BUITENLAND. Algemeen Overzicht. ImtMémcMw. de vorige zitting geschiedt mededeeling van een brief van den heer P. E. van Visvliet, houdende verzoek om eervol ontslag als controleur der plaatselijke belastingen, uithoofde zijner verplaatsing als controleur der directe belastingen enz. naar Middelburg. Wordt besloten dat ontslag eervol te verleenen, met ingang van 1 December. Vervolgens wordt m;t algemeene stemmen besloten den nieuw benoemden controleur der directe belastin gen den heer A. O. J. Schindler, die heden in dienst treedt, te benoemen tot controleur der plaatselijke be lastingen. De heer J. G. Hector vroeg of het, met het oog op de aanstaande reorganisatie van het personeel der be lastingen, niet wensehelijk zou zijn een tijd te bepalen hoe lang de benoeming duurt. De voorzitter achtte dit niet noodig. De heer van Uije Pieterse wenschte be paald te zien dat de benoeming zal duren zoo lang in de gemeente verbruiksbelastingen geheven worden, zoodat de controleur bij ontslag geen aanspraak op wachtgeld zal hebben. De heer Verkuyl Quakkelaar zou dit laatste niet willen omdat men dan, al had men maar éen verbruiksbelasting meer, bijv. op sterken drank, men den controleur toch zou moeten behouden al bleek het dat men hem niet meer noodig had. De heer Kleijnhens achtte geenerlei bijvoeging noodig op grond van art. 145 der gemeentewet en de aanteekening daarbij van een arrest van den hoogen raad. De slotsom der bespreking was dat op voorstel van den voorzitter besloten werd den heer Schindler niet te benoemen tot controleur, maar aan hem eenvoudig de controle over de gemeentebelastingen op te dragen. De gewijzigde verordeningen op de werf en de kei- bank worden zonder beraadslaging met algemeene stemmen goedgekeurd. Vervolgens komt in behandeling een voorstel van burgemeester en wethouders tot het verkoopen en rooien van de rij boomen op de Pottekaai, waarop ook door den heer J. W. Callenfels schriftelijk is aange drongen. Dit voorstel werd met 10 stemmen tegen 1 aangenomen. De heer Verkuyl Quakkelaar stemde tegen. De heer de Kruijff stelde voor om ook de rij boomen op de Steenen beer, waarvan verscheidene dood zijn en de meesten zeer scheef staan te rooien en te vervan gen door platanen. Dit voorstel werd echter met 6 tegen 5 stemmen verworpen. Voor stemden de heeren van Uije Pieterse, de Kruijff, Pot, J. J. P. Hector en Schraver. De doode en slechte boomen zullen evenwel verwijderd worden. Voor kennisgeving worden aangenomen de volgende mededeelingen en stukken: a Een brief van gedeputeerde staten, houdende goed keuring van het raadsbesluit tot beschikking over den post voor onvoorziene uitgaven. b Een brief van dezehden, houdende goedkeuring van het suppletoir kohier van den koofdelijken omslag. c Een brief van dezelfden, houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot verkoop van den schoorsteen der gasfabriek. d Een brief van dezelfden, berichtende de goedkeu ring der overeenkomst tot beheer en onderhoud van een gedeelte omgelegden weg. e Het proces-verbaal der opneming van de boeken en kas van den gemeente-ontvanger. De mededeeling dat de heeren Hertogs vn Ant werpen een plan hebben ingezonden ter verbinding van Middelburg en Vlissingen door middel van een wandeldreef, welk plan bij de burgemeesters der belang hebbende gemeenten in overweging is. Het concept-reglement van algemeene plaatselijke politie wordt voor de leden ter inzage gelegd. Op de aanbeveling ter vervulling der vacature als lid van het algemeen armbestuur, ontstaan door de periodieke aftreding van den heer K. Blonk, zijn ge plaatst de heeren K. Blonk en F. van de