Algemeen Overzicht. sevvatieve richting: geen stilstand, maar vooruitgang zonder schokken. De heer Nierstrasz bleef evenwel volhouden dat de minister zeer van standpunt was veranderd, en ook de heer van Berkhout bleef van gevoelen dat men het Christendom de handen bindt. Ten besluite der algemeene beschouwingen merkte nu nog de heer van de Putte op, in 1864 te hebben gezegd dat de schrikbeelden van de liberale politiek een volkswaan van den dag waren; dat nu werkelijk de minister dobberde op de liberale beginselen, en dat hij hem dus gerust liet handelen zooals hij nu deed. Bij de discussie over de uitgaven ten behoeve van Suriname (art. 7) drong de heer de Bruijn Kops aan op de naleving van art. 150 B. Regl., in verband tot den binnenlandschen accijns van gedestilleerd; en betoogde de heer van de Putte, dat men in Suriname niet het recht tot klagen heeft ofschoon de toestand treurig is zoolang men er ook niet zelf in de zak tast. Deze spreker achtte de raming der middelen ook te laag en vestigde de aandacht op scherper toezicht op de inning. De heer Gratama was van oordeel dat wij Suriname moesten helpen; dan zou het land voor uitgaan; maar men moest in het oog houden dat voor de kolonie alle moeilijkheden op eens kwamen. Hij wenschte een regeeringscommissaris derwaarts te zen den en voorts tie middelen van gemeenschap in de kolonie te verbeteren. De heer Godefroi kwam er tegen op dat de staat weigerde een koloniale leening te garandeeren; de heer van de Putte herhaalde te dien aanzien dat de staat niet behoefde op te treden als de belanghebbenden zoo weinig vertrouwen in de zaak stelden dat zij de leening zelf niet volteekenden. Nadat de minister eenige punten beantwoordde, de hoofdzaken echter verdagende tot de aan te bieden voorstellen ter verbetering van den toestand, werden de begrootingen voor Suriname en voor Curacao aan genomen, en ten slotte evenzoo hoofdstuk IX (koloniën), met 56 tegen 3 stemmen. (Tegen de lieeren Nierstrasz, van Berkhout en Corver Hooft). De voorzitter stelde nu voor de suiker-ontwerpen nog vóór het reces te behandelen. De heer Cremers wenschte echter meer tijd tot overweging der stukken, en daar de minister van buitenlandsche zaken dit even eens wenschelijk achtte en dus geen bezwaar had om uitstel van ratificatie te vragen, nam de voorzitter het voorstel van den heer Cremers over, waarna de verga dering er zich mede vereenigde, nadat de heer van de Putte en de voorzitter geconstateerd hadden dat geen verkorting van het winterreces er het gevolg van zou zijn. Zitting van Dmsdag 21 December, (Per telegraaf.) Het hoofdstuk onvoorziene uitgaven der staatsbe- grooting voor 1876 werd zonder discussie aangenomen. Bij de wet op de middelen kwamen verschillende onderwerpen betreffende het belastingwezen ter sprake zonder dat daardoor echter bepaalde nieuwe verklarin gen van de zijde der regeering uitgelokt -werden. De wet op de middelen werd vervolgens mede aangenomen. Hamer van koophandel en fabrieken van middelburg. Zitting van heden 21 Decemb r. Voorzitter de heer Sprenger. Afwezig de heeren B. A. Fokker, met kennisgeving, en de a Bouwme ster. De heer de Stoppelaar komt later. Na de resumtie der notulen geschiedt mededeeling van onderscheidene ingekomen stukken. Daaronder kwam voor eene missive van den minister van binnen- landsche zaken van 6 dezer, die te kennen geett dat, aangezien in de examens voor varenslieden eene ge- wenschte eenheid ontbreekt en de staat zich die zaak behoort aan te trekken, hij het gevoelen der kamer wenscht te vernemen omtrent de bij de