MIDDELBURGSCHE COURANT. r 285. Woensdag 1875. 1 December. Middelburg 30 November. Dit biad yerscM]'nt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2" Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.SO. Wij hebben reeds vroeger gemeld dat ook bij het provinciaal gerechtshof in Zeeland eene procedure in hooger beroep aanhangig was, waarbij het de in den laatsten tijd voor verschillende rechtscolleges behan delde vraag betrof omtrent tiendplichtiglieid van beetwortelen thans meer bepaald in Zuid-Beveland en Wolfaartsdijk. De rechtbank te Goes had die vraag in ontkennenden zin beantwoordvan welk vonnis partijen waren gekomen in hooger beroep. Na gehou den pleidooien door mr. van Hoek als advocaat van het appelleerend kroondomein en door mr. Borcius als advocaat van den geintimeerdeden heer F. G. Wittouck, had de procureur generaal mr. Verbrugge tot vernietiging van het vonnis, waarvan appèl, en tot toewijzing der vordering van het kroondomein gecon cludeerd, op grond dat beetwortelen wel tot de tiend- plichtige vruchten behooren. Heden heeft bet provin ciaal gerechtshof in deze zaak uitspraak gedaan. Bij zijn arrest heeft het hof, met vernietiging van het vonnis der Goesche rechtbank, de tiendplichtigheid van beetwortelen aangenomen en mitsdien de vordering van het kroondomein toegewezen. Ten onrechte werd door ons uit het kamer-telegram van gisteren opgemaakt dat de eerste kamer ook de Indische begrooting reeds zou hebben aangenomen. Dit wetsontwerp was nog niet aan de orde gesteld. Omtrent, den spoorweg Rotterdam-Munster meldt de Schoonhovensehe ct. dat de Pruisische minister van koophandel aan de concessionarissen heeft medegedeeld dat van zijne zijde geen bezwaar bestaat tegen het verleenen der definitieve concessiën. Het te storten kapitaal bedraagt f 300,000. Blijkens ministerieele kennisgeving in de Staats-courant van heden bestaat er gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nederlandseh Indië met het in den nacht van 4 op 5 December uit Rotterdam vertrek kende stoomschip Forringtonwaarmede behalve voor Batavia ook eene brievenmaal naar Padang zal gezonden worden. De minister van binnenlandsehe zaken maakt in de Staats-courant van heden bekend, dat in de kamers van koophandel en fabrieken te Amsterdam, Arnhem, Groningen's HertogenboschLeeuwarden, Maastricht, MiddelburgRotterdam en Zwolleverzonden is een exemplaar van het „Algemeen overzicht van den handel van België met vreemde landen, over 1874", en aan de kamers van koophandel en fabrieken te Amsterdam, Rotterdam, 's Gravenhage, Schiedam, Dordrecht, Mid delburg Vlissingen, Leeuwarden, Harlingen, Groningen en Zwolle, een exemplaar der berichten wegens handel en scheepvaart in het Britsch koninkrijkover de maanden Augustus en September 1875. Benoemingen en beslatten. ridderorden. Vergunning verleend aan C. A. A. baron van Hövell van Westerflier en Wezeveld, te Twello, gemeente Voorst, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van den H. Gregorius den Groote, hem door Z. H. den paus geschonken. onderscheidingen. Vergunning verleend aan den voor den dienst in Indië bestemden soldaat H. F. P. Noessel, van het koloniaal werfdepot, tot het dragen van het IJzeren kruis der 2' klasse, hem door Z. M. den keizer van Duitschlandkoning van Pruisen, geschonken. consulaten. Erkend en toegelaten A. Roland Holst, te Amsterdam, als consul-generaal der Zuid-Afrikaansche republiek voor het koninkrijk der Nederlanden op den voet van Nederlandseh onderdaan. Onderwijs. Veertien vreemdelingenwaaronder 