HIDDELBURGSCHE COURANT BIJVOEGSEL Sitaten-generaal. TAN DE van Maandag 6 December 1875. N° 289. Rechtzaken. Gisteren stond voor het provinciaal gerechtshof in Zeeland te recht Jan Bernardus Willems, oud 35 jaren, sjouwerman alhier, beschuldigd vana dat hij den 24«n Juni jl., op de Commerciewerf alhieT, zich door den portier dier werf, Klaas de Rijcke, heeft doen afgeven 4 ijzeren baggeremmers en 2 assen, toebehoo- rende aan den heer van Seeters, en wel op aanbieding van een valschelijk met den naam van Abraham Peta- ver per order A. van Seeters onderteekend briefje, hetgeen hij voorgaf afkomstig te zijn van een onder baas van den aannemer Filis, en waarin de portier verzocht werd aan den beklaagde voornoemde voor werpen af te geven, welk briefje, zoowel wat den in houd als de onderteekening betreft, ter goeder trouw geheel geschrevenwas door den tuinknecht fiubreeht Cornelisse te Middelburg. Het bewuste briefje luidde als volgt: „Middelburg Den 24 Junij 1875. D.e Rijcke weest zoo goed en geef aan J. Willems 4 baggeremmers en twee assen. Abra ham Pétaver per order van A. van Seeters; ik heb er al drie ontvangen van J. Willems." b Dat hij omstreeks half Juni jl. op dezelfde werf alhier zich door voornoemden de Rijcke heeft doen afgeven 3 ijzeren baggeremmers, liggende op die werf en toebehoorende aan den heer van Seeters voornoemd, op het bedriegelijk voorgeven, dat hij van voormelden aannemer Filis last had ingevolge order van gemelden van Seeters deze voorwerpen mede te nemen; dat hij Filis op de Markt had gesproken en dat deze dadelijk zoude komen. Yier baggeremmers en twee assen heeft de beschul digde verkocht aan H. A. Emanuel voor 6.49 en drie emmers aan S. L. Gobetz voor ƒ4.14. De verklaringen van zes gehoorde getuigen werden bevestigd door de volledige bekentenis van den be schuldigde. De advocaat-generaal mr. van Nes van Meerkerk requireerde schuldigverklaring aan a valschheid ge pleegd in onderbandsch /geschrift, door het verzinnen eener verbintenis en het plaatsen van eens anders naam als handteekening; b het des bewust gebruik maken van dat valsehe stuk; en c oplichting, door, onder aanneming van een valsehe- qualiteit, zich door een ander goederen te doen afgeven en zich alzoo van eens anders goederen bedriegelijk ten deele meester te maken. Hij requireerde veroordéeling tot eene tuchthuisstraf van minstens vijf en hoogstens tien jarenten ware het hof termen mocht vinden, op grond van de vol ledige bekentenis van den beschuldigde en de geringe waarde van het ontvreemde, tot toepassing van art. 9 der wet van 29 Juni 1854. De verdediger mr. Mathon beval zijn cliënt in 's hofs clementie aan en wees op zijne onbeschrijfelijk groote armoede, zijn berouw en zijne bekentenis. Het hof heeft Willems, met aanneming van zijne armoede en bekentenis alsmede het geringe toegebrachte nadeel als verzachtende omstandigheden, schuldig ver klaard aan de hem ten laste gelegde feiten en veroor deeld tot eene correctioneele gevangenisstraf van zes maanden, in eenzame opsluiting te ondergaan drie geldboeten en in de kosten. Nog stond gisteren voor het hof terecht Oornelis van der Nood oud 39 jaren thans gedetineerd in 's hofs gevangenis alhier, ter zake als zou hij in den namid dag van den 10en September 1875, door een raam in de woning van M. van den Houtenarbeider te Elle- meet, zijn geklommen en uit die woning arglistig heb ben weggenomen en zich toegeëigend een zilveren horloge, een Berlijnsch zilveren tabaksdoos en een paar laarzenten nadeele van gemelden arbeideren zulks na reeds vroeger bij arrest van het provinciaal gerechtshof in Friesland dd. 25 Juli 1870ter zake van gequalificeerden diefstal te zijn veroordeeld tot eene tuchthuisstraf van 5 jaren. Niettegenstaande de verklaringen van negen getuigen hield de beschuldigde vol dat hij onschuldig was. Hij beweerde de laarzen gekocht te hebben in de Joden- Breestraat te Amsterdam van zekeren de Yries en van de andere voorwerpen zeide hij niets te weten. De getuige erpoortenrijksveldwachter te Brouwershaven, bezwaarde hem zoo beweerde bij, opzettelijkmaar met den getuige A. Botbijlarbeider te Zierikzeewas i het nog erger: die was, zeide de beschuldigdede eigenlijke dief, van zijne jeugd af een gemeen sujet en een vagebond. Toen de voorzitter hem de gerezen bezwaren voorhield antwoordde hij „Och meneer, ik ken de wereld zoo goed tot mijn leedwezenUit de voorgelezen pro cesstukken bleek dat de besch. ontelbare malen ontvlucht