missive gevoegde ontwerpen van een reglement voor de examens van stuurlieden, met memorie van toelichting, en program ma voor die examens. Op voorstel van den voorzitter is besloten deze stukken te verzenden naar de commissie belast met het examineeren van varenslieden, met ver zoek hare meening daaromtrent aan de kamer kenbaar te maken. Van de kamer van koophandel en fabrieken te Schie dam is ingekomen een verzoek om ondersteuning van een door haar aan de tweede kamer der staten-generaal gericht adres tegen het wetsontwerp betreffende den suiker-accijns. Op voorstel der commissie voor de maand, hij monde van den heer Luteijn voorgedragen, is besloten de gevraagde ondersteuning niet te ver- leenenhoofdzakelijk op grond dat de kamer zich on bevoegd achtbij de verschillende door deskundigen uitgebrachte tegenstrijdige adviezen, een oordeel uit te spreken. De kamer van koophandel en fabrieken te Dordrecht heeft een verslag ingezonden betreffende een door afge vaardigden van verschillende kamers (ook van Middel burg door de heeren m". W. C. Borsius en E. Fokker) gebonden bijeenkomst ter bespreking der middelen tot afwering der nadoelen, welke kunnen voortvloeien uit bet arrest van het provinciaal gerechtshof in Zuid- k- nGr-neu aanzien van het verbranden van het stoom schip W illem III. In de volgende maand zal te Rotterdam weder eene bijeenkomst plaats hebben. In deze zitting is voorlezing gedaan van een, volgens m eene vorige vergadering genomen besluit, aan den minister van bmnenlandsehe zaken gerichten brief aan gaande de vertraagde aankomst der spoortreinen, voorna melijk gelegen in het gemis van dubbel spoor op de lijn Boxtel Vlissingen. Met aanhaling van eenige gedeelten uit het antwoord van den directeur-generaalaan deze kamer gegeven, en onder herinnering aan de debatten bij de behandeling der spoorwegbegrooting voor 1875 is bij den minister ten zeerste aangedrongen op zijne, medewerking dat in den loop van 1876 dubbel spoor op genoemde lijn gelegd worde. Hoezeer in dien brief niet op Middelburg, maar meer speciaal op het vervoer van het havenstation te Vlissingen gewezen is, bleek het uit eene ter vergadering door den heer de Bruijne gemaakte opmerking, dat ook hier het vervoer van koffie en granen per spoor niet onaanzienlijk is. Daar de heer J. Luteijn met 31 Maart a. moet af treden als directeur van het vrij handels-entrepot, behoorde tot de werkzaamheden ook het opmaken eener aan den commissaris des konings in te zenden voordracht van een dubbeltal. Als eerste candidaat werd daarop bij eerste stemming geplaatst de heer Luteijn. Voor tweeden candidaat bekwamen bij derde stemming de heeren B. A. Fokker en P. de Bruijne ieder gelijk aantal stemmen, zoodat eene loting zou moeten plaats hebben. De heer Snijders vestigde er evenwel de aandacht op dat volgens de verorde ning de heer de Bruijne niet benoembaar is, daar hij de betrekking van makelaar bekleedt en dus geen handelaar is, terwijl alleen handelaars voor die .betrekking in aanmerking kunnen komen. De heer de Bruijne beweerde dat een makelaar wél handelaar is, doch toen de quaestie bij stemming werd uitge maakt, bleek het dat genoemde heer in zijne meening alléén stond, zoodat hij als niet benoembaar werd beschouwd. Deze beslissing had eene nieuwe stem ming ten gevolge, waarbij de heer B. A. Fokker als tweede candidaat gekozen werd. Een voorstel van den heer Tak had ten gevolge, dat eenige bezu.niging in de uitgaven der kamer zal ver kregen worden terwijl ten slotte door den heer de Stoppelaar eenige mededeelingen werden gedaan