BUITENLAND. Algemeen Overzicht. iUdiHittiïÉtr. IViïïMtfïrericMm. van Maassluiskapitein Kees Versteeg. Dit schip (zoo verhaalde mij zoo even de jeugdige schipbreukeling) telde 16 koppen en werd in den nacht van Vrijdag door een hevigen storm overvallen. Dienzelfden nacht werd het door een groot schip ontdekt, dat dadelijk hulp bood en de opvarenden overnam; toen de kleine Rielet (dit is de naam van den knaap, zijn vader was matroos aan boord) zich ook wilde redden, werden de schepen door een rukwind van elkaar geslingerd en bleef hij geheel alleen aan boord. Hoewel er genoeg levensmiddelen voorhanden waren, heeft hij sinds dat oogenblik niets gegeten noch gedron ken, en door vermoeidheid ingeslapen, werd hij bij de stranding door den schok gewekt en zag tot zijne verbazing en blijdschap de kust voor zich. De knaap was echter reeds zoozeer zijn bewustzijn kwijt, dat, toen hij zich in de armen van zijne wel doenster bevond en een weinig door wijn en soep was verkwikt, hij mij vroeg: „Ben ik hier bij mijne moeder?" Ik mag niet nalaten te zeggen dat de familie Andrieu het kind met de meest mogelijke zorg en liefde heeft behandelden met smart ziet zij het oogenblik te ge- moet, dat zij din knaap aan zijne ouders zal moeten teruggeven. Het schip verloor bij de stranding een zijner masten en het groote zeil; overigens is het zeer weinig geha vend, het heeft een lading haring in. Wanneer de hevige storm en de branding, die nog voortduren het schip niet van zijne ankers lichten, zal men zien het morgen in onze haven te brengen. ïerboopingen ca aanbestedingen. Bij de verkooping van hofsteden, woonhuizen enz. te Nieuw- ca St. Joosland op gisteren zijn besteed de volgende prijzen: (Hofsteden) Perceel 1—7 8—10 11 12 13 14 15 16 17 18 (Huizen) 48900.— 14976.50 2200.— 2213.- 4418.- 1228.50 1101.- 1659.69 1475.25 762.- Yhermometerstand. 24 Nov. 's av. 11 u. 35 gr. 25 'smorg.7u.34gr.'smidd.lu.38gr.'sav.6n. 32 gr. Sanier van koophandel en fabrieken van Middelburg. In het lokaal der kamer liggen ter lezing voor het publiek 1 Rapporten over den handel en de toekomst van Venetië. 2 Hamburg 's Handel und Schiffahrt 1874. 3 Bericht iiber Handel und Schiffahrt von Konigs- berg 1874. 4 Ubersicht des Handels von Libau 1874. 5 Statistiek van handel en scheepvaart over 1874 2C gedeelte. 6 Statistiek van handel en scheepvaart. Staten van September 1875. drie aanhangige of weldra in behandeling komende onteigeningswetten. De minister betoogde verder dat de verwijzing in artikel 1 der overeenkomst naar art. 4 onvermijdelijk was om iets te krijgen, terwijl de Rijnspoorwegmaat schappij zich bovendien bij brief verbonden had om de aansluiting der stations te Rotterdam te maken. De minister van financiën verklaarde zich ten sterkste geheel solidair met zijn ambtgenoot van binnenlandsche zaken. Als fatsoenlijk man zeide hij den raad van den heer Viruly Verbrugge om zich af te scheideD, te verwerpen. De heer Kuijper stelde ten slotte eene nieuwe con clusie voor om te verklaren dat de kamer, na de be komen inlichtingen van de vergadering, geen aanleiding vond om thans verandering te brengen in den stand der zaak, gelijk die door het votum der eerste kamer geworden is. Morgen voortzetting. State n-ti eueraal. tweede kamer. Zitting van Donderdag 25 November. (Per telegraaf.) Bij de voortzetting der beraadslagingen ov er de overeenkomst met de Rijnspoorwegmaatschappij verde digde de heer Sandberg de conclusie door de meer derheid der commissie van rapporteurs voorgesteld. De heer Viruly verklaarde die conclusie te zuilen aannemen als een politiek votum van wantrouwen speciaal tegen den minister Heemskerkdieook bij verwerping der beide voorgestelde conclusiënvolgens hem, getroffen zal worden. De liberale partijzeide hijis bereid en in staat om de regeering te aanvaar den. De heer Cremers zou aan eene andere conclusie de voorkeur gevendoch zal desnoods voor die der meer derheid stemmen. De heeren Saaijmans Vader Hoff- mans en Corver Hooft verdedigden de handelingen der regeering. De heer van Namen betoogde dat de beslissing of het algemeen belang al ot niet behartigd is, gelegen is in de aanhangige onteigeningswet