BUITENLAND. Algemeen Overzicht. Dc senaatsverkiezingen in Frankrijk. gaitMsftmrïstm. Prijzen van Effecten. f f f f f f f In het gisteren avond door ons medegedeelde tele grafische bericht uit Brussel werd melding gemaakt van een belangrijke discussie, die in de Belgische kamer van afgevaardigden is gevoerd over de toepassing of de afschaffing van de doodstraf. Bij de behandeling der begrooting van justitie vroeg de heer Woeste aan den minister van justitie welke zijne opinie was ten aanzien van de toepassing der doodstraf. Zonder het debat te willen vernieuwen dat bij een vorige gelegenheid over die quaestie was gevoerd, herinnerde hij echter dat de kamer toen met 55 tegen 43 stemmen de doodstraf had gehandhaafd. Van de toepassing is echter niets gekomen, zelfs niet in zeer ernstige gevallen. „Wij zijn misschien nog in een tijd van proefnemingzeide hij, maar ik houd niet van die proefnemingen, die in strijd zijn met de wet en waarbij menschenlevens betrokken zijnde proefneming duurt trouwens reeds 10 jaren.De mi nister moet met de resultaten daarvan bekend wezen. Zijn deze gunstig voor de afschaffing der doodstraf, waarom stelt de minister dan geen wetsontwerp daar toe voor? Zijn zij ongunstig, waarom dan de doodstraf niet toegepast? Eene door den heer Delecourtprocu reur-generaal bij het hof van appel, geleverde statistiek toont aan, dat de misdaden tegen het leven sterk ver meerderen. Zijn deze opgaven just Welke zijn de denkbeelden van den minister te dien aanzien? De minister Van justitie, de heer Lantsheere, verklaarde een bepaald tegenstander van de doodstraf te zijn, en men heeft hem daarom een beschermer van misdadigers genoemd. Het is waar dat hij nooit geweigerd heeft een besluit tot het verleenen van gratie aan den koning ter teekening voor te leggen, en hij blijft volharden in zijne opinie, dat de doodstraf niet moet worden toegepast dan ingeval van een onvermijdelijke sociale noodzakelijkheid, en deze heeft zich nog niet voorge daan. Opmerking verdienen de denkbeelden die de minister ontwikkelde omtrent den invloed van de doodstraf op de misdaden. Hij gelooft dat de gedachte aan straf geheel vieemd is aan de misdaad. Er zijn twee categorieën van misdadigers: Zij die een oogenblik- kelijke ingeving der hartstochten volgen, en zij die hun misdaad koelbloedig overleggen. In het eerste geval denkt de misdadiger volstrekt niet aan de straf; zij is hem onverschillig, in het tweede, als hij alles vooruit over legt en overweegt, zorgt hij zijn plan zoodanig te smeeden, dat hij voor zich de stellige overtuiging heeft dat hij niet zal worden ontdekt. En wat leert nu de statistiek In Frankrijk, waar het aantal doodstraffen aanzienlijk is en de bevolking met Ij millioen is verminderd, is het aantal misdaden niet afgenomenterwijl in Neder land, waar de doodstraf is afgeschaft, het aantal misdaden niet schijnt toe te nemen. En wat België zelf aangaatin 1863 is de doodstraf voor het laatst toegepastneemt de 6 voorafgaande jaren1857 tot 18Ü3; daarin bedroeg het aantal ouder-moorden en moorden met voorbedachten rade 49waarvan 8 met de doodstraf zijn gestraft, en in de 6 volgende jaren 1864 tot 1870, waarin de doodstraf niet werd toege past bedroeg liet aantal van die moorden eveneens 49. In 1857 tot 1863 werden wegens vergiftiging, doodslag, kindermoord enz. veroordeeld 85 personen en in de jaren 1864 tot 1870 slechts 65. Daarenboven moet bij deze cijfers nog rekening worden gehouden met de aanzienlijke vermeerdering der bevolkingzoodat de misdaden in de laatste vijf jaren bepaald zijn vermin derd, althans stationair blijven. De publieke opinie verlangt dan ook de uitvoering van de doodstraf niet. Nadat de heer Thonissen nog uitvoerig de doodstraf had bestreden, en de heeren Woeste en