ding der groote kreek, zijn al de bedijkte gronden in het openbaar verkocht voor 975,765.30. Het aandeel van den staat in de bedijkingskosten bedraagt ongeveer f 193,000terwijl zijne gronden hebben opgebracht f 628,277.87makende met het vermoedelijk overschot der onraadpenningen ongeveer f 658,300. Bovendien behoudt hij den dijk en bezit hij nog de hiervóór bedoeide 31 hectaren, die hem echter in rechten betwist worden. In 1876 zal waarschijnlijk weer een bedijking kunnen plaats hebben. Yoor den in 1861 bedijkten polder Willem III lig gen in het Hellegat ongeveer 170 hectaren rijpe schor ren van uitmuntende hoedanigheiddie door een wei nig kostbaren dwarsdijk ingepolderd kunnen worden. Het onder Stoppeldijk en Boschkapelle gelegen deel daarvan is gemeen eigendom van den staat en de gods huizen van Gent. Het overige, onder Zaamslag gelegen, behoort voor een deel aan den staat en voor een deel aan particu lieren. Voorloopig worden de waarde van dep bedijkbaren grond op 500,000 en de bedijkingskosten op f 50,000 geraamd. De staat zou daarin voor ongeveer a/« deelen. Indien met de mede-eigenaren en met de besturen van belendende polders spoedig kan worden overeen gekomen over al de punten die voorafgaande regeling behoevendan kan de bedijking in den zomer van 1876 geschieden. Gaat met de onderhandelingen meer tijd voorbij,» dan hoopt men het werk toch in het laatst van 1876 te kunnen aanbesteden en in het voorjaar van 1877 nit te voeren. Memorie van toelicHting van tret w etsontwerp tot verkoop van domein goederen in de gemeente Hontenisse. In en bij de dorpen KloosterzandeGroenendijk en Walzoorden, liggende in de gemeenten Hontenisse, is groote behoefte aan bouwgrond terwijl bijna alle grond die voor huisplaatsen geschikt is, tot het kroondomein behoort. Herhaalde verzoeken omvoor den bouw van wonin gen perceelen te koopen of in erfpacht te verkrijgen moesten op grond der wet van 1 Mei 1863 (Staatsblad n°. 43) worden afgewezen. Dit gebrek aan bouwgrond belemmert de ontwikkeling dezer dorpen en kan slechts ophoudenwanneer grond, die nu tot het kroondomein behoortverkocht of in erfpacht gegeven wordt. Verkoop, en wel in het openbaar, schijnt verkie selijk. Daardoor zal ook de kroon als vruchtgebruikster direct en indirect gebaat worden. Direct omdat de renten der te bedingen koopsommen veel hooger zullen zijn dan de pachten die de te ver- koopen grond in zijn tegenwoordigen toestand opbrengt. Die pacht bedroeg tot dusver gemiddeld per hectare 37.50 's jaars en is bij de laatste verpachting in Maart jl. gestegen tot 47 's jaars. Indirect omdat de ontwikkeling der dorpen een gunstigen invloed zal hebben op de pachtwaarde der uitgestrekte omlig gende kroondomeinen. Na overleg met den administrateur van het kroon domein zijn de gronden wier verkoop wordt voorgesteld, voor aanbouw van woningen het geschiktst bevonden en zijn zij verkaveld in de perceelen die het wetsont werp noemt. Ieder dier perceelen zal een koop uitmaken, tenzij splitsing van sommigen raadzaam mocht blijken. Het perceel sectie C, n°. 835huis en erf, is onder de te veilen perceelen opgenomen, omdat het voor den pachter der landerijenwaarmede het verpacht is, eerder een latspost dan een voordeel is. Hoewel niet al de in het wetsontwerp genoemde perceelen, samen groot 5.9090 hectaren, terstond voor bouwgrond noodig zijn en de bedoeling is, zp bij kleine partpen' naar gelang van de behoefte te doen veilenheeft de minister gemeendze allen In éen wets ontwerp te moeten opnemen, liever dan telkens voor iedere veiling eene afzonderlijke wet te provoceeren. Jnpsanaw stulta. Mijnheer de Redacteur! Zooals u bekend iszou hier Donderdag avond om 8 uren eene bijeenkomst gehouden worden van allen, die belang stellen in het werk van het anti dienstver- vangingsbond. 