Velde. Eerst genoemde wordt met algemeene stemmen herbenoemd. De behandeling van het reglement op het pensio neeren van gemeente-ambtenaren wordt uitgesteld, daar de vergadering niet voltallig is. De heer J. G. Hector achtte uitstel van behandeling ook wensehelijk met het oog op een door hem in de dagbladen gelezen be richt, dat pogingen worden aangewend tot de oprich ting van een onderling pensioenfonds voor gemeente ambtenaren, waartoe aan alle gemeentebesturen circu laires zouden gezonden worden. Op voorstel van den voorzitter wordt met algemeene stemmen besloten tot het leggen eener buizen leiding en zinker voor de verlichting der haven- en buitenwer ken met gas, en daartoe een som van 3430 op de begrooting te brengen. Ten slotte wordt bepaald, dat de aan te stellen hulp- onderwijzeressen hetzelfde traktement als de hulpon derwijzers zullen genieten. Verder niets meer aan de orde zijnde, wordt de zitting gesloten. Het was te voorziendat hetgeen in de Belgische bladen is medegedeeld omtrent de woorden door den paus tot de Belgische pelgrims gerichtdat zij moesten trachten voor het kerkelijke huwelijk in België de prioriteit te verkrijgen boven het burgerlijkeaanleiding zou geven tot eene interpellatie in de Belgische kamer. Gisteren vroeg de heer Bergé aan den minister van buitenlandsche zakenheeft werkelijk de .paus de Bel gische pelgrims aangespoord om de prioriteit voor het kerkelijk huwelijk te vragen, zooals in sommige tot den koning gerichte adressen wordt verlangd? Of wel heeft de pauszooals de Bien public heeft beweerdaan f de katholieken overgelaten over de wenschelijkheid eener wijziging van artikel 16 der constitutie te oor- deelen? Welke is de ware beteekenis van de pause lijke rede Heeft de regeering instructies aan den gezant bij het Vaticaan gegevenen hem gelast ver- toogen tot den paus te richten Waar bevindt zich het dossier over deze zaak? De heer Bergé verlangde juiste en duidelijke inlichtingen. Dat de rechterzijde alles behalve op haar gemak was spreekt van zelf, en de regeering maakte een vrij treurig figuur. Een dossier bestaat niet zeide de minister om de eenvoudige redendat de regeering van de geheele quaestie niets weetdan door de dag bladen. Wat echter de woorden van den paus betreft deze hebben niet die absolute beteekenis welke daar aan in een op zich zelf staand adres is gegeven, het welk is opgesteld door personen waarvan het grootste gedeelte niet tot hen behoorde die door den paus zijn ontvangen. De paus zou de prioriteit voor het kerke lijk huwelijk niet eischen dan ingeval dat door de grondwet werd toegestaan. Aan den gezant waren inderdaad instructies gegeven na de pauselijke allocu tie, en hem was opgedragen den paus bekend te ma ken met den slechten indruk dien zijne woorden in België hadden te weeg gebrachtterwijl hij tevens den heiligen vader kon mededeelendat de regeering in geen geval gevolg zou geven aan het verzoek van den heer de Hemptinee. Deze verklaringen van den heer d'Aspremont Lynden werden door den minister van financiënden heer Maloubevestigd. Zeer goedzeide de heer Bara, maar hoe weet de minister dan welke de bedoeling van den paus is? Hij is niet bij de audiëntie tegen woordig geweesten hij heeft geen stukken ontvangen hoe komt hij dan aan die uitlegging De minister zegt er is geen dossiermaar er zal dan toch zeker een brief, een telegram of eenig ander officieel document moeten wezen waarop hij zich kan beroepen? Hierop ontaardde de discussie in een debat over het al of niet wenschelijke van een gezant bij den paus, diens souverein karakter enz.hetwelk niet ten einde werd gebrachtmaar heden