BUITENLAND. Staten-gc neraal. Algemeen Oyerzicht. wat over de zaak der aansluiting reeds geschreven en gesproken is. Maar wel komt het mij zeer wenschelijk voor, dat de nieuwe commissie, door de tweede kamer te benoemen tot onderzoek der inlichtingen van de regeering, zich vergewisse wat het raadselaehtige aan bod der Rijnspoorwegmaatschappij inhoudt. Zonder dit toch zijn de inlichtingen, die zij te beoordeelen heelt, niet volledig, en het kan inderdaad wezen dat met dit aanbod de zaak eene geheel nieuwe phase intreedt; daargelaten nog dat het uitzicht op eene verbinding tusschen de stations van invloed kan zijn op het oordeel over de richtingaan den spoorweg naar Houten te geven." In de heden namiddag gehouden zitting van den Vlissingschen gemeenteraad Is besloten aan de heder. in functie getreden rijks-controleur, den heer Schindtier, de controle over de gemeente-belastingen op te dragen, in de plaats van den heer van Visvliet, wien eervol ontslag als gemeente-controleur is verleend. De heer K. Blonk is met algcmeene stemmen opnieuw benoemd als lid van het algemeen armbestuur. Z. K. H. prins Alexander is gisteren middag van Brussel naar Parijs vertrokken. De prins is door den koning der Belgen tot ridder grootkruis der Leopolds orde benoemd. De Belgische loodskotter n° 2, te Vlissingenthuis behoorende, welke den 20en November op de Fransche kust gestrand isis tc Duinkerken binnen gebracht. De kotter schijnt weinig geleden te hebben. Maandag avond had te Vlissingen in de zaal „de Vriendschap" weder eene volksvoordracht plaats, die door een talrijk publiek werd bijgewoond. Dr. Soetbroot Piccardt, uit Goes, sprak uitvoerig en boeiend over „opvoeding en onderwijs". Nadat vervol gens de heer Montagne een gedicht van Ledeganck. „Het graf mijner moeder" had voorgedragen, dat groote toejuiching verwierftrad de heer Piccardt andermaal op en sprak op populaire wijze over verschillende onderwerpen als, „Jantje lacht en Jantje huilt" de neiging tot onkruid en afval, tot slechte inenschen, tot ruzie enz. De geheele voordracht werd tot het einde toe met welgevallen aangehoord. Ook te Amsterdam heeft eene zeer talrijk bezochte vergadering van belanghebbenden in den tabakshan- del plaats gehad, tfer bespreking van de door de regee ring aangekondigde belasting op de tabak. Een bepaald besluit werd nog niet genomen, daar men oordeelde dat de zaak vooreerst nog wel niet in de tweede kamer ter sprake zal komen en er dus tijd genoeg is om de quaestie eerst behoorlijk te onderzoe ken. De voorzitter, de heer G. Blokhuis Wzn, noodigde de belanghebbenden uit om alle bezwaren ter kennis te brengen van de commissie bestaande uit de heeren J. Ankersmit en zoon G. Blokhuis Wzn.W. Leh- mannA. J. RcijnvaanWüste en Hintzen, en F. A. van der Breggen. Deze commissie zal verder maatre gelen beramen. De voorzitter der Amsterdamsche kamer van koop handel de heer Insingerdeplde mede dat deze kamer de zaak reeds met de grootste belangstelling ter hand heeft genomen. De heer P. S. van Nierop waarschuwde, als iemand die niet tot den tabakshandel in betrekking staat, tegen onjuiste redeneeringen want wie te veel bewijzen wil, bewijst niets. Men moet niet, gelijk te Rotterdam ge schied is de afschaffing van den accijns op het vleesch afkeuren. Iedere poging om het vleesch meer onder het bereik van den minderen man te brengen, behoort te worden gewaardeerd. Wat men bestrijden moet, is het stelsel om den eenen accijns door den anderen te vervangenom de tabak te belasten teneinde het vleesch te ontheffen. In dien geest zal de redeneering kracht hebbenook al komt zij van een tabakshande laar. Benoemingen en besluiten. onderscheidingsteekenen. Aan jhr. m'. A. L. E. de Stuersraad van legatie bij het gezantschap te Londen, is verlof verleend tot het aannemen van het officiers kruis der orde van Leopold, hem door den koning der Belgen geschonken. leger. De met verlof hier te lande aanwezige 2e lui tenant der infanterie van de landmacht in West-Indië D. de Vries Reilingh, is met ult° November 1875 als zoodanig eervol ontslagenen met ingang van 1 De cember daaraanvolgende benoemd tot 2en luitenant der infanterie bij het leger in Nederlandsch-Indië. Onderwijs. De uitslag der najaarsexamens voor onderwijzers in de verschillende provinciën is geweest Hoofdonderwijzers 145 