12 Duitschers, hebben na afgelegd examen voor de commissie in Limburg de koninklijke vergunning gekregen tot het geven van onderwijs hier te lande. Benoemd tot tijdelijk leeraar in de landhuishoud kunde aan de hoogere bU:gerschool met voortgezet landbouwonderwijs te Wageningen de heer H. J. Wunder, advocaat en plaatsvervangend kantonrechter te dier plaatse. Landhonw. Door ingelanden van den Zuidplaspolder (Nieuwerkerk) is besloten nog twee stoomgemalen op te richten, teneinde de aldaar nog bestaande 30 watermolens alle buiten werking te kunnen stellen. De reeds sedert 1871 werkende twee stoomgemalen voldoen zoo uitste kend dat men tot dit besluiU'gekomen is. Kunstnleuws. De beide voorstellingen door Mej. M. Kruseman en hare leerlingen Zondag en Maandag avond in den schouw burg alhier gegeven, werden door een talrijk publiek bezocht. Ons oordeel over inhoud en uitvoering dezer dramatische schets is, na hetgeen wij over de voorstel ling te Delft geschreven hebben, onzen lezers bekend, zoodat wij daarop niet hebben terug te komen. Met genoegen zagen wij dat enke'e opmerkingen der eritiek tot eenige wijzigingen in de détails der uitvoering heb ben aanleiding gegeven. De indruk, door de beide voorstellingen op het niet door overmaat van amusementen geblaseerde Middel- burg3che publiek teweeggelv-ojjjitkan, gelooven wij, niet beter worden weergegeven dan door de woorden: dankbaar, maar onvoldaan. Die uitdrukking hebben wij van meer dan een toehoorder opgevangen. Het spel der drie dames voldeedhet stuk liet koud. Mejuf frouw Baart gelukte het, door de wijze waarop zij de meer pathetische gedeelten van hare rol vervulde, her haaldelijk toejuichingen te verwerven. De voorstelling in haar geheel verkreeg nauwelijks een succes d'estime, zich uitend in een hoogst kalm applaudissement na het nederlaten van het scherm. Konden de drie dames besluiten hare talenten te wijden aan de opvoering van een beter bewerkt, meer tot bet publiek sprekend stuk, zij zouden, nevens de schoone financieele resultaten die zij thans reeds behalen, aan hare toehoorders een pret- tigen avond en eene genoeglijke herinnering kunnen verschaffen. Thans zijn wij stellig overtuigd dat dit bij een groot gedeelte van het publiek het geval niet is geweest. Een verdienstelijk Nederlandseh schilder F. Breu- liaus de Groot overleed dezer dagen te 's Gravenhage in bijna 80jarigen leeftijd. Nog op de jongste schilde rijen-tentoonstelling te s' Hage vond men twee werken van zijne hand, een „Landschap in de Duinen en een „Scheepstimmerwerf bij den Haag." Zijn zoon, een niet minder gunstig bekend zeeschilder, stierf vóór twee jaren te Brussel. Een Nederlandsche zangeres en pianiste, mej. R. van Lier, is te Bergen (Henegouwen) als Marie in de opera „la Fille du Régiment" opgetreden en wordt als zoodanig in de daar verschijnende dagbladen ten hoogste geroemd. Gemengde berichten. Naar men aan de Goesche Ct. mededeelt begaven zich Zondag namiddag een handelaar in suikerpenen met zijn geleider van Kapelle naar Hoedekenskerke. Des avonds te 11 uren moet de handelaar alleen te Kapelle teruggekomen zijn. Volgens zijne verklaring is de geleider onder weg in een sloot geraakt en ver dronken zonder dat het den handelaar mocht gelukkeD hem te redden. Het lijk schijnt gisteren morgen gevonden te zijn. Het stoomschip König Wilhelm, bij Huisduinen aan den grond zittende, is gedurende de laatste stormen eenige uren vlot geweest. Niettemin gelooft men te Nieuwediep nog niet aan de mogelijkheid om het schip af te brengenyooral