MIDDELBURGSCHE COURANT. F 287. Vrijdag 1875. 3 December. Middelburg 2 December. Dit blad Terschijnt dagelijks met uitzondering Tan den Zondag, den 2en Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/ua., franco is f 3.50. Bij koninklijk besluitvan 28 October jl. zijn de heeren mr. W. C. Borsius, lid der eerste kamer, mr. G. A. Fokker, lid der gedeputeerde staten van Zeeland, J. P. I. Buteux, griffier der staten van Zeeland, en G. van Diesen, hoofdingenieur van den waterstaat in Zeeland, benoemd tot commissarissen vanwege Nederland, om met de door België benoemde commissarissen eene regeling te ontwerpen voor het beheer der in Neder land en België gelegen polders. Vanwege de Belgische regeering zullen zitting nemen de heeren van Overloop, lid van den senaat, mr. L. Gilliodts van Severen, grondeigenaar te Brugge, en de beide hoofdingenieurs in Oost- en West-Vlaanderen. De Belgische ingenieur van Moere zal de betrekking van secretaris waarnemen. Uit den eersten staat van ontvangsten en uitgaven der Coöperatieve voorsehotvereeniging en spaarbank te Middelburg blijkt dat deze inrichting gedurende de maand November jl. (de eerste maand van haar bestaan) ontvangen heeft: Reservefonds f 52.10; storting aandeelen f 143,35; gerestitueerde intrest f 17.20; opgenomen gelden 51.50, te zamen 264.15. Uit gaven: Verleende voorschotten 230, onkosten 8.47, te zamen f 238.47. Saldo in kas f 25,68. Per telegraaf wordt ons uit Brussel gemeld, dat in de zitting der Belgische kamer van afgevaardigden van heden, bij de behandeling van het hoofdstuk bui- teniaadsche zaken der staatsbegrooting voor 1876, de Antwerpsche afgevaardigde Dedecker inlichtingen heeft gevraagd omtrent de arrestatie van een Zweedsch schip op de Schelde door Nederlandsche autoriteiten. De minister van buitenlandsche zaken, de heerd'As- premont Lynden, heeft hierop geantwoord, dat, daar de quaestie tusschen de beide landen misschien van ernstigen aard kan wordenhet onvoegzaam zou wezen daarover ontijdig in discussie te treden. Hiermede was het incident afgeloopen, waarna de begrooting met 75 tegen 3 stemmen werd aangenomen. Dinsdag den 7en dezer zal de heer mr. A. Kerdfjk te Goes eene voordracht houden over het volksonderwijs Naar wij vernemen zal deze spreker ook te Zierikzee en te Brouwershaven optreden. Herinneren wij ons wél, dan is in der tijd door eenige leden der voor malige Middelburgsche afdeeling van het „Schoolver bond'' de wensch te kennen gegeven dat de heer Moens de voornaamste baanbreker van onzen tijd op het ge bied van het Volksonderwijs, ook in ons midden mocht optreden. Zou men het nu geen geschikte ge legenheid achten om den heer Kerdijk te verzoeken bij zijne reis in Zeeland ook Middelburg niet onaange roerd te laten? Wij twijfelen niet of een aanzoek daartoe zou bij dezen warmen vriend des volks een gunstig onthaal vinden. Maandag avond werd te Goes eene vergadering gehouden van belangstellenden in het Anti-dienstver- vangingsbond, daartoe op verzoek van den stichter van Limburg Stirum opgeroepen. Er kwam eene afdeeling Goes tot stand, die thans 20 leden telt. Als bestuur ders werden benoemd de heeren T. H. de Beer, voorz., J. Fransen van de Putte, secretaris, en C. J. Kooman, penningmeester. Ct.) Door het Nederlandsch Werkliedenverbond zijn 7000 circulaires gericht tot alle werklieden om hen aan te sporen tot het dienstplichtbond (anti-dienstver- vangingsbond) toe te treden. In die circulaires wordt andermaal gewezen op den onhoudbaren tegenwoor- digen toestand nu duizenden Nederlanders, en wel de meest