Nederlanden door al de leden van zijn hnis met innige voldoening was vernomen. De graaf van Vlaande ren herhaalde ook van zijn zijde die verklaring. Het onderhoud met den laatste had echter nog een bijzondere zijde. De prins overhandigde namelijk den graaf het grootkruis der orde van den Nederlandschen leeuw. De graai, zichtbaar verrast, betuigde zijn in nige erkentelijkheid voor die onderscheiding, wier waarde naar hij er bijvoegde, nog werd verhoogd door Jde omstandigheid, dat Nederlands souverein zijn zoon met de overhandiging daarvan had belast. Gisteren dineerde de prins bij den Nederlandsehen gezant. Heden heeft ter zgner eere een diner de familie ten hove plaats. Morgen geeft de koninklijke familie een gala-maal, waartoe de ministers en de leden van het corps diplomatique zullen zijn genoodigd. Naar men verder zegt, wordt Zondag a. een groot feest maal ten paleize van den graaf van Vlaanderen gege ven en denkt prins Alexander Dinsdag ochtend naar Parijs te vertrekken. Benoemingen en besluiten. posterijen. Benoemdna afgelegd examentot commies der posterijen vierde klasse: W. F. L. Oudenhoven, J. J. G. Stutterheim P. W.PapegaayF. A. de Klerckjr J. G. van Nes van MeerkerkC. KoensR. L. Houwink, C. E. van de Kamer, P. J. Th. Voet, D. H, van de WerkP. H. L. Verweyen T. Wybengathans surnumerairs der postergen. Onderwijs. De koninklijke goedkeuring is verleend op de statuten eener vereeniging van hulponderwijzerster bespreking hunner gemeenschappelijke belangen, waar van het hoofdbestuur gevestigd is te Amsteidam. Kerknieuws. Het beroep bij de Ned. Herv. gemeente te Kats is door den heer H. Schouw Santvoortemeritus predikant te Utrecht aangenomen. De heer B. van Schelvenpredikant bij de Herv. gemeente te Souburg, heeft een beroep naar de gemeente 's Graveland ontvangen. Gemengde berichten. In het Weekblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen Westelijk deel wordt het volgende uit Aardenburg geschreven De Engelsche post, die vroeger over Vlissingen ging en keerde, gaat nu weer den gewonen weg over Ant werpen. Overigens hebben wij hier bij de tegenwoordige regeling der postverzending niets anders dan redenen van klagen. De Zeeuwsche post, die anders te half elf aankomt, komt nu om 1 uur, en daar zij weder te vijf uren vertrekt, en de brieven in Breskens blijven slapen, hebben wij het onwaardeerbare voorrecht op brieven, die des Dinsdags uit Vlissingen gezonden zijn vijf uren afstands Donderdags een antwoord te kunnen geven. De hoofdoorzaak van deze vertraging ligt in de dwaasheid, dat de brieven van hier en naar hier twee maal den weg moeten maken van de draaibrug naar Sluis; werden de Aardenburgsche pakketten te Bres kens gesorteerd, en aan de draaibrug afgehaald, dan waren wij hier al veel geholpen. Een op hol geraakte os bracht Zaterdag middag te Vlissingen zekere opschudding teweeg. Het dier was in de Walstraat geschrikt, doordat zijn geleider struikelde en viel. Het rende een groot gedeelte der stad door, doch werd op den Steenen beer door den eigenaar weder tot staan gebracht en gevat. Gelukkig had het dier nergens schade veroorzaakt. In de Noordelijke provinciën van ons land ligt op sommige wegen anderhalf voet sneeuw, zoodat hier en daar de communicatie er door gestremd wordt. In den nacht van 26 op 27 dezer hadden te Amsterdam niet minder dan vier branden plaats. Het Handelsblad meldt daaromtrent het volgende: De brandtooneelen van de afgeloopen 24 uren be gonnen met een hevigen brand in een leeg huis op de Prinsengracht. Timmerlieden waren