MIDDELBURGSCHE F 305. Vrijdag 1875. COURANT. 24 December. Uithoofde van het Kerstfeest wordt Zaterdag den 25en dezer geene courant uitgegeven. BIJ DEZE COURANT BEHOORT EEN BIJVOEGSEL. Het formaat dezer courant wordt den len Januari 1876 ongeveer de helft vergroot, zonder verhooging van den abonnements prijs. Behalve de thans daarin voorkomende rubrieken zal voortaan in de courant wor den opgenomen een doorloopend feuilleton, bestaande uit boeiende romans en andere verhalen. Zij die zich voor het volgende kwartaal op de Middelburgsche courant abonneeren, ontvangen de nog dit jaar verschijnende nommers gratis. Middelburg 23 December. Bit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2eD Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. 3De prijs per 3/m., franco is f 3.SO. Aan de uitnoodiging der commissie uit de tabaks en sigarenfabrikanten alhierbestaande uit de heeren M. P. Dronkers, C. Verhage en Ph. Boudewijnse, tot het houden eener bijeenkomst met het doel den ontworpen tabaksaccijns te bespreken, was door bijna alle fabrikanten gisteren avond gevolg gegeven. Ook de kamer van koophandel, de afdeeling der Maatschappij van nijverheidde Yereeniging tot bevordering van fabriek- en handwerksnijverheid en verschillende make laars alhier waren op de hun gezondene uitnoodiging ter bijeenkomst vertegenwoordigd. Door den heer mr. E. Fokker, die de leiding der vergadering op zich had genomen, werd een kort ver slag uitgebracht van het verhandelde in de bijeenkomst van 8 December jl. en het doel der tegenwoordige bespreking uiteengezet. Bij monde van den heer C. Verhage werd, namens de bovengenoemde commissie, verslag uitgebracht over het door de commissie ingestelde onderzoek. Als slot som harer beschouwingen over het wetsontwerp deelde de commissie mede dat 1° door de heffing van den voorgestelden accijns de tabaksmarkt uit Nederland verplaatst zal worden 2° indien het ontwerp tot wet verheven mocht wor den, eene aanzienlijke winstderving te wachten is voor reeders, cargadoors, assuradeurs, enz.; daar tabak een zeer goed ladingsartikel voor onze schepen is; 3° de druk van den voorgestelden accijns ongelijk matig zal wezen en de minder gegoede naar evenredig heid zwaarder belast zal worden dan de meer vermogende; 4°. in het algemeen het denkbeeld om den eenen accijns door den anderen te vervangenafkeuring verdient. De commissie toonde verder aan dat de fabrikanten, tengevolge van het verlies door zand als anderszins, genoodzaakt zouden zijn een hooger bedrag in rekening te brengeD; dat de voortdurende-controlehet wegen, het tijdverlies, het beschikbaar stellen van personeel en al de andere belemmeringen en formaliteiten, die het gevolg zijn van iederen accijnsals zoovele nadeelen te beschouwen zijn die het drukkende der belasting zou den vermeerderen; dat het met toestaan van restitutie voor hoeveelheden beneden de 200 kilo tabak in bladen, 100 kilo gekorven tabak ot 40 kilo sigaren eene on billijkheid oplevert, en dat het geheele wetsontwerp van weinig practische kennis blijken draagt en onuit voerbaar bevonden zal worden. Omtrent het 4e hoofdstuk van het wetsontwerp (Bijzondere bepalingen omtrent de inlandsche tabak) achtte de commissie zich tot oordeelen onbevoegd, daar hierbij voornamelijk de cultuur betrokken is. De beer Ph, Boudewijnse zette het gewicht der tabaksindustrie ook voor Middelburg uiteendoch gaf te kennen dat naar het oordeel der commissie de fabrikanten alhier niet genegen zouden wezen om de noodige cijfers tot het verstrekken van statistieke gegevens op te geven cijfers zouden trouwens, naar het oordeel der commissie, tot de aantooning der onbillijkheid van de belasting niets afdoen. Bij de opening der beraadslagingen werd slechts door éen spreker de invoering der tabaksbelasting in begin sel verdeding. De vergadering vereenigde zich daarentegen geheel met het van andere zijde gevoerd betoog dat de belas ting van een artikel, dat zoo groote voordeelen aan handel, nijverheid en landbouw verschaft, niet wensche- lijk mag genoemd worden. Deze redeneering werd door den voorzitter nog nader uiteengezet door aanhaling van eenige bepalingen in het wetsontwerp die in strijd zijn met de beginselen van vrijen handel en nijverheid, en aan ieder fabrikant groote bezwaren zullen opleveren. De voorzitter verklaarde echter het gemis van cijfers, benoodigd tot het opmaken van statistieke gegevens, zeer te betreuren. Hierdoor toch ging, naar zijn inzien, de mogelijkheid voor de alhier gevestigde fabrü-anten en handelaars om zelfstandig op te treden, ver, cn. Nadat nogmaals namens fia fabrikanten te kennen was gegeven dat zij niet genegen waren om de verlangde cijfers te verschaffen, werd door den voorzitter in om vraag gebracht of men zich wilde aansluiten bij het adres der Kotterdamsche belanghebbenden of wel een eigen adres aan de tweede kamer wilde richten, dat naar zijne meening echter wegens het ontbreken van statistieke gegevens, onvolledig zou wezen. Nadat hierover eenige discussie gevoerd was, werd met aigemeene