Kerknieuws. Bedankt voor liet beroep tot predikant bij de her vormde gemeente te Sluis door den heer van 't Hoofdt, te Bruinisse. Landbouw. Het hoofdbestuur van het genootschap tot bevorde ring en aanmoediging van den landbouw in de pro vincie Drentedoor eene provinciale subsidie van f 1000 in staat gesteld thans op grooter schaal dan in het vorige jaar voorlezingen te doen houdenheeft o. a. bepaald, dat gedurende deze maand door den heer J. A. Bakker, uit Renkum, voorlezingen over landbouwonderwerpen zullen worden gehouden te Rui nen, Ruinerwold, Zuidlaren en Dalen. Deze lezingen zijn voor ieder belangstellende gratis toegankelijk gesteld. Koloniën. Bij beschikking van den minister van koloniën van 3 dezer is de heer L. Bosch gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië, om te worden benoemd tot ambtenaar bij den burger lijken dienst daar te lande. De per mail uit Oost-Indië aangebrachte berichten loopen tot 28 October jl. Aan de Suraatrasche courant, dd. Padang 16 October, is het volgende ontleend: Eergisteren zijn hier kort achter elkander twee sloepen binnengeloopen, bemand met 27 opvarenden van üet zeilschip Willem Poolman, dat met eene lading steenkolen onlangs verbrand is. Eene vriendelijke hand schrijft ons omtrent deze ramp het volgende: „Het schip, gezagvoerder van der Valk, is op onge veer 200 mijlen afstand van hier een prooi der vlam men geworden, 't Had een flinke lading steenkolen aan boord en kwam van New-Castle met bestemming naar Atchin. „Het ontstaan van den brand wordt toegeschreven aan broeiing der kolen. De equipage heeft zich in twee sloepen de derde verbrandde gered en kwam, ruim voorzien van proviand, eergisteren hier, na 18 dagen dobberen, behouden aan. In de groote sloep hadden 21 man plaats genomen en de kleine werd door de zes overigen bezet. Drie dagen voordat de brand ontstond, trachtte men, geleid door een verdachte gas- lucht, een deel der lading over boord te werpen, om zoodoende 'tvuur te kunnen bius3chen, doch alle po gingen mislukten. Esn groot gedeelte der bemanning heeft geene goederen kunnen redden, zoodat eenige menschlievende mede-ingezetenen, met hun beklagens waardig lot begaan, eene inteekeniags-lijst hebben doen circuleeren, welke gisteren ruim f 800 opbracht." iiïenieGgdc berichten. Men schrijft uit Selzaete aan het Algemeen nieuws- en advertentieblad van Z.-Vlaanderen Gisteren avond toen de goederentrein van Lokcren te Selzaete aankwam, derailleerde de locomotief en kwam met zijn buffels dwar3 door den muur van het gemak. De vrouw van zekeren A. Rogiest was daar juist bezig om aan eene natuurlij ke behoefte te voldoenzij kwam gelukkig met den schrik vrij. De redactie van het Utrecht3ch Dagblad heeft als St. Nicolaas-surprise gisteren hot officieel bericht ont vangen dat de procureur generaal bij het provinciaal gerechtshof in Utrecht beroep tot cassatie heeft inge steld tegen het arrest, door gemeld hof gewezen, waarbij de hoofdredacteur werd vrijgesproken van de beschul diging van laster, tegen den bakker de Laat. Donderdag jl. is te Leiden verleden de akte van oprichting der naamlooze vennootschap „Spoorweg Maatschappij LeidenWoerden", ten doel hebbende den spoorweg tusschen beide plaatsen aan te leggen en met goedkeuring der regeering door de Nederlandsche Rijnspoorwegmaatschappij te doen exploiteeren. Daarna is overgegaan tot de benoeming van commissarissen. Ook te Gouda heeft eene vergadering plaats ge had van tabak-en sigarenfabrikanten, teneinde middelen te beramen om den voorgestelden accijns op de tabak te voorkomen. De fabrikanten hebben zich bij de commissie te Rotterdam aangesloten. De tabaksfabrikanten te Assen zullen mede in een adres aan de tweede kamer hunne bezwaren tegen be doelden accijns te kennen geven. Te Gorinehem heeft zich vrijwillig in arrest be geven zekere C. de V., van Sliedrecht, onder het voor geven ten nadeele van Schram de Jong aldaar eene belangrijke hoeveelheid hoepels ontvreemd, naar Rotter dam vervoerd en aldaar te geide gemaakt te hebben, hetgeen bij een ingesteld onderzoek overeenkomstig de waarheid werd bevonden, zoodat de V., bij wien het vooruitzicht om gedurende den winter voor rekening van den staat gehuisvest en gevoed te worden stellig meer gegolden heeft dan berouw over den gepleegden diefstal, nog denzelfden dag naar de cellulaire