er in werkzaam geweest, en toen om half negen de vlam uitsloeg, stonden de twee bovenverdiepingen reeds in vollen gloed. Door de werking van vier handspuiten en van een der twee aangerukte stoomspuiten, werd de brand beperkt tot de aangetaste verdiepingen. Omstreeks half tien was men de vlammen meester en een uur later was alles op de Prinsengracht tot het oude doen teruggekeerdminus de ruïne. Even half een na middernacht werd weder alarm geslagen. In de Teerketelsteeg was een hevige brand uitgebarsten in een meubelmakerswerkplaatsdie zich bevond in de perceelen 6 en 8, welke met elkander gemeenschap hebben. Ook hier was weder krachtige tusschenkomst van de brandweer noodigdaar de brand een dreigend karakter bad. Niettegenstaande de spoe dige werking van een stoomspuit en vier handspuiten, is een gedeelte van de werkplaats en van den zolder daar boven uitgebrand. Terwijl de manschap zich met de blussching bezig hield werd een binnenbrand gemeld in een manufactuurwinkel. De reservemanschap van het Huiszittenhuis rukte met een reservespuit daarheenen zij slaagde er in zonder water te geven groot onheil te voorkomen. Nauwelijks waren de laatste vonken van den brand in de Teerketelsteeg gebluseht, het was half drie, of twee agenten van politie zagen de vlammen slaan uit de bovenverdieping van een perceel in de Paarden straat, waarin een diamantslijperij was gevestigd. Zij wekten de vele personen die hetzelfde perceel bewonen, brachten een kind met levensgevaar naar beneden en maakten alarm. De vlammen sloegen hoog de lucht in, maar werden bedwongen door de werking van vier hand spuiten, twee stoomspuiten en van de drijvende stoom spuit. Deze laatste vooral bewees alweêr uitmuntende diensten en toen de andere spuiten ingerukt waren bleef zij als reserve achterhoewel de brand omstreeks half zes als geëindigd kon worden beschouwd, rukte zij eerst tegen acht uur in. Het perceel waarin de brand ontstond, is van boven gedeeltelijk uitgebrand, het daarnaast liggende perceel en de achterhuizen hebben van boven veel geleden. De gevel werddaar hij dreigde te vallen, omvergetrokken. Aan het personeel van brandweer en politie wordt algemeen hulde gebracht. Een bewoner der Prinsen gracht zond aan den kommandant der brandweer eene aanzienlijke som gelds als blijk van erkentelijkheid aan zijne manschappen. De veel besproken kapitein Boyton gaf Zaterdag middag te 11 uren de eerste van de zes voorstellingen, welke hij in de zwemschool aan den Westerdijk te Amsterdam zal geven, cm de deugdelijkheid van het door hem uitgevonden en reeds meer dan eens beschre ven reddingskleed te bewijzen. Al was het een ware onderneming te noemen, om in dit weer naar den Westerdokdijk te wandelen, toch werd de voorstelling nog door ongeveer 70 personen, waaronder eene dame, bijgewoond, 't Was werkelijk verrassend te zien, met welk een gemakkelijkheid Boyton zich in 't water voortbewoog, staande en liggende, met en zonder pagaai. In een drijvende blikken bus bevonden zich o. a. ook materialen, waarmede hij zeer spoedig van eenige stukken hout een vlot samenstelde, waarop hij staande alle signalen uitvoerde, waardoor schipbreuke lingen kunnen gered worden. Na weder in 't water gesprongen te zijn, maakte hij zich op 't zelfde vlot een lunch gereed en bakte de visch, welke bij in 't water staande zoogenaamd gevangen had. Voorts toonde hij nog aan welke diensten het reddingskleed in geval van een oorlog ter zee, alsmede bij 't over boord vallen van personen) kan bewijzen. Deze voorstelling heeft opnieuw