Advertenties. De Crediet-Vereeniging, OPENBARE VERKOOPING van Palmpilten. PALMPITTEN, EEN NET, HECHT WOONHUIS HET TUIN, faMskricMm, IPs'liaea vau ESecten. f f f AGENTSCHAP TE MIDDELBURG, Uit de hand te koop te Middelburg: Marseille waren op de groote booten der Messageries maritimes de meeste plaatsen reeds eene maand vooruit besteld, te Brindisi en te Triest was dit eveneens het geval, bij de société Rrbatico, wier schepen driemalen in de maand van Genua afvarenwas het niet veel beter. Ik zelf, die mij toen nog te Napels bevond, had al eenige dagen voor het vertrek der bootdie den 8en October de reis van Napels zoude voortzettenmij aldaar op de agentuur willen doen inschrijven tot het bekomen van overtochtwaartoe ik krachtens mijn retourbiljet meende gerechtigd te zijn maar ook daar luidde het antwoorddat er geene enkele hut meer beschikbaar was, dat reeds lang vooruit alle plaatsen te Genua waren genomen; dat het dus onmogelijk was mij met mijne familie over te voeren en er niets anders overschoot dan te wachten tot de eerstvolgende boot, die den 18en van Napels zou vertrekken om den 23en te Alexandrië aan te komen. Ofschoon het nu wel niet waarschijnlijk wasdat de nieuwe rechtbanken in Egypte, zooals ik in mijnen vorigen brief heb aange toond hare werkzaamheden op den 18en October zou den beginnenzoo ware het toch vooral voor den Europeeschen magistraat, een onvergefelijk plichtver zuim geweestals hij zich niet op den bepaalden tijd op zijnen post had bevonden. Ik kon en mocht mij dus niet laten „afschepen" en had eindelijkdoch niet zender veel moeite, de voldoening, dat er nog voor ons drieën eene hut met vier slaapplaatsen werd inge ruimd die tot de succursale der eerste klasse behoorde. De ligging was wél niet van de beste dicht in de nabijheid van den ovenwaarin het dagelijksch brood iederen nacht werd gebakken, maar toch waren wij blijde zonder verder oponthoud te kunnen vertrekken. De reis duurdeals gewoonlijk zes dagen te Messina werd weder stil gehoudenCandia naderden wij niet zoo dicht als den vorigen keer. Er waren ongeveer driehonderd passagiers aan boordde helft daarvan bestond uit dames en heeren van het corps de ballet en leden van het orchest der Italiaansche opera en van het Theatre Francais te Cairo. Hunne choregraphische of muzikale talenten kregen wij echter niet te bewon deren; blijkbaar waren de artisten beter te huis op de planken van het tooneel dan op die van het toch altijd bewegelijke schip, hoewel gedurende de geheele vaart ternauwernood eene bries de golven krulde, welke de maan des nachts met haren zilverschijn overgoot. Het reisgezelschap was samengesteld uit de meeste der bestanddeelen, die de zóo bonte Europeesche maat schappij in de hoofdsteden van Egypte bevat. Spoedig had men kennis gemaakthet kaf werd van het koren geschift en weldra had zFh uit de reisgenooten een kleine kring gevormd, die zich dagelijks op het dek of in den salon vereenigde cn door gezellig samenzijn veel van de eentonigheid der zeereis wegnam. De subjectiviteit der personen behecrschto natuurlijk de gesprekken. Kwam bij voorbeeld de rechterlijke organisatie ter sprake, dan hield een Fransch advocaat uit Alexandrië vol, dat zij nooit zoude tot stand komen en dat alleen Frankrijk esn juist inzicht in die gansche zaak had gehad. Zijne meening werd gedeeld door een consul, die haar beschouwde als een coup de main der Egyp tische regeering, welke ten doel had alle vreemdelingen aan haar gezag te onderwerpen en zich tevens te be vrijden van het knellend juk der Europeesche mogend heden, die zij meer vreesde dan de door haar gezonden magistraten. Dat deze zich nimmer zouden verlagen tot handlangers van het Egyptische gouvernement, maar dat zij steeds eerlijk en zelfstandig hunnen weg zouden bewandelen, wilde niemand gelooven. Onkreuk baarheid en goede trouw waren mooie deugden, maar op Egyptischen bodem tierden ze