toegelaten, 167 afgewezen; hoofdonderwijzeressen 30 toegelaten12 afgewezen huisonderwijzeressen 8 toegelaten, 1 afgewezen; hulp onderwijzers 160 toegelaten, 112 afgewezen; hulpon derwijzeressen 109 toegelaten, 54 afgewezen. Fransch: onderwijzers 66 toegelaten, 98 afgewezen; huisonderwijzers 3 toegelaten; onderwijzeressen 87 toe gelaten, 59 afgewezen; huisonderwijzeressen 14 toege laten, 2 afgewezen. Engelsck: onderwijzers 23 toegelaten, 17 afgewezen; huisonderwijzers 3 toegelaten; onderwijzeressen 48 toe gelaten, 17 afgewezen; huisonder wij zeresscn 10 toegela ten, 1 afgewezen. Hoogduitsch: onderwijzers 26 toegelaten, 14 afgewe zen; onderwijzeressen 47 toegelaten, 13 afgewezen; huisonderwijzeressea 22 toegelaten. Wiskunde: onderwijzers 64 toegelaten, 57 afgewezen; huisonderwijzers 3 toegelaten, onderwijzeressen 3 toe gelaten. Teekenen: onderwijzers 15 toegelaten, 19 afgewezen; huisonderwijzers 4 toegelaten, 1 afgewezenonderwij zeressen 3 toegelaten, 7 afgewezen; huisonderwijzeressen 1 afgewezen, Landbouwkunde: onderwijzers 15 toegelaten, 11 afgewezen. Gymnastiekonderwijzers 18 toegelaten, 5 afgewezen huisonderwijzers 2 toegelaten, onderwijzeressen 1 toe gelaten. Handwerken: onderwijzeressen 155 toegelaten, 37 af gewezen; huisonderwijzeressen 9 toegelaten, 3 afgewezen. Het totaal der afgelegde examens is 1805, waarvan 1092 met goed gevolg. In October 1874 slaagden als hulponderwijzers 131 candidaten, in April 1875 203, nu 160. In April slaagden 108 candidaten als hulp onderwijzeres, nu 109. Dfarlne en leger. De officier van gezondheid 2' klasse J. van Lith Harrebomé, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië, en wegens langdurig verblijf aldaar den 22tn dezer in Nederland teruggekeerd, wordt met dat tijdstip op nonactiviteit gesteld. De officier van administratie lp klasse F. Wolfson, dienende aan boord van Zr. M". wachtschip te Willems oord, wordt met den 25'™ December a. op nonactiviteit gesteld en met den 26en daaraanvolgende vervangen door den officier van administratie le klasse G. H. C. van Nuys. Clemengde berichten. Volgens de N. GoescK'/tet. is voor de evangelisatie in Spanje o. a. bijgedragen eene jaarlijksche som van f 11.75 door dienstmeisjes te Middelburg. De heer J. Bartels, te Zierikzee, is benoemd tot gemeente-architect te Maassluis. Op verschillende rivieren en vaarten in Overijsel en Drenthe is wegens den ijsgang de scheepvaart gestremd. De heer van Vloten stelt in de „Levensbode" voor, het anti dienstvervangingsbond te doopen „dienst- plicbtbond" en voorts, nooit meer te spreken van meetingsmaar van bijeenkomsten. Mogen zijne voorstellen ingang vinden, niet slechts bij het bond, maar bij allen die Nederlandsch schrijven of spreken! Het Ncderlandseh museum te 's Gravenhage is sedert zijne opening op 23 Augustus van dit jaar tot 23 November door 6653 personen bezocht, alzoo ge middeld door bijna 74 personen daags. Te Gouda is eene vereeniging tot stand gekomen van en voor werklieden, met het doel den werkman in tijd van ziekte of zijne weduwe bij overlijden te onder steunen, en hen van de afhankelijkheid der openbare liefdadigheid te ontheffen. Het getal leden bedraagt 220, dat der donateurs 99. De prijs van het gas is door den gemeenteraad te Assen bepaald op 13 cent per kubieke meter. Zondag jl. werd te Utrecht op de gebruikelijke wijze gevierd de gedenkdag van den intocht der Kozakken in 1813 en de afwerping van het gehate Fransche juk Het Utrechtsch Dbl. deelt bij deze gelegenheid de proclamatie mede door den Pruisiechen generaal von Bülow, kommandant van het 3e armeekorps, tot de bevolking van Nederland gericht. ïcrkeopËngen en aanbestedingen. Ter provinciate griffie van Zeeland liggen ter lezing de voorwaarden waarop door het departement van m arine op don 16 December zal worden aanbesteed het maken en stollen van een ijzeren kustlichttoren, ter vervanging van den kustlichttoren te Kijkduin. Tliermometerstand. 30 Nov. 's av. 11 u. 24 gr. 1 Dec. 'smorg. 7 u. 20 gr. 's midd. 1 u. 24 gr. 