MIDDELBURGSCHË I F 282. Zaterdag 1875. COURANT. 27 lovember. Middelburg 26 November. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2ei> Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.50. De veel besprokene artikelen 1 en 4 der overeen komst, op den 27en Juni jl. door de ministers van biunenlandsche zaken en financien met de Rijnspoor wegmaatschappij geslotenluiden als volgt Art. I. „De Nederlandsche Rijnspoorwegmaatschappij verleent hare medewerking om de uitvoering te verzekeren van de concessie tot aanleg en exploitatie van een spoorweg van Leiden naar Woerden, verleend aan de heeren J. P. de Bordes en m'. L. A. J. W. baron Sloet. „Is die weg op 1 Juni 1878 voltooid en geopend, ot doet zich het geval voorhierna in art: 4 dezer over eenkomst voorziendan ontslaat de règeering de maat schappij van de verplichting tot het maken van de vertakking nabij Rotterdam tot nabij het station van den Hollandschen ijzeren spoorweg, welke verplichting de Rijnspoorwegmaatschappij op zich heeft genomen bij overeenkomst, den 27e Mei 1867 tusschen haar en de ministers van binnenlandsehe zaken en van financien aangegaan. Het volgens art. 6 dier overeenkomst ge deponeerde waarborgkapitaal (van éen millioen) met de eventueel ingehouden coupons en dividendbewijzen worden dan aan de Rijnspoorwegmaatschappij terug gegeven." Art. 4. „Wordt het algemeen nut van den spoorweg Leiden- Woerden door de staten-generaal (bij de betrekkelijke onteigeningswet) niet erkend, dan vervalt de ver plichting, door de Rijnspoorwegmaatschappij in Art: 1 dezer overeenkomst op zich genomen." De handen der staten-generaal waren dus door deze overeenkomst, die de ministers, trouwens niet in strijd met de wet buiten hen om gesloten hadden, gebonden. Zij waren gedwongen de onteigeningswet, op de lijn Leiden-Woerden betrekkelijk, aan te nemen, wil den zij niet tevens de aansluiting nabij Rotterdam, aan welke steeds in het algemeen belang zooveel gehecht was, prijs geven. Ziedaar de onhandigheid, welke afgescheiden van de quaestie of het algemeen belang al dan niet bij de overeenkomst behartigd i3, aan de ministers zóóveel kwaad heeft gedaan dat zoomin in de eerste als in de tweede kamer een enkele hunner politieke vrienden in dit opzicht hunne verdediging op zich heeft durven nemen. De minister zelf erkende gisteren dat hij eene fout begaan had en voor de pressie der Rijnspoorwegmaat schappij gezwicht was. Uit het kamer-overzicht in het Haagsche Dagblad van den vorigen dag had men reeds niet onduidelijk kunnen opmaken dat deze erken - tenis volgen zou. De minister voegde er tevens alles bij wat, naar hij meende, den beganen misslag goed kon maken. Behalve de aansluiting LeidenWoerden en die te Capelle, op de lijn RotterdamHouten, staat nog eene derde onteigeningswet te wachtenwaarbij de aansluiting van het centraalstation te Amsterdam met het station van don Rijnspoorweg aldaar verzekerd wordt. Eindelijk heeft de Rijnspoorwegmaatschappij zich schriftelijk bereid verklaard om de aansluiting te Rotterdam, zoo noodig, alsnog tot stand te brengen. Uit ons kamer-telegram van heden blijkt dat de kamer het nog over geen der voorgestelde conclusion eens is kunnen worden. Toen Pecksniff in een onbewaakt oogenblik over tocht aan de beenen klagende uitriep„is er dan geen weeskind om de deur dicht te doenmaakte Dickens hem tot de tolk van de slechte maatschappelijk ge woonte om de weeskinderen als iets te beschouwen, dat men veilig voor alles kan gebruikenwaar men het voor noodig heeft. Zoo gebruikte men ook sedert onheugelijken tijd weesjongens voor de trekkingen dei- staatsloterij. Dat zij de school verzuimden deed er niet toedat door zulk eene werkzame rol in deze specu latie op de honderdduizend