In de vergadering der afdeeling der Vereeniging tot bevordering van fabriek- en handwerksnijverheid, op Vrijdag jl. te Dordrecht gehouden, werd medege deeld, dat de commissie voor den wedstrijd van werk lieden, in 1876 aldaar te houden, zich heeft geconsti tueerd als volgt: dr. A. van Oven, voorzitter; E. van Dorsser, le secretaris; J. Degens, 2esecretarism1. N. F. Sickenga, penningmeester; J. J. B. J. Bouvy, A. Mul ders, H. Quast, P. J. 't Hooft, H. W. Vet, J. Ek, A. P. Schotel en L. van der Steen, leden; en dat zij besloten heeft prijzen uit te loven voor bepaald aangewezen werkstukken uit 12 vakken, als timmerlieden, stuka doors, steenhouwers, borstelmakers, tuig-, koffer- en zadelmakers, huisschilders, metselaars, stoffeerders en kamerbehangers, kuipers, rijtuigmakers, verlakkers en zinkwerkers, verder zullen prijzen uitgeloofd worden voor voorwerpen van eigen vinding uit ieder der ge noemde vakken. Tevens stelt de commissie zich voor eene verloting te houden der ingekomen voorwerpen. Gisteren avond laat zijn de nieuwe belasting-ont werpen aan de leden der tweede kamer rondgedeeld. De N. Eott. Ct. bevat daarvan het volgend overzicht: 1° 't tarief van rechten: houtgeest wordt gebracht van 1 tot /1.15 per liter, en aether, chloroform enz. van 2 tot 2.25 per liter; de rubriek granen en peulvruchten vervalt; de invoerrechten van tabak wor den geheven behoudens de accijnsbepalingeninvoer recht op thee f35 per 100 kilo; de rubriek vleesch zal luiden als volgt: vleesch van alle soorten, niet afzonderlijk belast, en worst, gezouten 1gerookt of gedroogd ƒ1.25 per 100 kilo. De rechten op uitvoer van lompen volgens de wet van 15 Augustus 1862 worden bepaald: voor linnen en katoenen lompen enz. op 2.50 en voor de onvermengde lompen op f 1.25 de 100 kilo. Deze rechten vervallen een jaar na 't in werking treden dezer wet. De heffing van leges en emolumenten door de ambtenaren der in en uitgaande rechten vervalt. Bij koninklijk besluit worden, als algemeenen maatregel van inwendig bestuurde kosten geregelddie voor het rijk in rekening worden gebracht wegens toezicht 1° op lossingen of ladingen buiten de wettig aangewezen losplaatsen op den gewonen dienst tijd, en 2° wegens verrichtingen van genoemde amb tenaren ten gerieve of op verzoek van belanghebbenden. 2° 't Gedistilleerd wordt gebracht van 53 op 57 per hectoliter ad 50 pet. sterkte. 3° Invoering van een accijns op de tabak ad ƒ22 per 100 kilo, waaronder ook begrepen geplette en onge- plette stelen en gekorven tabak, rollen, karotten siga ren, snuif en andere bewerkte tabak. Bijzondere be palingen worden gemaakt omtrent de buitenlandsche en de inlandsche tabak. Het ligt niet in de bedoeling den accijns in te voe ren om de inkomsten der schatkist te verhoogen, maai de regeering wenscht die belasting te doen strekken ter vervanging der verbruiks-belasting op het vleesch, nagenoeg geëquivaleerd door den accijns op de tabak (2 millioen 4 ton). De regeering zal echter niet tot afschaf fing van den vleeschaceijns overgaantenzij de tabaks accijns wordt aangenomen. Benoemingen en besluiten. notarissen. Eervol ontslag verleend op verzoek aan J. van der Hoop Jacobusz als notaris te Botterdam, en benoemd tot notaris aldaar J. van der Hoop Janszoon, candidaat notaris te Botterdameen en ander met ingang van 24 November a. posterijen. Benoemd tot surnumerair bij hel vak der posterijen J. P. W. Calandte ArnhemN. Haremaker, te den HelderJ. C. de Vulder van Noordente Nijmegen; H. W. Tydeman te NijmegenA. de Kok te Asperen; J. F. Henncquinte SluisJ. Muus jr.te Edam H. B. Nieuwenhuiste MaarssenH. Houwinkte Leerdam; A.W. Boon, te Tiel; J. S. Parker, te Zwolle; W. K. van der Breggente den HelderW. F. van Olden- borghte Breda; G. Giltjes te den Helder. leger. Overgeplaatst de 2e luitenant van het 3e regiment infanterie A. Clarkson in rang en ancienneteit bij het wapen der infanterie van het leger in Neder- landsch Indië. Gedetacheerd voor den tijd van vijf jaren bij het wapen der infanterie van het leger in Nederlandsch Indië de 2e luitenant G. H. Kriillvan het 1" regiment infanterie. Eervol ontslag verleend uit den militairen dienst met toekenning van pensioen aan den met verlof hier te lande aanwezigen kapitein der infanterie van het leger in Nederlandsch Indie G. F. van Hulsmet in gang van den len December 1875wegens ongeschikt heid tot het gaan hervatten van den werkelij ken dienst, tengevolge van zielsgebreken. Kunstnleuws. De uitvoering door de Zangvereeniglng Tot oefe ning en uitspanning