BUITENLAND. Belgische brieven. ingesteld zoowel door den proeureur-generaal in Gelder land ais door den commissaris des konings in die pro vincie. Buiten weten van den burgemeester van Laren hebben een der wethouders en de secretaris dier gemeente door onbezoldigde rijksveldwachters strooibiljetten laten rondbrengen, welke biljetten, lang na den aflopp der verkiezingweder zijn opgehaald bij het onderzoek op last van den officier van justitie ingesteld, omtrent de behoorlijke plichtvervulling vau de zijde der veldwach ters te Larenmaar de biljetten werden vrijwillig door de kiezers afgegeven, zonder dat daarbij de minste bedrei ging veel minder onderzoek van kisten of kasten plaats had. De burgemeester heeft de noodige orders gegeven opdat voortaan geen biljetten als de aangeduide door veldwachters worden rondgebracht. Ook de rijksveldwachterwiens gesprek in de wacht kamer van het spoorwegstation te Lochem werd aan gehaald ontving een vermaninghoewel hetgeen hij zeide geenszins van dien onbetamelijken aard was als werd vermoed. De begrooting is gewijzigd overeenkomstig de laatst aangenomen rechterlijke wetten voor de bezoldiging van het personeel der rechterlijke ambtenaren. Aan eenige bedienden bij de ontbonden gerechtshoven en eenige klerken van de parketten wordt een schade loosstelling voor het verlies hunner betrekking toege legd althans voor het eerste jaargelijkstaande aan het bedrag der door hen genoten belooning over een jaar. Tot dat einde is 3000 uitgetrokken. Gemeenteraad van Goes. Zitting van Maandag 22 November. Voorzitter de heer Blaaubeen. Afwezig de heeren Del Baere en den Boer. De notulen der vorige vergadering goedgekeurd zijnde, wordt mededeeling gedaan van de suppletoire kohieren van den hoofdelijken omslag en van de belasting op de hondenvan de stormschade aan een paar school gebouwen en aan het sasalsmede dat de ontwerp verordening op de invordering van den hoofdelijken omslag met de memorie van toelichting wordt gedrukt en daarvan op morgen aan ieder der leden een exem plaar zal worden uitgereikt. De ingekomen stukken waren berichten van gedepu teerde staten hunner goedkeuring van het kohier van den hoofdelijken omslag en van de raadsbesluiten tot wijziging van, en af- en overschrijving op de begrooting voor 1875 en tot afstand van grond aan J. Moens Hz. Een verzoek van J. van Aerde, om hem grond aan de 'sHeer-Hendrikskinderenstraatvoor moestuin, in koop af te staan, wordt aangehouden. Voor notificatie wordt aangenomen de kennisgeving van burgemeester en wethouders, dat zij, dewijl geen sollicitanten zich hebben aangemeld voor de vacature van hulponderwijzers, zij- ook de gelegenheid voor hulponderwijzeressen tot mededingen hebben opengesteld. Aan den heer P. Conradi wordt op zijn verzoek een eervol ontslag verleend als leeraar aan de inrichtingen voor middelbaar onderwijs, zulks tegen 1 Januari 1876, of zooveel vroeger als de vacature mocht zijn vervuld. Aan den heer P. J. Smits jr. wordt remissie van ƒ230 boete verleend, beloopen wegens te late levering van straatkeien. Tegen waren de heeren Busing en van Hoek. Aan den heer M. A. Stieger wordt een strookje grond afgestaan groot 30 centiaren tegen ƒ0.60 per centiare. Burgemeester en wethouders hadden als koopsom voor gesteld 5 voor het geheel. Dit voorstel werd verwor pen. Tegen de heeren van Swinderen, Quist, Busing, van Hoek, Hamer en Callenfels. Het verzoek der sociëteit Yan ongenuchten vrij om aan haar in eigendom af te staan de op erfpacht beze ten terreinen en gebouwen, wordt ingewilligd, tegen eene som van 1300 en onder voorwaarden a dat de lokalen en terreinen der sociëteit bij talrijke bijeenkomsten of vergaderingen in het openbaar belang, zonder betaling van huur of andere restitutie voor het gemeentebestuur beschikbaar zullen zijn en cfoor het stedelijk bestuur, onder goedkeuring der leden van de sociëteit, zullen kunnen bestemd worden b dat de gemeente, bij eventueelen lateren verkoop van de tegenwoordige of toekomende gebouwen en ter reinen het recht zal hebben tot naasting, voor den prijs die door anderen daarvoor geboden is. De behandeling van het aanbod der Vlissingsche handelsbank tot conversie van schuld wordt aangehouden tot Maandag a., nadat verworpen wa3 een voorstel van den heer van Renterghem, om nog de voorlichting in te winnen van een of twee specialiteiten op financieel gebied. Vóór dit voorstel waren de heeren van Ren terghem, Callenfels en de voorzitter; de heer van Swinderen hield zich buiten stemming. De vergadering is daarna gesloten. Gemeenteraad van Zlerikzce. Zitting van Maandag 