MIDDELBURGSCHE F 288. Zaterdag 1875. COURANT. 4 December. Middelburg 3 December. Dit Wad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 8.50. Het korte debatin de Belgische kamer van afge vaardigden gisteren gevoerd over de aanhouding van het Deensche stoomschip Phönix op de reede van Vlissingenwordt door de Belgische bladen niet geheel gelijkluidend medegedeeld. Volgens de Indêpendance heeft de minister van bui- tenlandsche zaken op de vraag van den Antwerpschen afgevaardigde de Decker geantwoord: „Bij de besprokene quaestie zijn zooveel verschillende belangen betrokken, dat het ondoelmatig zou zijn zich daarover uit te laten zoolang er onderhandelingen ge voerd worden. (La question dont il s'agit touche a tant de points diversqiCil serait inopportun de s'en occuper ■pendant que des negotiations sont engagées.) Ik ver zoek daarom de kamerde zaak thans te laten rusten." Ziehier eene vertaling van het verslag in de Étoile beige „De heer de Decker vestigt de aandacht op een ernstig feitnamelijk de aanhouding van een Zweedsch (moet zijnDeensch) schipdat m et een Belgischen loods uit Antwerpen vertrokken wasen op Nederlandseh grondgebied door kanonschoten gedwongen werd zijne reis te staken. „Hij hoopt dat de regeering hieromtrent eenige in lichtingen zal geven en dat zij met kracht tegen deze handeling zal protesteeren. Het betreft hier de vrij heid der Schelde. Het is niet aan te nemen datin het belang van derdenniet slechts de tractaten tus- schen Nederland en Belgiëmaar ook die met alle natiën die tot den afkoop van den Schelde-tol hebben medegewerktgeschonden mogen worden. „De heer d'Aspremont Lyndenminister van buiten- landsche zaken: „„Dit is misschien de ernstigste quaestiedie nog tusschcn de beide landen voorgekomen is. Het zou in alle opzichten ondoelmatig zijn thans een debat over de zaak uit te lokkenvooral op het oogenblik dat de quaestie langs diplomatieken weg tusschen onze buren en ons onderzocht wordt. „„Men verlange dus geen inlichtingen, die ik niet in staat ben te geven. De kamer stelle vertrouwen in de regeering. Ik verzoek haar thans niet verder aan te dringen."" Nadat de heer van Humbeek nog den wensch had uitgesproken dat al de op de zaak betrekking hebbende stukken later aan de kamer zullen worden overgelegd, waarmede de minister instemde, was het debat hier mede aigeloopen. Op verzoek der politie brengen wij artikel 72 der politie-verordening voor Middelburg in herinnering, luidende als volgt: „Bij vriezend weder of wanneer het ijzelt of de straten met sneeuw bedekt zijn, moeten de bewoners of ge bruikers en, bij gebreke van dezen, de eigenaars of beheerders der gebouwen en erven zorg dragen dat door het strooien van asch of zandlangs de gekeele lengte van het perceel, ter breedte van minstens éen meter, de gladheid geheel worde en blijve wegge nomen." De minister van financiën brengt ter kennis der belanghebbenden, dat in de maand Maart aanstaande, in het lokaal van het departement van fiuanciëD, een vergelijkend onderzoek zal plaats hebben van aspiran ten voor de betrekking van surnumerair bij het vak der posterijen, waartoe twaalf plaatsen ter vervulling worden opengesteld. De aspiranten behooren zich vóór den 1™ Februari aanstaande, bij - een op zegel geschreven request, tot den minister te wenden. Na dien tijd inkomende ver zoeken worden buiten aanmerking gelaten. De vereisehten van het examen worden in de Staats courant van heden vermeld. gehouden, heeft in zijne vergadering van 13 dezer be noemd tot leden van