voor den spoorweg LeidenW oerden. De minister van binnenlandsche zaken verdedigde uitvoerig de overeenkomst. Hij achte het onmogelijk dat men thans het oordeel kon vellen, dat het algemeen belang niet behartigd washetwelk verzekerd is door Het vermoeden, dat sommige leden der Fransche nationale vergadering, die vóór de arrondissementsge- wijze verkiezing hebben gestemd, reeds berouw ge voelden van den steun dien zij aan het ministerie hebben verleend, wordt nog versterkt door de houding van de groep-Lavergne in de laatste dagen. Deze fractie streeft thans weder naar het eigenlijke doel van haar bestaan, het motief waardoor zij in het leven is ge roepen de band te zijn tusschen het rechter en linker centrum, zoo mogelijk overeenstemming te bewerken tusschen deze partijen. In de eerste plaats heeft zij over de verkiezing van 75 senaatsleden onderhandeld met het linkercentrum, hetwelk heeft voorgesteld om een candidatenlijst te maken bestaande uit afgevaardigden die vóór de constitutie hebben gestemd, met inbegrip van de gematigde rechterzijde doch, met uitsluiting van de legitimisten. Dit voorstel is daarop meegedeeld aan het rechtercentrum dat er zich over het algemeen wel mede schijnt te hebben kunnen vereenigen, maar bezwaar moet hebben gemaakt tegen de toelating van de uiterste linkerzijde. Of men tot een bepaalde beslissing is gekomen blijkt niet, doch het is niet waarschijnlijk, aangezien de groep-Lavergne aan haar gedelegeerden geen machtiging heeft verleend om met het rechtercentrum eenige overeenkomst aan te gaan, doch hen heeft opgedragen eerst rapport uit te brengen over het gevoelen van het rechtercentrum. De discussie over het wetsontwerp op de verkiezin gen zijn gisteren gevorderd tot artikel 8. Bijna alle artikelen werden ongewijzigd aangenomennadat ver scheidene voorgestelde amendementen waren verworpen. De heer Guyot wildedat de kiesdistricten zouden worden vastgesteld door den prefectop advies van den algemeenen raad of een departementale commissie dit amendement werd verworpen. De eenige wijziging die in het ontwerp werd gebracht, betreft art. 4, waaruit met 382 tegen 321 stemmen de bepaling dat de stembriefjes in enveloppen moeten worden ingeleverd, werd geschrapt, die bij de tweede lezing in het artikel was opgenomen. Het gewijzigde artikel zoowel als het volgende werd daarop aangenomen nadatbetreffende art. 5 het stelsel van verkiezing met twee graden en het recht vooreen kiezer om meer stemmen uit te brengen, werd verwor pen. Op artikel 6 werd nog verworpen een amende ment van den heer Dutemple om alle officieren, met uitzondering van de generaals in nonactiviteit, niet-ver- kiesbaar te verklaren, en op art. 8 een van den heer Saisy om te bepalen, dat het mandaat van afgevaardigde onvereonigbaar zal zijn met eenige gesalarieerde be trekking en het ministerschap. Het is niet te ontkennendat de toestand in het Oosten weinig op den goeden weg vordert; zelfs doen een paar berichten onderstellendat hij achteruit gaat, en indien zij waar zijn wordt de staat van zaken er nog ingewikkelder door. Men beweert nl. dat de prins van Servië een buitengewoon gezant naar Montenegro heeft gezonden om den vorst van dezen staat een defensief verbond voor te stellen. Daar dit bericht noch nader bevestigd noch tegengesproken is, kan men het niet onvoorwaardelijk vertrouwen en evenmin als onwaar beschouwen, terwijl uit andere berichten kan worden opgemaakt, dat de stemming in Montenegro zeer on gunstig jegens Turkije is. De Politische Correspondenz uit Weenen meldt b. v. dat 6000 Montenegrijnen met 12 bergkanonnen in de vlakte van Grahono zijn gecon centreerd met het doel om in den aanstaanden beslissen- den strijd tusschen de Turken en Herzegowiners tusschen beide te komen. Gelijktijdig wordt uit Constantinopel getelegrafeerddat de Porte zich tot de ambassadeurs i van Rusland en Oostenrijk heeft gewendmet verzoek dat zij tot den vorst van Montenegro vertoogen zouden richten over de voortdurende deelneming van Montene grijnen aan den opstand. Er schijnt dus eene verplaat sing van het zwaartepunt der oppositie tegen Turkije te hebben plaats gehad. Geruimen tijd heeft Servië