Staten- generaal. Karsten, thans raadsh. in het prov. ger. in Gelderl. tot proc.-gen. mr. H. A. ridder van Rappard, thans proc.gen. bij het prov. ger. in Gelderl.tot advocaat- generaal: mr. J. J. de Meijier, thans adv.-gen. bij het prov. ger. in Gelderl.en jhr. mr. R. Sandberg, thans offic. van just, bij de arr. reehtb. te Almelotot griffier mr. J. J. Moddermanthans griffier van het prov.-ger. in Groningentot substituut-griffiermr. A. H. Philipse, thans subst.-griff. bij het prov. ger. in Gelderl.en mr. J. A. G. baron de Vos van Steenwijkthans subst. griff. bij het prov. ger. in Overijsel. Bij het gerechtshof te 's Gravenhagetot president mr. W. F. G. L. Francois, thans pres. van het prov. ger. in Z.-Hollandtot vice president mr. J. Spoor, thans adv. gen. bij het prov. ger. in Noord-Holland; tot raadsheer: mr. C. van Bell, thans raadsh. in het prov. ger. in Z.-Holl.jhr. mr. C. de Jonge, thans raadsh. in het prov. ger. in Zeelandjhr. mr. L. F. van Panhuys, thans raadsh. in het prov. ger. in Zeeland; mr. B. H. M. Hanlo, thans raadsh. in het prov. ger. in Z.-Holl.mr. H. J. A. Raadt van Oldenbarnevelt, thans raadsh. in het prov. ger. in Z.-Holl.; mr. J. B. L. Went- holt, thans raadsh. in het prov. ger. in Z.-Holl.mr. S. H. Lette van Oostvoorne, thans raadsh. in het prov. ger. in Z.-Holl.; mr. J. J. Loke, thans raadsh. in het prov. ger. in Z.-Holl., en mr. H. W. de Graaf, thans raadsh. in het prov. ger. in Z.-Holl.; tot procureur-generaal mr. H. Machielsen, thans proc.gen. bij het prov. ger. in Z.-Holl.; tot advocaat-generaal mr. C. F. T. van Maanen, thans adv.-gen. bij het pro. ger. in Z.-Holl.en mr. A. F. L. Gregory, thans adv.-gen. bij het prov. ger. in Z.-Holl.; tot griffier mr. C. J. J. Wijckerheld Bisdom, thans griff. van het prov. ger. in Z.-Hoil.tot substituut-griffier mr. C. H. Q. van Strijen, thans subst.-griff. bij het prov. ger. in Z.-Holl.; en jhr. mr. F. A. P. Wittert, thans subst.-griff bij het prov. ger. in Z.-Holl. Bij het gerechtshof te Amsterdam: tot president mr. 0. W. E. Vaillant, thans pres. van het prov. ger. in Zeelandtot vice-president mr. A. de Vriesthans raadsh. in het prov. ger. in N.-Holl.tot raadsheer mr. C. D. Asser, thans raadsh. in het prov. ger. in N.-Holl.; mr. J. F. T. van Valkenburg thans raadsh. in het prov. ger. in N.-Holl.mr. P. S. Noijonthans raadsh. in het prov. ger. in N. Holl.mr. F. G. R. H. van Lilaar, vroeger raadsh. in het prov. ger. in N.- Holl. mr. W. van Nauta Lemkethans raadsh. in het prov. ger. in Drenthe; mr. J. van derFeen thans raadsh. in het prov. ger. in Drenthe: mr. F. J. A. Flesthans raadsh. in het prov. ger. in N.-Holl.mr. A. R. van Belthans raadsh. in het prov. ger. in Utrechtmr. A. van Eyk Bijleveldthans raadsh. in het prov. ger. in N.-Holl.en jhr. mr. G. L. Schorer, thans raadsh. in het prov. ger. in Zeeland; tot procu reur generaal mr. M. Schooneveld P.Jz., thans proc. gen. bij het prov. ger. in N.-Holl.tot advocaat-gene raal jhr. mr. C. H. Backerthans adv.-gen. bij het prov. ger. in N.-Holl.en mr. H. J. Kistthans subst.- offic. van just., bij de arr.-rechtb. te Amsterdam; tot griffier, jhr. mr. E. H. M. von Daehne van Varick, thans subst.-griff. bij het prov. ger. in N.-Holl.tot substituut griffiermr. A. M. Pareau thans subst.-griff. bij het prov. ger. in N.-Holl.en mr. U. Stheeman, thans 3ubst.-griff bij het prov. ger. in Groningen. Bij het gerechtshof te Leeuwarden: tot president mr. W. Terpstrathans proc.