F 283. MIDDELBURGSCHE Maandag COURANT. 29 November. 1875. BIJ DEZE COÜRANT BEHOORT EEN BIJVOEGSEL. Middelburg 27 November. Dit Wad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2e* Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.50. Door den langen tijd, die sedert verloopen is, kan de wijze waarop de zaak van de overeenkomst met de Rijnspoorwegmaatschappij in de staten-generaal aan de orde gebracht is, misschien bijna vergeten zijn. Wij herinneren daarom onzen lezers dat de gemeenteraad en de kamer van koophandel te Rotterdam zich bij adressen over deze zaak tot de tweede kamer gewend hebben. De minister van binnenlandsche zaken gaf, op verzoek der kamer, bij brief van den 30en Angus tus jl. de vereischte schriftelijke inlichtingen. Den 24en September richtte de heer Duymaer van Twist in de eerste kamer over dezelfde quaestie eene interpellatie tot de regeering, welke ten gevolge had dat met 23 tegen 12 stemmen de bekende motie werd aangenomen„De eerste kamer is van oordeel dat door de overeenkomst het algemeen belang niet behoorlijk is behartigd." Den 23ea October werd hierop in de tweede kamer over de inlichtingen, door den minister op de adressen verstrekt, verslag uitgebracht door de commissie van rapporteurs, bestaande uit de heeren Smidt, Blussê en Sandberg de meerderheid Wintgens en Borret, minderheid. Dat verslag concludeerde in den bekenden tweeledigen zin: óf dat de regeering het algemeen be lang niet naar behooren heeft behartigd, öf dat zij beter zou hebben gehandeld met de overeenkomst te sluiten onder voorbehoud Van goedkeuring door de wet gevende macht. Nu de kamer, na eene discussie van drie dagen, het niet eens is kunnen worden noch over de conclusiën, door hare commissie uitgebracht, noch over die, bij wijze van amendementen voorgesteld door de heeren Kuyper, de Roo en van Wassenaer Catwijckmoet ingevolge het reglement van orde eene nieuwe commis sie benoemd wordeD. Hiertoe zal aanstaanden Maandag worden overgegaan. Dat de conclusie van de meerderheid der commissie van rapporteurs niet is aangenomen doet ons genoegen, dewijl wij op dit oogenblik eene nieuwe ministerieele crisis in strijd met 's lands belang achten. Maar waarom de kamer de conclusie van den heer de Roo niet kon aannemen, die alleen afkeuring uitsprak over de arti kelen 1 en 4 der overeenkomst, zonder de quaestie der behartiging van 's lands belang en daarmede de quaestie van vertrouwen aan te voeren, verklaren wij niet te begrijpen. Geen lid behoefde immers de verder reikende beteekenis, door den heer de Roo in zijne mondelinge toelichting aan zijn voorstel gegeven, voor zichzelven te aanvaarden, en wie het noodig achtte kon daartegen zelfs uitdrukkelijk protesteeren. Maar met deze con clusie, afkeuring doch geen verdere beschuldiging in houdende, zou de zaak afgeloopen zijn geweest, terwijl nu alles hangende blijft. De drie liberalendie ten opzichte dezer conclusie in het kamp der tegenstemmers verdwaald zijn geraakt, de heeren Godefroi, Bastert en Gevers Deynoot hebben bij deze gelegenheid zoowel aan hunne partij als aan 's lands belang een slechten dienst bewezen en opnieuw getoond hoe weinig samenhang de liberale meerderheid in de kamer op het oogenblik bezit. In de eerste kamer zijn benoemd tot rapporteurs voor de Indische begrooting de heeren Hengst, Borsius, Hartsen en Hein. Aanstaanden Maandag zijn verschillende kleine wets ontwerpen aan de orde gesteld. De gemeenteraad van Middelburg zal op Maan dag a. des namiddags te drie uren, eene openbare zitting houden, ter behandeling der volgende zaken: Voort zetting behandeling voorstellen burgemeester en wethou ders in zake lager onderwijsen der daarop ingediende amendementen. De