te vervullenbij hen de zelfde begeerte naar den hoogsten prijs zou ontwaken moesten zij zeiven maar wetenmisschien paste bij de landsvaderlijke instelling der loterij ook wel het aankweeken van toekomstige spelers, wier voorbeeld in later tijd deze nering van den Staat zou bevorderen In elk geval het waren maar weesjongens, en waar zijn die anders voor dan om de deur te sluitenten einde de maatschappij van tocht aan de beenen te be vrijden? Eindelijk heeft men nu toch het verkeerde ingezien om die knapen voor het genoemde doel te gebruiken; het Dagblad deelt mede, dat hierin verandering is gebracht. De weesjongens worden opgeruimdin af wachting hopen wijdat de geheele loterij opgeruimd zal worden. (Arnh. Ct.) In de heden namiddag gehouden zitting van den gemeenteraad van Middelburg zijn onder meer de volgende zaken behandeld. Op verzoek van de commissie van bestuur over den Veersehen straatweg is besloten, aan den koning ver lenging te vragen der concessie tot tolheffing op dien weg. Blijkens mededeeling van den voorzitter is het door de financieele commissie uitgebracht rapport aangaande het voorstel van den heer Fokker tot wijziging van art. 5 der verordening op den hoofdelijkcn omslag vooral voor zooveel de schaal betreft, ongunstig, en heeft dit aanleiding gegeven tot een nieuw voorstel van den heer Lieberthetwelk eerlang in den raad gebracht, en inmiddels met bedoeld rapport voor de leden ter inzage zal gelegd worden. Deels door geschenk en deels door aankoop is de gemeente, blijkens mededeeling van don voorzitter, voor de oudheidskamer in bezit .gekomen van eene afbeel ding der werf van de O. I. coihpagnie in 1785; terwijl van de erven Schorer van de Souburgen neg ten ge schenke is ontvangen een zilveren truweel met wapen en inscriptie gebruikt bij het leggen van den eersten steen van het huis genaamd „de Commanderij"zijnde het tegenwoordige gerechtshof. De huisjes op de Turfkaai, gebruikt door de voor malige turftonsters zullen geplaatst worden een aan de overzijde van het kanaal bij het overzetveer ten behoeve van wachtend publiek, en een bij de spijker- brug als wijkplaats voor de brugwachters. Een voorstel van burgemeester en wethouders tot bestrating van den weg van de Nieuwe poort naar de loskade en van de „Goesche Korenmarkt" is aangenomen. Na eene langdurige zitting met gesloten deuren, op verzoek van den heer Mathondoor anderen onder steund gehoudenwerd gelezen een voorstel van burgemeester en wethouders tot intrekking van het on langs genomen besluitwaarbij bepaald is dat bet per soneel van hulponderwijzers niet in het genot van ver hoogde jaarwedde zou worden gesteld en niet aangevuld, tenzij de titularissen zich verbonden geen ontslag te zullen vragen dan tegen het einde van den cursus. Het is burgemeester en wethouders overtuigend geble ken dat het beoogde doelhoe aanbevelenswaard ook in beginselin de tegenwoordige omstandigheden door het genomen besluit niet zal bereikt wordenen zij vreezen dat het niet zal leiden tot het voltallig maken en houden Van het vereischte personeel van hulponderwijzers op de openbare scholen. Volgens burgemeester en wethouders zou het doel in mindere mate kunnen bereikt worden indien de vastgestelde bepaling vervangen werd door de voor waarde dat de hulponderwijzers geen eervol ontslag zullen kunnen verkrijgen dan drie volle maanden na de aanvrage. Zij stellen voor daartoe te besluiten en tevens de hulponderwijzers die zich bereid hebben ver klaard de eerste voorwaarde aan te nemen, van de op zich genomen verplichting te ontslaan. Op dit voorstel zijn twee amendementeningediend: een van den heer van Berlekomstrekkende om te be palen, dal de hulponderwijzer zich voor een geheelen cursus verbindt, doch