gisteren avond alhier gegeven; werd met het beste succes bekroond en door een talrijk publiek bijgewoond. Het programma bestond, gelijk wij reeds medegedeeld hebbenuit de Athalia van Mendelssohn, het Schicksalslied van Brahms en de 103e psalm van Fesca. Opnieuw leerden wij mejuffrouw C. de Nockervan 's Gravenhagewaardeeren als eene begaafde solo-zan geres, met een helder en krachtig geluid en in het be zit eener nette en vooral nauwkeurige voordracht. Ook de andere solo's werden door de dilettanten der ver eeniging verdienstelijk uitgevoerd. De voordracht van het mocielijke en in vele opzichten ondankbare decla- matorium in het Duitsch, door een der leden van de vereeniging, mag niet zonder een woord van lof ver meld worden, terwijl de koren zich over het algemeen goed van hunne taak kweten. Rechtzaken. Bij arrest van het provinciaal gerechtshof in Utrecht van eergisteren, is vernietigd het vonnis door de arrondissementsrechtbank te Utrecht op den 7en October 11. uitgesproken tegen den hoofdredacteur van het Utrecktsch Dagbladm'. L. E. Bosch en door het hof opnieuw rechtdoende op de klacht van den broodbakkker J. F. de Laat aldaar, verstaan, dat in het bericht van dat blad van 10 Aug.-jl. niet is ten laste gelegd een daadwelke indien ze had plaats gehad, genoemden bakker öf aan vervolging krachtens de strafwet zou blootstellen óf aan den haat en de verachting zijner medeburgers prijsgeven. Naar aanleiding hiervan is, bij breed gemotiveerd arrest, de hoofdredacteur vrijge sproken van het feit hem bij akte van dagvaarding ten laste gelegdmet verwijzing van den staat in de kosten van beide instantiën. Gemengde berichten. In een aantal gemeenten in de Langstraat is het alsof er geen wet op den kinderarbeid bestaat. Kinderen van 9 of 10 jaren zijn geregeld op ambacht bij de aldaar in groote getale gevestigde schoenmakers. De school wordt door sommigen hunner bezocht op halve dagen, door velen in 't geheel niet en natuurlijk zijn de „gezellen" op hun elfde jaar volleerd. Welk een toe stand Bij de Beewijksche brug nabij Gouda is gisteren een rijtuig met een aantal personen in het water geval len. Bij dit ongeval zijn twee personen omgekomen. Maandag ochtend omstreeks 7 uren gebeurde te Weesp een droevig ongeluk. Esn oppassend man, werkzaam op de spoorbaan nabij het halte-gebouw Weesp, werd op het oogenblik dat hij bezig was met het toeschroeven der rails' door een aankomende loco motief overreden, met het noodlottig gevolg, dat de ongelukkige verbrijzeld werd. Betreffende de oprichting der fabriek van het zooveel besproken hardglas, te Leerdam van de hh. Jeekel en Mijnssen c°. deelt men aan 't „N. v. d. D." mede, dat over een groote uitgestrektheid gronds woningen voor de aan die fabriek verbonden werklieden opgericht worden. De inrichting dier woningen wordt zeer geroemd. Weldra zal met de verzending van het fabricaat een begin gemaakt worden. Uit Zwartsluis wordt het volgende geschreven van den 21en dezer: Hoewel het water in het laatste etmaal door den sterken Noordenwind aanmerkelijk is gevallen, is het evenwel nog in zoo groote massa voor de zeesluizen alhier opgestuwd, dat, ofschoon ze nacht en dag openstaan, het voor de schepen onmogelijk is om tegen den stroom op of af te komen. De zeeboot van Amsterdam is gisterenavond niet gearriveerd; ook de beurtman op Meppel is niet afgevaren, terwijl die van Meppel op Amsterdam op gunstiger getij wacht. Een groot aantal schepen p. m. 400, alle met turf geladen liggen hier en te Meppel, Genemuiden enz., alle ver hinderd om hun reis naar Holland te vervolden. Voor eenige dagen werd een boschwachter te Stein (Limburg) in het bosch vermoord gevonden. Men verneemt dienaangaande de volgende bijzonderheden: Bij genees kundig onderzoek, is gebleken, dat de verslagene eerst een schot op zekeren afstand moet hebben ontvangen, terwijl een wond aan het hoofd schijnt aan te duiden dat de dader, na zijn slachtoffer eerst neergeschoten te hebben, daarna door het plaatsen van den geweer loop op het hoofd, hem verder heeft afgemaakt. Voorts bericht men, dat Zaterdagochtend reeds eene arrestatie heeft plaats gehad in verband met dezen moord. Thermometerstand. 23 Nov. 's av. 11 u. 39 gr. 24 'smorg.7u.37gr.'smidd.lu.39gr.'sav.6u.40gr. Gemeentebestuur van Middelburg. Blijkens publicatie van burgemeester en wethouders zal op Donderdag 2 December a. van des voormiddags 8 tot des namiddags 4 uren veemarkt gehouden worden. De daaropvolgende veemarkt zal den 6en Januari a. plaats hebben. itaten-generaal. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 24 November. (Per telegraaf.) De beraadslagingen werden gevoerd over de over eenkomst door de regeering gesloten met de Eijnspoor- wegmaatschappij. De heeren WintgensMesschert van Vollenhoven en Godefroi bestreden de door de meer derheid der commissie van rapporteurs voorgestelde conclusie dat de regeering bij het sluiten dier overeen komst 's lands belang niet naar behooren behartigd zou hebben. Wel keurden zij het af dat de regeering, de overeenkomst sluitendede rechten der vertegenwoor diging verkort heeft, doch de schending van het alge- meen belang ontkenden zij ten sterkste. Ook waarschuwden zij voor de politieke gevolgen, die een vijandig votum na zich zou sleepen. De heer Blussé verdedigdenamens de meerderheid der commissie van rapporteursde conclusie doch liet alle politieke gevolgen der aanneming ter beoordeeling van de regeering. De heer van der Hoeven achtte de conclusie der meerderheid te strenghij betreurde slechts de opne ming van art. 4 der overeenkomst. De heer Kuijper was zoowel tegen de conclusie der minderheid (behel zende alleen afkeuring dat de overeenkomst niet te voren aan de goedkeuring der vertegenwoordiging onderworpen was) dewijl die het afkeurend votum der eerste kamer als 't ware vernietigen zouals tegen de conclusie der meerderheid omdat zij, ofschoon schijnbaar eensluidend, echter verder gaat dan de uitspraak der eerste kamer en grooter politieke be- teekenis heeft. Hij vroeg of de regeering de kabinets- quaestie stelt. Morgen voortzetting. Kamer van koophandel en fabrieken van Middelburg. Vergadering van Dinsdag 23 November. Ingekomen zijn verslagen van den handel en de scheepvaart van Venetië, Libau, Hamburg en Königs- berg, benevens de statistieken van den in uit- en door voer in 1874 en van den handel en de scheepvaart over 1875, welke stukken ter inzage van het publiek gelegd zullen worden. Van den directeur-generaal der maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen is antwoord ontvangen op den brief door de kamer tot hem gericht over de ongeregelde aankomst der spoortreinen op de Zeeuw- sche lijn. Na voorlezing van dat antwoord meent de voorzitter dat daaruit genoegzaam blijkt dat er een nauwkeurig onderzoek op de klacht der kamer is ingesteld en dat, op grond der aangevoerde redenen, de vertragingen vooreerst wel niet uit den weg geruimd zullen kunnen worden. Hij stelt voor om voorloopig in de zaak te berusten. De heer Boddaert vraagt of er geen aanleiding be staat om den directeur generaal te bedanken voor de gegeven inlichtingenhetgeen de voorzitter echter niet noodig acht. De heer de Stoppelaar ziet in het aan gevoerde een motief om de aandacht van den minister van binnenlandsche zaken te vestigen op de noodzake lijkheid van het leggen van dubbel spoor op de Zeeuw- sche lijn. De voorzitter gelooft dat een adres aan de 2e kamer thans de voorkeur zou verdienendaar het verslag der commissie van rapporteurs over de spoor- wegbegrooting reeds verschenen is. De heer B. A Fokker meent dat de klachten van den dienst steeds te breed uitgemeten worden en men te weinig rekening houdt met de groote practische moeilijkheden door de correspondentiën te Boxtel en te Eoosendaal veroorzaakt. Hij is het met den heer de Stoppelaar eens omtrent de wenschelijkheid van op dubbel spoor aan te dringen. Met algemeene stemmen werd hierna besloten een adres over dit laatste punt tot den minister van binnen landsche zaken te richten. Nog had de heer Snijders de aandacht er op geves tigd dat in den brief van den directeur-generaal niets gezegd wordt over de grief dat op de daartoe bestemde borden in de stationslokalen nooit melding gemaakt wordt van de vermoedelijke vertraging in de aankomst der treinen. De commissie, benoemd tot het doen der noodige stappen voor het vervaardigen der relief- af beeldingen van de Vlissingsche haven- en kanaalwerken, brengt bij monde van den heer de Stoppelaar verslag uit. De voorzitter deelt mede dat de commissie de kamer ook verder op de hoogte zal houden van die zaak; drukt de hoop uit dat het mogelijk zal zijn de vervaardigde afbeeldingen voor de verzending te Vlissingen ten toon te stellen en stelt voor, de heeren de Stoppelaar en den secretaris voor hunne vele bemoeiingen in deze den dank der kamer te betuigen. Dienovereenkomstig wordt besloten. De secretaris vestigt de aandacht der kamer op de sedert korten tijd ontstane beweging om tot een tol-

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2