gemeenteraad van Sluis heeft besloten dat de veiling der Yestinggronden eerst zal plaats hebben in Juni of Juli 1876, terwijl die gronden intusschen eer lang in het openbaar zullen vvkuurd worden nog voor een jaar, de overige platte weilanden voor 5 jarende wallen waaraan vesten grenzei voor 3 jaren, en de te scheuren weilanden met den gouverneurshof voor 7 jaren. Gisteren avond werd tc Rotterdam eene verga dering gehouden van belanghebbenden bij den tabaks- handelbijeengeroepen met het oog op de door den minister van financiën bij de tweede kamer ingediende wetsvoordracht om een accijns te leggen op de tabak. Algemeen was men van oordeeldat een accijns de tabaksindustrie hoogelijk zou benadeelen, ja zou dooden. Over het algemeen keurde men het denkbeeld af om den eenen accijns te vervangen door d.en anderen. Men meende, dat de tijd der accijnsen voorgoed voorbij was. Er is eene commissie benoemd, die in last heeft alle gepaste middelen aan te wenden, teneinde het gevaar te keeren dat den tabakshandel in het algemeen en do cultuur van inlandsche tabak in het bijzonder bedreigt. De Staats-courant van heden bevat weder eene nominatieve opgaaf van Europeesehe manschappen, overleden na evacuatie uit Atchin, voor zoover daar omtrent tot op den 23en October jl. bij het departement van oorlog in Nederlandsch Indië bericht was ingeko men. Daarin komen voorF. J. Schoch, J. A. Fuchs, I. van der Velden, fuseliers; J. F. Fortunatie, kanonnier 2e klasse; C. J. Zweers en I. L. König, fuseliers. Verschillende gemeenten in de Belgische provinciën Henegouwen en Luik hebben zich aangesloten bij de Waalsche gemeenten, die bij adres aan de Belgi sche kamer van vertegenwoordigers op het sluiten van een tolverbond tusschen België en Nederland hebben aangedrongen. Benoemingen en besluiten. onderscheidingen. Benoemd tot ridder-grootkruis in de orde van den Nederlandschen leeuw zijne koninklijke hoogheid F. E. F. M. C. B. L. G. graaf van Vlaande ren, hertog van Saksen, prins van Saksen-Coburg-Gotha. Bevorderd tot kommandeur der orde van den Neder landschen leeuw m'. T. H. der Kinderen, lid in den raad van Nederlandsch Indië en gouvernements-com- missaris voor de regeling van het rechtswezen in de bezittingen buiten Java en Madura. Benoemd tot broeder in de orde van den Nederland schen leeuw J. Tamson, eervol ontslagen ontvanger van 's rijks belastingen te St. Anna-Parochie. Vergunning verleend aan den kanonnier 2e klasse C. A. H. Francke, van het le regiment vesting-artillerie, tot het dragen van de Duitsche medaille, ingesteld ter herinnering aan den veldtocht tegen Frankrijk in 1870 en 1871. RECHTERTiJKE MACHT. Benoemd tot substituut-officier van justitie bij de arrondissements recht bank te Deven ter mr. P. E. G. Gerlings, thans substituut-officier van justitie te Dordrechten tot substituut-officier van justitie te Dordrecht m'. F. Pleyte, thans kantonrechter te Gelder- malsen. Onderwijs. De schoolcommissie te 's Heer Arendskerke heeft, uithoofde van gebrek aan voldoend onderwijzend per soneel, besloten aan de hoogste klassen slechts 4 uren en aan de laagste klassen slechts 2 uren daags onder wijs te doen geven. Een der hoofdonderwijzers aldaar geniet, naar aan de N. Rott. Ct. gemeld wordt, slechts ƒ500 traktement! Het leeraarspersoneel aan de hoogere burgerschool te Batavia is bij gouvernements besluit vermeerderd met een leeraar in de wis- en natuurkunde, een leeraar in de beginselen der Fransche, Engelsche en Duitsche talen, een hulpleeraar in het teekenen en een educator. Gemengde berichten. Een timmermansknechtwerkzaam aan een in aan bouw zijnd perceel in de Zandstraat alhier, had gis teren het ongeluk door het breken van een balk van den zolder op