is uit de kolonie Veenhuizen, waar hij echter telkens weder werd teruggebrachten ook dat hij reeds vroe ger herhaaldelijk veroordeeld is geweest. De advocaat-generaal achtte de ten laste gelegde feiten wettig en overtuigend bewezen en requireerde schuldigverklaring van den beschuldigde aan diefstal in een bewoond huis door middel van inklimming na reeds vroeger tot crimineele straf veroordeeld te zij a geweest, en zijne veroordeeling tot tuchthuisstraf voor den tijd van minstens vijf en hoogstens twintig jarenalsmede in de kosten. De verdediger mr. Mathon meendein strijd met de opinie van het openbaar ministeriedat er éene ver zachtende omstandigheid was waarop hij wijzen kon, namelijk dat de beschuldigde werk heeft gezochto. a. bij den burgemeester van Brouwershaven, doch overal zijn hoofd stoottezijnde dit een gevolg van de in de maatschappij bestaande groote fout, dat iemand die een ongunstig' verleden heeft en zijne schuld heeft geboet, in den regel niet geholpen, maar kwalijk bejegend wordt. Het hof heeft den beschuldigde schuldig verklaard aan het hem ten laste gelegde feit doch in zijn ver laten toestand en de geringe waarde van het ontvreemde aanleiding-'gevonden tot toepassing van art. 9 der wet van 29 Juni 1854en hem veroordeeld tot eene correctio neele gevangenisstraf van vijf jarenbenevens in de kosten. Qemengde berichten. De Etoile beige kreeg onlongs een dringenden brief van iemand, die zich een „liberaal kiezer" onderteekende en zich door den pastoor van de plaats zijner inwoning beleedigd achtte. Wat was er gebeurd Na eene collecte in de kerk, bij 'gelegenheid eener begrafenis plechtigheid, had de pastoor onder de centen en kleine zilveren muntstukken een broeksknoop gevonden! Dat was natuurlijk het werk van een liberaal, meende de zieleherder en hij droeg den koster en den hulpon derwijzer op om liet corpus delicti terug te brengen aan den ongeloovigedien' hij van deze misdaad ver dacht hield. De ongeloovige beweert echter dat de pastoor hem lastert en dat de ware schuldige eengeloo- vig katholiek kiezer is. Dit wil hij in de kolommen van de Etoile bewijzen. De redactie heeft echter beleefd voor deze plaatsvulling bedankt. Zij acht het meer in 't belang van de rust en de vrede te Muuekswalm (zoo heet het dorp waar het feit gebeurd is) om deze ge wichtige quaestie te laten rusten. Twee adjunct-commissarissen van politie van gemeenten nabij Brussel, tegen welke onlangs eene klacht werd ingediend wegens onwettige aanwerving voor het Nederlandsch-Indische leger, met gebruikmaking van valsehe certificaten van den burgerlijken stand, zijn op bevel van het hof van appel te Brussel voorloopig in vrijheid gesteld. Een van de grootste grieven voor een dagblad schrijver zijn de drukfouten, waarvan men dikwijls niet weet hoe zij in de wereld komen. De aanbieding van het wetsontwerp op de drukpers in Frankrijk werd in het Journal officiel door den president derrepu-' bliek aangekondigd met een decreet, waarin werd ver meld, dat dit wetsontwerp aan de nationale vergadering zou worden aangeboden „door den vice-president van den ministerraad, minister van binnenlandsche zaken en den zegelbewaarder, minister van oorlog, die belast zijn de motieven te ontwikkelen en bet te ver dedigen." Zooals men weet is de zegelbewaarder mi nister van justitie. De heer Russell, de correspondent van de Time3 die den prins van Wales in Indië vergezelt, meldt aan dat blad dat de cholera overal in de kolonie heerscht, wel niet in hevige mate, maar toch zoo dat voorzich tigheid zeer noodig is. De prins heeft dan ook reeds de uitnoodigingen van verschillende vorsten om hen te bezoeken, afgeslagen. Zells twijfelt men of er van het voorgenomen bezoek te Madras wel iets komen zal, hetgeen in die stad, waar men den prins een bui tengewoon schitterende ontvangst bereid had, eene algemeene teleurstelling teweeg brengt. Voor het hof van assises te Brussel wordt eenè vervolging behandeld, op verzoek van een der nieest bekende fabrikanten van naaimachines ingesteld tegen eene andere maatschappijwelke zijn fabrikaat nage maakt en het merk zijner fabriek vervalscht heeft. Woensdag jl. werden eenige wagons van den Grand Central Beige-spoorweg te Brussel, aan welke men een nieuw toestel tot beveiliging der conducteurs had aangebracht, door den minister van openbare wer ken en eenige andere belangstellenden bezichtigd. Het toestel, uitgedacht door den heer Maquet, bestaat uit ijzeren stangen, welke