-gen. bij het prov.-ger. in Friesland tot vice president mr. W. B. S. Boeles, thans raadsh. in het prov. ger. in Drenthe; tot raads heer mr. J. F. Abreschthans raadsh. in het prov. ger. in Groningenmr. E. G. Colson Aberson, thans raadsh. in het, piov. ger. in Drenthe; mr. J. van Brakel Schim mel thans raadsh. in het prov. ger. in Drenthemr. J. C. Bergsma, thans raadsh. in het prov. ger. in Friesl.mr. I. Telting, thans raadsh. in het prov. ger. in Friesl.; mr. E. Koning, thans raadsh. in het prov. ger. in Groningen; mr. M. van Heioma, thans raadsh. in het prov. ger. in Friesland; jhr. mr. F. J. J. van Eijsingathans raadsh. in het prov. ger. in Friesl., en mr. E. Jongsma, thans raadsh. in het prov. ger. in Friesl. tot proc.-gen.mr. P. Hofstede, thans proc.-gen. bij het prov. ger. in Groningen, tot advocaat-generaal: mr. G. A. Visscher, thans adv.-gen. bij het prov. ger. in Friesland, en mr. B. W. N. Servatius, thans offic. van just, bij de arr.-recht. te Winschotentot griffier mr. H. Overbeek thans griff. van het prov. ger. in Friesl.; tot substituut-griffier: mr. C. E. Oosting, thans subst. griff. bij het prov. ger. in Drentheen jhr. mr. A. A. F. van Panhuys, thans subst.-griff bij het prov. ger. in Friesland. Tevens is aan de leden der met 1 Januari 1876 ont bonden provinciale gerechtshoven, de ambtenaren van het openbaar ministerie en de griffiers en substituut griffiers bij gemelde collegiën, 's konings dank betuigd voor de diensten, door hen als zoodanig aan den lande bewezen. Eervol ontheven van de tijdelijke waarneming der functiën van directeur van politie, onder dankbetuiging voor de door hen bewezen diensten: mr. J. C. F. baron d'Auinis de Bourouill, procureur-generaal bij het prov. ger. in N.-Brabantmr. H. A Ridder van Rappard, pro.-gen. bij het prov. ger. in Gelderland; mr. H. Ma chielsen proc. gen. bij het prov. ger. in Z.-Holland mr. M. Schooneveld P.Jz., proc.-gen. bij het prov. ger. in N.Holland, mr. M. Verbrugge, proc.-gen. bij het prov. ger. in Zeelandmr. E. A. A. IJssel de Schepper, proc.-gen. bij het prov. ger. in Utrecht; mr. W. Terpstra, pro.-gen. bij het prov. ger. in Friesland mr. T. H. Bondam, proc.-gen. bij het prov. ger. in Overijsel; mr. P. Hofstede, proc.-gen. bij het prov. ger. in Gro ningen mr. W. L. Schiffer, proc.-gen. bij het prov. ger. in Dm the; en jhr. mr. A. J. T. H. van den Bergh, proc.-gen. bij het prov. ger. in Limburg. Met ingang van 1° Januari 1876, tijdelijk met de functiën van direcreur van politie betast: in de pro vinciën N.-Brabant en Limburg, mr. J. C. F. baron d' Aulnus de Bourouill, benoemd proc.-gen. bij het gerechtshof te 's Hertogenboschin de provinciën Gel derland en Overijsel, mr. H. A. ridder van Rappard, benoemd proc.-gen. bij het ger. te Arnhemin de pro vinciën Z.-Holland en Zeeland, mr. H. Machielsen, benoemd proc.-gen. bij het ger. te 'sGravenhageinde provinciën N.-Holland en Utrecht mr. M. Schooneveld P.Jz., benoemd proc.-gen. bij het ger. te Amsterdam; de provinciën Friesland, Groningen en Drenthe mr. P. Hofstede, benoemd proc.