niet; een geldzak nam daar de plaats in van het geweten; alles en allen waren er veil voor geld. Had eenmaal het gesprek die richting genomen, dan was de deur wijd geopend voor al die praatjes, welke Edmond About bij zijnen overtocht naar Egypte aan boord van de Péluse ook met verbazing moest aanhooren en die hij zoo naar waarheid in een der eerste hoofdstukken van zijn „Fellah heeft geschetst. Van hem weet men ook nu te vertellen, dat hij honderdduizend franken van den onderkoning heeft gekregen om zijnen roman, die ove rigens vrij absurd is, in dien verheerlijken den geest te schrijven. Men telt u de millioenen voor, die onder het tweede keizerrijk aan Fransche ministers en andere, aan het hof verbonden, invloedrijke personen zijn uit betaald, om de regeering ten gunste van Egypte te stemmen. Een ander is volkomen ingewijd in de wijze waarop men Italië tot een vurig voorstander der her vorming van het rechtswezen in Egypte heeft gemaakt; hij kent de sommen en de namen der ministers en afgevaardigden, die ze hebben getrokken. De dagbladen in Frankrijk, die thans de hervorming aanprijzen, zijn evenzeer omgekocht en ieder weet, waaraan de zoo plot seling veranderde zienswijze toe te schrijven is van den hertog Decazes, al wiens schulden onlangs door den khédi ve zijn betaald. Dit alles wordt rondverteld zonder eenige te- rughoudenheidals iets alledaagsch, waarover de publieke opime nog nooit den staf heeft gebroken. Met dezelfde luchthartige kwaadsprekendheid verhaalt men u den oorsprong der kolossale fortuinen van sommige consuls, waarbij dan ook de bateau h vapeur a musiquedie uit Amsterdam kwamniet wordt vergeten. Men discht u al de kwade praktijken op, waarmede in dienst der regeering staande personen, de leden der administra tie van de staatskas en van de eigen inkomsten des onderkonings, de beambten bij de suiker- en katoen- cultuur aannemers en leveranciersgewoon zijn zich ten koste van het gouvernement te verrijken; men laakt hen niet; integendeel men beschouwt hen als knappe luidie aanspraak hebben op aller achting. Wordt vervolgd.) Amerika. Obl.St.Paul&Pac.Spw.l'sec. 7 dito dito dito 2«sec. 7 Brazilië. Obl. 1863 4} dito 1865 5 pet. De lading van de schooner Furstelagawelke op Dwars in den Weg aan den grond zit, is te Brouwers haven geborgen. De pogingenmet eene sleepboot aangewend om het schip af te brengen, zijn nog niet gelukt. Een veertiental Scheveningsche en Noord wij ker vischbommen zijn te Vlissiugen in de haven binnen gekomen, omdat de noordoosten wind hun belette naar huis te zeilen. Zoodra de wind wat zuidelijker loopt vertrekken zij weder. België. Frankrijk. Rusland. (iraenmarkten enz. Goes 30 November. Kleinen aanvoer van alle arti. kelen de prijzen ondergingen geene verandering. Rotterdam 30 November. Ter markt van heden waren aangevoerd 1037 runderen, 232 vette, 8 nuchtere kalveren; 998 schapen, 369 varkens en 183 biggen. Runderen le qual. 87, 2e qual. 62; kalveren le qua- 110, 2e qual. 90; schapen 80 cent. Middelburg, 30 November. Raapolie f 39.75. Patent olie f 45.75. Lijnolie 30. Vusmngen, 30 November. Boter per kilogram ƒ1.45 a 1.50. Eieren ƒ-.a -.per 104 stuks. Amsterdam, 30 November. Nederland. Certific. Werkelijke schuld. 2} pet. 62}} dito dito dito 3 75^ dito dito dito 4 99} Aand. Handelmaatschappij 5 109 dito exploitatie Ned. Staatssp. Loten stad Rotterdam. 3 f dito dito Amsterdam. 3 93 Certificaten bij Rothschild 2} pet. Inschrijvingen3 dito 5 Obligatiën 1798/1816 5 102} Certific. Inscr. 5e serie. 5 79} Oblig. Hope C°. 1855 6e serie 5 92} dito 1000 18645 102} dito L. 100 1872 5 98} dito L. 100 1873 5 98} Loten 18645 Loten 1866 Oblig.Hope C°.Leening 1860 Certific. dito Inseript.S tieglitz &C°. 