MIDDELBUBGSCHE COURANT. W 296. Dinsdag 1875. 14 December. BIJ DEZE COURANT BEHOORT EEN BIJVOEGSEL. Het formaat dezer courant wordt den len Januari 1876 ongeveer de helft vergroot, zonder verhooging van den abonnements prijs. Behalve de thans daarin voorkomende rubrieken zal voortaan in de courant wor den opgenomen een doorloopend feuilleton, bestaande uit boeiende romans en andere verhalen. Zij die zich voor het volgende kwartaal op de Middelburgsche courant abonneer en, ontvangen de nog dit jaar verschijnende nommers gratis. Middelburg 13 December. Dit blad verschijnt dagelijks met nitzondering van den Zondag, den 2en Paaseh- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.SO. De spoorweglijn Roosendaal—Vlissingen heeft Zaterdag gedurende eenige oogenblikken eene ver schijning in de tweede kamer gemaakt. Jammer ge noeg was het figuur dat zij maakte, niet bijzonder in haar voordeel. Er werden meer klachten dan lof ver nomen. De heer van Wassenaer Catwijck kwam terug op zijn vroeger amendement tot het leggen van dubbel spoor. Ofschoon overtuigd van de noodzakelijkheid daarvan, houdt hij het er voor dat de exploitatie maatschappij het dubbel spoor niet bevordert. Altijd de gevolgen van haar ondoelmatig contract. De maat schappij vree3t dat het dubbele spoor haar meer na- dan voordeel zal opleveren. De ongeregelde aankomst van de treinen werd door den heer Tak van Poortvliet ter tafel gebracht. In èen maand was er volgens dien afgevaardigde twaalf maal vertraging geweest vaa 12 tot 75 minuten, en wel op den sneltreindie toen nog met eene buiten- landsche verbinding aansloot. Wij gelooven dat als de heer Tak zijne opgaven ook over de andere treinen had uitgestrekt, er nog vrij wat meer te klagen ge weest ware. De heer Tak gaf echter de schuld hiervan niet aan de exploitatie-maatschappijmaar aan de geheele slechte regeling van den dienst op het Zuidernet. Speciaal op de haanvakken van den Grand Central Beige laat de dienst zeer veel te wenschen over. De vertraging is ook niet, zooals de minister geopperd had, het gevolg van ongeregelde aankomst van stoombootenmaar van treinen in verhand staande met de binnenlandsche com municatie. Het leggen van dubbel spoor kon, meende de heer Tak, in vele der bestaande moeilijkheden te gemoet komen; het was ook noodig, niet siechts voor het goederenvervoer, maar ook en vooral voor het per sonenverkeer. De minister antwoordde met eenige beloften, die wij hopen dat iets meer zullen zijn dan het bekende mid del, waarmede men aan de gekken een vroolijk leven bezorgt. De regeering, zeide hij, zal op de zaak letten. Als de noodzakelijkheid blijkt, dan zal zij niet schromen op de begrooting voor het volgende jaar een post voor het dubbele spoor te brengen. Ook op de exploitatie van de zuiderlijn zal de regeering het oog gevestigd houden, „in verband met de aanstaande her vatting van den maildienst van Vlissingen naar Engeland." Dit laatste is misschien het meest bemoedigende woord dat er gesproken is. Als de „aanstaande" her vatting van den maildienst ons tevens geregelder aan komende spoortreinen bezorgen zal, hoeveel te vuriger zullen wij dan naar die hervatting gaan wenschen! De heden namiddag alhier gehouden ter bespreking van de wenschelijkheid der oprremlffg eener Middelburgsche afdeeling van den Antidienstvervan- gingsbond werd door 35 personen bijgewoond^ waar onder een paar officieren en eenige onderofficieren van het garnizoen. De werkzaamheden werden geleid door den heer m'. G. A. Fokker, met wien uit de oproepers in het