omtrent de bij de Ambachtschool te Amsterdam in bewerking zijnde reliefs der haven- en kanaalwerken voor de ten toonstelling te Philadelphiawaaruit bleek dat deze op den bepaalden tijd gereed zullen zijn. De commis sie is o. a. gemachtigd omals de mogelijkheid eener expositie alhier bestaatde afbeeldingen tegen een geringen prijs ter bezichtiging te stellen ten bate der Vereeniging tot het bezoeken der armen. BUITENLAND. De Fransche nationale vergadering kan maar niet tot een einde komen; de senaatsverkiezingen zijn thans weder oorzaak, dat het land nog niet van deze vertegenwoordiging kan worden ontslagen, 't Is te hopen dat het spoedig zal gelukken, want het blijkt opnieuw, dat zoo zij al eenige zaak goed aanpakt, zij die niet goed ten einde kan brengen. Zeven dagen achter een hebben de groepen der linkerzijde eene overeen stemming en discipline aan den dag gelegd, die be wonderenswaardig waren en waardoor zij de overwin ning hebben behaald. Bij de verkiezing op den 8en dag ontstond verschil over de candidaten die men verder zou verkiezen, en het gevolg was dat zoowel toen als op den volgenden dag de rechterzijde de zege voor hare candidaten verwierf. En gisteren was het resultaat totaal negatief, daar niemand werd verko zen. De volstrekte meerderheid bedroeg 318 stemmen de candidaten der rechterzijde: de ministers Deeazes en de Montaignac verkregen 156 en 305 stommen, de candidaten der linkerzijde: de Malleville en Janzé 302 en 263 stemmen. Indien geen overeenstemming tusschen enkele groepen tot stand komt kunnen de verkiezingen voor levenslange senaatsleden wel zoolang duren, dat de ontbinding en de algemeene verkiezingen niet kunnen plaats hebben op de door de constitutio- neele commissie voorgestelde tijdstippen. Eene toenadering tusschen de verschillende partijen moge voor de werkzaamheden van deze nationale ver gadering slechts een oogenblikkelijke waarde hebben, zij zou van meer belang kunnen zijn voor den gang van zaken bij de algemeene verkiezingenen een gunstigen invloed daarop kunnen uitoefenen. Om die reden worden sommige verschijnselen tot toenadering tusschen het rechtercentrum en de linkerzijde met ingenomenheid begroet, te meer daar de hoop bestaat dat de heer Buffet, na de harde lessen die hij heeft ontvangen, zich op meer zuiver constitutioneel stand punt zal plaatsen en bij de verkiezingen strikte neu traliteit zal handhaven. In ieder geval zal hij zich weldra omtrent zijne politieke voornemens nader moeten verkla ren daar zelfs zijne vrienden er op aandringen dat hij zal kiezen tusschen de voorstanders en de ■vijanden der constitutie. In den gisteren gehouden ministerraad zijn wel de binnenlandsehe quaesties be sproken, doch de heer Buffet heeft zijn verkiezings programma nog niet aangeboden. Ten aanzien van het wetsontwerp op de drukpers is bepaald, dat het door den minister Dufaure zal worden verdedigd, doch dat er geen kabinetsquaestie van zal worden gemaakt. De behandeling van het wetsontwerp betreffende de indeeling der kiesdistricten is gisteren weinig ge vorderd tengevolge van een incident door den heer Naquet, van de uiterste linkerzijde, in het leven geroepen. Deze diende een wetsontwerp in tot het uitvaardigen eener amnestie ten gunste van wegens politieke misdaden veroordeelde personen, waarin teven» werd bepaald, dat de vonnissen voor misdaden tegen het gemeene recht, die met een politieke misdaad in verband stonden, binnen zes maanden zullen worden herzien. De heer Naquet, die zich eenige scherpe uitdrukkingen tegen de regeering veroorloofde, waarvoor