het bestuur van het volgende, te Amsterdam, in 1876 te houden congres de heeren: mr. B. W. A. E. baron Sloet tot Oldhuis, Zwolle, jonkheer mr. C. A. den Tex, Amsterdam, eerevoorzittersjonk heer mr. H. Hoeufft van Velzen, Amsterdam, voorzitter; jonkheer dr. J. P. Six, en r*\ W. van der Vliet, secreta rissen; C. A. A. Dudok de Witt, penningmeester; professor J. W. Gunningmr. D. A. Koenen, mr. A. de Vries, N. Wafelbakker. d>; G. F. Westerman, J. A. Willink Wz. allen te Amsterdam. Aan deze heeren is de macht gegeven, om te assu- meeren tot leden van het congresbestuur andere met den landbouw bekende personen buiten Amsterdam wonende, zoomede om voor hen, die mochten bedanken, anderen te benoemen. (Lbw. Ct.) Benoemingen en besluiten. burgemeesters. Goedgekeurd de benoeming van J. W. Hein jr., burgemeester van Nieuwenhoorn, tot secretaris dier gemeente. directe belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en aceijnsen te Veldhoven c. a C. A. M. Bevers, thans surnumerair bij de administra tie der directe belastingen, in en uitgaande rechten en aceijnsen, werkzaam in de inspectie Rotterdam. koloniën. Benoemd bij het personeel van den ge neeskundigen dienst der landmacht van Neêrlandsch Indië tot officier van gezondheid 2'- klasse G. Myato- witseh, civiel geneeskundige. ondersciieidingsteekenen. Bij koninklijk besluit is de heer G. von Bültzingslöwen, wonende te Soerabaija, ter erkenning zijner groote verdiensten in de mensch- lievcnde zaak, waaraan de Nederlandsche vereeniging tot hulp aan zieke en gewonde krijgslieden in tijd van oorlog hare krachten wijdt, benoemd tot eerelid dier vereeniging. De minister van koloniën heeft krachtens een konink lijk kabinets-rescript den heer G. von Biiltzingslöwen, voormalig gedelegeerde der vereeniging „het Roode Kruis" bij de tweede expeditie tegen Atchin, in het bezit gesteld van het eereteeken voor belangrijke krijgs bedrijven, met de gesp „Atchin 18731874", en van de Atchin medaille. Onderwijs. Te Oostburg is een cursus geopend voor de op leiding van hulp- tot hoofdonderwijzers. Bij ministe- rieele beschikking van den 22en Nov. jl. zijn de heeren I. Brevée te Sluis en G. A. Vorsterman van Oijen benoemd tot het geven der lessen, welke eiken Zater dag plaats zullen hebben, tegen eene toelage van f200 'sjaars voor ieder der genoemde onderwijzers. Het bestuur van het XXIXe Nederlandsche Land- huishoudkundig congres, in dit jaar te Heerenveen Landbouw. De heer M. Luteijn Mazure te Oostburg deelt in de Landb. Ct. het volgende middel mede tegen de bloed- luis. „Ik bereid een smeersel aldus: Leem 2 lepels. Kalk 2 lepels. 01. Cornu cervi foetidam 2 lepels. (Brandige, stinkende, dierlijke olie.) Water genoeg tot een boomsmeersel. „Hiermede smeerde ik in de eerste schoone dagen der maand Maart, na rond den wortel des booms eenigen grond weggenomen te hebbenden stam en de voor naamste takken inherhaalde dit in de maand April nog eens, en zie, de bloedluis verdween geheel, na nog in den zomer hier en daar, waar mij dacht dat zij nog schuildemet den borstel wat smeersel te heb ben aangebracht. „Thans is mijn boompje na vier jaren als een boom gewordenop de oude takken zijn de knobbels nog zichtbaar, de nieuwe intusschen zijn alle gaaf, en hij blijft steeds bevrijd van de schimmel bevattende bloed luis." Rechtzaken. Het provinciaal gerechtshof in Zeeland heeft heden uitspraak gedaan in de heden voor acht dagen behandelde zaak van Jacobus Gerardus Klippel, ar beider te Stavenissebeschuldigd van moedwilligen manslag. Ofschoon