ontwikkelden, zich aan de verdediging van hun vaderland onttrekken en zich in het betoonen hunner genegenheid voor den „dierbren grond", bepalen tot het zingen der eerste regels van ons volkslied, zonder er een hand voor uit te steken. Daarentegen wordt het leger opgevuld door het slechte element der rempla- ganten, die alweder de, zonen der onbemiddelde n, tot dienen verplicht, door un voorbeeld en hun omgang bederven. Het Werkliedenverbond zou vroeg of laat zelf de taak ondernomen hebben om tegen de dienstvervanging te strijden. Nu wekt het al zijne leden en geestver wanten op om zich bij de door anderen gedaan wor dende pogingen aan te sluiten. Bij beschikking van 30 November jl., is aan C. de Groot te Papendrecht, tet wederopzegging vergunning verleend voor een stoomsleepdienst langs de stroomen, rivieren en kanalen in de provinciën Noord-Brabant, Gelderland, Zuid-Holland, Noord-Holland, Zeeland en Utrecht. De Staats-courant van heden bevat het koninklijk besluit van 24 November jl. tot wijziging van art. 1 van het koninklijk besluit van 11 Juli 1871 (Staatsblad n° 76), houdende nadere regeling van het examen voor ijkers of adjunct-ijkers der maten en gewich ten enz. Benoemingen en besluiten. marine. Pensioen ten laste van den staat verleend, ter zake van 65jarigen ouderdom, aan den gewezen hoofdingenieur der marine P. F. Jansen, ten bedrage f 2130; aan den gewezen adjunct commies bij het departement van marine W. C. Domis, ton bedrage van 512; aan den gewezen opzichter bij 's rijks kust- verlichtmg te Kijkduin C. Kwant, ten bedrage van f 535, en aan den gewezen binnenloods op het Groot Noord-Hollandsch kanaal C. F. Ellmer, ten bedrage van f 506. Onderwijs. De heer N. S. Stades alhier is benoemd totleeraar in de Fransche taal en letterkunde aan de hoogere burgerschool te Almelo. Den hoogleeraar P. de Jong, van de faculteit der wijsbegeerte en letteren aan de hoogesehool te Utrecht, is door een groot aantal studenten een pracht werk ten geschenke aangeboden als bewijs van erken telijkheid, dewijl hij voor de benoeming als hoogleeaar in de Oostersche talen aan de hoogesehool te Leiden bedankt heeft. Tot leeraar in de wiskunde aan de hoogere bur gerschool te Hoorn is benoemd de heer L. Bouman, te 's Hage. Ten behoeve van de afdeeling „hoogere burger school" van het gymnasium Willem III te Batavia, worden, blijkens de Staats courant van heden, verlangd: 1° een leeraar in de Engelsehe en Hoogduitsche taai en letterkunde, die de volkomen geschiktheid bezit tot het geven van het onderwijs in de Engelsehe en Hoog duitsche talen en letterkunde in de drie hoogste klas sen; 2* een leeraar in de Nederlandsche taal en let terkunde die in het bezit is van een diploma van doctor of candidaat in de letteren, of eene akte van middelbaar onderwijs; en 3° een leeraar in de geschie. denis en aardrijkskundedie in het bezit is van een diploma van doctor of candidaat in de letteren, of een akte van middelbaar onderwijs. Aan de gemelde betrekkingen zijn behalve het genot van vrije geneeskundige behandeling (mits de beugla- hebbende niet verder dan een halve paal zuidwaarts van het gymnasium metterwoon zij gevestigd, en van geneesmiddelen, ook voor het wettig gezinverbonden: a voor de sub 1° en 2» vermelde, een minimum-trakte. ment van f375 'smaands, met drie vierjaarlijksche verhoogingen van f 75 's maanas, tot zal zijn bereikt een maximum-traktement van 600 's maandseen voorloopig traktement van f 100 'smaands, ingaande met den dag van inscheping tot den dag waarop het activiteits-traktement volgens de