F 300. MIDDELBURGSCB E Zaterdag 1875. COURANT. 18 December. Het formaat dezer courant wordt den 1<* Januari 1876 ongeveer de helft vergroot, zonder verhooging van den abonnements prijs. Behalve de thans daarin voorkomende rubrieken zal voortaan in de courant wor den opgenomen een doorloopend feuilleton, bestaande uit boeiende romans en andere verhalen. Zij die zich voor het volgende kwartaal op de Middelburgsche courant abonneeren, ontvangen de nog dit jaar verschijnende nommers gratis. Middelburg 17 December, fit Wad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2™ Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is 3.50. Een bij de regeering ontvangen telegram uit Atchirt van den 5™ dezer meldtdat de vijand herhaalde aan vallen had gedaan en Kotta Alam en Lemboeh be dreigde. De gezondheidstoestand was gunstig. Gisteren avond hield de Vereeniging tot wering van schoolverzuim alhier (zooals men weet de vroe gere afdeeling van het Schoolverbond) hare eerste algemeene vergadering onder het voorzitterschap van den heer J. J. L. Luti. Bij den aanvang der werk zaamheden sprak deze den wensch uitdat de pogingen der vereeniging goede vruchten zullen dragen evenals dit met de afdeeling van het Schoolverbond ontegen zeggelijk het geval is geweest. Als bewijs dat de vereeniging nuttig werken kandeelde de voorzitter het feit mede datsedert het huisbezoek door de leden van het Schoolverbond heeft opgehouden en dit nog niet hervat was door de leden der nieuwe vereeniging, het schoolverzuim weder erg is toegenomensommige kinderen op de school voor onvermogenden hebben in den tijd van twee maanden 70, 80 ja zelfs 90 schooltijden verzuimd. Huisbezoek blijft dus dringend noodig. Bij de bespreking der oorzaken van dat schoolver zuim werd in de eerste plaats genoemd het in dienst nemen van kinderen die ter school behoorden te gaan. Dit gaf aanleiding tot de opmerking, dat het wensche- lijk is in herinnering te brengen dat eenige jaren geleden een groot aantal ingezetenen zich door eene schriftelijke verklaring verbonden hebben, om geen kinderen beneden de 12 jaren in hun dienst te nemen. Die verklaring schijnt door sommigen, misschien ter goeder trouw, uit het oog te worden verloren, zoodat men daarop nog eens de aandacht wilde vestigen, wellicht ook ter aansporing van anderen om het goede voorbeeld te volgen. Bij de discussie bleek o. a. dat zelfs bij de inrichting „Loon voor werk" alhier een lljarige knaap in dienst is! Een tweede oorzaak meende men te vinden in het gemis van macht van sommige ouders over hunne kinderen, waarvan een treurig voorbeeld werd bijge bracht door een der bestuursleden, die verklaarde van een vader volmacht gekregen te hebben om zijn jongen desnoods een pak slaag te geven, daar hij als vader geen kans zag den onwilligen knaap naar school te krijgenEen der leden wilde zoo mogelijk de gedurende schooltijd op straat loopende schoolkinderen door de politie naar de school laten brengendoch dergelijke maatregelen zijn natuurlijk niet mogelijk zoolang er geen wettelijke leerplicht bestaatthans moet men zich alleen tot vermaningen bepalen. Een derde reden zag men in de bedelarij, waaraan vele kinderen, openlijk of met bedelbrieven, of achter het mom van het uitventen van lucifers en dergelijke voorwerpen, zich schuldig rocken. Hierdoor wordt niet alleen het schoolverzuim bevorderd, maar worden ook de kinderen gedemoraliseerd. -Vandaar dat algemeen de wensch werd uitgesproken dat niemand meer aan kinderen aalmoe ze* zal uitreiken; wil men geven, laat men dit dan aan de ouders doen. Wan neer allen de handen ineen slaan om niet aan kinderen te geven, dan zullen zij van zelf wel weer naar school gaan. Het resultaat der samenspreking was, dat de ver eeniging zich voorloopig zal bepalen tot huisbezoek door daartoe aangewezen leden, terwijl voorts van alle leden der vereeniging verwacht wordt', dat zij, waar en wanneer zij dit zullen vermogen, krachtig zullen medewerken om het zoo verderfelijke schoolverzuim tegen te gaan. Op eene gedane vraag of onvermogende kinderen ten allen tijde op de school 'kunnen toegelaten worden luidde het antwoord, dat de gewone toelating van kin deren van 6 tot 12 jaren geschiedt met den aanvang van het jaar en bij de zomervacantie, doch dat kinde ren desnoods tussehentijds ook kunnen aangenomen worden op eene daartoe door den burgemeester af te geven volmacht. Tot heden is nog geen enkel kind dat zich aanmeldde afgewezen. Kinderen beneden de 6 jaren kunnen de bewaarschool bezoeken. Op voorstel van het bestuur, in overleg met den schoolopziener, werd besloten eene circulaire tot de ingezetenen te richten, teneinde hen uit te noodigen tot het betalen eener zekere contributie ot tot het verstrekken van giften, te* Ekkrijding der kosten voor een schoolfeest als belooning voor getrouw schoolbezoek, terwijl het bestuur de verzekering kon geven, dat dergelijke schoolfeesten tot dusver zeer gunstig op het getrouw schoolbezoek gewerkt hebben. Als., bestuurslid in de plaats van den aan de beurt van aftreding zijnden heer J. J. L. Luti