2e a 4 L. Obligatiën 186769 Certificaten Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. Oblig. dito dito dito Aand. Kiew-Brest dito Baltische spoorweg Oblig. spoorweg Poti-Tiflis dito dito Jelez-Griasi. dito dito Jelez Orel dito dito Charkow Azow PoleD. Schatkistobligatiën Aand, Warschau-Bromberg dito dito Weenen. Oostenrijk. Oblig.metal.in zilver Jan./Juli. dito dito April/Oct. dito in papier Mei/Nov. dito dito Febr./Aug. Aand. Nation, bank Loten 1860. dito 1864. Hongarije. Schatkistbiljetten 6 Oblig. Theiss spoorweg 5 Certific. Amsterdam 5 Oblig. Z.-Ital. spoorweg 3 Obligatiën Buitenl 3 dito Binnenlandsche 3 Obligatiën3 Inschrijving Alg. schuld5 pet. Obligatiën 1869 6 f Obl. 1868 7 pet. n 5 4} pet. 4 4 4 n 6 yi 5 4} pet. 4 5 3 5 5 5 5 4 4 5 5 5 5 5 3 5 93 77 82} 258 88} 202 143 101} 237 100} 80} 64 140 64} 64} 60} 60} 964 590 141 pet. 1) pet. pet. V pet. n pet. Italië. Spanje. Portugal. Turkije. pet. pet. Egypte. Obl. 1868 7 dito 1873 7 Amerika. Obl. Vereenigde Staten 1904 5 dito dito dito 1885 6 Illin. Cert. Amsterdam Oblig. Illinois Redemtion. 6 Oblig. Central Pacific 6 Certific. Chic. N. W. 7 Oblig. Madison Ext. 7 dito Winona-St. Peter 7 dito N. W. Union. 7 dito Union Pac. Hoofdl. Prjjzen wan coupons. Amsterdam, 30 November. Metall. f 21.97};dito zilver f 22.95Div. Eng. per 11.85Eng. Portugal der£ 11.85; Spaanschepiasters/1.25; Amerikaanscbe dollars (in goud) 2.43. Amsterdam, 29 November. Metall. 21.97}; dito zilver 2285; Div. Eng. per 11.85Eng. Russen per ƒ11.85; Eng. Portugal per 11.851; Frans. 47.50; Belg. ƒ47.50; Pruis, ƒ58.80; Hamb. Russen 32 Russen in Z. R. 31}; Poolsche per fl. Poolsche per Z. R. Spaansche piasters ƒ1.25; Spaansche bin nenlandsche ƒ1.05; Amerik.dollars/2.43; papier/2.09. 99} 17A 15& 51} 22 65 75} 72} 100} 99} 81} 46« 74 73} 87} Zeer voorspoedig bevallen van een Meisje A. M. VAN DER ELST, geliefde echtgenoote van Lange Delft. L. P. TISMEER. De KERKERAAD der Evangelisch Luthersche ge meente te Middelburg, voornemens zijnde op Maandag den 20en December aanstaande, des middags tusschen 12 en 2 uren, de gewone Jaarlijksche Collecte aan de huizen der ingezetenen dezer stad te houden, ten behoeve van de armen aan zijne zorgen toever trouwd, neemt de vrijheid de belangen dier armen daarbij welwillend aan te bevelen, met de bede dat de Heer u dringe tot het doen van blijmoedige en ruime Saven- De Kerkeraad voornoemd, Namens dezelve, J. C. GEELHUIJSEN, Voorz. W. ZOELLER, Secr. KantoorHeerenstraat, Poort Leenbank, te Middelburg. Geopend alle werkdagen van 's morg. 9 tot 's namidd. 1 unr, neemt gelden aan a deposito, die iederen werkdag geheel of gedeeltelijk opeischbaar zijn, mits drie dagen te voren opgevraagd, en waarvoor, zoo zij langer dan vijf dagen gedeponeerd blijven, eene rente wordt vergoed hoogstens gelijkstaande aan het wissel disconto der Nederlandsche Bank (thans 3 pet.); geeft aandeelen uit op naam die eene rente van 5 percent genieten voor alle uitkeering van winst en vervolgens een gelijk aandeel als de crediettrek- kende leden in het uit te keeren dividend; neemt aanvragen tot CREDIET-VER- EEEUÏIUfCr In ontvangst tot een bedrag van niet minder dan f 1500 en niet hooger dan f 60,000, welk crediet verleend wordt 1° op Hy potheek, 2° op Wissels, A ssignatiën enz., 3° op Borgtocht, 4° ii± blanco. Nadere inlichtingen te bekomen bij Het Agentschap voornoemd, M. FOKKER. a A. LUTEIJN. I DE KANTER, W. P. ROETERT TAK Ez. Agent B. A. VERHEIJ. Middelburg, 1 December 1875. VERGADERING Werkmansvereeniging 1 December. De Notarissen M™ J. MOOLENBURGH en J. C. VAN DER LEK DE CLERQ te Zierikzee zullen, op Woens dag 8 Mecembcr e. k., 's voormiddags om 11 uren, in de Concertzaal te Zierikzee, ten verzoeke van de firma M. C. DE CRANE ZOON, Scheepsagenten aldaar, omcomptant geld, publiek presenteeren te VERKOOPEN circa 40,000 kilogrammen geborgen uit het op de Zeehondsplaat gestrande Engel- sche Brikschip „Rio Grande", gezagvoerder KARRAN. op een der drukste standen. Te bevragen bij de eigenares Mejuffrouw de Wed*. PROOS, Lange Burcht, C 97.

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 3