deswege bestaande bepalingen gerekend wordt in te gaan, waarop vóór het vertrek, een voorschot van twee maanden wordt uitgekeerd; b voor die sub 3° vermeld, een minimum traktement van 450 's maands, met drie vierjaarlijk sche verhoogingen van f 100 's maandstot zal zijn bereikt een maximum traktement van f 750 's maands; een voorloopig traktement van f 150 's maandsingaande met den dag van inscheping tot den dag waai op het activiteitstraktement, voigens de deswege bestaande bepalingengerekend wordt in te gaanwaarop vóór het vertrek een voorschot van twee maanden wordt uitgekeerdc voor die sub 1"2° en 3° vermeld eene gratificatie van f 1000strekkende voorschot en gra tificatie tot bestrijding der kosten van uitrusting, en overtocht naar Batavia, als gouvernements-passagier der eerste klasse per een der via Suez vertrekkende stoomschepen, casu quo ook voor het wettig gezin. Zij die genegen zijn om zich in de gemelde betrek kingen aan 's lands dienst in Nederlandsch Indië te verbinden, kunnen zich, ter mededinging, uiterlijk tot en met 20 December 1875, bij een op zegel ge schreven request, tot het departement van koloniën wenden. 1 A Kerknieuws. De staat der vacaturen in de hervormde kerk is thans als volgt: Op 1 Januari jl. waren er 185vacante plaatsen. Sedert bijgekomen: door emeritaat of eervol ontslag 28door overlijden 17door 't stichten van nieuwe gemeenten 2; samen 232. Sedert 1 Jan. zijn echter 37 candidaten en 3 em. predikanten in dienst ge<reden, dus samen40. Resteerende vacante plaatsen derhalve 192 of 7 meer dan op 1 Jan. jl. Daarvoor zijn het 9-iai dat blijkbaar geen beroep meer begeert, niet medegerekend 18 candidaten beschikbaar, van welke er 4 reeds beroepen zijn. Indien allen geplaatst werden, dan bleven er 174 vacante gemeenten over. Marine en leger. Onder de officieren van het leger is eene circulaire in omloop behelzende een plan tot oprichting van een fonds tot onderlinge ondersteuning van weezen, door officieren nagelaten. Het denkbeeld gaat van gehuwde officieren van het leger uit. Kunstnleuws. Een vijftal pensionaires van Z. M. den koning, de heeren Schnitzler, Cats Bouman, Sous en Kes hebben zich, door bemiddeling van den heer Wieniawski, te Brussel deen hooren in de „Cercle artistique et littéraire." Allen oogstten uitbundigen lof in, vooral de violist Schnitzler, die ofschoon pas 13 of 14 jaren oudreeds aan meesters als Wieniawski herinnert. Rechtzaken. Het kantongerecht te Middelburg heeft den 29e" November jl. de volgende veroordeelende vonnissen uitgesproken. Een wegens jachtovertreding in 4 boeten elk van f 10 of 3 dagen gevangenisstraf voor iedere boete; een dito in 1 boete van f 1 of 1 dag gevangenisstraf; een wegens dronkenschap en uiten van scheldwoorden in 3 boeten een van f 5.50ƒ3 en 5.50of 3 dagen gevangenisstraf; een wegens twist zoeken in den nacht in 1 boete van f 3 of 2 dagen gevangenisstraf; een wegens visschen met een beugelnet waarvan de mazen te klein waren in 1 boete van f 6 of 2 dagen gevan genisstraf; een wegens toebrengen van schade aan eens anders roerend goed in 1 boete van f 5.50 ot 2 dagen gevangenisstraf, met schadevergoeding tot een bedrag van f 7.50; zeven wegens niet-tegenwoordig zijn bij exercitie der brandspuitelk 1 boete van f 3 of 1 dag gevangenisstraf. Gemengde berichten. De van hier naar Amsterdam vertrokken stoomboot de Eendracht is, naar wij vernemen, tengevolge van den waterstand boven Utrecht moeten blijven liggen. Een korporaal der infanterie uit het garnizoen

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 1