BUITENLAND. Algemeen Overzicht. «tijdingen. rechterlijke macht. Benoemd tot kantonrechter te Arnhem jhr. mr. P. J. van Beyman, thans officier van justitie hij de arrondissements rechtbank te Sneek. notarissen. Vergund aan K. de Jong Bz. om zijne notarieele standplaats over te brengen van Wommels, gemeente Hennaarderadeel, naar Sneek. posterijen. Benoemd tot commies der posterijen 4" klasse G. H. van Senden en J. A. Stroband, tbans surnumerains der posterijen. leger. Gedetacheerd van het leger hier te lande voor den tijd van vijf jaren bij het wapen der infanterie van het leger in Nederlandsche Indië: de le luitenant G. C. Coster van Voorhout, de 2' luitenants J. C. van Dijk /n F. P. L. van Driel, van het 6en regiment in' fanterie; de 2e luitenants J. J. P. Buhlman en A. E. Roest van Limburg, van het 4e reg.alsmede de 2e luitenants D. W. Binkhorst en C. M. Leussen, van het 5e reg. infanterie. Onderwijs. Benoemd tot eersten hulponderwijzer te Amemui- den de heer H. Goedegebuur, thans als zoodanig te Koudekerke. Kerknieuws. Bedankt voor het beroep naar 's Heer Abtskerke c.a. door den heer W. A. van Griethuijsenpredikant te Odijk. Gemengde berichten. Op de Maas tusschen Veen, Poederoijen en Wou- drichem zit een ijsdamwaardoor het water steeds wassende is. Men is voornemens den dam door buiten gewone maatregelen door te breken. Tusschen de commissie van rijksadviseurs voor monumenten en het kerkbestuur der hervormde gemeente te Gouda is een strijd ontstaan over de restauratie der wereldberoemde geschilderde glazen in de kerk aldaar. Kerkvoogden willen die door een zeer bekwaam werk man doen plaats hebben; de adviseurs willen het naar hun eigen methode doen gebeuren en beloven daarvoor een belangrijke rijkssubsidie. Bij wijze van proef worden nu een paar vensters op de manier der adviseurs bewerkt. Bovendien verlangen de adviseurs dat de muren van de kerk van binnen niet langer gewit, maar groen geverfd zulleD wordenwaardoor de geschilderde glazen, naar hunne meening, beter zullen uitkomen. Hierin hebben echter de kerkvoogden geen zin, daar de kerk, waarin toch reeds tengevolge der beschilderde vensters geen overmaat van licht heerscht, door die groene muren nog veel duisterder zou worden. De gewezen burgemeester van Hennaarderadeel, die voor het provinciaal gerechtshof van Friesland terecht staat, wordt beschuldigd in niet minder dan 200 authentieke geschriften valschheid gepleegd te hebben. De zaak trekt in hooge mate de aandacht 35 getuigen zijn in de zaak gehoord. Als verdediger trad op mr. W. Bloembergen. De Staats-courant brengt een nieuwe manier in toepassing die zeker uitstekend is om nooit abuizen te maken. Zij vertelt heden dat dertien dagen geleden, den 5e" December, trein no. 12 der staatsspoorwegen bij Bommel in de sneeuw vastraakte en ook treinen 13 en 63 daarin opgesloten werden. Gelukkig zegt zij er bij dat die sneeuw twee dagen later opgeruimd werd en er geen ongelukken plaats hebben gehad. Men mocht ander3 eens denken dat de drie treinen voor eeuwig bij Bommel vastgevroren waren Nabij het spoorwegstation te Gouda is eergisteren een wisselwachter, die den weg wilde oversteken, door een locomotief van een aankomenden trein omvergeworpen en verbrijzeld. De ongelukkige laat eene oude moeder, alsmede eene vrouw en twee kinderen na. Z. K. H. de prins van Oranje, beschermheer van de IJsclub te Leeuwarden, heeft aan het bestuur een fraaien prijs gezonden voor den overwinnaar in een dezen winter eventueel te houden hardrijderij op schaatsen bij gelegenheid van het 25jarig bestaan der club. Te Zutfen is men met het slechten der vesting werken aan de zuidzijde der stad begonnen. De circa 300jarige Vischpoort is reeds grootendeels verdwenen. Thermometerstand. 