bureau zitting hadden genomen de heeren mr. D. A. Berdenis van Beriekom, mr. .T A. Lamhrechtsen en G. van Dieaen. Nadat alle aanwezigen de presentielijst geteekend hadden hield de heer Fokker eene korte toespraak. Hij onderstelde dat het doel der bij eenkomst hekend was evenals de groote belangstelling van den graaf van Limburg Stirum in de bereiking van dat doel: afschaf fing van de dienstvervangingwaaraan de door hem in het leven geroepen bond zijn naam ontleent. De bedoeling is te trachten dat denkbeeld op alle geoorloofde wijzen populair te maken. Voorts wees hij er op, dat de antidienst vervanging volstrekt niet gelijk staat met algemeenen dienstplicht. Deze laatste beteekent dat ieder jonge ling op zekeren leeftijd gedurende zekeren tijd in het leger zou moeten dienen, doch dit is niet het doel van den bondomdat men dan een veel te groot contingent miliciens zou krijgen, en ook omdat dit niet noodig is en met het oog op de kosten ook niet in het belang van het rijk zon zijn. De bond wenscht alleen het denkbeeld der afschaffing van de dienstvervanging in welken vorm ook, te popularisee- ren. Vijf a zesduizend personen in ons landvan al'erlei rang en stand, van allerlei politieke en gods dienstige geloofsbelijdenis, hebben zich reeds aangesloten en het laat zich aanzien at-..als in de meeste plaatsen afdeelingen zullen zijn opgerichtnog vele anderen zieh evenzeer als lid zullen aanmelden. Met de afschaffing der dienstvervanging wordt beoogd een beter gehalte van ons leger en weerbaarheid, ten einde te beantwoorden aan het voorschrift van art. 177 der grondwet, volgens hetwelk het dragen der wapenen tot handhaving der onafhankelijk heid van den staat en tot beveiliging van zijn grond gebied een der eerste plichten blijft van alle ingezetenen. Vervolgens werd aan ieder der aanwezigen een afdruk der statuten uitgereikt en daarna bij acclamatie het voorstel van het comité aangenomen om ook te Mid delburg eene afdeeling van den bond op te richten. Tot leden van het bestuur dezer afdeeling dat onderling een voorzitter, vice-voorzitter, secretaris en penningmeester zal kiezen werden hij meerderheid van stemmen gekozen de heeren: mr. G. A. Fokker, mr. D. A. Berdenis van Beriekom, G. van Diesen en mr. T. A. Lamhrechtsen. Daar beide laatst genoemden evenwel zwarigheid maakten die betrek king te aanvaarden, werden in hunne plaats geprocla meerd de heeren W. A. baron van Lijnden en J. Coster, kapitein der infanterie. Met inbegrip van eenige in deze vergadering toege treden heeren (waaronder enkelen als begunstigers) telt de afdeeling thans een 70tal leden. Ten slotte werden bij stemming 15 leden voor het hoofdbestuur gekozen te weten de heeren: m"1. Jac. Wertheim en B. H. Heldt, te Amsterdammr. J. T. Buijs, te LeidenL. G. Brocxm'. J. D. Veegens, W. J. Knoop, M. D. graaf van Limburg Stirum en dr. M. P. Lindo, en jhr. J. K. F- H. von Schmidt auf Altenstadtte 's Gravenhagemr. B. H. Pekelharing, te Delft; Joh". E. Knight, H. N. Wilkens, mr. J. C. E. baron van Lijnden, te Botterdam; mr. H. M. A. baron van der Goes en mr. C. R. Merkus te Utrecht. De Nieuwjaars-collecte, welke heden namiddag alhier gehouden werd, heeft f 562.31j opgebracht. Op 28 December van het vorige jaar bedroeg de opbrengst f 522.88 vermeerderd met nacollecte tot een bedrag van f 545.53. De gezondheidstoestand van H. M. de koningin is, naar uit 'sHage gemeld wordt, weder minder gunstig, zoodat H. M. hare kamer moet houden. Prins Alexander heett zich te Marseille naar Algiers ingescheept. Te 's Gravenhage