-gen. bij het ger. te Leeuwarden. Onderwijs. Maandag jl. werden te ÏSeuzen aan de leerlingen der openbare school uitgereikt de prijzen voor getrouw schoolbezoek, waarvoor de benoodigde gelden, behalve uit de bijdrage van wege de provinciale staten, door eene aanzienlijke toelage der gemeente waren bijeen gebracht. Toespraken werden bij deze gelegenheid gehouden door den voorzitter der plaatselijke schoolcommissie, den burgemeester en den districtsschoolopziener, die allen het verderfelijke van het schoolverzuim en het gewicht van goed en geregeld onderwijs deden uit komen. Des middags deden de kinderen, ten getale van ongeveer 360van hunnen onderwijzer vergezeldonder het aanheffen van toepasselijke liedereneene wandeling door de stad, Volgens de N. Rott. cour. heeft zich voor de vacante hulponderwijzersplaats te 's Heer Arends- kerke éen aspirant aangemeld. De jaarwedde bedraagt f 6b0; die van den hoofdonderwijzer f 700. Tot leeraar aan de hoogere burgerschool te Har- lingen is benoemd de heer P. van Duinen, te Gouda. Betknleuws. De heer J. "Wisse, predikant te St. Laurens c. a., heeft voor het op hem uitgebracht beroep bij de Ned. herv. gemeente te Scherpenisse bedankt. Drietal ter vervulling der vacature bij de Ned. Herv. gemeente te Goes, tengevolge van het vertrek van den heer Vliegenthartde heeren T. J. van Sti- priaan Luïscius, T. J. Locher en E. B. Gunning, pre dikanten respectievelijk te Scherpenzeelte Zelhem en te Alkmaar. Gemengde berichten. De heer Saaymans Vader is gisterenmiddag in de tweede kamer aan een groot gevaar ontsnapt. Deze ge achte afgevaardigde heeft de gewoonte omals een der ministers het woord voert, zich steeds min of meer rugwaarts vóór de groene tafel te plaatsen, ten einde geen woord van de redevoeringen te verliezen. Ook gisteren deed hij dat, toen de minister van binnenlandsche zaken over het lager onderwijs aan 't woord wasen terwijl een zijner medeleden hem iets in het oor fluisterde, boog de heer Vader wat te ver achterover en kwam met 't hoofd in aanraking met de brandende kaarsen op de mimsterieele tafel. Zijn haren vatten vlam en deze steeg reeds tamelijk hoog op. Gelukkig dat de minister van oorlog dadelijk toesnelde en „den brand bluschte." Zijn ambtgenoot van binnen landsche zaken was zeer ontsteld en moest een oogen- blik zijn rede afbreken. Vaderland Volgens „de Gelderlander", een ultramontaansch blaadje, heeft de heer Wintgens, onlangs in de tweede kamer over beurs-zwendelarijen sprekende ten onrechte de zaak van Langrand-Dumonceau daar onder genoemd. Langrand was een braaf katholiek, die eerlijk van plan was het kapitaal te „verchristelijken". Maar hij werd bedrogen door aandeelhouders, dievrijmetse- aars waren. Die hebben hem in vooze ondernemingen gesleept en vervolgens ten verderve gevoerd. De arme man Sedert Zaterdagmorgen wordt te Neuzen een 9jarig jongetje vermist, hetwelk men vreest dat door het ijs van een der vesten gezakt en verdronken zal zijn. Twee latijnsche gedichten zijn voor het legaat- Hoëfft ingekomen. Het eene heeft tot titel: Hollandia en het andere Lilia. Te Amsterdam zal een internationale wedstrijd van liedertafels plaats hebben ter gelegenheid der vie ring van het 25jarig bestaan der liedertafel Amstels mannenkoor. Door den gemeenteraad van Eede is tot gemeente geneesheer benoemd de heer J. G. Douw, gneees- heel en verloskundige te Aardenburg, in plaats van den heer G. V. van Oosterwijk Stern, die als zoodanig heeft bedankt. Te Keulen worden sedert eenige dagen twee kin deren vertoond, die door buitengewone lichamelijke ont wikkeling de verbazing van ieder trekken. Het zijn twee Russische kinderen van zeer goede familie de 5J jarige Elisa en de 2 jarige Aculina Tuliakoro uit het gouvernement Tula, een paar menschelijke gestalten zooals men gewoonlijk slechts in