17 Dec.'sav. 11 u. 35gr. 18 'smorg.7u.35gr.'smidd.lu.40gr.'sav.6u.38gr. Wat men ook moge doen om den vrede te bewaren, welke pogingen men ook moge aanwenden om in Tur kije een beteren toestand in het leven te roepende Oostersche quaestie is en blijft de wonde plek van Europa, die bij de minste aanraking pijnlijke trekkin gen veroorzaakt. Voor 't oogenblik hoopte men dat alle gevaar voor een crisis was geweken, dat het hervormingsplan door de groote mogendheden vasgesteld ook door de Porte zou worden aangenomen en uitgevoerd en dat daardoor de rust en vrede in Turkije zouden wor den hersteld. Zonder echter af te wachten tot Kusland, Duitschland en Oostenrijk met de andere mogendheden omtrent het hervormingsplan tot overeenstemming waren gekomen, kondigt de beheerscher der gelpovigen het ontwerp van zijn eigen regeering af, en ziedaar een nieuwe bron van geschil. Hoewel toch tusschen de thans door de Porte aange kondigde hervormingen en de voorstellen der mogend heden op vele punten overeenstemming heerscht, bestaat er op andere belangrijk verschil. De Porte gaat wel is waar in vele opzichten verder dan de mogendheden hadden verlangdzij voert nog meer hervormingen in dan van haar zou worden vereischt, maar zij geeft niet zoovele en deugdelijke waarborgen voor de uitvoering als in het andere ontwerp waren opgenomen, en daarop komt het toch niet minder aan dan op de hervormingen zelf. Hoe dit zij de vraag rijst noodzakelijk opwat nu Zullen de mogendheden eischen dat de afgekondigde firman in overeenstemming zal worden gebracht met haar ontwerp of zullen zij de Porte steunen in de uit voering der nu eenmaal afgekondigde hervormingen In de diplomatieke kringen moet naar uit Weenen wordt gemeld de overtuiging heerschen, dat de mogendheden haar ontwerp niet zullen opgeven maar de uitvoering daarvan zullen eischen, omdat dat van de Turksche regeering haar onvoldoende toeschijnt. Frankrijk dat niets liever zou wenschen dan een tegenwicht voor den overwegenden invloed der drie keizerrijken in het leven te roepen, agiteert in tegen- overgestelden zin en zou gaarne ziendat Engeland, Frankrijk en Italië besloten om de door de Porte afgekondigde hervormingen te helpen uitvoeren. Uit enkele in Engeland in de laatste dagen gehou- dene redevoeringen putten de Fransche bladen het bewijs, dat men in Engeland wel tot zoodanige handeling geneigd zou wezen. De Engelschen zijn praktisch zeggen zij en zuilen, wanneer de Porte meer wil geven dan van haar wordt gevraagd, gaarne bereid zijn om dat meerdere ten uitvoer te helpen leggen. De Franschen schijnen zich echter deerlijk te vergissen, want bij de mogendheden bestaat blijkens een telegram uit Rome de overtuiging, dat de iu Engeland gehouden redevoeringen geen af breuk hebben gedaan aan de overeenstemming tusschen de mogend heden, en geen gevaar voor den vrede opleveren. Op merking verdient het hierbij, dat dit bericht uit Rome komt, zoodat men het er wel voor mag houden, dat Italië, de vierde in het bond, geheel aan de zijde van de drie keizerrijken staat en wel geen oor zal leenen aan de taal van Frankrijk, dat bij slot van rekening alleen zal blijven staan, indien de regeering mocht besluiten ten aanzien van de Turksche quaestie een andere politiek te volgen dan de verbonden mogend heden. In de Hongaarsche kamer van afgevaardigden is door den heer Simonyi eene interpellatie aangekondigd, waarbij hij aan de regeering zal vragen of het voor nemen bestaat de in opstand verkeerende gedeelten der Turksche provincies door een militaire macht te doen bezetten, en zoo Oostenrijk Hongarije hiertoe plan heeft, welke dan de mogendheden zijn op wier beslissing die daad steunt, en met welk doel zij wordt ondernomen. Zoodra deze interpellatie in behandeling komt zal waarschijnlijk meer licht over den geheelen toestand der Turksche quaestie worden verspreid. De bewering in Engelsche bladen herhaaldelijk uit gesproken, dat het geheele parlement de houding der regeering zal goedkeuren ten aanzien van den aan koop van 177,000 aandeelen in het Suez kanaal, zal misschien niet worden verwezenlijkt. De leider der liberalen, de markies van Hartington, heeft nl. bij ge legenheid der oprichting eener nieuwe liberale kies- vereenigingte Sheffield eene rede uitgesproken, waarin hij de handelwijze der regeering volstrekt niet onvoorwaar delijk heeft goedgekeurd. Ook hij juicht het toedat Engeland zijn gemeenschap met Indië bevordert, maar het is de vraag of de aankoop der aandeelen daartoe het ware middel is. In ieder geval betreurde hij het, dat de regeering het parlement niet eerder met