gevangenis is overgebracht. De V. is een ontslagen veroordeelde, die reeds vroeger door het provinciaal gerechtshof in Zuid-Holland tot crimineele straffen veroordeeld werd. Jl. Vrijdag heeft te Grouw in Friesland reeds eene hardrijderij op schaatsen plaats gehad. Er namen 36 rijders aan deel, waaronder meest al de bekende Friesche hardrijders op schaatsen. De heer J. de Heer van Dokkum won den prijs, de heer H. van der Meer van Terhorne de premie. In het voorloopig verslag over hoofdstuk VII B financiën, wordt o. a. den minister in overweging ge geven om zoowel bij het postwezen als bij de telegra- phie, vrouwelijke ambtenaren aan te stellen. In Zwit serland en Noord Amerika is dit denkbeeld met zeer goede uitkomsten toegepast. Men drong hierop te meer aan daar vele bekwame jongelieden andere werk kringen, met name het onderwijs, verlaten om bij deze takken van staatszorg een plaats te zoeken. Hierop antwoordt de minister. Voor den dienst der posterijen is de aanstelling van vrouwelijke ambtenarennaar het gevoelen van den ondergeteekendeniet raadzaamzoolang er nog geen gebrek bestaat aan jongeliedendie bij dezen tak van bestuur een bestaanmiddel zoeken. Zoodanig gebrek mag geacht worden de reden te zijn. dat men in sommige landen vrouwelijke ambtenaren bij de posterijen heeft in dienst gesteld. Dat bekwame jongelieden een nuttiger werkkring verlaten om in 's rijks dienst te treden schijnt op zich zelf geen grond tot beklag te mogen opleveren. Het is voorts te betwijfelen of die gevallen althans wat de posterijen betreftzóo menigvuldig voorkomen dat daardoor inderdaad aan andere vakkonmet name het onderwijs schade wordt toegebracht. Door de politie te Rotterdam is de aandacht ge vestigd op de firma's Read Cie.312commercial Road, E. en D. Marcusse6 Clevelandstrc-etMile Eud Road E.beiden te Londen die bij brieven in de Hollandsche taal bij verschillende apothekers te Rotter dam bestellingen hebben gedaan van salpeterzuur zilveroxyde en welke firma'svolgens ingesteld onder zoek niet als solide bekend staandaar hunne wissels niet worden gehonoreerd. De aanstaande echtgenoot van de gravin Maria von Bismarck, dochter van den rijkskanselier, de graaf Wendt Zu Eulenburg, is aan de gevolgen van typhus overleden. Voor de vierde maal is in de vorige week in den Duitschen rijksdag een voorstel van de Fortschntts- partij behandeld om aan de afgevaardigden reis- en verDlijfkosten toe te kennen, waartegen de regeering en vooral ook von Bismarck zich tot uogtoe hardnekkig hebben verzet. Daar echter het aantal voorstanders steeds toeneemt zal toch eenmaal aan het verlangen der afgevaardigden moeten worden toegegeven. Toen het voorstel voor het eerst in behandeling kwam, den 10SI1 December 1873, werd het aangenomen met 219 tegen 169 stemmen, den 12en Februari 1874 met 229 tegen 79 stemmen, den 9en Januari 1875 met 158 tegen 67 stemmen en nu de laatste maal met 179 tegen 58 stemmen. De scherpe koude gepaard met sneeuw heeft ten gevolge dat men in Lotharingen veel last krijgt van de wolven, die reeds in gehuchten en dorpen verschij ne-n om een prooi te zoeken. Dat zij thans met groote energie worden vervolgd blijkt daaruit dat sedert 1 Mei 1874 tot den aanvang van dit jaar in het dis trict Lotharingen niet minder dan 165 wolven werden gedood. De Deensche regeering heeft aan de volksverte genwoordiging een wetsontwerp aangeboden om een som van ongeveer 20 millioen kroondaalders beschik baar te stellen tot uitbreiding van de oorlogsvloot, ter wijl nog worden aangevraagd 51 millioen voor kust verdediging en 5 millioen voor gewone uitgaven ten behoeve der marine. Bij testamentaire beschikking van wijlen den heer Wynn Ellis is aan de nationale schilderij verzame ling te Londen een kleine maar kostbare collectie schilderijen vermaakt, grootendeels van Hollandsche meesters, terwijl er zich ook enkele goede stukken van Reynolds, Turner, Claude Lovrain, Poussin, Salvator Rosa, de beide Caracci en een van Paolo Veronese onder bevinden. De heer Krupp te Essen heeft zich bereid ver klaard voor de Engelsche regeering een stuk geschut te gieten van 150 ton met een boring van 46 centi meter, hetwelk hij, volgens zijn eigen stelsel, uit gegoten staal wil maken. Door den grooten omvang zal hij zich echter genoodzaakt zien het in twee stukken te gieten. Waarschijnlijk