250 personen hadden op de lijst getee- kend. Het was dus geen wonder dat de heerendie de leiding op zich genomen hadden, een groote op komst verwachtten. De groote zaal van den heer Kuiperswas in gereedheid gebrachtal de gaslichten er ook kwamendie 250 niet. en nog 4 personendie dien avond aanmaarwie Slechts 12 leden lid werden hadden aan de uitnoodiging gehoor gegeven. Het was er dus koud. Ik vroeg mij zei ven af: „Hoe zou het toch komen, dat er zoo weinigen verschenen Immers voor man n e n kon de verontschuldiging „dat het weêr niet uitlokkend was" niet gelden. Of zou misschien de onderteekening der advertentie velen hebben afgeschrikt? Maar wie waren de onderteeke naars Mannen 'der liberale partij. „Telt Vlissingen", zou men kunnen vragen„telt Vlissingen dan niet meer liberalendie belang stellen in het oprichten eener afdeeling van het groote bond? En geldt het hier niet een zaakwaarbij partijbelang verre op den achtergrond dient geschoven Welnudan was die onderteekening dus den antirevolutionairen geen veront schuldiging. De ouders van orthodoxe richting zullen toch zeker met meer gerustheid hun zoon nastaren als hij zijn burgerlijke plichten gaat vervullen, zoo het zedelijk gehalte van ons leger wordt verhoogd. De afschaffing der plaatsvervanging is voorzeker een der beste middelen om dat doel te bereiken. Weet u, wat mij nog meer verwonderde? Dat geen enkel luitenant of onderofficier present was. Velen van hen hadden toch de lijst geteekend. Wat de reden van hun wegblijven waskan ik moeilijk raden. Ik durf niet denkendat zeomdat deze of gene er aan meêdeed die niet in hun smaak viel, wegbleven. Hoe het ook zijhet spijt mijdat door de lauwheid van zoovelenhet constitueeren eener afdeeling bijna onmogelijk was. Het is dus een feit dat, behoudens enkelen, er bij de Vlissingers, van welke partij ook, geen, of zeer weinig, belangstelling in deze zaak be staat. Iedereen is ook nog niet overtuigd van het nut van het bond. De contributie toch van 25 cent per jaar zal bijna niemand afschrikken. Dat dan ieder, die slechts eenigszins gelegenheid heeft, de volgende vergadering, die, denk ik, binnen 4 weken zal plaats hebben (artikel 14 der statuten), bijwone en de beschuldiging van lauwheid fier' van de schouderen worde geschud door allen, die waarlijk belang stellen in het lot van onze soldaten. Ziedaar den wensch van Vlissingen, 3 Dec. '75. Üw Lezer, X. Aan de redactie der Middelburgsche courant. Geachte redactie Bij de mededeeling in uw nommer van 3 December, dat de heer mr. A. Kerdijk op 7 December e. k. te Goes over het volksonderwijs eene voordracht zal houdenen naar men verneemt ook te Zierikzee en te Brouwershavenwordt door 11 de wensch geuit, dat genoemde volksvriend ook te Middelburg zal op treden. Vergun mij een rectificatie en eene toelichting. M'. A. Kerdijk zal over die zaak spreken te Goes, te Vlissingen en te Zierikzeemaar nietzooals u ver nomen hebt, te Brouwershaven. Op uitnoodiging van dien spreker heeft de ondergeteekende zich belast met de regeling dier spreekbeurten in Zeeland en ofschoon hij met. verschillende heeren in Middelburg nomina sunt odiosa) in overleg is getredenom zoodanige spreek- of leesbeurt ook in Middelburg te doen plaats hebben, is hem dat niet gelukt. Het resultaat zijner bemoeiingen was, dat hij aan den heer Kerdijk moest schrijven: „de hartader der provincie klopt flauw, ver moedelijk uit kwalijk begrepen zucht tot conciliatie". Het zou mij aangenaam zijnwanneer uw redactie of liever een harer leden mocht kunnen bewerkendat deze opmerking van den ondergeteekende gelogenstraft werd, m. a. w. mij zou het hoogst welkom wezen, als inderdaad mr. Kerdijk nog in dezen winter tot eene spreekbeurt te Middelburg werd uitgenoodigd. Verplicht s. v. p. met de opname dezer regelen Zierikzee3 December 1875. Uw getrouwen lezer J. H. C. HEIJSE. Zaterdag Natura A: plaats gel schap. C heer Koolc de Noordp Door dei deeld, dat minstens e Door dei deelingen kort overs uitvoerige vangen bef het Diamb GEDRUKT BIJ DE GEBROEDERS ABRAHAM-S TE MIDDELBURG. Djambi en zijn De Versteeg heer

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 6