Dumortiër haar hadden verdedigd eindigde dit incident zonder dat eenige conclusie werd voorgesteld. Natuurlijk wordt met groote belangstelling het resul taat der verkiezingen van de 75 leden voor den senaat, die door de nationale vergadering moeten worden gekozen, te gemoet gezien. Welk met die verkiezing het streven van den lieer Buffet en der rechterzijde is, wordt nader in een hierachter volgend artikel ontwik keld. De uitslag der eerste stemming, die gisteren plaats had, geeft gelukkig weinig hoop op verwezen- lijking van dat streven. Het aantal uitgebrachte stem men bedroeg 688j, terwijl een brietje oningevuld was; de volstrekte meerderheid bedroeg dus 344 stemmen. Slechts twee candidaten werden gekozen, namelijk de president der nationale vergadeiing, de heer Audiffret Pasquierlid van het rechtercentremdie op de candi- datenlijstcn zoowel van de rechter- als van do linker zijde voorkwam, met 551 stemmen en de heer Martel met 344 stemmen. Laatstgenoemde een van de meest gematigde republiekeinenwas slechts alleen door de linkerzijde candidaat gesteld. Geen enkele van de candidaten der rechterzijde werd gekozen, zelfs de heer Buffet nietdie niet meer dan 336 stemmen op zich kon vereenigen. De meeste stemmen werden door de candidaten der linkerzijde behaaldalsDu- clerc 341, Krantz 340, Frébauld 310, Pothuau 341, Last ■yrie 342, Foubert 338 enz.; van de rechterzijde hadden de meeste stemmen Changarmer 338, Dupan- loup 337, Buffet 336, Belcastel 333, Baudot 337, Gon- taut-Biron 330 enz. Het gemiddelde aantal stemmen door de candidaten der linkerzijde verkregen bedraagt 324 a 325 stemmen, dat van de candidaten der rech terzijde 317 a 318. 't Zal thans van hen wier stemmen verloren zijn gegaan afhangen aan welke zijde zij den dooislag zullen geven. De heeren Buffet en de Broglic hebben m ieder geval reeds een inoreelen nederlaag geleden. Alvorens de vergadering tot de stemming overging werd door den heer Raoul Du val nog eene poging aan- gewend haar acht dagen uit te stellen, om te infor- meeren naar de gezindheid der candidaten om gekozen te worden, doch de vergadering besloot haar orde van werkzaamheden te handhaven. Na de stemming werd een wetsontwerp tot goedkeuring der telegraaf conventie van St. Petersburg aangenomen en een ander op de vrijwillige dienstneming bij het leger, waarbij geen andere personen als vrijwilligers meer zullen worden opgenomen dan die kunnen lezen en schrijven. De Brusselsche suiker-convenjje is in eerste lezing aange nomen. De Duitsche rijksdag heeft gisteren uitspraak gedaan in eene zaak, die reeds in ds vorige zitting aan de orde was gesteld, nl. het voorstel van den heer Hoffman om art. 31 der constitutie in dien zin te wijzigen, dat gedurende de zitting geen lid van het parlement zonder toestemming van het parlement zou kunnen worden gearresteerd of in staat van beschuldiging gesteld. In eerste lezing was dit voorstel, niettegenstaande de oppositie der regeering, aangenomen, doch in tweede lezing werd het gisteren met 142 tegen 117 stemmen verworpen. Terwijl men in Frankrijk al zijn best schijnt te doen om onrustbarende geruchten omtrent de Oostersche quaestie in de wereld te zenden en daaruit gaarne een casus belli zou willen maken, komen steeds vredelie vende berichten uit die plaatsen waar het eigenlijke zwaartepunt van Europa geacht moet worden. Êcn telegram uit Berlijn verzekert, dat het programma der mogendheden betreffende de hervormingen in Turkije tot grondslag heeft: politieke gelijkheid voor alle geloofs belijdenissen en belangrijke verbeteringen in de pro vinciale administratie. Tevens wordt gemeld, dat het plan, hetwelk van de zijde van Turkije zelve wordt ontworpen, op gelijke grondslagen berust. In dat geval zou dus althans bet plan zelve