stemmen (éen lid der commissie uitge zonderd die er zich tegen verklaarde) beslo'en een adres van instemming met dat der Kotterdamsche be langhebbenden op te maken, welk stuk aanstaanden Vrijdag ter teekening zal worden gelegd. Z. K. H. prins Alexander heeft te Algiersonder den naam van graaf van Burenzijn intrek genomen in het Hotel de la Kégence waar de eerste verdieping voor hem is afgehuurd. De prins werd bij zijn aan komst door den Nederlandsehen consul en een adjudant van den gouverneur-generaal der koloniegeneraal Chanzybegroet en in een rijtuig van dezen laatste naar zijn hotel gebracht. Naar ons door den secretaris van het aardrijkskundig genootschap wordt medegedeeld, worden in verschillende steden van ons land met goed gevolg pogingen aan gewend tot de vorming van comité's voor de inza meling van bijdragen voor de expeditie naar Midden- Sumatra. In Botterdam bestaat de commissie uit de heeren Joost van Vollenhoveneere-voorzitterM. M. de Monchyvoorzitter J. A. M. van Berckel; E. Boden; W. Bunge Fz».J. CantersGr. H. HintzenA. van Hoboken Jozeph JacobsenH. J. van der Leeuw M. van Marlesecretaris P. R. Meespenningmeester Hendrik Muller Szn.L. Pineoffsmr. J. G. Philippi; C. Rueb j'.en G. van Sillevoldt. De Staats-eourant van heden bevat de wet van 4 dezerhoudende aanwijzing van de middelen en inkom sten ter goedmaking van de uitgaven, begrepen in de begrooting van Nederlandseh-Indië voor het dienstjaar 1876 (hoofdstuk Imiddelen en inkomsten in Neder land). Benoemingen en besluiten moge raad. Benoemd tot lid van den hoogen raad mr. I. Teltingraadsheer in het provinciaal gerechts hof in Friesland. NOTARissES. Benoemd tot notaris binnen het arrondis sement Eindhoven, ter standplaats de gemeenteBudel, A. C. W. de Biecandidaat notaris aldaar. leger. Benoemd bij het korps ingenieursmineurs en sappeurs tot luitenant-kolonel de majoor P. Stolk tot majoor de kapitein J. H. A. Cromhout, en tot kapitein 2' klasse de le luitenant J. W. Kaizer, allen van het korps. Toegekend aan den gepensioneerden luitenant-kolonel A. J. C. de Bruin van het korps ingenieurs mineurs en sappeurs den rang van kolonelen aan den gepen sioneerden majoor G. N. Ninaber van het 3e regiment vesting-artillerie den rang van luitenant kolonel. Onderwijs. Het toelatingsexamen aan de hoogeschool te Utrecht zal worden afgenomen op Zaterdag 22 Januari 1876. Aanmelding bij prof. J. A. Wijnne, secretaris van de letterkundige faculteit te Utrecht. Kerknieuws. Het kiescollege der Nederduitsche hervormde ge meente alhier, gisteren avond ten getale van 81 leden bijeengekomen (afwezig 7 kerkeraadsleden en 11 ge machtigden, te zamen 18 leden), bracht voor de pre dikantsberoeping bij die gemeente bij tweede vrije stemming 43 stemmen uit op den heer C. L. D. van Coeverden Adriani, predikant te Harderwijk, 33 op den heer J. Moulijn, predikant te Weesp, 4 op den heer C. F. Gronemeijer, predikant te Apeldoorn, en éene stem op den heev J. van Walsem, predikant te Alphen. De beroeping is alzoo uitgevaardigd naar den heer C. L. D. van Coeverden Adriani. Te G roe de is Zondag den 19en dezer bij de Evan gelisch Luttierselie gemeente aldaar, door den heer Bakker, predikant te Vlissingen, bevestigd de heer C. W. Pohlmann, die des namiddags zijne intrede hield naar aanleiding van 1 Cor. 2: vers 2. Marine en leger. Naar aanleiding van het koninklijk besluit van den 21™ December 1875, n°. 19, wordt Zr. Ma. ramtoren- schip Prins Hendrik der Nederlanden, liggende te Willemsoord, met den eersten Januari a. in dienst gesteld en het bevel over dien bodem opgedragen aan den kapitein ter zee A. N. L. Koops. Hunstnieuws. Uit Amsterdam wordt ons gemeld dat de heer J. J. Cremerde bekende letterkundigein aanmer king komt voor de betrekking van directeur gérant van het tooneelgezelschapdat de maatschappij „het Nederlandsch tooneel" bijeen wil brengen om den stads schouwburg in de hoofdstad enzoo de concessie ver kregen wordtook het Haagsche tooneel te bespelen. De heer D. van Oliefen zou dan optreden als technisch directeur. Het bestuur der genoemde maatschappij schijnt er in geslaagd te zijn de vereenigde tooneelistenthans onder directie van de heeren Stumpff en Veltman, aan zich te verbinden. Of men er in slagen zal dit gezel schap aan te vullen met eenige elementen uit andere gezelschappenis nog geheel onzeker. Het vertrek van mevr. de Vriesaan wie mede door den heer Schimmel aanbiedingen waren gedaanis in elk geval eene teleurstelling. Er is voorts ook sprake vandat de heer Moor, hetzij in compagnieschap met den heer Albregthetzij alleeneen tooneelschap wil trachten te vormen om óf den grooten schouwburg te Rotter dam te exploiteeren óf in den schouwburg van den heer van Lier de vereenigde tooneelisten te vervangen. Zooveel is zekerdat de jeugdige maatschappijdie zich een goed doel voor oogen stelt en in het belang der kunst veel belooft, met zeer vele bezwaren te worstelen zal hebben, omdat allerlei belangen zich tegen hare plannen aankanten.

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 1