BUITENLAND. Algemeen Overzicht. voor Zierikzee en omstreken eene afdeeling van het anti-dienstvervangingbond is tot stand gekomen. Als bestuursleden daarvan werden gekozen de heeren m<\ B. M. de Jonge van Ellemeetm'. J. M. Isebree Moens en J. T. Oosterman. „Het boud vraagt van zijne leden slechts eene jaar- lij ksche bijdrage van 25 cent, zeker voor niemand een bezwaar om er zich bij aan te sluiten. We ver trouwen da* ook dat het getal leden spoedig verdub belen en dagelijks toenemen zal. Als men meewerken wil tot wering van een kwaad, dat reeds jaren aan ons leger knaagt, is algemeene toetreding noodzakelijk. „Nu zijn er, 'tis waar, in de laatste jaren vele anti bonden opgericht en verdwenenzonder iets te verbeterendoch dit mag voor niemand eene reden zijn om niet met dit bond te streven naar de afschaf fing der remplacjantenhet onkruid onder de soldaten.'' Het diner ter eere van den heer von Bultzings- löwen had gisteren te 'sGravenhage plaats en werd door vele leden van het hoofd-comité en vertegen woordigers van sub-comité's der vereeniging „hetEoode kruis" bijgewoond. De luitenant generaal de Stuers, voorzitter, dankte den heer von Bultzingslöwen voor het liefdevolle werk, waarvan hij gedurende vijf maan den op de gloeiende stranden en moerassen van Atchïn de ziei is geweest. Een der officieren van de tweede expeditie bood nog den heer v. B. een krans aan. Door dezen werd dank uitgesproken voor de hem gebrachte hulde, en een woord van lof gewijd aan den militairen geneeskundigen dienst van het Indische leger. bij de Keiser, Benoemingen en besluiten. rechterlijke macht. Benoemd tot griffier arrondissements-rechtbank te Zierikzee mr. thans te Brielle. notarissen. Op zijn daartoe gedaan verzoekmet ingang van 1 Januari 1876eervol ontslag verleend als notaris te Budel, aan G. de Bie. directien der marise. Bevorderd tot commiesde adjunct commiesen D. van der Blom en C. Admiraal, respectievelijk bij de direction der marine te Hellevoet- sluis en te Amsterdam; en tot adjunct-commies, de klerken K.W. Asmus en J. C. J. Graat, respectievelijk bij de directiën der marine te Hellevoet sluis en te Willemsoord. directs belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe belastingenin- en uitgaande rechten en accijn sen te Oude Pekela c. a. G. Bouriciusthans ontvan ger der directe belastingen en accijnsen te Zuid- horn c. a. Op verzoek eervol ontslag verleend, onder toeken ning van recht op pensioen, aan J. M. van der Minae, ontvanger der directe belastingen enz. te Middelburg. leger. Bij koninklijk besluit zijn de 2e luitenants C. J. L. Schuller en B. Go:dinou de Gouberville, respectievelijk van het 7e en 5e regiment infanterie, voor den tijd van vijf jaren gedetacheerd bij het wapen der infanterie van het leger in Nederlandsch Indiëen de 2e luitenant L. C. Baggelaarvan het 4e regiment infanteriein rang en ancienneteit overgeplaatst bij het wapen der infanterie van het leger in Nederlandsch Indië. Bij koninklijk besluit is de officier van gezondheid 2e klasse J. M. Vorst, van het personeel van den ge neeskundigen dienst der landmacht, op nonactiviteit gesteld, in afwachting dat nader omtrent hem zal worden beschikt. Onderwijs. Uit Wemelciinge wordt het volgende aan de N. Rott. Ct geschreven. De eenige hulponderwijzer alhier op een traktement van f 500 is, om zijne positie te verbeteren, thans ook vertrokken. Het bestuur biedt nu reeds 600. Intusschen is aan den hoofdonderwijzer voor ruim 200 kinderen een arbeider van den eersten wethouder Do- minicus toegevoegdom in de openbare school hulp te verleenen. Gelukkige plattelandsbesturendie overal raad voor weten Rechtzaken. De arrondissements-rechtbank te Zierikzee heeft gisteren de