geen punt van belangrijk verschil uitmaken. De Duitsche regeering moet daar enboven stellig voornemens zijn al haar invloed aan te wenden tot een vredelievende oplossing der moeilijk heden in het Oosten. Gelijktijdig met deze berichten uit de hoofdstad van Duitschland meldt de telegraaf uit St. Petersburg, dat keizer Alexander, bij gelegenheid van het feest der ridders van St. George, een dronk heeft gewijd aan de kei zers van Duitschland en Oostenrijk, waarbij hij betoogde, dat de nauwe vereeniging, die tu3schen de voorva ders der drie keizers en door de legers der drie keizerrijken was tot stand gebracht, nog even hecht en duurzaam is eu het eenige doel van die ver eeniging is: het behoud van den Europeeschen vrede. Ten slotte verklaarde Z. M. nog, dat hij voor zich het stellige vertrouwen koestert dat dit doel, naar hetwelk alle staten streven zal worden bereikt. Aartshertog Albreeht bedankte namens de beide keizers wier gezondheid was gedronken en die naar hij zeide volkomen en oprecht de gevoelens van den keizer van Rusland deelen. Het heilig verbond bestaat dus in al zijn luister Op het oogenblik, waarin de verkiezingen voor 75 leden voor den senaat in de nationale vergadering een aanvang hebben genomenblijkt eerst duidelijk het streven van de rechterzijde. De geheele samenstelling der candidatenlijst, waarop 60 leden van de rechterzijde en slechts 15 van de linkerzijde voorkomen, blijkt weder het werk te zijn van den grooten intrigant de Broglie, met hulp van den heer Buffet en de groep de Clercq. De quaestie die de heer de Broglie bij de verkiezing wenscht beslist te zien isbestaat er in de kamer eene meerderheiddie na den dood van den graaf van Cham- bord de kroon wil aanbieden aan den graaf van Parijs De Courrier de France betoogtdatmot uitzondering van 20 legitimisten, die de Orleanisten een diepen haat toedragenen die na den dood van Chambord zich bij de republiek of het keizerrijk zullen aansluiten, de uiterste rechterzijde zich wel met het koningschap van den graaf van Parijs zal willen vereenigen. De hertog Larochetoucauld Bisaccia, is in de uiterste rechterzijde de krachtigste steun van den hertog de Broglie. De geheele rechterzijde deelt de gevoelens van den hertog Larochefoucauldterwijl de heeren de Kerdrel en De- peyre daarbij de voornaamste agenten zijn van de politiek van den heer de Broglie. De groep-de Clercq (de bonapartisten van het rechtercentrum,) d e vóór alles antirepublikeinseh is, vereenigt zich nu eens met de Bonapartisten en dan weder met de Orleanisten, naar gelang deze of gene partij betere vooruitzichten heeft. De meeste barer leden zijn ijverige voorstanders van het status quode heeren Lacaze en de Clercq haar ijverigste leiders. Het Orleanistische rechtercentrum is in twee partijen verdeeld. Over liet geheel zou deze groep zeer in haar schik wezen indien de graaf van Parijs aan de regeering kwamdaar dit echter eerst kan geschieden na den dood van Chamborden deze niet verplicht kan worden op een bepaalden dag te sterven, is een deel van dit Orleanistische rechtercentrum van oordeel, dat het niet verstandig zou wezen ten einde toe een politiek te volgen, die berust op eene gebeurtenis welke waar schijnlijk eerst na de verkiezingen zal plaats hebben, lutussehen is het den hertog de Broglie volkomen ge lukt den heer d'Audiffret Pasquier uit het veld te slaan, en het rechtercentrum heeft besloten de heeren de Broglie en Buffet te volgen. De groep-Lavergne bestaat eveneens uit twee elemen ten eenige gematigde republikeinen en eenige liberale Orleanisten; de eersten hebben aan de pogingen van de massa der Orleanisten weerstand gebodende laat- sten volgden ongaarne. De voornaamste agenten van den heer do Broglie in deze groep zijn de heeren d' Haussonville