de raad hem tusschentijds wegens buitengewone omstandigheden eervol kan ont slaan en een van den heer Fokkerom in plaats van „na afloop van een cursus" te lezen „met de maanden Juli en Januariin verband met de vacantiën." Be raadslaging heeft in openbare zitting niet plaats gehad, en daar over het amendement van Berlekom, het eerst in omvraag gebrachtde stemmen staakten is de beslissing tot de volgende zitting aangehonden. Z. K. H. prins Alexander is gisteren morgen, vergezeld van zijne adjudanten, den kapitein baron Sir- tema van Grovestin, en den kapitein luitenant ter zee van Goens uit den Haag naar Algiers vertrokken waar hij in 't belang zijner gezondheid eenige maanden zal vertoeven. Blijkens eene mededeeling der regeering van Peru is aan den heer C. de Kuyper te Rotterdam, op zijn verzoek, ontslag verleend als consul van dien staat aldaar. Benoemingen en beslatten. ridderorden. Benoemd tot ridder-grootkruis van den Nederlandschen leeuw dr. Stephangeneraal post directeur van het Duitsche rijken tot ridder dier orde M. von Briillconsul-generaal der Nederlanden te Buda Pest. Onderwijs. Do gemeenteraad van Amsterdam heeft aan dr. H. Oordt, op zijn verzoek met 1 Januari a. eervol ontslag verleend als hoogleeraar aan het Athenaeum iïinetre te Amsterdam. Landbouw. De gemeenteraad van Wageningan heeft bij adres aan de tweede kamer op de vestiging der rijksland- bouwsehool met proefstation aldaar aangedrongen, op grond voornamelijk der gunstige ligging van die stad en van de vele opofferingen welke zij zich reeds voor hare landbouwschool getroost heeft. Te Leymuiden, eene gemeente in Noord-Holland die ruim 1000 inwoners telt, is men bezig een leesge zelschap voor en van boeren op te richten, waarin alle werken en bladen op den landbouw betrekkelijk gelezen zullen worden. Ter navolgingvoegt de Landbouw Ct. hierbij. Gemengde berichten. De tweede duiker, bestemd voor den aanvoer van gas naar de overzijde van het kanaal alhier, is heden middag met gunstig gevolg gezonken. Naar wij vernemen heeft de bewaarder in het ge vangenhuis alhier, een reeds bejaard man, wiens nala tigheid aan de ontsnapping van A. de Vos op den 9 dezer niet vreemd is geblevenom zijn ontslag ver zocht. De persoon van J. B. die den 15CI1 dezer te Ga- pinge een papieren tienguldenstuk in betaling heeft gegevenis heden nacht in het huis van verzekering alhier overgebracht. Hij is pas 19 jaren oud. De scheepvaart op het kanaal van Neuzen naar Gent werd gedurende eenige dagen dezer maand be moeilijkt door een op het bovenpand van het kanaal gezonken vaartuig met beetwortelenbestemd voor eene suikerfabriek te Selzaete. Door inspanning van alle aanwezige krachten en hulpmiddelen werd het vaartuig den 19en dezer weder gelicht, zoodat het, zonder veel schade bekomen te hebben, zijne reis kon vervolgen. Bij den storm van den 19en op den 20sn geraakte een Engelsch barkschip, liggende aan de aanlegplaats van den spoorweg te Neuzenlos en bleef dwars in het kanaal zitten tot Zondag morgen toen het met hulp van twee stoombooten weder los werd gesleept. De Prov. Nbr. Ct. bevat het volgend adres De ondergeteekenden, alle leden der vereeniging tot verdelging der schadelijke insecten in Noord-Brabant, betuigen openlijk hun hartelijken dank aan de gede puteerde en ook aan de provinciale staten, die op initiatief van den voorzitter zich tot de hooge regeering gewend hebben ter verkrijging van bescherming voor hen, hunne nesten, eieren en jongen. Namens al bun broeders en zusters, Musch. Vink. Geelgors. Mees. Specht. Spreeuw. Volgens een bericht in Luchtruim Zonsopgang, Lijster. Merel. Roodborst. Sluiper. Winterkoning. het Vaderland zijn de

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 1