zou worden voortgezet. Tegen Dinsdag is aan de orde gesteld de tweede stem ming over de geamendeerde artikelen van het wetsont werp op de burgerlijke armverzorging, waarin de ge boorteplaats als het domicilie van onderstand is aan gewezen. Terwijl de Europeesche pers zich nog druk bezig houdt met den verkoop der aandeelen in het Suez- kanaal door den onderkoning van Egypte aan Engeland, heeft ook de president-directeur van de kanaal-maat schappij zijne zienswijze omtrent die gebeurtenis aan de aandeelhouders kenbaar gemaakt. Bij den aanvang der ondernemingzegt de heer de Lessepswas een belangrijk gedeelte van de aandeelen voor Engelsche kapitalisten gereserveerd. Frankrijk en Egypte waar borgden de uitvoering van het kanaal, en de leening werd bijna geheel door de inschrijving van Fransche particulieren en van de Egyptische regeering gedekt. De Engelsche regeering daarentegendie financieel geen belang bij de onderneming had, legde de uitvoe ring talrijke moeilijkheden in den weg en zelfs tot in den laatsten tijd was de invloed van Engelsche agenten schadelijk voor de belangen der Fransche en Egypti sche aandeelhouders. Door den thans gesloten koop heeft de Engel che natie in de Suez-maatschappij het aandeel genomen hetwelk haar daarin toekomt en het welk van den beginne af aan voor haar was bestemd en indien dit feit een gevolg mocht hebbenkan dit,' volgens de meening van den heer de Lesseps geen ander wezen dan dat de Engelsche regeering haar vijandelijke houding tegen de belangen der aandeel houders geheel laat varen. Hij beschouwt daarom de plaats gehad hebbende overdracht, waardoor een mach tige solidariteit tusschen Engelsche en Fransche kapitalen ten behoeve van den grooten waterweg is tot stand gebracht, als een gelukkige gebeurtenis. De Franschen zijn er echter nog niet mede ingenomen, hoewel een Fransch financieel orgaan betoogt, dat, daar de overige aandeelen bijna allen in Fransche handen zitten, het overwicht toch feitelijk nog bij Frankrijk berust. Het belangrijkste dor zitting van de nationale ver gadering van gisteren is eene interpellatie van den heer Lepère, die zich beklaagdedat verscheidene prefecten, in strijd met artikel 6 der wet op de ver kiezingen van leden voor den senaat, hadden geweigerd aan kiezers afschriften te geven van de lijsten der ge meenteraadsleden van iedere gemeente, in verband met de verkiezingen van de gemeentelijke gedelegeerden voorde senaatsverkiezingen. Hierop antwoordde de heer Buf fet, dat die weigeringen volkomen juist waren, want dat zoodanige afschriften slechts behoeven te worden verstrekt gedurende de verkiezingsperiode en niet vroe ger. Zoodra de nationale vergadering zal hebben be paald wanneer de gemeentelijke gedelegeerden zullen worden verkozen zal de verkiezingsperiode als geopend worden beschouwd en zullen afschriften verkrijgbaar zijn. Een nieuw bewijs dat zij het oogenblik der ontbin ding wenseht te verhaasten gaf de vergadering door het besluit, waarbij de vroeger toegekende urgentie aan een voorstel om spoorwegen van minder dan 20 kilometers als van openbaar nut te verklaren, in te trekken en dat wel met eene meerderheid van 375 tegen 304 stemmen. Deze stemming geeft hoop, dat een van de aanhangige ontbindingsvoorstellen hetzij gewij zigd of ongewijzigd zal worden aangenomen. De com missie voor het wetsontwerp op de drukpers heeft alle artikelen verworpen en besloten een rapporteur te be noemen, die alleen zal verslag hebben uit te brengen over het artikel betreffende de opheffing van den staat van beleg. Daar de regeering deze echter niet alleen wil toestaan zal zij het ontwerp wel