en Target. De heer Buffet staat dus op het oogenblik aan het hoofd eener coalitie samen gesteld 1° uit een groot gedeelte der uiterste rechter zijde 2° uit de geheele gematigde rechterzijde3° uit het geheele rechtercentrumen 4° uit een gedeelte van de groep-Lavergne. Twee vragen moeten nu nog wor den beantwoord: welk programma heeft deze coalitie, en vormt zij eene meerderheid? Haar programma is het volgende: als de graaf van Chambord vóór 23 Januari a. sterft dan zal men de revisie der constitutie vragen en den graaf van Parijs tot koning kiezen sterft echter de graaf van Chambord vóór dien tijd niet dan wil men het tegenwoordige status quo hand haven. Of deze coalitie eene meerderheid heeft? Ja, wanneer de overige partijen zich niet terstond met elkander verstaanneenindien tusschen haar over eenstemming tot stand komt. Het zal dus van de groepen der linkerzijdede uiterste rechterzijdeen de Bonapartisten afhangen ot de intriges der Orleanis ten en de laatste pogingen van den hertog de Broglie al of niet slagen. Het schip Philips van Mar nixgezagvoerder Prins, is den len dezer te Atchin aangekomen. Alles wel aan boord. Door het kanaal gepasseerd een tweemaster schroefstoomschip Jeannette bestemd naar Vlissingen. Rusland. Graanmarkten enz. Gent, 10 December. Roode en witte tarwe op staal ad 100 kilo tr. 26.50rogge op staal fr. 15.25 gerst fr. haver fr. 22.75; boekweit fr. 16.75; paardenboonen fr. 20.— koolzaad fr. 42.lijnzaad fr.37.lijn koeken fr'. 29.koolzaadkoeken fr. 22.boter fr. 3ll5 per kilogram; eieren fr. 3.15 per 26 stuks. Vlissingen, 10 December. Boter per kilogram 1.65 a 1.60. Eieren f 6.80 a 7.per 104 stuks. Amsterdam 10 December. Raapolie cp zes weken f 43J. Lijnolie f 29£. Amsterdam, 10 December. Nederland. Certific. Werkelijke schuld. dito dito dito dito dito dito Aand. Handelmaatschappij dito exploitatie Ned. Staatssp. Loten stad Rotterdam. dito dito Amsterdam. België. Certificaten bij Rothschild Frankrijk. Inschrijvingen dito Obligatiën 1798/1816 Certific. Inser. 5' serie. Oblig. Hope C°. 1855 6' serie dito 1000 1864 dito L. 100 1872 dito L. 100 1873 Loten 18645 Loten 1866 Oblig.Hope C°.Leening 1860 Certific. dito Inseript.S tieglitz &C°. 2' a 4 L. Obligatiën 186769 Certificaten Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. Oblig. dito dito dito Aand. Kiew-Brest dito Baltische spoorweg Oblig. spoorweg Poti-Tiflis dito dito Jelez-Griasi. dito dito Jelez Orel dito dito Charkow Azow Sehatkistobligatiën Aand. Warschau-Bromberg dito dito Weenen. Oostenrijk. Oblig.metal.in zilver Jan./Juli. dito dito April/Oct. dito in papier Mei/Nov. dito dito Febr./Aug. Aand. Nation, bank Loten 1860 dito 1864. Hongarije. Schatkistbiljetten Oblig. Theiss spoorweg Certific. Amsterdam Oblig. Z.-Ital. spoorweg Obligatiën Buitenl dito Binnenlandsche Obligatiën Inschrijving Alg. schuld Polen. 24 pet. 624 3 74A 4 V 994 5 1094 5» 89 3 95 3 1> 934 24 pet. 3 tJ 63| 5 5 1024 5 n 794 5 •n 93 5 1014 5 n 984 5 984 5 5 n 350 44 pet. 934 4 n 4 it 4 n 82| 6 n 5 259 44 pet. 884 4 204 5 n 1484 3 rt 141 5 pet. 101 5 236 5 pet. 5 r> 4 pet. 804 4 634 5 n 1394 5 pet. 64 5 64A 5 n 61 5 r> 604 3 5 n 594 rt 140 Italië. Spanje. Portugal. Turkije. pet. pet. 6 5 5 3 3 3 3 5 pet. Obligatiën 1869 6 7 pet. 7 5 6 n 3 6 7 7 7 n 7 n 7 7 4i pet. Egypte. Obl. 1868 dito 1873 Amerika. Obl. Vereenigde Staten 1904 dito dito dito 1885 lllin. Cert. Amsterdam Oblig. Illinois Redemtion. Oblig. Central Pacific Certific. Chic. N. W. Oblig. Madison Ext. dito Winona-St. Peter dito N. W. Union. dito Union Pac. Hoofdl. Obl. St. Paul Pac. Spw. le sec. dito dito dito 2'sec. Brazilië. Obl. 1863 dito 1865 5 99 174 144 53A 23| 71 77 7344 994 824 894 47H 784 744 744 894 344 164 964

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 3