personen van J. van Dongen en A. Trijze- laar ter zake van oplichting veroordeeld ieder tot ge vangenisstraf van acht maanden, in eenzame opsluiting te ondergaan, en tot betaling, de eerste van 10 en de tweede van 7 geldboeten, elk van 25, bij wanbetaling te vervangen door 2 dagen gevangenisstraf en solidair in de kosten, met bevel tot vernietiging der bij den eersten beklaagde in beslag genomen enveloppen, die bij het plegen der oplichterijen zijn gebruikt. (Zie het ver slag dezer zaak in ons nommer van 30 dezer.) kamer was gelaten, in brand geraakt en zoodanig ge wond, dat het heden middag aan de gevolgen is over leden. Het kind in de Ververijstraat, waar wij gisteren melding van maakten, is gisteren avond overleden. Door de meeste leden van het provinciaal gerechts hof in Limburg is, aaar men verneemt, het verlangen te kennen gegeven om bij de benoeming van het per soneel der nieuwe gerechtshoven niet in aanmerking te komen, maar liever op wachtgeld gesteld te worden. Mevrouw Kleine-Gartman is van haar jongsten val voldoende hersteld om aanstaanden Woensdag weder in het theater-van Lier te Amsterdam te kunnen optreden. Vijftig vleeschhouwers te Amsterdam hebben bij adres aan de tweede kamer getracht aan te toonen dat afschaffing van den accijns op het vleesch niet in het algemeen belang zou zijn. Die accijns toch heeft een toezicht ten gevolge op ziek en afgemaakt vee. Bo vendien rekenen de adressanten nu reeds uit dat ofschoon de accijns 6 a 7 cent per kilo bedraagt, de prijs vermin dering toch niet meer dan 5 cent zal kunnen wezen. Het voordeel der afschaffingmeenen zijzal meer- endeels in de zakken der boeren vloeien. Ook de tabaksfabrikanten te Groningen hebben zich tegen de belasting op de tabak verklaard. Het huis „landzicht" nabij Dcurne (Limburg) is aangekocht ten behoeve der uit Duitschland gewekeue trappisten uit het klooster Mariawald te Heinwald. In een van de laatste nommers (147) der Boehumer zeitung komt de volgende advertentie voor: „Ik raad mijne vrouw aan mij te behandelen zooals een mensch behoort te worden behandeldof ik zal haar gerechte lijk vervolgen. Ik laat mij niet afranselen, of de koek koek zal haar halen. Karl Bös." Thermometerstaml. 3 Dec. 's av. 11 u. 28 gr. 4 'smorg.7u. 26gr.'s'midd.lu.33gr.'sav.6u.29gr. Gemengde berichten. Heden morgen is in een huis in de Nieuwstraat een tweejarig kind, dat alleen in een tafelstoel in de Gemeenteraad van Zierikzee. Zitting van Vrijdag 3 December. In deze zitting zijn afwezig de heeren Schneiders van Greijffenswerth en de Jonge. Na mededee'ing van eenige ingekomen brieven hou dende goedkeuring van raadsbesluiten en kennisgeving van aanneming van in de vorige zitting gedane benoe mingen komen ter tafel a een verzoekschrift van A. 't Hart om remissie van hoofdelijken omslag wegens vertrek naar elders voor 8 maanden. Wordt oj^voOrstel van burgemeester en wethouders besloten de gevraagde remissie ad f 1.84J te verleenen; b een brief der commissie van toezicht op het mid delbaar onderwijs houdende aanbeveling van een dubbel tal ter vervulling der vacature te ontstaan door de periodieke aftreding van den heer Boeije, bestaande uit de heeren Boeije en Ermerins. Wordt benoemd de heer Boeije met 10 stemmen. De heer Ermerins ver kreeg 1 stem; c. een brief van den minister van binnenlandsche zaken houdende kennisgeving, dat de ijker te Middel burg is gemachtigd tot het sluiten der overeenkomst tot ontbinding van het bestaande huurcontract van een ijklckaal en dat van het aanbod om het lokaal in het raadhuis tegen eene jaarlijksche vergoeding van 50 voor den herijk in gebruik te geven gaarne wordt gebruik gemaakt, waarop burgemeester en wet houders voorstellen het huurcontract