BUITEN LAND. Algemeen Overzicht. Gemengde berichten. De gisteren avond alhier gehouden volksbijeenkomst der Vereeniging Uit het volkvoor het volk werd door 500 personen bijgewoond. Bij de verschillende natuur-, toon- en letterkundige voordrachten heerschte ditmaal eene zeer gewenschte aandacht. Op 22 dezer heeft zich te Zierikzee bij een ezel de kwade droes vertoond. De ezel was bij eene stal- houdster op stal en behoort aan een rondreizend han delaar die zich slechts sedert weinige dagen aldaar bevond. Men schrijft uit Ellewoutsdijk van 21 Dec. aan de Goesche Ct. Heden is alhier het lijk der oude weduwe, die sedert 28 Nov. jl. vermist was, gevonden en wel in den put of de zoogenaamde kom, in het midden van het dorp gelegen. Die put is van de zijde, waarlangs de vrouw haar naasten weg naar huis moest nemen, ongeveer vijf meters lang en slechts een halven meter diep.' Aan de tegenovergestelde zijde is die put door een smal pad nog toegankelijk en daar heel diep. Dat pad kon zij, rechtuit gaande naar haar huis, niet nabij komen, of zij moest het met opzet opzoeken. Bij velen bestaat daarom het vermoeden, dat zij, uit vrees voor armoede, wel een eind aan haar leven kan gemaakt hebben. De put was op dien avond, toen de vrouw vermist is, met een dunne ijskorst bedekt, waarop men niet gaan kon, of het ijs moest breken. Bij het zoeken des anderendaags heeft men daarvan echter niets aan het ijs bemerkt. Opmerkelijk is het, dat juist vier jaar geleden bij denzelfden weduwnaar, waar genoemde vrouw huis houdster was, ook eene meid-huishoudster in de wel, achter het huis, is verdronken. De heer S. van der Ploeg, te Zierikzee zal, als minste inschrijver voor de som vau ƒ43,990, vermoe delijk belast worden met het sloopen der oude en het bouwen der nieuwe hervormde kerk te Nieuwe Niedorp (Noord Holland). Omtrent den brand in het schip Susanna Louise, varende onder directie der Zierikzeesche stoombootmaat schappij, meldt het Vaderland dat de,lading van het vaartuig bestond uit ongebluschte kalk, petroleum, olie en andere goederen. Het schip was Maandag van Rotterdam naar Zierikzee vertrokken. Even voor de haven van Vlaardingen bemerkte men rook en, vreezende in ge noemde haven niet te worden gedu d, is men opgevaren naar de Botlek, ten einde aldaar hulp te erlangen en het schip aan den grond te zetten. Bij hetopenen der luiken ontdekte men brand en heeft men met hulp van schipper Steenbergen, van de tjalk „De onderneming" gered wat te redden was. De brand heeft van 6 uur 's avonds tot twee uur in de nacht geduurd, waarop het schip gezonken is. Slechts een klein gedeelte der lading is gered en geborgen. Te Hekelingen (Zuid Holland) is een departement der Maatschappij tot nut van 't algemeen opgericht. Het gerucht omtrent de verloving van prins Alexander met de dochter van koningin Victoria ver keert nu in het stadium van tegenspraak. „Goed on derrichte" lieden verzekeren dat de vroegere „vertrouw bare inlichtingen" het mis hadden en de prins vooreerst te Algiers alleen aan zijn gezondheid denkt. Zoodra het huwelijksplan weer boven water komt zullen wij het ten genoege onzer lezersweder opvissehen. Aan het Nieuws van den Dag ontleenen wij de volgend plaatselijke berichten uit Amsterdam. De beschermheer der koninklijke liedertafel Kunst en Vriendschap te Amsterdam, m'. C. Fock, heeft aan het bestuur dier vereeniging zijne instemming betuigd met het plan tot het geven van een internationaal concours voor mannen-gezang, en bij die gelegenheid een gouden medaille ter beschikking van 't bestuur gesteld. Het concours zal in 4 afdeelingen gesplitst zijn: 1° Voor Nederlandsche liedertafels die nooit bekroond werden2° voor id. id. die reeds vroeger bekroond zijn, 3° voor buitenlandsche liedertafels en 4° alge- meene wedstrijd voor binnen- en buitenlandsche lieder tafels. In de kajuit van een niet geladen tjalkschip aan het Westerhoofd te Amsterdam liggende, werd Maandag avond te half elf ure brand ontdekt. Spoedig waren eenige schippers en de politie bij de hand om den brand te blusschen. Na afloop daarvan arresteerde laatstgenoemde den schipper, omdat bij onderzoek zware vermoedens rezen dat hij zelf den brand had veroorzaakten wel door zijn met petroleum bevochtigd bed aan te steken. Het vooruitzicht op de assurantie- gelden zoude hem tot die daad hebben gebracht. In de zaak van De Mens, beschuldigd van poging tot doodslag met voorbedachten rade op den huismeester van bet binnen-gasthuis te Amsterdam, werd eergisteren door het hof van Noord-Holland arrest gewezen. De schuld van beschuldigde achtte