hij door den president tot de orde werd ge roepen vroeg de urgentie ten behoeve van zijn voorstel, doch op aandrang van den heer Langlois werd, na eenige discussie met bijna eenparige stemmen beslotendat het voorstel den gewonen loop zal hebben zoodat eerst de prise en consideration moet worden behandeld, wat, naar althans te hopen is, door deze nationale ver gadering niet meer zal geschieden. Zaterdag is ook de Italiaansche kamer van afgevaar digden op reces gescheiden en wel tot 20 Januari a. na de begrooting voor het volgende jaar te hebben vastgesteld. Een van de belangrijkste onderwerpen die nog niet konden worden afgedaan is het voorstel van Garibaldi tot kanalisatie van de Romagna. De voor zitter der commissie van rapporteurs, de heer Maurogonato heeft te kennen gegeven, dat hij met zijn rapportover deze moeielijke zaak nog met gereed kon komen doch het weldra hoopt aan te bieden, zoodat het eerst na het reces kan worden behandeld. Tusschen de beide huizen van den Oostenrijkschen rijksraad bestaat conflict. Het heerenhuis heeft giste ren met 34 tegen 34 stemmen het wetsontwerp betreffende hetschooltoezicht, zooals het door de kamer van af ge- va: rdigden was aangenomen en door den minister van onderwijs bestreden, verworpen. Het driemastschip Gebroeders v. d. Beekvan Batavia naar Middelburg bestemd, is den 9™ Novem ber jl. straat Sunda doorgezeild. Yolgens ontvangen brief van den gezagvoerder J. Haasnootvoerende het barkschip Luctor et Emergowas hij den 15en October jl. behouden te Melbourne gearriveerd. Heden nacht is ter reede van Vlissingen aangekomen van Batavia het stoomschip Groningengezagvoerder Kramer, welk schip heden met lichters naar de reede van Rammekens vertrokken is om te lichten. De passagiers zijn de heer Zilver Rupeechtgenoote en 3 kinderen en bediendemejuffrouw A. Suermondt de heer Leclusevrouw en 4 kinderende heer v. d Bergh en echtgenoote, en de heer M. v. der Valck; de heer A. Meertens is op reis overleden8 onderoffi eieren en 17 soldaten. mnMémcta. Graanmarkten en at. Goes 21 December. Matigen aanvoer van tarwe 10 cent lager afgegeven. Overige artikelen ruim ter veil zonder prijsveraudering. Rotterdam. 21 December. Ter markt van heden waren aangevoerd 1035 runderen, 178 vette, 14 nuchtere kalveren; 74 schapen, 366 varkens en 63 biggen. Runderen le qual. 872e qual. 62kalveren le qual. 110, 2e qual. 90; schapen 85 cent. Vlissingen, 21 December. Boter por kilogram ƒ1.60 a 1.50. Eieren f 0.00 a 0.00 per 104 stuks. Rusland. Prfixen van lülocten. Amsterdam, 21 December. Nederland. Certific. Werkelijke schuld. dito dito dito dito dito dito Aand. Handelmaatschappij dito exploitatie Ned.StaatssD. Loten stad Rotterdam. dito dito Amsterdam. België. Certificaten bij Rothschild Frankrijk. Inschrijvingen dito Obligatiën 1798/1816 t Certific. Inscr. 5e serie. Oblig. Hope C°. 1855 6* serie dito f 1000 1864 dito L. 100 1872 dito L. 100 1873 Loten 1864 Loten 1866. Oblig.Hope C°.Leening 1860 Certific. dito Inscript.S tieglitz &C\ 2e a 4 L. Obligatiën 186769 Certificaten Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. ObUg. dito dito dito Aand. Kiew-Brest dito Baltische spoorweg Oblig. spoorweg Poti-Tiflis dito dito Jelez-Griasi. dito dito Jelez Orel dito dito Charkow Azow 2£ pet. 62j* 3 75$ 4 5 It 99$ V n cc 1 GO 1 3 f 3 tt 92$ 2j pet. 3 n 5 5 rt n 5 tt m 5 rt m 5 tt 1011 5 rt 98 5 n 98$ 5 f 371 5 356 éi pet. 92fe 4 9 76$ 4 tt 76f 4 n 82^ 6 tt 524 5 f 254 4* pet. 4 f 204 5 tt 145 3 rt 142 5 pet. 99$ 5 239 5 pet. 99$ 5

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 3