deze zaak in kennis had gesteld, omdat zij een geheel nieuwe ope ratie betreft, die zonder voorbeeld is en waarvoor groote uitgaven worden vereischt, die alleen door het parle ment kunnen worden toegestaan. Mocht de waarde die de regeering aan den gesloten koop hecht niet zoo groot zijn als die, welke er door de publieke opinie aan is gegeven, dan betreurt hij hetdat de regeering zulke overdreven deekbeelden niet alleen in Engeland maar in geheel Europa heeft doen voortwoekeren. Indien daarentegen het gebeurde moet worden beschouwd als een eerste gevolg van een nieuwe, vaste politiek, dan was dit een rede te meer geweest om door het parlement daarvan aan het land kennis te geven. Hoewel lord Hartington zeer gematigd in zijne uitdruk kingen is geweest, kan men wel verwachten, dat de gesloten koop in het parlement aan een vrij scherpe kritiek zal worden onderworpen. De zittingen eergisteren door den Duitschen rijksdag gehouden waren niet gelukkig voor de regeering. In de morgen-zitting was het budget van oorlog aan de orde, waarop door de commissie van rapporteurs eenige nieuwe posten waren geschrapt tot verhooging van het aantal hoofdofficieren bij de landweer en het staande leger. Die posten waren echter door de regeering andermaal op de begrooting gebracht, doch zij werden door het parlement verworpen. In de avondzitting werd de be handeling der rijksbegrooting voor 1876 ten einde gebracht, maar werden in tweede lezing de voorgestelde wetsontwerpen tot verhooging der bierbelasting en tot invoering eener zegelbelasting op de beurswaarden verworpen. De heer Delbrück verklaarde daarop die beide wetsontwerpen in te trekken. Wat betreft de verkiezing van senatoren in de Fran sche nationale vergaderingdeze is gisteren wederom niet ten einde gebracht door een verschil van gevoelen tusschen het linkercentrum en de beide andere groepen der linkerzijde. Het linkercentrnm wilde ten laatste nog enkele concessies aan de rechterzijde doen, door nog eenige van haar meest constitutioneele mannen te kie zen doch de linkerzijde en de uiterste linkerzijde wilden niet toegeven. Het gevolg is geweestdat slechts éen candidaatgeneraal Cissey met 396 stemmen is gekozen die ook door de rechterzijde candidaat was gesteld. De volstrekte meerderheid bedroeg 313 stemmen. Naar Vlissingen vertrokken de* mailboot Stad Breda. Het te Vlissingen onlangs als bijlegger binnengeloo- pen Nederlandsch schoonerschip Anna, gezagvoerder Minkesschutte gisteren naar buiten en vertrok heden naar zee bestemd naar New-Castle in ballast. Van Vlissingen vertrokken het schoonerschip Adriana Wilhelminagezagvoerder Reijnhoutnaar New-Castle. De Belgische mailstoomer Belgique vertrok heden middag van Vlissingen naar Ostende. Abusievelijk gisteren gemeld: het stoomschip Warthworth, komende vaa Schotland; moet zijn komende van New-Castle. Prijzen van ËOecten. Amsterdam, 18 December. Nederland. Certific. Werkelijke schuld. dito dito dito dito dito dito Aand. Handelmaatschappij dito exploitatie Ned. StaatssD. Loten stad Rotterdam. dito dito Amsterdam. België. Certificaten bij Rothschild Frankrijk. Inschrijvingen dito Rusland. Obligatiën 1798/1816 Certific. Inscr. 5e serie. Oblig. Hope C°. 1855 6e serie dito 1000 1864 dito L. 100 1872 dito L. 100 1873 Loten 1864 Loten 1866 Oblig.Hope C°.Leening 1860 Certific. dito Inscript.S tieglitz &C°. 2e a 4 L. Obligatiën 186769 Certificaten Aand. Spoorw. Gr. Maatseh. Oblig. dito dito dito Aand. Kiew-Brest dito Baltische spoorweg Oblig. spoorweg Poti-Tiflis dito dito Jelez-Griasi. dito dito Jelez Orel dito dito Charkow Azow Polen. Schatkistobligatiën Aand. Warschau-Brombc.g dito dito Weenen. Oostenrijk. Oblig.metal.in zilver J°n./Juli. dito dito dito in papi dito dit Aand. Natio: Loten 1860. dito 1864. il/Oct. ii/Nov. './Aug. 24 pet. 62$ 3 J» 75} 4 7) 99f 5 1) 1094 Ti 89 3 f 3 1> 92£ 24 pet. 3 1) 5 n 5 7) 1024 5 n 5 7) 924 5 n 1014 5 984 5 n 98| 5 f 5 V 353 44 pet. 93 4 7) 76| 4 7) 76} 4 7) 82} 6 7) 5 f 256 44 pet. 88 4 f 5 7) 3 V 141 5 pet. 1004 5 1 239 5 pet. 5 V 4 pet. 804 4 f 634 5 V 138 5 pet. 644 5 Ti 64} 5 n 60} 5 V 3 f 5 Ti 593 n 139}

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2