het hof wettig en over tuigend bewezen, terwijl de door het 0. M. aan het feit gegeven qualificatie juist werd geoordeeld. Aan De Mens werd een 7jarige tuchthuisstraf opgelegd. Eene IJSBEERIN—KRAAMVROUW. Men leest in de N. Rott. Ct. De ijsbeerin in de Rotterd amsche diergaarde heeft gisteren twee jongen geworp en, het eene dood, het andere levend. Deze beer in, sedert 2 October 1864 in de diergaarde, was vroeger algemeen bekend door de onveranderlijke eentonigheid harer bewegingen. Eerst langs den eenen kant voortschommelende, nabij het nachthok zwenkende, langs de andere zijde der kcoi haren loop voortzettende, bij het midden zich schuin omwendende, den linker achter den rechtervoorpoot brengendetwee passen travers eerende en eindelijk, altoos na hetzelfde aantal stappen, hetzelfde plekje van den in de kooi geplaat sten boomstam met den neus wrijvende, zoo en nooit anders heeft zij zich jaren achtereen bewogen. Na eensklaps op een Zondag middag, naar het scheen in een plotselinge booze bui, den boomstam te hebben gebroken en na vervolgens in Juli 1873 een metgezel te hebben gekregen, is daarin eene verandering geko men, en thans ligt zij met alle deftigheid als kraam vrouw haar kleine te koesteren. Die bevalling is voor haar niet de eerste. Reeds verleden jaar in Decembef' had zij een jong ter wereld gebracht, hetwelk echter, hetzij door haar, hetzij door den beer, is opgepeuzeld. Om dit thans zooveel mogelijk te voorkomen, heeft men haar reeds sinds een paar maanden buitengewoon sterk gevoed en den beer door een ijzeren hekwerk van haar gescheiden. Nadat zij nu gisteren ochtend te 7 uren een dood, zeer misvormd jong had gekregen, he twelk door den directeur met twee oppassers met zeer veel moeite is weggenomen, om het als eene anatomische merkwaardigheid te bewaren, is des middags te half een het tweede jong gekomen, een vrij beweeglijk diertje, ter grootte van een jong konijn. Het voedt zich geregeld bij de oude en maakt van tijd tot tijd hetzelfde scherpe geluid als een varken. Het ligt thans op een bed van stroo bij de moeder, die het uiterst zorgvuldig ver pleegt en nu volop bediend wordt met haar lievelings kostje: kippeboutjes met levertraan. Op 't oogenblik staat hare kooi afgesloten door eene omheining, die weggenomen zal worden, zoodra madame geen volstrekte behoefte meer heeft aan de stilte der kraamkamer, maar zich met hare kleine mag vertoonen. Tot nogtoe is het, voor zoove r bekend, behalve hier, nog slechts tweemaal gebeurd dat eene ijsbeerin in eene Europeesche diergaarde jongde. De beide keeren had hot plaats te Londen. De eerste maal is ook aldaar het jong door dp ouders opgegeten; de tweede maal werd het bij een hond gebracht om het te zoogen, doch daar deze het diertje niet wilde aannemen, bracht men het bij een anderdie het kort daarnaboos wordende omdat het wat al te gevoelig krabbelde, heeft doodgebeten. De laatste parlementaire soirée bij prins Bismarck was Zaterdag jl. weder druk bezocht, en de rijkskan selier maakte van dezo gelegenheid gebruik, om zijne ontevredenheid over verschillende aangelegenheden te kennen te geven. Zonder namen te noemen moet hij krachtige uitbranders hebben uitgedeeld. Vooral klaagde hij over de moeilijkheden die hem Goor de natio naal liberale partij bij zijn werk in den weg worden gelegd, en hij moet daarbij in het bijzonder ook den heer Las ker op het oog hebben gehaddie wegens den staat zijner gezondheid, des avonds niet uitgaat en dus niet tegenwoordig was. De toon van den rij kskanselier was echter te opgewekt om voor eenige ernstige moeilijk heden tusschen hem en de nationaal-liberale parlij te vreezen. Naar aanleiding van zijne verkiezing tot senator heeft de bisschop van Orleans, monseigneur Dupanloup, het volgende merkwaardige briefje aan een zijner vrien den gericht: „Waarde vriend! Kunt gij mij geluk wenschen met eene verkiezingdie onder zóo treurige omstandigheden heeft plaats gehad? Wat zal ik, voor zoover mij per soonlijk betreft, er anders van zeggen, dan dat ik thans aan het einde van mijn leven als Daniël in den vurigen oven van Babylon geworpen ben Bid althans God voor mij dat hij mijdaar hij toeliet dat ik bij deze verkiezing bijna de laatstverkozene was, mij kracht sChenke om ten einde toe voor de onomstoote lijke rechten van den heiligen vader, de vrijheid der kerk en het heil der maatschappij te strijden." Het verschijnsel, dat het aantal studenten in de theologie zoo afneemt, doet zich in andere landen niet minder sterk voor dan bij ons. Van de 2143 studenten aan de hoogeschool te Berlijn b, v. wijden slechts 162 zich aan die wetenschap. Eergisteren heeft bij den keizer $an Duitschland een diner plaats gehad waarop de gezanten van Enge- jand, Oostenrijk, Rusland en Turkije met hun gema linnen genoodigd waren. Een schoone gelegenheid om de Turksche quaestie te behandelen Vcrkooplngen en Aanbestedingen. Aan het ministerie van binnenl. zaken is heden aan besteed de metalen bovenbouw voor de spoorwegbrug over den Rijn bij Arnhem. Minste inschrijver was het Actiën gezelschafft für Eisen Brücken-industrie te Duisburg voor 769,989 Thermometerstand. 