het hof het ten laste gelegde feit wettig en overtuigend bewezen heeft verklaard, heeft het niet de overtuiging gekregen dat de beschuldigde de dader van dat feit is. Dientengevolge is Klippel vrijgesproken en de staat tot betaling der kosten ver oordeeld. Gemengde berichten. De stoombootdienst MiddelburgRotterdam is, met ingang van morgen, uithoofde van ijsgang gestaakt. EeD vierjarig meisje, wonende in de Ververij straat alhier, heeft zich gisteren, terwijl hare moeder afwezig was, zoo deerlijk aan borst, aangezicht en rug aan de kachel gebrand,'dat dadelijk geneeskundige hulp inge roepen moest worden en haar toestand zorgelijk is. De stoomboot van Zierikzee naar Rotterdam is gisteren tengevolge van-het vele ijs halverwege terug moeten keeren. Het aanleggen van den spoorweg ZaandamAm sterdam heeft met groote bezwaren te worstelen. Reeds sedert eenige weken zakt het zand, dat beoosten de brug over het kanaal .gestort wordtaanhoudend weg, terwijl de grond aan weerszijden van den weg oprijst. Te Rotterdam- is men bezig op de plaats van het houten station voor den Rijnspoorweg een nieuw ge bouw met ijzeren kap te zetten. Aan den majoor Romswinkel, van het Indische leger, die in Atchin den karakteristieken bijnaam van „de vecht-majoor" gekregen heeft, wordt eerstdaags te Wageningonwaar hij zich op het oogenblik met ver lof bevindt, als een bewijs van hulde een diner aan geboden. Op het eiland Schok.and is eene zoetwaterbron ge boord, welk werk tevens ten doel heeft te beproeven of bij droogmaking der Zuiderzee zoet water te krijgen is. Het water, dat in het begin brak was, wordt naar men verneemt langzamerhand beter, zoodat deze proef in het voordeel der droogmaking schijnt uit te vallen. Te 's Heerenhoek zijn twee achtergebleven ooievaars op een schoorsteen gozien, die, waarschijnlijk door de onverwachte koude verrast, nu wel als slachtoffers van het gure weder zullen omkomen. Het harmonie-gezelschap St. Cecilia teHontenisse zal aanstaanden Zondag zijn tienjarig bestaan vieren door het geven van een concertdat door verschillende andere feestelijkheden zal opgeluisterd worden. Koning Victor Emmanuel heeft den burgemeester van Rome, de advocaat Venturi, in eene audiëntie ontvangenbij welke gelegenheid deze Z. M. drie gedenkpenningen, een gouden, een zilveren en een koperen heeft overhandigd, welke de hoofdstad van het rijk ter eere van Garibaldi heeft doen slaan. De koning verklaarde dat het welzijn van Rome hem zeer ter harte gaat, dat hij met belangstelling den voortgang der werkzaamheden tot regeling van den loop van den Tiber gadeslaat, en dat hij zooveel mogelijk zal me dewerken tot verbetering van den materieelen en soci' alen toestand der hoofdstad. Voorts deelde hij mede besloten te zijn den geheelen winter in Rome te blijven, omdat hij er zich zeer naar genoegen bevond; hij wist dat de inwoners der stad hem genegen zijn en hun stand vastig karakter beviel hem; in dank voor al het goede dat hij van hen geniet is ook hij bereid voor hen te doen wat in zijn vermogen is. De paus is voornemens in de helft van deze maand een consistorie te beleggen tot voorziening in verschei dene vacante bisschopszetels en ter benoeming van kardinalen. Te Remagen is dezer dagen des avonds te half zeven uren in een der drukste stratenonder de oogen van het publiek een goudsmidswinkel bestolen. Eenige sterke kerels sloegen een spiegelruit stuk, namen voor een waarde van 3000 Thaler kostbaarheden mede en

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 1