bewezen, dat het reddingskleed van kapitein Boyton uitstekende diensten kan bewijzen. Nv. d. D.) Woensdag is in het lokaal „Neêrlands Werkman in de Spuistraat te Amsterdam, eene algemeene ver gadering gehouden van de coöperatieve winkelvereeni ging „Ons voordeel", uit werklieden bestaande. Uit de verslagen, door het bestuur over het boekjaar 1874/75 uitgebracht, bleek, dat de zaak in bloeienden toestand verkeert. Het aantal leden was van 80 tot 260 geklommen. De ontvangsten bedroegen te zamen f 27,735, of gemiddeld per week f 638.99. Van dit bedrag was verkocht aan de leden voor 16,357 en aan niet leden voor 11,377hiervan is eene bruto winst behaald van 2653, zijnde 10£ pet. der inkoop- waarde; de winst, door het contractenstelsel verkregen, is op I 92.67 vastgesteld. Na aftrek van alle onkosten en bijdrage aan de reservekas kan aan de leden, be halve 5 pet. intrest van hunne aandeelen, 706.22 dividend worden uitgekeerd, zijnde 4i pet. van het bedrag, in de winkels besteed. Er zijn verscheidene huishoudens, die voor 170 a 180 hebben gekocht en die dus thans ƒ7 a 8 ontvangen. Omtrent den brand van het theater te Barmen schrijft een ooggetuige aan de Kölnische Zeitung „Gisteren (Donderdag) avond zou in den prachtigen eerst verleden jaar geopenden schouwburg Wagners „Lohengrin" met geheel nieuwe decoratiën worden op gevoerd. De decoratie schilder Hausmann was met zijnen zoon en een assistent op de bovenste verdieping met de toebereidselen voor den avond bezig. De direc teur Wihrler en de regisseur bevonden zich met hunne gezinnen ook op die verdieping, waar hunne woning is, toen te 4 uur in den namiddag uit de diepte van het gebouw zich eensklaps een vreeselijk gekraak deed hoorenhet parterre openscheurde en een dikke rook opsteeg, waaruit zich weldra naar alle zijden de vlammen verspreidden. De brand nam zoo snel toe, dat aan blusschen geen denken was en alleen aan de redding der ernstig bedreigde menschen op de bovenste ver dieping gedacht moest worden. De schilder Hausmann was met zijnen zoon en assistent op het platte dak geklommen. Daar moesten zij voor den rook telkens meer terugwijken, tot hun aan den uitersten hoek niets anders overbleef dan een sprong in de diepte op de straat. Vader en zoon bleven op de plaats dood liggen de assistent kon nog iets spreken, maar is op den weg naar het hospitaal overleden. Alles was zoo snel in zijn werk gegaan, dat er geen tijd was geweest om uit de naburige woningen dekens of matrassen te halen, om de ongelukkigen op te vangen. Eindelijk, 20 mi nuten na het uitbreken van den brand, kwam de brand weer met hare reddingstoestellen. Mevrouw Wihrler had haar kleinste kind reeds, in dekens gewikkeld, uit het venster geworpen het werd gelukkig opgevangen en bleef ongedeerd. Maar nog acht personen bleven te redden; de kapitein der brandweer steeg langs een ladder naar boven en kon den reddingszak aan een venster vastmaken, in welken zak alle acht, de vrouwen het eerst, behouden omlaag zijn gegleden. Het gebouw moést nu aan de vlammen worden overgelaten. Onbe rekenbaar was het onheil geweest indien de brand eenige uren later uitgebroken was, want alle plaatsen voor de aangekondigde voorstelling waren verkocht. De oorzaak van den brand zoekt men in het springen van eene pijp der verwarmingstoestellen. Vhermometerstand. 27 Nov. 's av. 11 u. 32 gr. 28 's morg. 7 u. 28 gr. 's midd. 1 u. 33 gr. 