de maat schappij „het Nederlandsch tooneel" tot stand kwam. Hier zat men middelerwijl ook niet stil. Er werden zeer drukke conferenties en vergaderingen gehouden, maar al die drukte blijkt thans op niets te zijn uitge- oopen. 't Doel was de gezelschappen, respectievelijk

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2