den grond te vallenwaardoor hij zich zoodanig aan hoofd en linkerhand bezeerdedat hij zijn werk niet kon hervatten. Heden zijn de werkzaamheden voor den aanvoer van gas naar de overzijde van het kanaal geëindigd en heden avond is daar voor bet eerst gas ontstoken. Naar wij vernemen voldoet het zeer goed. In de kerk te Brouwershaven is dezer dagen een stuk van een muurschildering ontdekt. Uit Groningen wordt gemeld dat het geheele kapi taal van zes millioen, benoodigd voor de concessie- Heemstra (buurtspoorwegen in Groningen en Friesland) in Engeland geplaatst iszoodat de staatssubsidie van drie millioen nu, naar men hoopt, niet geweigerd zal worden. De vermoedelijke dader van den moord op den boschwachter te Stein (Limburg) heeft zich vrijwillig ter beschikking der justitie gesteld. Nog altijd is het water op de bovenrivieren stij - gende. In vele streken staan alle kelders onder water en worden de aardappelen als verloren beschouwd. Te Diepenheim heeft een doorbraak van de Schipbeek plaats gehad. In de omstreken van Deventer is men reeds bezig met het maken van kistingen. De water stand te Grave was gisteren 10.44 meter boven A. P. De verbranding der Magenta dreigde ook aan de wetenschap een groot verlies te zullen toebrengen, het welk echter gelukkig is afgewend. Aac boord van het schip bevonden zich nl. 46 kisten met Phenicische oud heden, die door den heer Sainte Maire in Tunis waren verzamelden waaronder zich 2083 Phenicische opschrif ten bevonden. De kisten waren in het voorste gedeelte van het schip geborgen en volgens de opgaven der duikers heeft dit gedeelte weinig geleden. Het schip is in tweeën gebroken en het voorste gedeelte door zijn gewicht diep in de modder gedrongen. Overeenkomstig het bevel der autoriteiten is met de redding van de oud heidkundige verzameling een aanvang gemaakt en reeds zijn 15 kisten opgehaald en in veiligheid gebracht. In Brazilië worden door de regeering belangrijke pogingen aangewend tot bevordering der verhuizing van Europeanen naar genoemd land. Zoo wordt b. v. uit Berlijn gemeld, dat de president der provincie Amazonas gemachtigd is om met de firma J. Lyon Mae Grev en anderen een contract te sluiten tot invoer van 100 Duitsche gezinnen. Voorts is in de provincie Para eene kolonie gesticht, waarvoor Europeesehe kolonisten worden aangeworven. Twee buitenlandsche agenten, Kito en Crawford, onderhandelen met de keizer lijk Braziliaansche regeering over een contract tot in voering van 40,000 kolonisten in de provincie Parana. Tot dat doel zullen landerijen bij Ignassu worden beschikbaar gesteld. Eindelijk is in Juli jl.onder goed keuring der Braziliaansche regeering een kolonisatie- maatschappij opgericht, die echter omtrent haar verdere plannen niets van zich heeft laten hooren. Het Engelsche parlement is weder met een con servatief lid vermeerderd, door de verkiezing van den heer Lawrence in het district Miderurrey. Volgens berichten uit Havanna heeft de heer Rubi, die door de Spaansche regeering naar Cuba is gezonden tot reorganisatie van de financiën aldaar, als zijne overtuiging medegedeeld, dat de inkomsten vol doende zullen zijn om de uitgaven te dekken en dat na December alle loopende verplichtingen zullen kun nen worden nagekomen. De benoeming van monseigneur Morongo tot aartsbisschop van Athene en pauselijk legaat aldaar, heeft in die stad een storm verwekt als men in den heftigsten partijstrijd nooit had beleefd. Men eischte zelfs sluiting van de katholieke kerken en opheffing van de parochieën. Deze beweging duurde zoolang tot de regeering verklaarde de zaak voor het parlement te zullen brengen en tevens eene nota aan de curie

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 1