's av. 6 u. 80 gr.. 29 7u.28gr.'smidd. lu.27gr.'ssav.6 u.28 gr. Slaten-öeneraal. EERSTE KAMER 2ttting van Maandag 29 November. {Per telegraaf.) De kamer heeft al de aan de orde gestelde wetsont werpen waaronder ook dat tot vaststelling der Indische begrootingaangenomen. TWEEDE KAMER. Zitting van Maandag 29 November. {Per telegraaf.) Is ingekomen een wetsontwerp bevattende nadere bepalingen betreffende den accijns op den wijn. De algemeene beraadslagingen werden geopend over de staatsbegrooting voor 1876. Hierbij trad de heer Insinger in beschouwingen over de niet-naleving van het grondwettelijk voorschrift tot herziening der kies tabel. De heeren Blusséde Bruijn KopsFransen van de PutteBastert en van Eek brachten de finan- cieele politiek ter sprakein verband tot het belasting stelsel en de financieele verplichtingen van Nederland tegenover Indië. De minister van financiën beantwoord de de verschillende sprekers. De algemeene beschouwingen werden hiermede ge sloten Gemeenteraad van Middelburg. Zitting van heden 29 November. Voorzitter de heer Schorer. Afwezig de heer Luteijnuit de stad. Na goedkeuring der notulen van het verhandelde in de zitting van jl. Vrijdag, geschiedt voorlezing van een ingekomen adres van deD directeur hoofdredacteur der Middelburgsche courant, die in verband met de op 1 Januari a. aanvangende vergrooting van het formaat dier courantmet het doel om door het op nemen van verschillende mededeelingenmeer dan tot dusver geschieden kon, hare lezers te gerieven in overweging geeft om de afkondigingen en offieieele bekendmakingen van het gemeentebestuur ter kostelooze opneming aan de redactie te willen doen toekomen. Dit adres is, tot het uitbrengen van advies, gesteld in handen van burgemeester en wethouders. Aan de orde is voorts de beslissing over het voorstel van den heer van Berlekom, betreffende het voorstel van bur gemeester en wethouders, aangaande de voorwaarde lijke verhooging der jaarwedden van enkele hulponder wijzers en hulponderwijzeressen, welk voorstel strekt om terug te komen op het den lfn October jl. geno men besluit en te bepalen dat de hulponderwijzers geen eervol ontslag zullen kunnen verkrijgen dan drie volle maanden na de aanvrage. (Zie het verslag der zitting van jl. Vrijdag in het bijvoegsel van ons vorig nommer.) Bedoeld voorstel, waarover in de vorige zitting de stommen hebben gestaakt, luidt zooals men weet als volgt: „De hulponderwijzer verbindt zich voor een geheelen cursus. De raad kan hem evenwel tusschentijds wegens buitengewone omstandigheden eervol ontslag verleenen." De uitslag der stemming is dat het met 9 tegen 7 stemmen wordt verworpen. Voor stemden de heeren Nagtglas, de Wind, van Eekelen, Mathon, Snijders, Damme en van Berlekom. Vervolgens kwamin behandeling het amendement van den heer Fokker, luidende: „De ondergeteekende stelt als amendement voor, dat in plaats der woorden „na afloöp van een cursus" gele zen wordemet de maanden Juli en Januariin ver band met de vacanties." De heer Fokker licht zijn voorstel toe, uit welke toelichting blijkt dat naar zijne meening door zijn voorstel aan het bezwaar van belanghebbenden kan worden tegemoet gekomen, daar de gestelde termijn van een jaar dan tot de helft wordt teruggebracht. Overigens betoogde hij dat het prestige van den raad niet lijden mag door de intrekking van een eerst on langs genomen en als nuttig beschouwd besluit, op grond van een in conclave ingezonden adres der hulp onderwijzers. De heer van Hoek bestreed het amendement, alsmede eenige door den heer Fokker gebezigde uitdrukkingen, naar hij geloofde ontleend aan de discussie in de vorige

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2