22 November. Afwezig zijn de heeren de Jonge en Hoolenburgh. Na lezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering wordt medegedeeld a een brief van gedepu teerde staten, houdende kennisgeving dat de gevraagde verhooging van subsidie voor krankzinnigen niet kan verleend worden. Voor kennisgeving aangenomen. b een brief van de plaatselijke schoolcommissie hou dende aanbeveling van 2 dubbeltallen ter benoeming van een lid ter vervanging van den heer Stellwagen, naar 's Hage vertrokkenbestaande uit de heeren C. Hofman en mr. B. M. de Jonge van Ellemeet en van een lid ter vervulling der vacature voor de perio dieke aftreding van mr. C. J. Fokker, die verzocht heeft niet meer voor die betrekking in aanmerking te komen, bestaande uit de heeren J. Mulder en J. E. Mulock Houwer. Worden benoemd 1° de heer C. Hofman met 8 stem men (de heer de Jonge van Ellemeet verkreeg 2stem men en de heer Schuringa 1 stem) en 2° de heer J. Mulder met 8 stemmen (de heer Schurmga verkreeg 2 stemmen en de heer de Jonge van Ellemeet 1 stem.) c een brief van regenten van het burger-weeshuis houdende aanbeveling van een dubbeltal ter benoeming van een regent, ter vervulling der vacature bij perio dieke aftreding van den heer mr. B. C. Cau, bestond uit de heeren m'. B. C. Cau en H. G. Mulock Houwer. Wordt benoemd de heer mr. B. C. Cau met 9 stemmen, de heer H. G. Mulock Houwer verkreeg 2 stemmen. d twee brieven van mevrouw Moll geb. Boeije en mevrouw van Citters geb. van der Lek de Clercq hou. dende kennisgeving dat zij de benoeming tot regentessen van het burger weeshuis aannemen. Voor kennisgeving aangenomen. e een brief van.mevrouw de wed. Hesta geb. van der Beek te Geertruidenberg, berichtende dat zij de benoeming tot hoofdonderwijzeres aan de meisjesschool aanneemt. Voor kennisgeving aangenomen. f een brief van den heer P. Conradi te Goes, hou dende kennisgeving, dat hij de benoeming tot leeraar aan de hoogere burgerschool aanneemt. Voor kennis geving aangenomen. Aan den heer J. Th. van Borrendam wordt op zijn verzoek wegens vertrek naar elders remissie van hoof delijken omslag verleend voor 1 maand ad 4.61j. Op een verzoek v in geïnteresseerden in dë meestoo „de Star" betreffende den afkoop van cijns, stellen burgemeester en wethouders voor te bepalen dat tegen betaling eener som van 132 aan de gemeentede geïnteresseerden bevrijd zullen zijn van den jaarlijk- schen cijns van ƒ1.60 en tevens het geheele perceel sectie D n° 204 zullen hebben, ontlast van daarop ten voordeele van de gemeente Zierikzee thans drukkende rechten. Wordt na discussie op voorstel van den heer van der Grijp besloten de beslissing tot eene volgende vergadering aan te houden. Tot hulponderwijzeres aan de meisjesschool wordt met 10 stemmen benoemd mej. A. C. van Loenenmej. E. B. E. Rappard verkreeg 1 stem. Een voorstel van burgemeester en wethouders tot wijziging van het besluit tot heffing van haven- en kaaigeld en van bruggelden wordt gesteld in handen van de heeren MoensHouwer en Labrijn tot onderzoek en rapport. Een voorstel van burgemeester en wethouders tot afkoop van tienden drukkende op de gronden van den heer J. W. B. Nieuwland op en bij den Adriana Johanna polder wordt op voorstel van den heer Koole ter beslis sing aangehouden. Voor kennisgeving wordt aangeno men de mededeeling van burgemeester en wethouders ingevolge de op hen verleende machtigingdat zij aan het verzoek van C. van Oeveren tot afkoop van het tiendrechtdrukkende op de gronden in den 4ïn tiend- blok'"van den polder Bettewaerde gemeente Nieuwer- kerk, zullen voldoen. Overeenkomstig het voorstel van burgemeester en wethouders wordt besloten den gasprijs voor 1876 op- 12 cent per meter vast te stellen. Wordt medegedeeld dat de grasmaaiing aan den Oosthavendijk bij publieke verpachting, is verpacht aan D. van der Wekken voor 236. Voor' kennisgeving aangenomen. Door burgemeester en wethouders wordt medege deeld dat door de directie der Zeeuwsche spoorboot- maatschappij bezwaren zijn ingebracht tegen de door hen aangegeven plaats voor het maken eener keibank; dat burgemeester en wethouders die bezwaren nader hebben onderzocht, tengevolge waarvan zij aan gemelde directie hebben kennis gegeven dat zij bereid waren aan uwe vergadering voor te stellen vergunning te verlee- nen om de keibank aan te leggen naast de voor het afbranden van kleine schepen aanwezige blokken aan de overzijde der Venkelstraat, met bepaling dat de bank minstens 20 decimeters beneden gewoon hoogwater zal moeten blijven, en het voor de keibank vereischte ter rein om niet in gebruik te geven tot