heeit zich, volgens de Nederl Spectator, eene commissie gevormd voor het oprichten van een standbeeld voor Spinoza. De wijsgeerige brillenslijper zou, als hij nog in leven was, over het denkbeeld waarschijnlijk de schouders ophalen. Iets meer oneigenaardigs dan het plaatsen van een, stand beeld op eene openbare plaats, voor een bespiegelend denker als Spinoza was, kan men, dunkt ons,nauwelijks bedenken. Ook Auerbach, die zich zooveel moeite gegeven heeft om Spinoza populair te maken, is naar men mededeelt met dit plan ingenomen. Zoolang een Oldenbarnevelt, een Jan de Witt,een Tromp, een Heemskerk, een Koen, een Tasman, een Huygens en zoo ontelbaar vele anderen, wier gedenk- teeken tot het Nederlandsche volk iets zou zeggen en door het volk zou begrepen worden, nog op een monument wachten, kan menmeenen wij, een wijs geer als Spinoza wel met rust laten of, zoo men zijn nagedachtenis vereeuwigen wil, zijn horstbeeld houden binnen boekerijen of binnen de vergaderzalen van wijsgeerige genootschappen. Op eene door 600 werklieden en kleinhandelaars bezochte bijeenkomst, belegd door het algemeen be- stuursbond der vakvereeniging te Amsterdamter be. spreking van de ontworpen tabaksbelastingis bij acclamatie aangenomen een voorstel van den heer IJzendoorn tot het afleggen eener verklaring van den volgenden inhoud: „De vergadering, gehoord hebbende de stem des volks, verklaart den accijns op de tabak onrechtvaardig en onhoudbaar; omdat hij onrechtmatig wordt gehe ven, omdat hij het meest zal drukken op den stand, welke de afschaffing van den accijns op het geslacht het minst ten goede zal komen. De vergadering acht het noodig en rechtvaardig, dat alle in- en uitgaande rechten worden opgeheven en eene inkomstenbelasting worde ingevoerd." In de Indische bladen werd onlangs de aandacht, gevestigd op de nalatenschap van zekeren J. A. Du Bois, wiens erven door de Bataviasehe weeskamer werden opgeroepen en met wien men veronderstelde dat wellicht de bekende erfenis-Du Bois bedoeld kon wordenwaarvoor in België zooveel rechthebbenden, gevonden worden. Het blijkt nu dat Jan Anthony Du Boisvan wien in de jongste oproeping sprake was, assistent resident van de Lampongsche districten geweest is. Zijne nalatenschap bedroeg nog geen f 1700 en daarover was voor het grootste gedeelte door den overledene bij testament reeds beschikt. De millionair Du Bois, op wien men in België het oog heeftkan dus niet be doeld zijn. Te Parijs is bij de uitgevers Jouby et Roger een „Blauwboek" verschenen, dat voor ons land van gewicht is. Het bevat namelijk de documenten, die betrekking hebben op het afbreken der offieieele betrekkingen tussehen Nederland en Venezuela. Volgens het eerste stukeen brief van den gezant den heer José M. Rojas, dd. 25 Nov., heeft deze die bescheiden op bevel van zijne regeering uitgegeven. Verder bevat het hoek 14 stukken copy van 4 Mei tot 19 Oct. 1875, toen onze zaakgelastigde te Caracas, de heer van Brakel, zijn paspoorten ontving. De minister van binnenlandsche zaken maakt in de Staatscourant van heden bekend, dat het koninklijk kabinet van schildergen in het Mauritshuis, te beginnen met 15 dezer, weder geopend zal zijn op de uren bij het algemeen reglement bepaald. De Staats-courant van 12 en 13 dezer bevat dé wetten van den len dezer, houdende bekrachtiging van provinciale belastingen in Friesland, en tot regeling der ontvangsten en uitgaven van het pensioenfonds voor burgerlijke ambtenaren over het jaar 1876.

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 1