de meeste reden tot klachten en vrees aan de Porte gegeven, thans is het Montenegro, en een verbond tus schen de beide vazalstaten zou zeker voor den zieken man een bron van nieuwe vrees wezen. Hij begint ge vaar te loopen onder de voortdurende agitatie te be zwijken. Reeds een paar dagen geleden was gemeld, dat de Carlisten zooveel mogelijk troepen hadden geconcentreerd en een groote manoeuvre op het oog hadden, teneinde aan de vreemdelingen die in het hoofdkwartier zijn om over eene leening te onderhandelen een groot denk beeld van hunne macht te geven. Werkelijk schijnen de Carlisten een aanval te hebben ondernomen, want juist toen generaal Quesada gereed stond om naar Ma drid te vertrekken tot bijwoning van een ministerraad waarin het plan voor den verderen veldtocht zou wor den vastgesteld, vernam hij dat de vijanden eene beweging naar het Oosten van Navarre wilden ondernemen. Hij gaf terstond het plan van zijn reis op om de opé raties te kunnen voortzetten. De divisie van generaal Espagna kreeg bevel om op te rukken en post te vatten te Alzuza alwaar zich weldra een scherp gevecht moet hebben ontwikkeld. Omtrent den afloop zijn geen andere berichten, dan dat vele Carlisten zijn gedood. Gelijktijdig greep generaal Quesada de stel lingen van San Cristobel bij Pampeluna aan, die uit het geschut van deze plaats werden beschoten. De ministerraad heeft intusschen, in afwezigheid van generaal Quesada, het plan voor den verderen veldtocht, overeenkomstig de voorstellen van Martinez Campos, vastgesteld. De onlangs tot kardinaal benoemde welbekende prins-bisschop van Weenen, monseigneur Rauscher is gisteren avond overleden. De geheele lading palmpitten en palmolie uit de brik Ttio Grande, is te Zierikzee aangebracht. Het schip zal vermoedelijk niet afgebracht kunnen worden. Het stoomschip SjaeUand, van Brouwershaven door den nieuwen waterweg naar Rotterdam bestemd, zat gisteren binnen het kanaal aan den grond. Van hier vertrokken in ballast naar Engeland, de Engelsche brik George, gezagv. Gorgart. tlraanmsrhten enz. Oostburg 24 November. De aanvoer was heden niet zoo groot als door het zoo goed als afgeloopen buitenwerk bij den landbouw wel was te verwachten. Hoofdzakelijk bestond die uit tarwe en voorts winter en zomergerstboonenerwten en haver komen steeds weinig voor en van kanariezaad was weder betrekkelijk veel ter veildoch werd dit in verhouding tot de qualiteit veelal te hoog gehouden tarwe was niet dan lager te verkoopengerst als vorenerwten hooger, doch haver en paardenboonen eer lager te noteeren. Er is verkochttarwe 9.50f 9 a f 8.25rogge 7.50 a 7wintergerst f 6.75 f 6.60/6.50 a f 6.25 zomergerst f 6.40 f 6.25 a 6haver f 4.50f 4.25, /"4 a/1 3.25paardenboonen f 8.50 a f 8.25 erwten ƒ11, ƒ10 a 9; kanariezaad ƒ28 a ƒ26 per hectoli ter geboden. Ter varkensmarkt waren aangevoerd 48 stuksdie tot goede prijzen werden gekocht. Middelburg 25 November. Van meest alle artikelen was er uit Walcheren minder dan de vorige week aangevoerd behalve witteboonen die ruim ter markt waren. Nieuwe Walchersche tarwe werd voor verzen ding en jarige dito door verbruikers gekocht. Uit het overig gedeelte van Zeeland was zeer weinig aangebracht. Puike jarige en goede soorten van Walchersche tarwe 25 ct. lager nieuwe dito in de goede soort gevraagd en 15 ct. lagernieuwe rogge en wintergerst prijshoudend; Walchersche zomergerst in de zwaarste soort onveran derd in prijsZeeuwsche zomergerst als genoteerd ver kocht; goede harde Walchersche witteboonen voor buitenlandsche verzending gekocht tot 15 a 20 cent lager; dito bruineboonen 25 cent lager; dito paarden boonen begeerd en niet minder los te makendito groene erwten op de kook gevraagd en slechts 25 cent lager gekochtzomer- en winterkoolzaad nominaal onveranderd. Jarige Walchersche tarwe 9.25 a 9.50, nieuwe dito 9 a 9.10 gekocht; dito rogge ƒ7.50; puike wintergerst 6.75 Walchersche zomergerst 6.25 betaaldZeeuwsche dito 6 verkochtWalchersche witteboonen in puike soort 11.75 a 11.85 afgegeven, dito bruineboonen 12.50dito paardenboonen 8.50 besteeddito groene kookerwten 11.75 a 12 betaald:

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 3