buiten de wagons aangebracht en onderling verbonden zijn, zoodat ze een soort van zeer wijd traliewerk vormen, waarbinnen de conduc teurs zich langs de wagons kunnen bewegen. Het oordeel over deze uitvinding was echter algemeen dat er nog verschillende verbeteringen aan moesten gebracht worden, alvorens zij voor toepassing in de practijk vat baar was. Het h'of van assises te Brussel heeft twee wijn- koopers aldaar veroordeeld tot eene maand gevangenis straf, 26 franken geldboete en betaling van driemaal 1000 franken schadevergoeding, wegens namaak der flesschen en fabriekmerken van de beroemde Champagne merken Louis Rocderer, Cliquot Ponsardinen Moet et Chandón. De eisch der drie groote firma's bedroeg 5000 franken schadevergoeding voor ieder harer. Te Monaco is eene dievenbende ontdekt, die haar handwerk op groote schaal en met een merkwaardig geluk dreef. Den eenen dag dineerde een der leden van het gezelschap bij een der voornaamste badgasten. Aan het dessert bemerkte men plotseling dat er eenige zilveren voorwerpen van de tafel verdwenen waren. Het vermoeden viel natuurlijk in de verte niet op den sierlijk gekleeden zakkenrolderdie onder een zeer bekenden en deftigen naam goïntródueeerd was. Men jaagde dus een paar bedienden weg, doch zag het zilver nooit terug. Den volgenden dag heerschte op een gegeven oogen- blik aan de roulette-tafe 1 p lotseling een ware paniek. Bijna iedere speler was bestolen. De een miste zijn horlogede ander zijn beurseen dorde zijn overjas. De dader was natuurlijk niet te vinden. Eindelijk zette een der dieven de kroon op het werk. Hij bevond zich namelijk op een diner, dat door den gouverneur van Monaco aan een Engelsch edelman en eenige andere vrienden gegeven werd. Plotseling wer den al de gasten, door een of ander krachtig slaap middel, door een diepen slaap bevangen. Van dat oogenblik maakten de dieven gebruik om alles uit het huis te halen wat van waarde was en voor de hand lag. Vervolgens huurden zij met hun allen een rijtuig en lieten zich venire a ter re naar Menton brengen, van waar zij in de nabij gelegen bergen gevlucht zijn. Het bedrag van hetgeen door hen gestolen is wordt op 300,000 franken geschat. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 2 Dcecmber. (Nader verslag.) Een zestal onderwerpen kwam ter sprake bij de algemeene beraadslaging over het hoofdstuk buiten- laudsche zaken der staatsbegrooting. P Het tolverbond met België. Acht de regeering dat planwaaraan vele bezwaren verbonden zijnuit voerbaar? vraagde de heer Heydenrijck, terwijl de heer de Bieberstein mede op de wenschelijkheid aan drong. De minister verschoof een nader antwoord naar de discussie over de adressendie ter zake zou den inkomenmaar merkte reeds op dat het vraagstuk met de accijnsen en handelstractaten in verband stond. 2° De gemengde rechtbanken in Egijpte. Nadat de heer Godefroi het wenschelijk noemde dat over de akte van toetreding tot dit stelsel een afzonderlijk schriftelijk overleg zou worden gehouden, verklaarde de voorzitter daartoe later een voorstel te zullen doen de heer Mackay wenschte dat de regeering een jaar- lijksch verslag over de werking der rechtbanken zou vragen. De minister vereenigde zich ten volle met het nader onderzoek, en antwoordde dat de consul- generaal te Alexandrië is aangeschreven de regeering geheel op de hoogte te houden. 3° De protectionistische richting in de buitenlandsche handelspolitiek. Maakt de regeering zich nog illusiën, aan dien drang weerstand te kunnen bieden? vraagde de heer Heydenrijck de minister antwoordde dat wij ons best moeten doen met ons goed voorbeeld, maar dat wij er overigens niets aan kunnen doenwij kunnen thans geen aequivalent meer aanbiedenenal doen onze onderhandelaars wat zij kunnen, wij zijn ver plicht te wachten tot het 't buitenland schikt. 4° Hoe staat het met het tractaat met Italië en is men reeds iets gevorderd met de Amerikaansche sur- taxe vraagde de heer Mackay. Italië bood ons een protocol aandat de minister echter meende niet te moeten onderteekenen, als te onvoordeelighij wilde nu de onderhandelingen met Frankrijk en Zwitserland afwachten. En wat de surtaxe aanging, deze was nog onveranderd; de minister hoopte echter gunstigen invloed van de verkiezingendoor versterking van het demo cratisch element in het congres. 5° De onzeewaardige schepen. Wordt er gewaakt tegen het afgeven van zeebrieven aan in Engeland

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 5