intrekken, waar door alweder een onderwerp zal zijn geroieerddat aanleiding zou kunnen geven tot langdurige discussies. De tegenstand in Duitschland tegen het wetsontwerp tot wijziging van het strafrecht neemt een inderdaad ernstig karakter aande nationaal-liberalen blijven in hun oppositie volharden en hebben in een gisteren ge houden bijeenkomst met algemeene stemmen besloteD 5 artikelen onvoorwaardelijk te verwerpen en de andere door een speciale commissie te doen onder zoeken. Graanmarkten enz. Oostbürg 1 December. De aanvoer ter markt van heden was zeer klein, voor een deel toe te schrijven aan het strenge winterweder. De kooplust was tame- liik levendig, doch men was kiesch op de qualiteit, en alzoo bleven de goede soorten omtrent als voren, doch moesten geringe soorten lager worden afgegeven. Vooral was dit het geval met tarwe, rogge en haver. De besteede prijzen waren voor tarwe f 9.50, 9, 8.50 a f 8rogge 7.25, 7 a f 6.75, wintergerst f 6.70, /6.60, 6.50 a 6.25, zomergerst ƒ6.40, 6.25 a 6; haver 4.50, 4.25 f 4, 3.50 a ƒ3; paardenboonen 8.50 a 8erwten 11.50, 11a/ 9.50; kanariezaad, op ƒ30 gehouden, bleef onverkocht. Middelburg, 2 December. De gevallen sneeuw was oorzaak dat de aanvoer uit Walcheren gering was, van buiten was zeer weinig aangevoerd, jarige Walchersehe tarwe in goede soort alleen door de bakkerij prijshou dend gekocht, nieuwe dito in goede qualiteit begeerd en slechts 10 cent lager losgemaakt; nieuwe rogge en goede wintergerst prijshoudendWalchersehe zware zomergerst gevraagd .en vorige prijzen betaald; Wal chersehe witteboonen in de beste harde soorten eender in prijs gebleven, dito bruine boonen onveranderd, dito paardenboonen gezocht en 20 eent hooger betaalddito groene erwten op de kook 25 cent lager; winter- en zomer koolzaad behoudt dezelfde notering zonder han del; jarige Walchersehe tarwe /9.50 besteed; nieuwe dito ƒ8.80 a ƒ8.90 en voor een enkel blank partijtje /9 betaald; rogge ƒ7.50; wintergerst in puike soort 6.75 a 6.50 mindere ƒ6, Walchersehe zomergerst ƒ6.25 gekocht; harde Walchersehe witteboonen 11.75 a ƒ11.85, dito bruine boonen ƒ12.50, dito paarden boonen 8.50 a 8.70 betaald; dito groene kookerwten ƒ11.75; jarige winterkoolzaad 13, nieuwe dito ƒ12, zomerkoolzaad 12.75 nominaal. Ter veemarkt van heden waren aangevoerd: 2 paarden, 1 kalf koe, 5 varekoeien, 6 st. jong vee; 4 schapen 80 magere varken-'. De gemiddelde marktprijzen waren paarden 40 a /130; kalf koeien 130 a 140; vare koeien ƒ80 a ƒ120; jong vee ƒ60 a 80schapen 1. a 15magere varkens 11 a 20. gemiddelde marktprijzen. Versche boter 1.45 a 1.55. Eieren per 100 stuks 6. Prfjjzen van Ëfleeten. Amsterdam, 2 December. dito dito dito dito dito dito Aand. Handelmaatschappij dito exploitatie Ned. Staatssp. Loten stad Eotterdam. dito dito Amsterdam. België. Certificaten bij Rothschild Frankrijk. Inschrijvingen dito l Rusland. Obligatiën 1798/1816 Certific. Inscr. 5e serie. Oblig. Hope C°. 1855 6e serie dito f 1000 1864 dito L. 100 1872 dito L. 100 1873 Loten 1864 Loten 1866 Oblig.Hope C°.Leening 1860 Certific. dito Inscript.Stieglitz &C°. 2e a 4 L. Obligatiën 186769 Certificaten Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. Oblig. dito dito dito Aand. Kiew-Brest dito Baltische spoorweg Oblig. spoorweg Poti-Tiflis dito dito Jelez-Griasi. dito dito Jelez Orel dito dito Charkow Azow 24 pet. 624 3 75 4 V 99H 5 Jf 1084 3 1) f 94 3 1> 934 24 pet. 3 n 5 v 5 n 1024 5 794 5 924 5 102| 5 K 98| O 5 n f 356 5 V 44 pet. 93 4 A 77 vt 4 n V 82| 6 V 52f 5 259 44 pet. 87| 4 5 T> 3 142J 5 pet. 10U 5 5 pet. 5 97

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 3