waren door het bestuur aanbevolen de heeren Luti en F. Nagt- glas. De heer Luti werd met algemeene stemmen op éen na herkozen. Naar het Vaderland verneemt, heeft de directie der maatschappij „De Schelde", te Vlissingen, die de marinewerf en bijbehoorende inrichtingen exploiteert, aan Z. M. den koning vergunning gevraagd om zich „koninklijke" maatschappij van scheepsbouw en stoom werktuigen te mogen noemen. *Te Rotterdam werd gisteren andermaal eene ta baksvergadering gehouden. Ditmaal niet van recht streeks belanghebbendenmaar van kooplieden reeders, assuradeuren en anderen, die indirect bij den tabaks- handel belang hebben. De voorzitter dezer vergadering de heer Hendrik Muller Sr., wees er zeer terecht op, dat kwijning van een zoo belangrijken tak van handel als die in tabaknoodzakelijk op velerlei bedrijven schadelijk zou terugwerken. Daarom was het zaak, het gevaar dat dezen handelstak bedreigtte helpen afwendeD. Het doel waarmede de vergadering belegd was, vond algemeen bijval. Er werd in het geheel geen discussie gevoerd. Blijkbaar waren alle aanwezigen onder den indruk, dat het voorstel van den minister van financiën onvoorwaardelijk afkeuring verdient. Er werd een adres aan de tweede kamer ter tafel gebracht, houdende betuiging van adhaesie aan het adres van de rechtstreeks belanghebbenden. Bij accla matie werd dat adres goedgekeurd. Het zal ter tee- kening worden gelegdook voor particulieren. De Rotterdamsche kamer van koophandel heeft zich nog niet met de tabaksquaestie bezig gehouden. Zij schijnt achteraan te willen komen. De Staats-courant van gisteren bevat de wetten van den len dezer, houdende bekrachtiging van provinciale belastingen in Utrecht, en tot wijziging en verhooging der begrooting van Nederlandsch-Indie voor het dienst jaar 1874 (hoofdstuk I, uitgaven in Nederland.) In de Staats-courant yan gisteren is opgenomen het aan den minister van binnenlandsche zaken uitgebracht verslag der regeeringscommis3arissen betreffende de internationale tuinbouw-tentoonstellinggehouden te Keulen van 25 Augustus tot 26 September jl. Het nommer van heden behelst de wet van 1 dezer, houdende bekrachtiging van provinciale belastingen in Noord-Brabant en zulks met intrekking der wet van 12 Augustus 1849 (Staatsblad n°. 35.) In hetzelfde nommer is opgenomeD het koninklijk besluit van 9 dezer, betrekkelijk den herijk van de maten en gewichten in het jaar 1876. Volgens de van Curacao ontvangen mailberichten, loopende tot 18 November, is aldaar met Zr. M\ stoom schip „het Loo" aangekomen de heer J. Brakel, Ne- derlandsch consul-generaal te Caracas. Er had zich, met het oog op alle mogelijke gebeurtenissen, te Cura sao eene commissie van zes leden gevormd tot oprich ting van een korps vrijwilligers. Benoemingen en besluiten. ridderobden. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandsehen leeuw mr. F. J. E. van Zinnicq Berg- mann, raadsheer in het provinciaal gerechtshof in Noord- Brabant, mr. J. A. Vaillant, te Rotterdam, en de regent van Malang (residentie Pasoeroean) raden adhipati Arjo Noto Dining Rat. Vergunning verleend aan P. J. C. Gabriel, kunst schilder te Schaerbeek, tot het aannemen en dragen dei- versierselen van ridder der Leopoldsorde, hem door Z. M. den koning der Belgen geschonken. rechterlijke macht. Benoemd tot rechter in de arron- dissements-rechtbank te Middelburg m1. E. P. Scliorer, thans substituut-griffier bij het provinciaal-gerechtshof in Zeeland. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen enz. te Neuzen c. a. jonkheer F. E. van Nispen thans ontvanger te Hellevoetsluis c. a. Onderwijs. Te Doesburg worden de traktementen der hoofd onderwijzers aan de openbare scholen met 1 Januari a. gebracht op ƒ1000 met vrije woning en zoo mogelijk met tuin. Voor het geven van privaatlessen wordt de machtiging van het gemeentebestuur vereischt. Te Ois ter wijk is den 13™ dezer overleden de oud-hoogleeraar de Wellenberghvroeger directeur van 's rijks veeartsenijschool te Utrecht. De heer Aug. van Oppen, lit. hum. cand. en leeraar aan de hoogere burgerschool te Bredais be noemd tot leeraar aan het gymnasium te Maastricht. Te Heerenveen zal eene sehoolspaarbank opge richt worden. De Utrechtsche afdeeling van het Schoolverbond heeft zich ontbonden. Landbouw. Bij gelegenheid der algemeene vergadering der Hol- landsche maatschappij van landbouw, in het volgende jaar te Rotterdam te houden, zal op de tentoonstel ling ook beproefd worden een stooindorschmachine voor recht stroo. Koloniën. Blijkens voorloopige bekendmaking van den minister van koloniën in de Staats-courant van gisteren, zijn in het jaar 1876 voor den dienst van den waterstaat en de burgerlijke openbare werken in Nederlandseh- Indië benoodigd minstens zestien praktisch ervaren opzichters 3e klasse, die den leeftijd van 30 jaren niet zullen hebben overschreden. In de maand April van het volgende jaar zal eene nadere oproeping ge schieden en het af te leggen examen te 's Gravenhage in den loop der maand Mei plaats hebben.

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 1