te ontbinden en het lokaal voor 50 'sjaars tot wederopzegging in gebruik te geven. Dienovereenkomstig wordt besloten. Komt in behandeling het aangehouden voorstel van burgemeester en wethouders om den afkoop van den cijns op de meestoof de Ster toe te staan voor de som van /132. Na discussie wordt het voorstel van bur gemeester en wethouders verworpen met 7 tegen 1 stem die van den heer Moens, terwijl de heeren Fokker, Moolenburgh en Mulock Houwer zich van medestem ming hebben onthouden. Idem het aangehouden voorstel van burgemeester en wethouders om den afkoop toe te staan van tienden drukkende op de gronden van J. W. B. van Nieuw- land in cn bij den Adriana Johanna polder voor de som van f 300. Op voorstel van den heer Koole wordt de behandeling aangehouden. Wordt medegedeeld, dat het maken van een kade of dam in de oude haven in het openbaar is aanbesteedt aan H. C. van den Ende voor f 189. Yoor kenuisge- v ing aangenomen. De voorzitter deelt mede dat is ingekomen het advies van den heer mr. Aug. Philips te Amsterdam omtrent de vraag of het bestuur der bank van lee ning hetzij in zijn geheel, hetzij slechts ten aanzien van eenige leden civiel rechtelijk aansprakelijk is voor het nadeel dat de gemeente komt te lijden ten gevolge der bedriege'ijke handelingen van den ontslagen boekhouder der bank- Dit advies breedvoe rig gemotiveerdluidt„dat noch het bestuur van de bank van leening noch eenig lid van dat bestuur civiel rechterlijk aansprakelijk is voor het door de ge meente geleden nadeel dewijl dit nadeel niet blijkt te zijn veroorzaakt door de schuld of door een verzuim van dat bestuur of van eenige zijner leden. Het wordt ter visie van de leden gelegd. Op voorstel van jh'. mr. Sehuurbeque Boeije wordt besloten dit advies voor de leden te doen drukken. De heer mr. Schneiders komt in de vergadering. De voorzitter deelt mede dat de directie der spoorboot genoegen neemt met het aangewezen terrein voor het aanleggen eener keibank en stelt voor het terrein om niet in gebruik te geven, lang 60 en breed 40 meters. Burgemeester en wethouders worden zonder hoofde lijke stemming daartoe gemachtigd. Alsnu komt in behandeling het voorstel der heeren Koole c. s. betreffende eene reorganisatie van de exploi tatie der zelkasch. De heer Koole brengt ook namens zijne medeleden de heeren van der Grijp, Labrijn en Ochtman een schriftelijk antwoord op het jongste rapport van bur gemeester en wethouders. Daarna ontstaan langdurige discussiën. Eindelijk wordt op voorstel van M. Moolenburgh besloten de zaak thans niet te beslissen maar tot eene volgende verga dering aan te hcuden. Hierna sluit de voorzitter de vergadering. De zitting van den Duitschen rijksdag van eergisteren dreigde door een groote ramp te zullen worden besloten. De vergadering was met de tweede lezing van het wetsontwerp betreffende de verhouding tusschen de posterij en de spoorwegen tot de behandeling van art. 8 genaderd, waarover juist de afgevaardigde von Minni- gerode het woord had genomentoen eensklaps het geluid van het inslaan van vensterglazen en heftige bijlslagen tot de ooren der afgevaardigden doordrong, die, zich de Hemel weet door welk gevaar bedreigd achtende, terstond groote teekenen van ongerustheid gaven, terwijl velen onmiddellijk door de deur achter den presidentszetel op den loop gingen. De president zag zich genoodzaakt de zitting terstond op te heffen en verdaagde die tot den volgenden dag 12 uren. Het bleek dat een gasvlam op den corridor achter de plaats van den president het in de nabijheid bevindende hout werk vlam had doen vatten, waardoor het gebouw van den rijksdag, dat grootendeels uit hout bestaat, in groot gevaar verkeerde geheel te verbranden. De