hooger leeftijd ziet. Hun buitengewone zwaarlijvigheid, het gevolg vaneen kolossale vleesch- en vetvorming doet onderstellen dat zij veel ouder zijn, terwijl het gelaat van de beklagens waardige schepsels, een jeugdigen leeftijd verraadt. Het gewicht van het oudste meisje bedraagt niet min der dan 264 pond (ongeveer 132 kilo) dat van het jongere 106 pond (ongeveer 53 kilo). Beide spreken Russisch en hun geestvermogens zijn geheel normaal ontwikkeld. Zij worden door hun moeder vergezeld. In het Army and Navy Journal van 7 Augustus jl. kwam een artikel voor waarin, naar men beweerde, het oordeel van generaal Molike werd weergegeven over de militaire academie der Vereenigde staten te West Point. Dit oordeel was zeer ongunstig en alleen aan die academie werd toegeschreven, dat tijdens den burgeroorlog in Amerika geen enkel uitstekend gene raal was opgestaan. Het blijkt echter thans dat gene raal Moltke niet alleen aan dat artikel geheel vreemd is gebleven, maar zelfs dat hij op verscheidene punten een geheel ander gevoelen is toegedaan. In antwoord op een officieele vraag uit Londen heeft de rijkskanselier prins Bismarck zijne toestem ming verleend, dat het onderzoek naar de stranding van de Bremer stoomboot Deutsehland door de En- gelsche Board of trade wordt geleid. Deskundigen verwonderen er zich over hoe het mogelijk is, dat de gezagvoerder ongeveer 6 mijlen westelijk buiten zijn waren koers het schip voor de monding der Teems kon laten stranden. Men onderstelt, dat de kapitein niet liet looden en daardoor een verkeerde richting insloeg. De prins van Wales is van Colombo op Ceylon naar Tuticorin gereisd, alwaar hij Donderdag jl. weder aan den vasten wal kwam. Van daar begaf hij zich naar Madura, Frichi, Nopoly en Madras zoodat de cho lera hem toch niet schijnt te hebben weerhouden ook die steden te bezoeken. Overal was de ontvangst even luisterrijk als hartelijk. Montenegro, dat met zijn 120,000 inwoners op een grondgebied van 80 vierkante mijlen steeds zekere zelfstandigheid heeft gehandhaafd, wil thans evenals andere Europeesche staten, schulden maken en heeft inFrankrijk reeds lieden gevonden die het 1^ millioen franken willen leenen. De helft van dat geld is voor wapenen, waaronder ook kanonnen, bestemd. Onwille keurig vraagt men zich af wat het met dit speelgoed moet doen, daar Rusland en Oostenrijk het bepaald hebben verboden met wapenen te spelen. Thermometerstantl. 14 Dec. 's av. 11 u. 32 gr. 15 'smorg. 7u.31gr.'smidd.lu.36gr.'sav.6u.33gr. TWEEDE KAMER. Zittting van woensdag 15 December. {Per telegraaf.) Het VP hoofdstuk (Marine) der staatsbegrooting voor 1876 werd zonder belangrijke discussien aan genomen. Bij de algemeene beschouwingen over het hoofd stuk Financiën werd een debat gevoerd over het denkbeeld van het invoeren eener belasting op de goederen in de doode hand. Het denkbeeld door den heer Tak geopperd om eene parlementaire enquête daaromtrent in te stellen, zou volgens den minister voor de practijk weinig gevolg opleveren. De regeering verklaarde zich echter bereid om alle verlangd wor dende inlichtingen te verschaffen. De minister deelde mede dat een wetsontwerp tot herziening der belasting op het personeel en der patentwet in bewerking was. In verband tot de voor gestelde herziening van den zout-accijns was mede de hand geslagen aan een ontwerp tot afschaffing van den accijns op de zeep.

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2