's av.6 u. 22gr- tweede kamer. Zitting van Dinsdag 1 December. (Per telegraaf.) De kamer heeft de beraadslagingen over de moei lijkbeden met Venezuela den geheelen dag in comité- generaal voortgezet. De zitting was te halfvier uur afgeloopen. Morgen openbare zitting. Hamer van koophandel en fabrieken te Vlissingen. Zitting van Maandag 29 November. Ingekomen is eene afwijzende beschikking van gede puteerde staten op een adres van ingezetenen dezer gemeente, verzoekende dat de stoombooten op Breskens en Neuzen uit de Westerhaven mochten varen. De heer Quakkelaar merkte op, dat de gronden door ge deputeerde staten aangevoerd voor deze afwijzing hem ongegrond voorkomen. Alléén dat het eenig geld kosten zal is hij met hen eens. Hij meent dat, wanneer deze winter streng mocht worden, het blijken zal dat men uit de Westerhaven zal moeten varen. Wordt voorgelezen een adres van de kamer van koophandel te Schiedam aan de tweede kamer der state,n generaal, waarin bezwaren worden ingebracht tegen de voorgestelde verhooging van invoerrecht op keuken en alle andere stropenvan 6 op 15 per 100 kilo. De hoofdbezwaren zijn dat deze verhooging gelijk zou siaan met een verbod tot invoer; dat het een monopolie schept ten bate van de inlandsche raffinaderijen; de uitvoer dier artikelen uit de kolenie Suriname belem mert; de prijs der stropen verhoogen zal, zeer ten nadeele van den arbeidersstand en een nadeel voor de schatkist blijken te zijn. Na eenige discussie waarbij door csn lid de opmerking wordt gemaakt dat het verhoogen van invoerrecht zóo in strijd is met de sedert dertig jaren gevolgde han delspolitiek der Nederlandsche regeering, dat daarvoor vermoedelijk een gewichtige reden zai zijn en hij dus een nader onderzoek wenschelijk oordeelt'alvorens daar omtrent een besluit te nemen, wórdt door den voorzitter eene commissie benoemd, bestaande uit de heeren: J. Dommisse Cz., K. Blonk en P. J. Siegers, teneinde daarop rapport uit te brengen. Door den voorzitter geschiedt mededeeling van den uitslag eener gehouden conferentie betreffende eene wijziging van het tarief van haven- en kanaalgeld op het kanaal van Walcheren in verband met de veranderde meting der zeeschepen; alsmede van zijne bemoeiingen in zake het te vervaardigen perspectief der havenwerken te Vlissingen voor de tentoonstelling te Philadelphia, welke mededeelingen voor kennisgeving worden aange nomen. Ten slotte vestigt de heer Quakkelaar de aandacht der leden op de ontwerp-regeling van den telegraaf dienst, waarbij de minister de invoering van het tele- graafzegel toezegde; hij doet dat met het Oog op het te dezer zake, ten vorigen jare, door deze kamer ingediend verzoekschrift waaraan alsnu gevolg zal gegeven worden. De groote quaestie van den dag is in Frankrijk beslist: het wetsontwerp op de algemeeneverkiezingen is in zijn geheel met 384 tegen 269 stemmen aange nomen. Een enkele kleine overwinning hebben de re publikeinen nog behaald door de aanneming van een amendement van den heer de Ploeuc op art. 20, waarbij werd voorgesteld, om te bepalen, dat ieder van de koloniën, die het recht heeft een lid voor den senaat te verkiezen ook éen afgevaardigde naar de kamer zal zenden. Hoe dwaas het zou zijn eenig district het recht toe te kennen een lid voor den senaat te verkie zen, maar geen afgevaardigde springt terstond in het oog, en toch werd het amendement slechts met eene meerderheid van 11 leden343 tegen 332 aangenomen. Daarmede had de rechterzijde alles gedaan wat moge lijk was, want een amendement om te bepalen dat Sénégal en Guiana ieder éen afgevaardigde zouden verkiezen werd met 384 tegen 269 stemmen verwor pen. Bij de behandeling van art. 21 werd door den heer Marcou een additioneel artikel voorgesteld, om ieder ambtenaar, die zonder opzet zich met de verkiezingen had bemoeid, te straffen met burgerlijke degradatie- Dit voorstel werd verworpen en artikel 21 ongewijzigd aangenomen, evenals artikel 22, met bijvoeging van eenige strafbepalingen tegen ambtenaren wegens over treding van de artikelen waarbij hun alle inmenging in de verkiezingen is verboden. De kieswet eenmaal vastgesteld zijnde ligt het voor de hand, dat zij die de ontbinding wenschen thans alles aanwenden om die te bevorderen; het zijn voor namelijk de groepen der linkerzijde en de Bonapartisten. Zij haken Daar de verkiezingen, wel wetende, dat zij alleen er voordeel uit zullen trekken; de legitimisten en Orleanisten gevoelen den grond onder zich wegzin ken en zien daarom met vrees de behandeling der voorstellen tot ontbinding te gemoet. Thans zijn er

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2