22 Dec. 's av. 11 u. 48 gr. 23 's morg. 7 u.44 gr. 's midd. 1 u. 48 gr. 's av. 6 u. 46 gr. Kamer van koophandel en fabrieken van Middelburg. In het lokaal der kamer liggen voor belangstellenden ter lezing. 1. Accounts relating totrade and navigation over Augustus en September 1875. 2. Tableau géneral du commerce de la Belgique 1874. 3. Consulaire berichten 5e aflevering 1875. 4. Maandstaten der statistiek van handel en scheep vaart over October 1875. Ten derde male zijn de beschuldigingen van den heer Naquet, betreffende de behandeling der veroordeelden in Nieuw-Caledonië, gisteren in de nationale vergadering van Frankrijk ter sprake gekomen. In antwoord op de bewering van den minister van marinedat do heer Naquet een valsch document had voorgelezen, hield deze het tegendeel vol en verdedigde hij hetgeen hij omtrent de handelwijze van de regeering had gezegd. Teneinde het debat met den minister te hernieuwen verzocht hij eene interpellatie tot dezen te mogen rich ten. De minister echter bleef volhouden, dat hij ge lijk had, en de vergadering stelde de interpellatie zes maanden uitdus ad calendas graecas. Over zes maanden zal er toch wel geen nationale vergadering meer bestaan en zijn zoowel de heer Naquet als de tegenwoordige regeering misschien beide van het poli tieke tooneel verdwenen. De behandeling van het wetsontwerp tot vaststelling der kiesdistricten eischt. nog al tijd; gisteren is zij weder niet afgeloopen, en nog moeten verscheidene quaesties in behandeling komen, waarover men het niet zoo spoedig eens zal wordenb. v. die betreffenGe het aantal vertegenwoordigers voor Parijs. De heer Buffet is van oordeeldat het met 18 afgevaardigden op 1,851,712 voldoende tevreden kan wezen, de consti- tutioneele commissie echter wil het 25 vertegenwoordi gers toekennen en men verzekertdat de grootste con cessie die de minister wil doen is, om ieder van de twintig arrondissementen der hoofdstad als een kiesdistrict te beschouwen en dus aan Parijs 20 afge vaardigden toe te staan. Het gevolg van dit alles is, dat de nationale vergadering nietzooals men had gehoopt, hare werkzaamheden vóór Kerstmis kan ten einde brengen, maar waarschijnlijk eerst den 3enof4cn Januari gereed zal komen. Heden zalnamens de commissie voor de ontbindingsvoorstellende definitie ve lijst van werkzaamheden worden aangeboden. Het voorstel der commissie om heden twee zittingen te hou den werd verworpendoch de vergadering stemde er in toe om hare werkznamheden heden middag te 12 uren aan te vangen. Dat het ontwerp der drie groote mogendheden tot pacificatie van de Herzegowina nog niet officieel aan Turkije of andere mogendheden was aange boden was bekend, en daarin zagen sommigen een motief om de handelwijze van den sultan te ver dedigen. Volgens de National-Zeitung is het ontwerp thans aan Engeland, Frankrijk en Italië medegedeeld en dus waarschijnlijk ook aan Turkije. De mogend heden schijnen zich strikt te bepalen tot de aangele genheden in de Herzegowina en Bosnië, zonder zich met de andere zaken van het Turksche rijk te bemoeien, hetwelk trouwens van andere zijde inmenging op eigen gebied ondervindt. Door het algemeen comité van Engelsche aandeelhouders in Turksche fondsen is nl. aan den heer Hamond opgedragen een ontwerp tot regeling van de Turksche schulden te ontwerpen, het welk thans bij de Porte is ingediend. De heer Hamond wordt officieus door de regeering van Groot Britannië gesteund. Intusschen gaat de sultan voort maatregelen te nemen tot uitvoering van de toegezegde hervormingen en tot waarborging dat zij werkelijk iD praktijk zullen woiden gebracht. Behalve de „Raad van uitvoering," zijn nog benoemd eene commissie van controle, die de pro vinciën moet inspecteeren en moet waken voor de goede uitvoering der bepalingen betreffende de hervormingen, en een raad van koophandelwaarvan de minister van dien tak van algemeen bestuur voorzitter is. ,t Is te hopen, dat in Turkije dergelijke commisies meer poli-

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2