zal binnen kort te Londen een doodvonnis worden voltrokken aan den persoon van Henry Wainwright, een 37jarig borstelfabrikant uit Whitechapel. Den lltn September van het vorige jaar had hij zijne minnares Harriet Lane door drie revolver schoten gedood, omdat hij zich van haar wilde ontdoen» begroef het lijk in het achtergebouw van een leeg staand huis, en bedekte het met kalk. Toen een jaar later h et huis in andere handen zou overgaan wilde hij het lijk transporteeren, hakte het in stukken en pakte het in twee gedeelten in. Bij die gelegenheid werd hij echter verraden en de crimineele rechtbank heeft hem ver oordeeld tot den strop, zonder dat er hoop op gratie voor hem bestaat. De voorloopige zittingzaal van den Franschen senaat in het zuidelijk gedeelte van het slotte Versailles is gereed. De zaal is door Mac Mahon bezichtigd en goed gekeurd, waarna de sleutel door den architect Jolly aan de aangewezen autoriteiten is ter hand gesteld. De grootte van deze zaal bedraagt ongeveer 600 vier kante meters. Volgens de Politische Correspondenz hebben de aanvoerders der opstandelingen in Bosnië in een soort van geheime skuptschina besloten den strijd te hervatten en de door Turkije aangeboden amnestie af te wijzen. De Zuldslavische correspondent van genoemd orgaan meldt dat den 20en November bij Bassyeka een groot gevecht heeft plaats gehad waarin de opstandelingen door de Turken werden geslagen en tot Zuri Potok teruggedrongen. Het probleem om de groote keizersklok te Keulen behoorlijk te doen luiden is eindelijk door den maker der klok, meester Hamm in Frankenthal, zelf opgelost. Hij heeft een nieuwen klepel vervaardigd, die in de klok is bevestigd en terstond overeenkomstig den eisch a^n beide zijden der klok goed aansloeg. Het congres van slachters te Gotha heeft aan alle slachters in Duitschland een circulaire gezonden om hen uit te noodigen tot deelneming aan een op te richten Duitschen slachtersbond. Ferkoopingen en aanbestedingen. Ter provinciale griffie van Zeeland liggen ter lezing de voorwaarden waarop door het departement van marine op den 17 December zal worden aanbesteed de levering van gort, groene erwtengrauwe erwten, capueijners of bruine boonen, bruine suiker, rijst, ge zouten vleesch en jenever. Gemeentebestuur van Middelburg. De burgemeester en wethouders brengen bij publi catie ter kennis dat het register tot inschrijving voor de nationale militie van alle mannelijke ingezetenen, welke op den len Januari a. hun 19e jaar zullen zijn ingetreden en dus geboren zijn in 1857, zal gereed liggen op de gemi-ente secretarie van den len tot en met den 31en Januari 1876, van des middags 12 tot des namiddags 3 uren, met uitzondering van den Zon dag. Belanghebbenden worden in bedoelde publicatie drin gend aangemaand aan de op hen rustende verplichting te voldoen. Burgerlijke stand. (Van 28 November tot 5 December.) Middelburg. OndertrouwdP. Klaassen, wedr. 55 j., met J. Hillefarand, wede. 45 j. J. Konings, jrn. 32 j., met F. de Meijer, jd. 25 j. J. E. Hovelsen, wedr. 30 j., met C. J. Kikkert, jd. 27 j. Bevallen: F. M. Machielse, geb. Baars, z. J. van Leersum, geb. Dobbelaar, d. A. M. Tismeer, geb. van der Eist, d. L. Weijmar, geb. van Daelen, d. A. Cor- nelisse, geb. Buijs, d. M. P. Seijbel, geb. van Flieren- burg, z. L. Barendse, geb. Theune, z. Overleden: M. J. de Bruijn, d. 12 j. D. J. de Jongh, vrouw vau P. J. Tismeer, 39 j. A. M. J. Leurs, wedc. van H. L. T. Eichholtz, 61 j. W. Broeke, man M. P. Messer, 56 j. W. Heuseveldt, d. 13 d. P. Danielsc, z. 3 w. C. M. Philipse, d. 5 j. (Van 27 November tot 4 December.) Vlissingen. BevallenT. E. J. van Meerbeek, geb. Smit, z. P. Mommaas, geb. Naerebout, z. J. van der Driest, geb. Kerving, z. P. Braun, geb. Schreuder, z. Overleden: P. van de Woestijne, d. 8 m. G. J. M. de Vlieger, z. 3 m. M. A. C. Mulging, vrouw van G. Koster, 52 j. K. Lemson, wede. van J. Sweunen, 59 j. J. Vos, d. 3 m. Goes. Gehuwd: W. de Kouter, jm. 25 j., metP. van de Vreugde, jd. 23 j. Bevallen: C. B. Kosters, geb. Muller, d. W. Blaas, geb. Bonze, d. A. Koets, geb. van der Gus, d. Overleden: B. de Raad, jm. 49 j. J. C. Beuns, d. 4 j. J. J. Kleijnenbreugel, laatst wede. van J. L. Lim burg, 74 j. M. Moerman, man van M. Hoogesteger, 42 j. G. van de Klooster, d. 2 d.

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2