wederopzeggens toe, en dat hierop bij burgemeester en wethouders nog geen antwoord van gemelde directie ontvangen is. Nadat de heer Koole had medegedeeld dat hij de verzekering kon geven dat de directie met gemeld voorstel genoegen zou nemen, worden burgemeester en wethouders voorloopig gemachtigd op bovengemelde voorwaarden de gevraagde vergunning te verleenen. Deor den heer Houwer wordt namens de commissie ad hoe rapport uitgebracht op de rekening der dienst doende schutterij, strekkende tot goedkeuring in ont vang op ƒ881.10, in uitgaaf op ƒ887.60, in kwaad slot op 6.50. Aldus besloten. Na schorsing der vergadering wordt het suppletoir ko hier tfan den hoofdelijken omslag vastgesteld op 142.45 zullende na tervisielegging van nog 8 dagen aan gede puteerde staten ter goedkeuring worden opgezonden. Na omvraag sluit de voorzitter de vergadering. Brussel, 23 November. Toen ik heden ongeveer te 2 uren in den namiddag de Passage St. Hubert passeerde zag ik in de vertedat men bezig was de Belgische vlag te hijschen op het locaal van de Association liberale, en onmiddellijk daarop weergalmden luide kreten: Leve Gent! Leven de libe ralen Dit was het gevolg der blijde mare, dat in den verkiezingstrijd te Gent de liberale partij de overwin ning had behaald door de verkiezing van den graaf de Kerckhove. Er was geen twijfel aan of het was deze gebeurtenis waarover men op dergelijke wijze zijne vreugde te kennen gaf. Ik sloot mij bij de groepen aanoveral oogen die van blijdschap en hoop schitterden! Het is een feit, dat er een soort van vrijmetselarij is, die ontstaat en zich vormt bij zekere gelegenhedenin zekere omstandigheden. Iemand dien ik nooit had gezien en die mij nog minder kende kwam naar mij toe, drukte mij de hand en riep uit: „O welk een heerlijk succes! Wij hebben niet alleen met eene meerderheid van 198 stemmen de overwinning behaald, maar de clericalen kunnen zelfs, om het gewicht van hun ne derlaag te verminderen, niet bewereu, dat uit deze par- tieele verkiezing geen gevolgtrekking kan worden ge maakt ten aanzien van het resultaat der algemeene verkiezingen, want een zeer gewichtig feit, hetwelk vooral de aandacht verdient isdat heden bij de ver kiezing te Gent meer kiezers zijn opgekomen dan in 1874; toen hebben de katholieken aan al hunne candi- daten de overwinning verschaft en waren 6812 kiezers opgekomen, terwijl er thans 6835 aan de verkiezing hebben deelgenomen. „Hierbij dient nog te worden opgemerkt zeide een ander pesroondien ik evenmin kende als de eerste dat de clericalen al het mogelijke hebben gedaan om zich de overwinning te verzekeren; zij hebben een bijna kleurloos persoon candidaat gesteld, ten einde men hem geen ultramontaansche en anti-constitutioneele neigingen ten laste zou kunnen leggen. De stad Gent moet dus weder op de lijst der liberale steden in eere worden hersteld en onmiddelijk na Antwerpen een plaats worden toegekend!" „Deze verkiezing voegde een derde er bij is het doodsgelui voor het katholieke ministeriehet kabinet Malou moet sterven!" Het was alsof wij midden op straat een politieke club vormden. Na nog eenige handdrukken maakte ik mij uit de voeten en begaf mij naar het locaal der Association libérale. Het was zoo vol alsof er een alge meene vergadering was belegd. Het enthousiasme had zijn toppunt bereikt. „Nu is de overwinning in Juni aanstaande verzekerd!" hoorde ik aan alle kanten zeggen. Maar eensklaps ontstaat er een stilte. Men spitst de ooren, de heer Haye, vice-president der asso ciation neemt het woord; 'in eenige korte trekken schetst hij het politieke gewicht van dezen dag en stelt vervolgens vooromnamens de association een telegram van gelukwensching tot de Gentsche liberalen te richten. Onnoodig is het te zeggen, dat dit voorstel bij acclamatie werd aangenomen. Nog weergalmden de toejuichingen toen ik mij ver wijderde om mij naar de zitting der kamer van afge vaardigden te begeven. Ik wilde de physionomie van deze vergadering waarnemen; zij was inderdaad merk waardig. De ministers zaten op hunne banken, door slechts weinigen omgeven; de verkiezing te Gent had reeds effect gehad. Onder de linkerzijde heeischte groote levendigheid. Overal waren groepen met opgewondenheid aan het praten over de waarschijnlijke gevolgen van de Gent sche overwinning, 't Merkwaardigste van alles was echter de physionomie van den heer Beernaert, minister van openbare werken! Men zou hébben gezegd, dat hij een visioen van zijn naderend einde hadArme man 6KDRUKT BIJ DB BEBROED BBS ABRAHAMS TE JUDDSLBWtS.

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 6