brandweer werd terstond gewaarschuwd, doch eer deze nog was aangekomen, was het aan do bedienden van het gebouw gelukt den brand te blusschen. De aanneming van de eerste artikelen van genoemd wetsontwerp, was eene overwinning voor de regeering. In artikel 1 wordt bepaald dat de exploitatie der spoorwegen voor zoover dit naar den aard der zaken mogelijk is, in overeenstemming moet worden gqbracht met de eischen van den postdienst. De posterij kan echter niet vorderen dat ten haren behoeve extra treinen zullen loopen. In geval van verschil over eenig punt moet door den bondsraad uitspraak worden gedaan. In art. 2 wordt aan de spoorwegen de verplichting op gelegd post-verzendingen tot zekeren omvang gratis te verzenden. Volgens het voorstel der regeering zouden de spoorwegen postpakketten tot een gewicht van 10 kilogrammen gratis moeten expedieeren, doch de com missie van rapporteurs had dezen eisch te hoog ge oordeeld en daarom voorgesteld te bepalen 2 kilo grammen in plaats van 10. Na eene uitvoerige dis. cussie werd artikel 2 overeenkomstig het voorstel der regeering aangenomenzoodat op alle spoorwe gen van het Duitsche rijk, met iederen voor het gewoon verkeer bestemden trein, op verlangen van de administratie der posterij een door dezen verschaften wagon kosteloos moet worden vervoerd, voor het trans port van brieven, couranten, gelden met inbegrip van ongemunt goud en zilver, juweelen en kostbaarheden tot een onbepaald gewicht, en voorts andere paketten tot een gewicht van hoogstens 10 kilogrammenverder de voor den dienst noodzakelijke postambtenaren met alles wat zij voor den dienst noodig hebben, enz. Dat een dergelijke bepaling ernstige oppositie moest onder vinden van de zijde der spoorwegen is duidelijk, als men let op den ontzaglijken omvang der verzendingen met de Duitsche rijkspost, waarmede niet alleen brieven, couranten enz. worden verzonden, maar zelfs levens middelen, winkelwaren enz.zoodat andere middelen van vervoer, die wellicht duurder zijn en minder goede waarborgen opleveren, daarvan noodzakelijk de schade lijke gevolgen moeten ondervinden. Gisteren had de eerste lezing plaats van het zooveel besprokene wetsontwerp tot wijziging van het wetboek van strafrecht. Von Bismarck heeft het terstond ver dedigd voor zoover het politieke aangelegenheden be treft en betoogdedat zoo het in deze zitting van het parlement mocht worden verworpendit in een volgende zitting er op zou moeten terugkomen. De behandeling van verscheidene artikelen kon worden verdaagd, omdat aan hunne invoering geen dadelijke behoefte bestaat, maar anderen, zooals die welke tegen achtzaamheid van ambtenaren van het departement van buitenlaudsche zaken zijn gericht, dulden geen uitstel. Zijn langdurige ondervinding in den dienst van den staat i opgedaan noodzaakte hem te verklaren, dat zoo de discy- plinaire be versterkt tement va zou kunnel nen blijve voeding el tegenwoon let schijnt oogenblik dat het sc| worden. Blijkbaa geval van ten is vooi te maken j kabinetsqn aanneming| werkelijk i zou zijn vi doelde artij wijl de den behanl Een va| verga dcrin tot beslissl rechterlijk' rust dit de vorkoc] kanaal de wegenden Fransche heid door| gelegd, tijd geledr| gezonden welk stel met het boven nod latie met minister drong er van Franl de waardij rechterlijk! behandelei orde geste Omtrenij ding nog| voor de de regeeril data voor| ding der verkiezind die van s| 20 FebruJ In Mad eervol co* aangebodq dat het praal zall met vo'kl den voorl ters in hq de heer Calderon zaken werken, feuilles b| deringen Het i op de ii tie der welke d over hs nen ii Den h« plaatsen J. R. raad uw De Ep der Robf naar zee

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2