ook met het oog op de banken, die op korten afstand van bet strand nog in den weg liggen. Volgens het Vaderland zullen de stukken, be trekking hebbende op de instructie tegen Jut en zijne vrouw, weldra naar den procureur-generaal worden opgezonden. Het nieuwe gerechtshof te 's Gravenhage zal dus waarschijnlijk zijne werkzaamheid met dit pro ces kunnen aanvangen. De heer del Campo, genaamd Camp, oud-majoor der genie, thans industrieel te 's Hage, heeft aan de kas van het anti-dienstvervangingsbond eene som van f 100 geschonken. De heer Cost Jordens, oud-lid der eerste kamer, heeft bij testament zijne uitgebreide en kostbare munt verzameling aan de gemeente Deventer vermaakt. Op den straatweg tusschen Amsterdam en Haarlem zijn eenige jaren geleden rails gelegd voor een paar denspoorweg, die echter nooit gebruikt zijn, daar de tramway niet tot stand kwam. In de volgende week zal het opnemen dier rails, die veel last aan rijtuigen veroorzaakten, worden aanbesteed. In het aan von Arnim toegeschreven boek. „Pro Nihilo" komt o. a. voor een gesprek tusschen von Arnim en d'. Simson, den voorraaligen president van den rijksdag, over grieven die von Bismarck tegeneen aantal hooggeplaatste staatsambtenaren heeft. Bij eene ontmoetingdie dezer dagen tusschen den keizer en dr. Simson heeft plaats gehad, verklaarde deze, dat boven bedoeld gesprek nooit is gevoerd. De keizer zou daarop hebben te kennen gegeven, dat hij het wensche- lijk vond, dat deze verklaring openbaar werd gemaakt. Naai: uit Berlijn wordt verzekerd, zal bet vc;-bod tot uitvoer van paarden uit Duitschland waarschijnlijk in Januari a. worden opgeheven. Tengevolge van ijsgang is de scheepvaart op den Weichsel gestremd. In Indische bladen wordt melding gemaakt van een paniek in de stad Sitapoer en omstreken, alwaar het gerucht is verspreid, dat eene der beschermgodinnen van die stad hare priesters last heeft gegeven om haar 400 menschen te offeren. Tengevolge daarvan wordt geen kindjongen of meisjemeer alleen op straat gelaten. De openbare scholen zijn gesloten omdat de ouders hun kiuderen er niet moer heenzenden, uit vrees dat zij onder weg zullen worden opgenomen en aan de priesters uitgeleverd. Thermometerstand. 29 Nov. 's av. 11 u. 26 gr. 30 'smorg.7u.26gr.'smidd.lu.26gr.'sav.6u.24gr.. $faten-€>eneraal. tweede kamer. Zitting van Maandag 29 November. {Nader verslag.) Nadat was bepaald dat de, vroeger geschorste, interpellation over Venezuela en de oefeningen op de Helvoortsche heide zouden worden voortgezet respec tievelijk bij hoofdstuk III en VIIIen de voorzitter de leden had verzocht zich bij de algemeene beschouwingen niet in onderdeden te begeven, opende de heer Insinger het debat over de staatsbegrooting met een protest tegen de grondwettigheid van deze kamer en haar beslissingen, daar de grondwet imperatief de behande ling van de kiestabel had voorgeschreven, de kamer uit 83 leden moest bestaan en dus de meerderheid, die thans beslist, niet wettig was. Hij wilde alleen dat onomstootelijk feit constateeren. Daarna trad de heer Blussé op om aan te toonen hoe sterk de gunstige verhouding tusschen onze inkomsten en uitgaven daalt, zoodat wij, na een trapsgewijze vermeerdering tot 11, nu weder plotseling slechts ongeveer 4 millioen buiten gewone inkomsten tot dekking van buitengewone uit gaven ramenterwijl de Indische overschotten in 1873 nog 28 millioen beliepen, zijn deze thans, met inbegrip der koffie, slechts 16 millioen groot; en slechts 111

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 1